Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

off topic: το fair play απαιτεί το ποστάρισμα αιτιολόγησης στην περίπτωση αρνητικής ψήφου όπως στις παραπάνω δύο περιπτώσεις. Αλήθεια ποιοι και πώς μπορούν να βάζουν αρνητικές ψήφους? από μένα πάντως +1 στους συναδέλφους

μα ξέρουν οι χομπίστες που βάζουν τα -1 ότι αν εμφανιστούν θα τ' ακούσουν χοντρά και θα φάνε δεκάδες -1 οι ίδιοι.

Και τι αιτιολόγηση θα πουν;

Απ' την άλλη είναι και θεμιτό, εν μέρει, να προσπαθεί ο καθένας να εξασφαλίσει το παιδί του, αρκεί να υπάρχουν όροι και σοβαρότητα.

Κι όταν εκλείψει ο μπαμπάς, θα δούμε πόσο θα κρατήσει το γραφείο. Εσένα όμως θα στην έχει κάνει τη ζημιά;

Νομίζω είναι άλυτο το θέμα. Το έχουμε κουράσει τόσο πολύ. Και η ζωή συνεχίζεται

Link to comment
Share on other sites

την ιδια ωρα που οι μηχανικαρες αποδεχθηκαν τις τρομερες αυξησεις , η μονομανια της σημερινης κυβερνησης , οι ένστολοι, που εχουν ισως την μικροτερη επιπτωση από κριση τα τελευταια χρονια, .....για μικρα πραγματα, κανουν συγκεντρώσεις και συναντιούνται με τσιπρα...........

 

συγκρινετε τους με εμας.......

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Την μεγαλύτερη ζημία την κάνουν οι μπαμπάδες που πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ των παιδιών τους για να λεν ότι είναι μηχανικοί....

 

 

Διοτι ως γνωστο τους τρεχουν απο την μπατζακια τα λεφτα.

Ικαρε, εκει στα ΒΠ, μπορει να υπαρχουν μπαμπαδες που πληρωνουν.

Κοιτα και λιγο παραεξω.

9/10 απο ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ειναι πανω απο 15-20 ετη μηχανικοι.

 

Πως γινεται εγω να ξερω τουλαχισουν 30 ατομα κατω των 35 ετων που χρωστανε μερικα χιλιαρικα στο ΤΣΜΕΔΕ.

Ομοιως να ξερω τουλαχιστον 20 ατομα που εχουν τελειωσει προσφατα και δεν εχουν γραφτει και αλλα τοσα που συνεχισαν στην ερευνα και χρωστανε καμια 10αρια εξαμηνα.

 

Εγω λοιπον εβαλα την μια αρνητικη, διοτι ο Ικαρος το εχει γραψει αυτο το παραμυθι καμια 50αρια φορες.

 

ΥΓ. Την πιατσα δεν την χαλανε οι νεοι, οι παλιοι εχουν κανει τη ζημια.....

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα χα ...τερυ.....,

ξερεις 30 ατομα κατω από 35 , 20 ατομα καινούργιους  μηχανικους,  50  ατομα που χρωστανε πιο πολλα.......

με τοσο κοσμο που ξερεις ,ασε το μηχανιλικι και δωσε για βουλευτης.....θα βγεις ανετα..........

 

χωρις πλακα τωρα , το θεμα του χομπιστα μηχανικου είναι υπαρκτο.....ολοι ξερουμε πολλους....

Edited by savas76
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν εχεις επαφη με κοσμο και ειδικα συναδελφους?

Εγω εχω φιλικες σχεσεις με αρκετους μηχανικους στην ηλικια μου και μιλαω επισης με αρκετους.

Σχεδον ολοι χρωστανε απο 2 εξαμηνα και πανω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ολοι ξερουμε συναδελφους κάθε κατηγοριας.......πλακα εκανα.......

 

στο κυριο θεμα όμως,

δεν σε εκπλησει η μη αντιδραση του κλαδου;;;;;εδώ οι περισοτεροι χρωστανε τις παλιες εισφορες, ......τωρα που πολλαπλασιάζονται , πως βλέπεις την ησυχια;;.......

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διοτι ως γνωστο τους τρεχουν απο την μπατζακια τα λεφτα.

Ικαρε, εκει στα ΒΠ, μπορει να υπαρχουν μπαμπαδες που πληρωνουν.

