Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Πολυλογία για να σου αποδείξω ότι το βλέπουμε διαφορετικά το πράγμα, από διαφορετική οπτική γωνία. Εσύ ως ειδικευμένος τεχνίτης και γω ως μηχανικός. Εγώ ως άνθρωπος που νοιάζεται για τους νεότερους και για την κοινωνία, εσύ ως ένα ακόμα γρανάζι μίας τερατώδους φάμπρικας.

 

Φίλος, :D δεν μπορεί να τα εννοείς αυτά που γράφεις,σίγουρα κάνεις πλάκα :D  

 

Ποιά απάντηση κερδίζει το στοίχημα? :P

 

 

ΥΓ ..Και επειδή τυγχάνει να εργάζομαι κι εγώ ο ταπεινός τεχνίτης ως γρανάζι μιας τερατώδους φάμπρικας  :D  στην Ελλάδα,για πες μου,τι το καινοτόμο προσέφερες στο αυτοσυμπυκνούμενο σκυρόδεμα (με τα δοκιμαστικά μίγματα που εκτέλεσες),ώστε να φουσκώνεις τόσο από υπερηφάνεια?

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αυτοσυμπυκνούμενες τούφες λοιπόν... Κοίτα αγόρι μου μηχανικός είναι και αυτός που κάνει καινοτομία, μηχανικός είναι και αυτός που κάνει τα στατικά σε μία πολυκατοικία, μηχανικός είναι και αυτός που κάνει μελέτη ισχυρών ρευμάτων με υποσταθμό μέσης τάσης, μηχανικός ειναι και αυτός που επιβλέπει το τούνελ να βγει στη σωστή θέση, μηχανικός είναι και αυτός που επιβλέπει τη κατασκευή του κεντρικού κλιματισμού /αερισμού σε κτίριο γραφείων. Αν δεν καταλαβαίνεις την έννοια του μηχανικού και την έχεις μπερδέψει μόνο με την έρευνα και την καινοτομία δε σου φταίμε οι υπόλοιποι...

 

@atsalovergas μας ψεκάζουν...

Edited by stayros
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτοσυμπυκνούμενες τούφες ο ένας, γρανάζι σε τερατώδη φάμπρικα ο άλλος. Το επίπεδο έχει πιάσει πάτο και προκαλεί ντροπή στον πολιτισμένο κόσμο αυτή η κατάντια. Προτείνω να μεταφερθεί η συζήτηση στο χώρο χαλαρής κουβέντας. Didoniiiiii!

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα χρόνου αυτές οι συζητήσεις για ΕΔ να καταλήξουν εδώ. Ο mod βλέπω να το κλειδώνει όπου να'ναι...  :mrgreen:

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

.... Προτείνω να μεταφερθεί η συζήτηση στο χώρο χαλαρής κουβέντας. Didoniiiiii!

Ας αποφασίσει αρμόδιος ΠΜ από τον συντονισμό … (Άσε μη βαράει στο τέλος ο ΣΠΜΕ εμένα ως ΑΜ που το έκανα χαλαρή)

Σίγουρα όμως ο σύλλογος σας θα βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα κι από αυτή την κουβέντα εδώ.

 

Πως θα τα αξιοποιήσει είναι ένα θέμα, πως θα μπορέσει να γίνει και διεπιστημονική συνεννόηση και με τους άλλους συλλόγους ειδικοτήτων είναι και αυτό ένα μεγάλο θέμα.

 

Πως θα λυθεί και το χρόνιο πρόβλημα και των αποφοίτων Τ.Ε.Ι. είναι κι αυτό ένα ζήτημα φυσικά (oύτε είναι δυνατόν να συνεχίζει να το πετάμε κάτω από το χαλάκι).

Ούτε η ισοπέδωση των πάντων είναι η λύση ούτε όμως και απαξίωση των άλλων.

