Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

are you sure? αν είναι έτσι θα έπρεπε να έχει ειπωθεί αλλιώς στα δικά μου αυτιά το ερώτημα ακούγεται αρκετά προκλητικό όταν η μεγάλη πλειοψηφία των συναδέλφων αδυνατούν να πληρώσουν ακόμα και τις μειωμένες εισφορές

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Όπως και νά 'χει το πράγμα, δεν χρειάζεται να αρπάζουμε από τα μούτρα κάποιον, που δεν γνωρίζουμε τι ζόρι τραβάει.

 

Φυσικά στο προηγούμενο μήνυμα αστειευόμουν και απολογούμαι γιατί έπαιζα με τον πόνο άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι σε κάποιους οι εργοδότες πληρώνουν τις εισφορές.. Πχ σε φίλο που εργαζεται με μπλοκάκι σε κατασκευαστική τους πηγαίνει το ειδοποιητηριο και το πληρώνει η εταιρεία.. Είναι μέρος της συμφωνίας.. Τι να τους πει δεν το κανω;

Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις σηκώνω και εγώ τα χέρια ψηλά..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το συνάδελφο παραπάνω,το θέμα της αύξησης των εισφορών πρέπει να γίνει από τα πρώτα θέματα στο φόρουμ, να αναληφθει κάποια δράση έστω. Δεν νομίζω πως πρέπει να ελπίζουμε σε κανένα ΤΕΕ να υπερασπιστεί τα αυτονόητα δικαιώματά μας αυτη τη φορά.

 

Είχα ξεκινήσει μια δημοσκόπηση για να κινηθούμε μαζικά αλλά δεν είχε μεγάλο ενδιαφέρον, μόλις 132 άτομα ενδιαφέρθηκαν. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε αποτέλεσμα με τόσο μικρή συμμετοχή.

http://www.michanikos.gr/topic/39321-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%A3%CE%A4%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να μαζευτούμε και να κινηθούμε ανεξάρτητα καθώς οι φορείς (ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, κτλ) δεν φαίνεται να μας στηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ ότι υπάρχουν ειδικές περιπτώσεις (υγείας, επαγγελματικές κλπ). Από την άλλη διεξάγεται μια συζήτηση για τον αφανισμό του κλάδου, για την ανάγκη ενημέρωσης των συναδέλφων και για πιθανές κινητοποιήσεις. Οι περισσότεροι μηχανικοί χρωστάνε ήδη αρκετά εξάμηνα μειωμένων εισφορών και έρχονται σε λίγες μέρες οι φουσκωμένες. Συνεπώς εκτιμώ ότι ένας συνάδελφος που θέλει να ρωτήσει για πληρωμή καλό είναι να το κάνει με τρόπο, διευκρινίζοντας ίσως ότι η περίπτωση του είναι ειδική. Σε αντίθετη περίπτωση μια τέτοια ερώτηση στα αυτιά μου τουλάχιστον ηχεί προκλητική.

 

edit: sdim μαζί γράφαμε

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου άρεσε αυτό που το γράφει αριστερά -κατακόρυφα

"ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΛΕΥΡΑ"

(αλλά πίσω πλευρά δεν υπάρχει)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να κάθομαι δηλαδή να απολογούμαι επειδή 8 χρόνια που δούλευα είχα συμφωνία και μου τα πληρώνανε ;

και επειδή έφυγα από τη δουλειά μου, είναι λεφτά που πρέπει να μου δώσουν (δηλαδή μου χρωστάνε) ;

τέλος πάντων, δε τη γλιτώνω την βόλτα...

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω...............δεν υπαρχει κανενας  από το πολιτικο-δημοσιογραφικο κατεστημενο  που  αντιλαμβανετε   ότι από 31/8 οι μηχανικοι θα πληρωνουν από 1500 και 2000 το εξαμηνο 5 και 6000...........δεν υπαρχει κανενας που αντιλαμβανετε πως ανεργοι η υποαπασχολούμενοι  με τζιρους που ντρεπεσε  ακομα και να πεις ,, καλουνται  να βρουν .

λεφτα περισοτερα του τζιρου τους για εισφορες....

δεν σας ενδιαφερει το θεμα ,  δεν ξερω αν καν το γνωρίζετε και εσεις  , αλλα ............ 

ΞΥΠΝΗΣΤΕ  ΕΚΕΙ  ΣΤΟ ΤΕΕ:......ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ....ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΤΕ:::::::::::::::::..

 

 

μην σχολιασω καν ...κατι παρατάξεις αριστερων η κυριως ελευθερων επαγγελματιων.....ειστε ΕΕ και δεν ασχολειστε 24/24   με αυτό;;;;;;;;;με τι πηγατε να ασχοληθητε;;;;;

 

Αν δεν μπορειτε να ασχοληθητε,.....αν το θεωρειτε  το θεμα  μικρο  και ότι εσεις κανατε την αντιδραση που μπορούσατε  με μια προσφυγη ........αν δεν θελετε να ενοχλήσετε τον Σαμαρα και τους υπουργούς  του   (οι οποιοι εχουν αγνοια του θεματος ετσι και αλλιως )

αν δεν θελετε να ασχολειστε με προβλήματα επιβιωσης των καημενων απλων μηχανικων  ρε παιδι μου ......,αλλα σας ενδιαφερουν τα μεγαλα, τα θεωρητικα , τα  αεναα.....

ιδρυστε φιλολογικο καφενειο, κλαμπ τσαι κυριων , think tank  μελετων , και αφήστε μας ήσυχους....................

Edited by savas76
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.