Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


Recommended Posts

1.παιδιά γνωρίζει κάποιος τους καδ για μηχανολόγο μηχανικό ώστε να είναι πιό γενικός και για μελέτες κτιρίων και εγκατστάσεις φωτοβολταικών κ.λ.π;

2.τον γενικό για μηχανικούς μπορεί να βάλλει και ο μηχανολόγος μηχανικός;

3.αν θελήσω στό μέλλον να ασχοληθώ και ως κατασκευαστής (ανέγερση πώληση ακινήτων), χρησιμοποιώντας βέβαια πολιτκό μηχανικό για έκδοση αδειών μπορώ απο τώρα να βάλλω σχετικό κάποιο κάδ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εάν ένας νέος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός δηλώσει τον 71120000 είναι καλυμμένος για όλα τα 71.12.xxxx;Όταν κόβεις ΑΠΥ γράφεις οτι λέει ο ΚΑΔ αυτός ή επιλέγεις ανάλογα την εργασία που έκανες τον αντίστοιχο 71.12.xxxx ΚΑΔ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για την διεύθυνση..

 

Το πιο απίστευτο είναι ότι στο πρόγραμμα που μπορείς να κατεβάσεις υπάρχει και έκδοση για Mac.

Απλά απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχοντας διαβάσει τα σχετικά θέματα στο forum και ανατρέξει στο ηλεκτρονικό αρχειο των ΚΑΔ (taxisnet) δεν έχω καταφέρει να βρω εκείνους τους κωδικούς που περιγράφουν τις κατασκευαστικές δραστηριότητες του Μηχ/γου Μηχ/κού για τα δημόσια έργα. Ενδεικτικά αναφέρω οτι στο εργοληπτικό πτυχίο αναγράφονται οι κατηγορίες Ηλεκτρομηχανολογικών έργων και Βιομηχανικών/Ενεργειακών. Μόνο ο 42212000 ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗ ΕΡΓΑ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΥΓΡΩΝ και ο 42220000 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΙΝΩΦΕΛΩΝ ΕΡΓΩΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ περιγράφουν μερικώς το αντικείμενο του εργολήπτη Μηχ/γου Μηχ/κού.

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλο Χημικό Μηχανικό που είχε δηλώσει τον ΚΑΔ Χημικών Μηχανικών (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΧΗΜΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΕΝΙΚΑ) η εφορία "τσινισε" οταν ζητήθηκε θεώρηση ΤΠΥ (έχει εκδοθεί ήδη ΑΠΥ) γιατί λεει οτι δεν δικαιούται.

 

Καθώς επίσης το χρειάζομαι για να πληρωθώ από Δημοσιο(ΑΠΘ) υπάρχει όντως πρόβλημα ή πέσαμε σε στριμένο? Προσωπικά έχω κάνει έναρξη με ΚΑΔ τον γενικό των Μηχανικών (71121000) αλλά και ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ (71201000) καθώς και 72190000 (ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ).

 

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα ποιον ΚΑΔ προτείνεται να δηλώσω ως βοηθητικό ώστε να εκδόσω ΤΠΥ χωρίς πολλές γκρίνιες?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον ΚΒΣ (ΠΔ 186/1992) και το άρθρο 13 παρ. 2, οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα και τέτοιο ασκούν όσοι αναφέρονται στο άρθρο 48 του ν 2238/1994, για τα έσοδά τους εκδίδουν μόνο ΑΠΥ .

Link to comment
Share on other sites

Αν και όλα πήγαν καλά και έκανα θεωρηση ΤΠΥ, έχω 2 βασικές ερωτήσεις

 

α) Αν κάνω αγορές για τον πελάτη τι γίνεται? Πως τις γράφεις στο ΑΠΥ?

β)Αν πρέπει να πληρωθώ από δημόσιο (π.χ. σου λέω με "κίτρινο χαρτί" πανεπιστημίου) το οποίο απαιτεί τιμολογιο τι κάνουμε? Το να πείσεις το Παν. να σου δεχτεί ΑΠΥ δεν προσφέρεται από τον ΟΠΑΠ...

Link to comment
Share on other sites

1. Μιλάμε για την ΑΠΥ στην οποία τιμολογείς έσοδά σου επομένως στην ΑΠΥ γιατί να γράψεις κάτι σχετικό με αγορές υλικών.

2. Εφόσον έχεις ήδη ΤΠΥ (θεωρημένο από την αρμόδια ΔΟΥ) το προβλημά σου λύθηκε, το εκδίδεις και καθάρισες με τους " άπιστους ".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.