 

(γρίφος το ζητούμενο και προσωπικά δεν έχω πλήρη απάντηση πέραν της αρχής ότι ο καθένας εις το είδος του και ο λουμίδης στους καφέδες)

Edited by Didonis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

(είπα αλλά όχι και τόσο  off topic. θα φύγει κι αυτό και ανάλογα)

Didonis

@Didonis ειπα να αλαφρυνω λιγακι αλλα δεν επιασε, εννοειται σβησε το εαν το θεωρεις πολυ  off

 

Τωρα οσο εχει να κανει με το ποιοι ειναι μηχανικοι κ ποιοι μαστορια, ολοι οι οποιοι εχουν παρει ενα χαρτι απο τριτοβαθμια ανωτατη εκπαιδευση, μπορουν να λενε οτι ειναι μηχανικοι (νομικα τουλαχιστον ειναι κατοχυρωμενοι)

Μηχανικος κ γνωσεις μηχανικης πρεπει να εχει κ ενας ο οποιος κτιζει σπιτια, πολυκατοικιες, κανει ενεργειακες επιθεωρησεις κλπ.Ολοι οι μηχανικοι χρειαζονται κ οι ερευνητες και οι industry oriented, για αυτο κ υπαρχουν διαβαθμισεις στις δουλειες. Ενα μηχανικος με διδακτορικο δεν θα κανει αυθαιρετα, ουτε κ ενα μηχανικος μονο με ενα πτυχιο θα μπορει να κανει την δουλεια του διδακτορα. Ειναι διαφορετικες δουλειες κ απαιτησεις, και στις δυο θες μια βαση απο εκει κ περα εκπαιδευεσαι περαιτερω κ "χτιζεις" την εμπειρια που θες.

Ως εδω πιστευω καλα.

 

Το ακρο ειναι να υπαρχουν πτυχια-διπλωματα υπερδυναμεις που κανουν τα παντα ολα, με ενα πτυχιο δεν γινεται , ακομη κ εαν το εχεις διδαχτει οι γνωσεις ειναι ελλιπεις. Σε ορισμενους τομεις ναι αλλα οχι σε ολους.

Ενα πτυχιο μηχανικου δινει τις βασεις να αναζητηση καποιος το πεδιο που του αρεσει και να το κανει επαγγελμα, π.χ εαν ενας ΠΜ του αρεσει να κανει στατικα κ γεφυρες, τοτε θα κοιταξει στο προπτυχιακο του να κανει στατικα κ γεφυρες, το οτι εκανε 1-2 μαθηματα σε ΑΠΕ δεν τον κανει ικανο να μεταπηδα ανα 2 χρονια αντικειμενα, Πρεπει να μαζεψει προυπηρεσια. Τα ομοια ισχυουν κ τους συναδελφους μου απο τα ΤΕΙ.

 

Δυστυχως ο μηχανικος στην Ελλαδα ειναι πια ενα επαγγελμα υποβαθμισμενο, κ οσο και να λεμε οτι φταιει μονο η πολιτεια ευθυνες φερουμε κ εμεις.

 

Οσο για τον συναδελφο, εαν φυσικα επιτρεπει να τον λεω συναδελφο, να τον πληροφορησω οτι υπαρχουν αρκετοι αποφοιτοι ΤΕΙ με μεταπτυχιακα κ διδακτορικα, αυτοι μπορουν να λεγονται μηχανικοι και με το παραπανω.(εαν φυσικα καταλαβα καλα τον παραλληλισμο με τα μαστορια κ τους μηχανικους, otherwise ζητω συγνωμη)

 

Οταν λοιπον εχεις απεναντι σου μηχανικο Τ.Ε με διδακτορικο αν μη τι αλλο θα πρεπει να υπαρχει κ λιγακι σεβασμος στο τι εχει προηγηθει ωστε να το αποκτησει.Ερευνα σε πανεπιστημια δεν κανουν μονο οι αποφοιτοι πολυτεχνειου αλλα κ παρα πολλοι αποφοιτοι ΤΕΙ.

 

Οσο φαγωνομαστε μεταξυ μας δεν βγαζει πουθενα, το θεμα ειναι δυσκολο να λυθει γιατι συμφεροντα θιγονται απο παντου.