Κοιτα και λιγο παραεξω.

9/10 απο ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ειναι πανω απο 15-20 ετη μηχανικοι.

 

Πως γινεται εγω να ξερω τουλαχισουν 30 ατομα κατω των 35 ετων που χρωστανε μερικα χιλιαρικα στο ΤΣΜΕΔΕ.

Ομοιως να ξερω τουλαχιστον 20 ατομα που εχουν τελειωσει προσφατα και δεν εχουν γραφτει και αλλα τοσα που συνεχισαν στην ερευνα και χρωστανε καμια 10αρια εξαμηνα.

 

Εγω λοιπον εβαλα την μια αρνητικη, διοτι ο Ικαρος το εχει γραψει αυτο το παραμυθι καμια 50αρια φορες.

 

ΥΓ. Την πιατσα δεν την χαλανε οι νεοι, οι παλιοι εχουν κανει τη ζημια.....

την πιάτσα την απαύτωσαν όντως οι παλιοί, γιατί και κακό όνομα έβγαλαν στον κλάδο,

και λεφτά μαύρα έβγαλαν που τώρα τους κρατάνε και χαλάνε την πιάτσα,

και τα παιδιά τους έβγαλαν (έκαναν δεν έκαναν),

και χρωστάνε και από 10 - 20 χιλιάρικα ο καθένας στο ΤΣΜΕΔΕ,

και κακομάθανε τις υπηρεσίες και στήσανε τα μηχανάκια.

Τώρα όμως οι νέοι, αυτοί που έχουν μπαμπάδες με γραφεία συνεχίζουν το θεάρεστο έργο,

(και έχουν υπαλλήλους με μπλοκάκι άλλους μηχανικούς)

κι αυτοί που δεν έχουν μπαμπάδες με γραφεία, με μηδενικά λειτουργικά και μηδενικές υποχρεώσεις,

ανταγωνίζονται τους άλλους στις εκπτώσεις, ακόμα κι αν δουλεύουν ως υπάλληλοι με μπλοκάκι στους προηγούμενους.

Δηλαδή κι οι δυό μαζί συνθλίβουν το μικρομεσαίο γραφείο ελεύθερου επαγγελματία με ενοίκιο, ΔΕΗ, ΟΤΕ, άδειες λογισμικού, 1 - 2 άτομα προσωπικό,

και υποχρεώσεις στο σπίτι (παιδιά κλπ).

Να μην πούμε για τις μεγάλες εταιρείες που παίζουν άλλοι μπάλα και σχεδόν δεν συναντιόμαστε, 

απλά μας πιέζουν εμμέσως ασχολούμενοι με μικρότερα έργα απ' ότι στο παρελθόν και πιέζοντας όλη την "ιεραρχία" προς τα κάτω.

 

Κανείς δεν είναι ο δαίμονας που φταίει για όλα.

Αλλά κανείς δεν είναι και άγγελος που δεν φταίει για τίποτα

Ανεξάρτητα με την ομάδα που ανήκει ο καθένας, θα ήθελα πολύ κάποιος να μου εξηγήσει που κάνω λάθος. 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/39321-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%A3%CE%A4%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/

το φόρουμ έχει 85000 μέλη...ψήφισαν 124...τραγικό..

προς mods: θέλετε αυτή την ψηφοφορία να την εμφανίζετε ως πρώτη σελίδα στο φόρουμ για μερικές μέρες? υπάρχει όρεξη να γίνει κάτι?  

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

υποστηρίζω ότι για το fair play της υπόθεσης καλό είναι οι αρνητικές ψήφοι να αιτιολογούνται. Πάντως θα ξαναρωτήσω ποιοι και πώς μπορούν να βάζουν αρνητικές ψήφους?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το θεμα δεν είναι η συνταγματικοτητα..............ελλαδα εισαι.... δεν εισαι ελβετια......

στην μικρη περιπτωση να κερδισεις δικη, ερχετε  αμεσως νεος νομος και ουσιαστικα αρχιζεις  παλι από την αρχη............στην ελλαδα ετσι δεν βρίσκεις ακρη.....

 

πολιτικη βουληση και πιεση εχει μονο σημασια στην ελλαδα..........σε μια μερα οι ιδιοι βουλευτες αν θελουν ψηφιζουν αντιθετο νομο από αυτόν που ψηφισαν χθες............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.