Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Ως άνεργος μηχανικός (με δελτίο ανεργίας) και ακόμη μέλος του ΤΕΕ και αναγκαστηκά και του ΤΣΜΕΔΕ καλώ όλους τους συναδέρφους που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμένα να οργανωθούμε μακρία απο τις πολιτικές παρατάξεις του ΤΕΕ και να διεκδικήσουμε πάγωμα των ασφαλιστικών εισφορών μας απο το ταμείο..Επειδή το κράτος εφαρμόζει απολυταρχικές στρατηγικές φορτώνοντας φορολογικά βάρη σε άνεργους παραβιάζόντας κάθε έννοια του κράτους δικαίου πιστεύω ότι ενας κυριος τρόπος αντίδρασης είναι η μαζική διαγραφή μας...αυτό όμως δεν θα είναι πρέπει να είναι ατομική υποθεση αλλά ομαδική.Για αυτό όλοι οσοι δεν ενδιαφέρονται να πεθανει η κατσικα του γείτονα και χαίρονται για αυτό ας ενωθούμε.....γιατι όταν καιγεται το σπίτι του γειτονα θα χαιρεσαι γιατι το δικό σου δεν καηκε αλλά σε λίγο θα κλαιες γιατι και το δικό σου σπίτι θα εχει παρει φωτία...

 

Συνάδελφε, αυτό το ''μακρυά από τις πολιτικές παρατάξεις του ΤΕΕ'' είναι πολύ ισοπεδωτικό και εξισώνει όλες τις προσπάθειες που έγιναν για να αλλάξει κάτι με την αδιαφορία της διοίκησης του Τ.Ε.Ε. (αν και εγώ δεν το θεωρώ αδιαφορία).

Είναι άδικο πέρα ως πέρα για όσους πολεμούν με κάθε μέσο να κερδίσουμε έστω και τα λιγοστά.

Δεν φταίνε όλες οι παρατάξεις συνάδελφε, φταίνε εκείνες οι παρατάξεις που τόσα χρόνια δίνατε πλειοψηφία στα όργανα του Τ.Ε.Ε. και στους άλλους συλλογικούς φορείς.

Δεν θέλω να σου κάνω προπαγάνδα, δεν είναι ο σκοπός μου αυτός.

Μην ισοπεδώνεις όμως, αδικείς με τον ίδιο τρόπο που σε αδικούν τα μέτρα που παίρνονται για σένα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγα να ψηφισω στις εκλογες του ΤΕΕ, ειδα την αιθουσα ψηφοφοριας τιγκα απο δημοσιους υπαλληλους μηχανικους αλλα και λοιπους ανεπαγγελτους που ουδεποτε εχουν εμφανιστει σε δημοσια υπηρεσια. Ολοι αυτοι δεν ηταν απλοι ψηφοφοροι, ειχαν βαλει υποψηφιοτητα, κοιτουσαν με αγωνια τη διαδικασια, τις καλπες λες και το αποτελεσμα της καλπης σημαινε για τους ιδιους θανατικη ποινη. Το χειροτερο ειδα παιδια που μολις ειχαν τελειωσει το Πολυτεχνειο να ζητουν την ψηφο μου... για να μου λυσουν τα προβληματα του κλαδου....!!!! Αναθεμα και αν γνωριζουν ΕΝΑ προβλημα του κλαδου ή τουλαχιστον να το εχουν βιωσει.

 

Παιδες εγω εχω αποφασισει να γινω αγενης. Περα απο τους κρατικοδιαιτους 50αρηδες μηχανικους που πλεον βαζουν και υποψηφιοτητες ως αντιδημαρχοι, αντιπεριφερειαρχες κλπ θα γινω αγενης και στα νεα παιδια που βαζουν υποψηφιοτητες με το ΤΕΕ και εμφανιζουν τη γνωστη παλαιοκομματικη συμπεριφορα 'να γινω διασημος, να αποκτησω δοξα και ολοι οι αλλοι να πανε να μπιπ'!! Απο τα περιφερειακα τμηματα του ΤΕΕ ουδεποτε εχω παρει μια ενημερωση σοβαρη για το Ασφαλιστικο Θεμα μετα τις εκλογες περαν .... ερωτοαπαντησεων για αυθαιρετα.

 

Αλλα τι να περιμενω? Οσοι ψηφισαμε στις εκλογες του ΤΕΕ, ειδαμε τι ψηφισαμε. Οι αλλοι που δεν ψηφισαν, περιμενουν ως δια μαγειας τους βολεμενους που ψηφισαν οι πρωτοι να τους λυσουν τα προβληματα... Καληνυχτα!! Γι αυτο η κατασταση εχει βαλτωσει, οταν ειχαμε δυναμη με τις εκλογες του ΤΕΕ να αλλαξουμε την κατασταση είτε πηγαμε διακοπες ειτε ψηφησαμε τον γνωστό μας που θελει να κανει πολιτικη καριερα πανω στα δικα μας πτωματα. Περαστικα μας και συγχαρητηρια για την μεγαλειωδη ΒΛΑΚΕΙΑ μας.