 

Εγω προσωπικα λεγομαι κ υπογραφω μηχανικος,M.Sc υποψηφιος διδακτωρ, απο εκει κ περα ειμαι κ θα ειμαι μηχανικος γιατι το επελεξα. Κ οχι γιατι εμεινα στο ενα πτυχιο μου καλο ή μη

Edited by george_RES
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου τώρα αυτό.Και δε θα κουραστώ άλλο με την ανούσια αυτή αντιπαράθεση. Επειδή ακριβώς δεν είσαι μηχανικός δεν μπορείς να καταλάβεις.Ο μηχανικός φίλε μου δεν είναι μαστοράτζα για να τον πιστοποιεί ο οποιοσδήποτε. Είναι ο ίδιος που μπαίνει μπροστά, καινοτομεί και δημιουργεί τα φρόντιερς της τεχνικής. Είναι πολύ σοβαρή η σκορδοκαίλα που έχεις με τις πιστοποιήσεις μιας και είσαι τεχνικής (ακριβώς όπως το λέει η λέξη) εκπαίδευσης. Άρα είσαι ένας ειδικευμένος τεχνίτης που ασφαλώς και θα πρέπει να πιστοποιηθεί, όπως και ένας υδραυλικός ας πούμε. Τις καινοτομίες της τεχνικής λοιπόν φίλε μου τις δημιουργούν οι μηχανικοί. Η έρευνα και οι δοκιμές που γίνονται από αυτούς καταλήγουν στην εφεύρεση υλικών και συστημάτων τα οποία με τη σειρά τους μπαίνουνε στη γραμμή παραγωγής και κάποια στιγμή τα παίρνει χαμπάρι και η μαστοράτζα και το Ελλαδιστάν που είναι 500 χρόνια πίσω από το γάιδαρο και κάνουνε τους τάχες και τους δείξες. Ο ραγιαδισμός που αποπνέουνε τα ποστς σου καταδεικνύει ότι διαπνέεσαι από αυτό ακριβώς το σύνδρομο της ψωροκώσταινας που φοράει ημίψηλο στο κεφάλι και στα ποδάρια τσαρούχια και μπίχλα. Στον ανεπτυγμένο λοιπόν κόσμο που υπάρχει ινβοέισιον και εξέλιξη, εκεί όπου υπάρχει σοβαρή τεχνική εκπαίδευση, αλλά και δευτερογενής τομέας, είναι σαφές ότι θα υπάρχει και ένα σύστημα πιστοποιήσεων, αρκετά στοχευμένο στην ουσία της παραγωγικής διαδικασίας, η οποία θέτει σε εφαρμογή καινοτομίες. Πρώτα όμως καινοτομούσανε οι άνθρωποι και μετά πιστοποιούσαν τους εφαρμοστές. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο έσπασε και ο κύκλος σπουδών των μηχανικών σε τριετίες, γιατί πλέον θεωρούνταν ως απολύτως υπερεξειδικευμένα μαστόρια. Κανένας όμως από αυτούς δεν πιστοποιείται για να υπερβαίνει τα όρια που θέτει η τεχνική σήμερα. Και αυτό το κάνει ο μηχανικός. Και μην αρχίσεις να μου λες τι γίνεται εδώ, γιατί εδώ ρε μάγκα μου δεν υπάρχει αντικέιμενο για τους μηχανικούς και γι' αυτό και συνωστίζονται όλοι στα σκατολοίδια (αυθαίρετα, ΠΕΑ, οικοδομικές άδειες κλπ, κλπ). Όταν λοιπόν αναφέρεις για την Ευρώπη και διάφορα τοπ (και καλά) Πολυτεχνεία ανά τον κόσμο (σε ένα από αυτά πήγα και γω, άκου με λοιπόν) πρώτα απ' όλα να κατανοείς την ουσία και να μην αραδιάζεις τους τύπους, νομίζοντας ότι κάτι λες. Αν το πρόβλημα λοιπόν είναι ποιος θα υπογράφει για τα αυθαίρετα, στους πόσους ορόφους θα μπορεί, δε θα μπορεί κλπ κλπ, τότε να μιλήσουμε γι' αυτό και να αφήσουμε τα άλλα.

Γιατί όταν εγώ έριχνα δοκιμαστικά χαρμάνια (κυβικά σου λέω) αυτοσυμπυκνούμενο σκυρόδεμα, σε συνεργασία με εταιρεία παρασκευής, πριν το βγάλει στην παραγωγή (ακριβώς για να το βγάλει) ήμουνα μηχανικός και ήμουνα στο όριο αυτού που λές καινοτομία. Έβγαλα συμπεράσματα με το τιμ μου και μπήκε στη γραμμή παραγωγής. Εμένα ποιος έπρεπε να με πιστοποιήσει;;;Και δε θεωρώ τον εαυτό μου διάνοια. Θεωρώ ότι οποιοσδήποτε θέλει να λέγεται μηχανικός μπορεί και πρέπει να κάνει κάτι αντίστοιχο.

Πολυλογία για να σου αποδείξω ότι το βλέπουμε διαφορετικά το πράγμα, από διαφορετική οπτική γωνία. Εσύ ως ειδικευμένος τεχνίτης και γω ως μηχανικός. Εγώ ως άνθρωπος που νοιάζεται για τους νεότερους και για την κοινωνία, εσύ ως ένα ακόμα γρανάζι μίας τερατώδους φάμπρικας.

 

Καλά βασικά ξέρεις οτι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι βέβαια και αυτό το λέω ασχέτως για τα περί αναγκαιότητας πιστοποίησης μηχανικών τεχνιτών υδραυλικών και λοιπά. Ακόμα και ο μηχανικός ο οποίος θα κάνει μια μελέτη ψύξης θέρμανσης κλιματισμού και αυτός που θα υπολογίσει την διατομή από τα δοκάρια και τα σίδερα σε ένα κτίριο, εφαρμόζει πρότυπα και γνώσεις που είτε τα έμαθε στην σχολή είτε στην δουλειά από εμπειρία. Και ο μηχανικός λοιπόν λαμβάνει κάποιον αϋλο όγκο πληροφοριών και γνώσεων τα οποία θα τα εφαρμόσει μετά.

Εσύ αναφέρεσαι για αυτούς που θα δημιουργήσουν ή θα παράγουν για πρώτη φορά την απαιτούμενη γνώση για την εκπόνηση της μελέτης, δηλαδή για τα πρότυπα ISO, ASHRAE, DIN, τους ευρωκώδικες και ένα σωρό άλλα πράγματα. Επειδή αφήνεις να εννοηθεί οτι όλοι όσοι τελειώνουν μηχανικοί κάνουν το παραπάνω τότε αυτό δεν ισχύει. Το κάνουν κάποιοι λίγοι, ένα μικρό ποσοστό επι του συνόλου που προφανώς είναι ερευνητές και επιστήμονες, αυτοί παράγουν νέα γνώση ή επεκτείνουν την υπάρχουσα γνώση και μετά οι άλλοι μηχανικοί την εφαρμόζουν αναλόγως την μελέτη και την περίπτωση που εξετάζουν.

 

Τώρα για τις πιστοποιήσεις επειδή και εγώ βαρέθηκα να βλέπω συνέχεια για αυτό το θέμα, αν θέλει να τις επιβάλλει το κράτος θα τις επιβάλλει, αυτή είναι η γνώμη μου. Το μόνο που θα προκαλέσουν οι αντιδράσεις είναι η αργοπορία ή η επιβράδυνση εφαρμογής των πιστοποιήσεων. Και εγώ μιλάω με 2 φίλους μου που θέλουν να γίνουν Εν.Επ για να βγάζουν ΠΕΑ, τώρα κανένας δεν δίνει εξέταση και περιμένουν τις πρώτες φουρνιές εξεταζόμενων για να ξέρουν τι πέφτει και να κυκλοφορήσουν θέματα. Από την μεθεπόμενη διεξαγωγή εξετάσεων θα πλακώσουν περισσότεροι και σιγά σιγά θα αμβλυνθούν οι αντοχές και οι αντιδράσεις του κόσμου. Οτι έγινε και με το μνημόνιο δηλαδή...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τοσα πολλα χτυπήματα στα πληκτρα .... κατα το ποσο μελάνι χυμενο.... ποια δικαιώματα. .. αν δεν υπαρχει δουλειά στην Ελλαδα....

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.tovima.gr/opinions/useropinions/article/?aid=610890&h1=true#commentForm

 

1) Γνώρισα την κ. Μοροπούλου σας εξωτερικός αξιολογητής μιας σχολής του ΕΜΠ και μου έκανε χειρίστη εντύπωση σαν αντιπρύτανης. Βασικά μας είπε στα μούτρα ότι ότι και να πείτε εμείς δεν θα τα εφαρμόσουμε. 2) Το inbreeding στο ΕΜΠ είναι σκέτη παράνοια. 3) To επιχείρημα σας σχετικά με το h-index είναι σαθρό. Εϊναι πολύ γνωστό΄ότι το αποδεκτό h-index εξαρτάται από το επιστημονικό πεδίο. Για παράδεισμα στους πολιτικούς μηχανικούς αν κοιταξει κανείς τα μέλη του National Academy of Engineering τα h-index τους είναι γύρω στο 20. πχ Amadei B h=22 Baecher GB h=11 Kiureghian AD h=21 etc (check http://www.nae.edu/default.aspx?id=20412)

 

Giannis Anargyroy

 

Αυτά για το ΕΜΠ και την όρεξη για αλλαγή και εκσυγχρονισμό...