 

Υ.Γ. Οι καθαριστριες του Υπουργειου Οικονομικων εχουν πιο πολυ μυαλο απο μας.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ..............

Αν θυμαμαι καλα , υπηρχαν 20 000 υποψήφιοι , οι περισοτεροι καπου ΄΄εκλεχθηκαν΄΄...αν βαλουμε και 2 φιλους του καθενα , αυτοι ψηφισαν..........

ΤΙ πηγαν να κανουν;;;;;;...........ειδατε καμια σοβαρη παρεμβαση εκτος από 2,3 συναδελφους που και αυτοι κουράζονται όταν βλεπουν την απραξια χιλιαδων εκλεγμενων;;;;;

 

χρονια βλεπω  ανθρώπους  που δεν εχουν την διαθεση ,ορεξη να προσφερουν να βαζουν υποψηφιότητες κατά χιλιαδες..........η απαντηση είναι προφανης γιατι το κανουν, αλλα φτανει..............πολλοι από τους χιλιαδες ΄΄εκπροσωπους΄΄ μας παρακολουθουν και το φορουμ....ας μας πουν τι πηγαν να κανουν

 

ΥΓ οι καθαριστριες ηδη κερδισαν....σιγουρα θα ξαναμπουν ως ΔΥ , ενώ και τωρα πληρωνονται μεγαλο μερος μισθου τους, αν ειχα διαβασει σωστα τα αρθρα.......οι δικηγοροι σε συναντηση με βοριδη , απεσπασαν υποσχεση για τους δικους τους συναδελφους που χρωστανε εισφορες............το ΤΕΕ κανει διακοπες

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι διαρκώς βλέπεις "αστέρες" του θεάματος και διάφορους celebrities να μπαίνουν στην πολιτική σας λέει κάτι? Οτι ο κλάδος της πολιτικής έχει ψωμί.....Το έχει πάρει χαμπάρι και η κουτσή Μαρία και όλοι θέλουν να τσιμπήσουν κάτι...

Και ο χώρος του ΤΕΕ μία μικρογραφία της πολιτικής σκηνής είναι...Να μπούμε να βολευτούμε...

Από κει και πέρα υπάρχουν και οι ψηφοφόροι...Ε, ο δικός μας κλάδος με τους "μορφωμένους" και τους δήθεν επιστήμονες έχει καταντήσει ζόμπι και προβατάκια...

Ο καθένας για την πάρτι του..Και μετά κλάιγεται για τις αμοιβές? Γιατί? Για την πάρτι του..... Ο άλλος δεν μπορεί να βρει πως τυπώνεται...Ασχετο αλλά, και το 8χρονο ανιψάκι μου το βρίσκει...Πελαγώνετε σε κάτι απίστευτα πράγματα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΚΜ κεντρικής Μακεδονίας εξέδωσε νεα ανακοίνωση για το ΤΣΜΕΔΕ μήπως ήρθε η ώρα όλες οι παρατάξεις να ενωθούν για το πιο σημαντικό θέμα .Πρέπει όλοι οι συνάδελφοι να πιέσουμε αριστεροί νεοδημοκράτες κλπ  τις υπάρχουσες παρατάξεις για μαζική αντίδραση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ασε .... θα αντιδρασει ο κλαδος , ατομικα όπως συνηθισε....... ενας ενας  θα ΄΄κλαιγονται΄΄ όταν αρχισουν τα τηλεφωνα ΄΄ειδοποίησης οφειλων΄΄ και οι κατασχεσεις......

Link to comment
Share on other sites

οι  κατασχέσεις   θα  ξεκινήσουν  από  αρχές   2015  .

και  επειδή  έχουμε  συνείδηση  εντόμων  προς  το  παρόν 

απολαμβάνουμε  διακοπές   σε  τουριστικά  θέρετρα.

το  2015  αργεί  .  

Link to comment
Share on other sites

οι  κατασχέσεις   θα  ξεκινήσουν  από  αρχές   2015  .

και  επειδή  έχουμε  συνείδηση  εντόμων  προς  το  παρόν 

απολαμβάνουμε  διακοπές   σε  τουριστικά  θέρετρα.

το  2015  αργεί  .  

Όπως στρώσαμε, θα κοιμηθούμε!!!

Αφού αγοράζαμε σπίτι που ξέραμε ότι είχε κόστος 1000Ε/μ, με 40000Ε/μ και 100% με δάνειο, μας φταίει το κράτος???

Καλά θα κάνει να μας τα πάρει!!! Δανεικά ήταν και τώρα θα επιστραφούν!!! Πολύ απλό...

 

ΥΓ: Αν σου πουλήσω ένα 9αρι splitάκι για το σπίτι σου 3000+ΦΠΑ, θα τρέξεις να το αγοράσεις???

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.