 Ολα τα λεφτά το το άρθρο :

 

Σήμερα το πρωί, όπως και σχεδόν κάθε πρωί στις 8:35 άλλωστε, αφού άφησα την κόρη μου στο σχολείο, έβαλα τα

ακουστικά μου, επέλεξα το ΒΗΜΑ FM στο iPhone και βάλθηκα να ακούω τους μάλλον ευχάριστους συνεργάτες σας να σχολιάζουνε τα διάφορα επίκαιρα πηγαίνοντας στην δουλειά με το ποδήλατο μου. Το πρώτο δεκάλεπτο αναφέρονταν στον κ. Καραγκούνη – την ανιδιοτέλειά του, την «ψυχάρα του», και άλλα. Υπερβολικοί ίσως, αλλά ευχάριστοι. Μετά βγάλανε «στο αέρα» την (μη-)υποψήφια πρύτανη του ΕΜΠ, την κ. Μωροπούλου, και επιδώθηκαν σε μα επίδειξη άγνοιας περι τα Πανεπιστημιακά. Η εν λόγω κυρία είπε την άποψη της, και καλά έκανε. Αλλά αντί για μία σοβαρή ερώτηση, απλά οι συνεργάτες του ΒΗΜΑ FM “αβαντάριζαν”. Η κ. Μοροπουλου μας ειπε οτι το Συμβούλιο εγκαθιδρύθηκε ως όργανο ελέγχου (εκλέγεται απο τα μελη ΔΕΠ), ότι διώκεται (εφαρμόζεται ο νόμος, όσο και να μην της αρέσει, άλλο η εφαρμογή του νόμου και αλλο ο διωγμός), και ότι κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τα ακαδημαϊκά της προσόντα (ο καθένας μπορεί να τα αμφισβητήσει όσο θέλει, με επιχειρήματα).

Την κ. Μοροπούλου δεν την ξερω. Ούτε τον κ. Καραγκούνη ξέρω. Την κ. Μοροπούλου την "άκουσα" πρόσφατα, τον κ. Καραγκουνη τον θυμάμαι χρόνια. Τι να συγκρίνω λοιπόν; Η σύγκριση ενος πανεπιστημιακού με ενα ποδοσφαιριστή επίσης, είναι πιθανον εξ' ορισμού ατυχής. Αλλά θα την επιχειρήσω, μια και αυτά τα δύο ακούσματα μπλεχτήκανε στην πρωϊνή μου ποδηλατάδα.

Ο κ. Καραγκούνης, μετά το “πτυχίο” του στον Παναθηναϊκό, έπαιξε στην Ίντερ, στην Μπενφίκα, και στην Φούλαμ, στα μεγαλύτερα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Η κ. Μοροπουλου μετα το πτυχίο της στο ΕΜΠ, έκανε διδακτορικό στο ΕΜΠ, μετά έγινε μέλος ΔΕΠ του ΕΜΠ, και σήμερα είναι καθηγήτρια στο ΕΜΠ.

Ο κ. Καραγκουνης έκλεισε 139 συμμετοχές στην Εθνική Ελλάδος, περισσότερες από κάθε αλλον Έλληνα παίκτη, και εχει παιξει σε 411 παιχνίδια ποδοσσφαίρου σε επίπεδο κορυφαίας κατηγορίας σε τέσσερεις χωρες – πολλά απο αυτά τον κατατάσσουν πιθανόν ως μια απο τις πιο σημαντικές ποδοσφαιρικές φυσιογνωμίες του πλανήτη. Η κ. Μοροπούλου έχει γύρω στις 1,200 ετεροαναφορές στο ερευνητικό της έργο (με 120 περίπου εργασίες σε περιοδικά με κριτές - όλα μάλλον χαμηλού επιπέδου - αυτό μας λέει ότι ούτε δέκα άνθρωποι δεν έχουνε βρει χρήσιμη κάθε εργασία της κατά μέσο όρο) και έχει ενα δείκτη επιστημονικης παραγωγικότητας (h-index) γύρω στο 20, που με βάση τα διθνλη δεδομένα θεωρούνται ικανοποιητικά για έναν επιστήμονα γύρω στα 40, για αίτηση μονιμότητας στο επίπεδο του επίκουρου καθηγητή.

Ο κ. Καραγκούνης, δεν έχει ακουστεί μια φορά – απο ότι θυμάμαι – να γκρινιάζει για τους συμπαίκτες του, τους προπονητες του, τους προέδρους του, παρά το ότι πολλές φορές βρέθηκε σε "δεύτερους" ρόλους στην ομάδα του. Η κ. Μοροπούλου, γκρινιάζει οτι την διώκουν, με το που την αφήσανε για μια αγωνιστική στον πάγκο.

Ο κ. Καραγκούνης, οταν ο Παναθηναϊκος – παρανόμως – δεν του έδωσε τα λεφτά του, κατέφυγε στα δικαστήρια αφου πρώτα έκανε υπομονή για μήνες, και χωρίς να υπολογίσει το κόστος της ενέργειας του στην εικόνα του στους οπαδούς της ομάδας. Η κ. Μοροπούλου όταν δεν έγινε υποψήφια με βάση τη νόμιμη απόφαση ενός εκλεγμένου οργάνου, επέλεξε να περιφέρεται ως διωκόμενη και να συνεντευξιάζεται ξεχνώντας να αναφέρει οτι αποκλείστηκε με βάση την απόφαση ενός δημοκρατικά εκλεγμένου απο αυτήν και τους συναδέλφους της οργάνου, με βάση νόμιμη διαδικασία: “πετάει την μπάλλα στην εξέδρα” λοιπόν, ανεμίζοντας την πολιτική της ταυτότητα “ήμουνα στην συντονιστική της επιτροπής κατάληψης του Πολυτεχνείου” προς τέρψη των κομματικών της οπαδών και πατρώνων.

Σκεφτείτε λοιπόν τώρα, γιατί η Εθνική Ελλαδος ειναι στις 16 καλύτερες του πλανήτη, και το ΕΜΠ αγωνίζεται μήπως σταθεροποιηθεί μέσα στην πρώτη 500άδα.

Ο κ. Αναστάσης Περράκης, PhD είναι Διευθυντής Ερευνών, Ολλανδικό Αντικαρκινικό Ινστιτούτο

 

Περράκης Αναστάσης

 

Σήμερα το πρωί, όπως και σχεδόν κάθε πρωί στις 8:35 άλλωστε, αφού άφησα την κόρη μου στο σχολείο, έβαλα τα

ακουστικά μου, επέλεξα το ΒΗΜΑ FM στο iPhone και βάλθηκα να ακούω τους μάλλον ευχάριστους συνεργάτες σας να σχολιάζουνε τα διάφορα επίκαιρα πηγαίνοντας στην δουλειά με το ποδήλατο μου. Το πρώτο δεκάλεπτο αναφέρονταν στον κ. Καραγκούνη – την ανιδιοτέλειά του, την «ψυχάρα του», και άλλα. Υπερβολικοί ίσως, αλλά ευχάριστοι. Μετά βγάλανε «στο αέρα» την (μη-)υποψήφια πρύτανη του ΕΜΠ, την κ. Μωροπούλου, και επιδώθηκαν σε μα επίδειξη άγνοιας περι τα Πανεπιστημιακά. Η εν λόγω κυρία είπε την άποψη της, και καλά έκανε. Αλλά αντί για μία σοβαρή ερώτηση, απλά οι συνεργάτες του ΒΗΜΑ FM “αβαντάριζαν”. Η κ. Μοροπουλου μας ειπε οτι το Συμβούλιο εγκαθιδρύθηκε ως όργανο ελέγχου (εκλέγεται απο τα μελη ΔΕΠ), ότι διώκεται (εφαρμόζεται ο νόμος, όσο και να μην της αρέσει, άλλο η εφαρμογή του νόμου και αλλο ο διωγμός), και ότι κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τα ακαδημαϊκά της προσόντα (ο καθένας μπορεί να τα αμφισβητήσει όσο θέλει, με επιχειρήματα).

Την κ. Μοροπούλου δεν την ξερω. Ούτε τον κ. Καραγκούνη ξέρω. Την κ. Μοροπούλου την "άκουσα" πρόσφατα, τον κ. Καραγκουνη τον θυμάμαι χρόνια. Τι να συγκρίνω λοιπόν; Η σύγκριση ενος πανεπιστημιακού με ενα ποδοσφαιριστή επίσης, είναι πιθανον εξ' ορισμού ατυχής. Αλλά θα την επιχειρήσω, μια και αυτά τα δύο ακούσματα μπλεχτήκανε στην πρωϊνή μου ποδηλατάδα.

Ο κ. Καραγκούνης, μετά το “πτυχίο” του στον Παναθηναϊκό, έπαιξε στην Ίντερ, στην Μπενφίκα, και στην Φούλαμ, στα μεγαλύτερα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Η κ. Μοροπουλου μετα το πτυχίο της στο ΕΜΠ, έκανε διδακτορικό στο ΕΜΠ, μετά έγινε μέλος ΔΕΠ του ΕΜΠ, και σήμερα είναι καθηγήτρια στο ΕΜΠ.

Ο κ. Καραγκουνης έκλεισε 139 συμμετοχές στην Εθνική Ελλάδος, περισσότερες από κάθε αλλον Έλληνα παίκτη, και εχει παιξει σε 411 παιχνίδια ποδοσσφαίρου σε επίπεδο κορυφαίας κατηγορίας σε τέσσερεις χωρες – πολλά απο αυτά τον κατατάσσουν πιθανόν ως μια απο τις πιο σημαντικές ποδοσφαιρικές φυσιογνωμίες του πλανήτη. Η κ. Μοροπούλου έχει γύρω στις 1,200 ετεροαναφορές στο ερευνητικό της έργο (με 120 περίπου εργασίες σε περιοδικά με κριτές - όλα μάλλον χαμηλού επιπέδου - αυτό μας λέει ότι ούτε δέκα άνθρωποι δεν έχουνε βρει χρήσιμη κάθε εργασία της κατά μέσο όρο) και έχει ενα δείκτη επιστημονικης παραγωγικότητας (h-index) γύρω στο 20, που με βάση τα διθνλη δεδομένα θεωρούνται ικανοποιητικά για έναν επιστήμονα γύρω στα 40, για αίτηση μονιμότητας στο επίπεδο του επίκουρου καθηγητή.

Ο κ. Καραγκούνης, δεν έχει ακουστεί μια φορά – απο ότι θυμάμαι – να γκρινιάζει για τους συμπαίκτες του, τους προπονητες του, τους προέδρους του, παρά το ότι πολλές φορές βρέθηκε σε "δεύτερους" ρόλους στην ομάδα του. Η κ. Μοροπούλου, γκρινιάζει οτι την διώκουν, με το που την αφήσανε για μια αγωνιστική στον πάγκο.

Ο κ. Καραγκούνης, οταν ο Παναθηναϊκος – παρανόμως – δεν του έδωσε τα λεφτά του, κατέφυγε στα δικαστήρια αφου πρώτα έκανε υπομονή για μήνες, και χωρίς να υπολογίσει το κόστος της ενέργειας του στην εικόνα του στους οπαδούς της ομάδας. Η κ. Μοροπούλου όταν δεν έγινε υποψήφια με βάση τη νόμιμη απόφαση ενός εκλεγμένου οργάνου, επέλεξε να περιφέρεται ως διωκόμενη και να συνεντευξιάζεται ξεχνώντας να αναφέρει οτι αποκλείστηκε με βάση την απόφαση ενός δημοκρατικά εκλεγμένου απο αυτήν και τους συναδέλφους της οργάνου, με βάση νόμιμη διαδικασία: “πετάει την μπάλλα στην εξέδρα” λοιπόν, ανεμίζοντας την πολιτική της ταυτότητα “ήμουνα στην συντονιστική της επιτροπής κατάληψης του Πολυτεχνείου” προς τέρψη των κομματικών της οπαδών και πατρώνων.

Σκεφτείτε λοιπόν τώρα, γιατί η Εθνική Ελλαδος ειναι στις 16 καλύτερες του πλανήτη, και το ΕΜΠ αγωνίζεται μήπως σταθεροποιηθεί μέσα στην πρώτη 500άδα.

Ο κ. Αναστάσης Περράκης, PhD είναι Διευθυντής Ερευνών, Ολλανδικό Αντικαρκινικό Ινστιτούτο

 

Περράκης Αναστάσης

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.