Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πιο καυτό καλοκαίρι στη Γη από το 1880


Engineer

Recommended Posts

BAS σε έχω χάσει εντελώς φίλε. Συγνώμη.

Το γεγονός ότι ο πλυθησμός της Γης μεσα σε έναν αιώνα 5πλασιάστηκε ίσα ίσα ενισχυεί την άποψη ότι πρέπει να δράσουμε άμεσα για την προστασία του κλίματος διότι θα συνεχίσει να αυξάνεται ακόμη περισσότερο και η κατάσταση θα είναι 100% ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ. Συμφωνώ σε όλα όσα μου λες απλά ακριβώς επειδή είμαστε 7 δις αυτή την στιγμή είναι αδύνατο να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα από μια καθολική απόφαση (μέχρι και επικίνδυνο).

Για αυτόν ακριβώς το λόγο σου λέω ότι πρέπει να παρθούν μέτρα σε πιο μικρή κλίμακα (σε κλίμακα κρατών και στη συνέχεια ατομική). Ας ξεκινήσουμε όλοι να συμαζεψουμε το δικό μας μερίδιο και όταν το καταφέρουμε θα μπορέσουμε να φτιάξουμε και τα υπόλοιπα.

Τώρα για τις αποσπασματικες λογικες και το τι μας λενε οι καπνοβιομηχανίες δεν έχω καταλαβει σε τι αναφερεσαι. Αν εννοείς ότι οι επιστήμονες μας λένε ψέματα ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ διαβασε αυτό τον σύνδεσμο που σου έστειλα και πιο πριν http://www.astronomy...larsys/s11b.htm.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 287
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα συμφωνήσω σε πολλά με τον Ηρωνα Πρέπει να υπάρχουν επιστημονικές αναφορές και μελέτες για να καταλάβουμε ότι αν δεν πάμε σε Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και χρησιμοποιήσουμε τις παλαιές μορφές όπως με τον λιγνίτη επιβαρύνουμε το περιβάλλον ?Μια βόλτα από τα μέρη που υπάρχει εργοστάσιο της ΔΕΗ με λιγνίτη και μια ματιά στην περιοχή αρκεί για να κάνουμε τις συγκρίσεις αφού εκεί το περιβάλλον είναι επιβαρυμένο Εγώ έχω στην περιοχή μου κοντά το εργοστάσιο της ΔΕΗ στο Αλιβέρι ενώ υπάρχει και ένα μεγάλο αιολικό πάρκο στον Κάβο ντόρο Εγώ προσωπικά στο Αλιβέρι (Κάραβα) δεν μπαίνω στην θάλασσα που να με πληρώσουν για να το κάνω Αντίθετα στα Αντιά που είναι το αιολικό πάρκο μια χαρά βλέπω το περιβάλλον και μπάνιο κάνω και μάλιστα μου αρέσει το τοπίο με τις Α/Γ και η πανίδα και η χλωρίδα μια χαρά παραμένει Πρέπει να έρθει το φάντασμα της κλιματικής αλλαγής για να καταλάβω ότι οι ΑΠΕ είναι το καλύτερο Ομολογώ ότι δεν έχουμε οικολογική συνείδηση στην Ελλάδα και εγώ πριν λίγα χρόνια μεχρι που γνώρισα μια Ισπανίδα συνάδελφο (μηχανολόγο) την Μύριαμ ήμουν απαράδεκτος Έβρισκα τις πολυγωνομετρικές μου στάσεις από τα σκουπίδια γύρω τους (μπαταρίες , χαρτάκια , κουτιά από αναψυκτικό , σπρέι κλπ)  μέχρι που με έβαλε  σε τάξη η Μύριαμ Εχω ακούσει τα πιο απίθανα για τις Α/Γ μόνο ότι θα απογειωθεί η περιοχή μου από τις πολλές Α/Γ δεν έχω ακούσει ακόμα Και καλά να τα ακούω από τον μπάρμπα Παναγή που ζει στο κονάκι χωρίς ρεύμα και μόνο με ένα ραδιοφωνάκι , αλλά να τα ακούω από κάποιον που δεν μπορεί χωρίς ενέργεια για τα λαπτοκ το άιφον το πλαι στεισον , το αιρκοντίσιον , το ιντερνετ κλπ είναι τραγικό 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ηρωνα ξαναλές τα ίδια πράγματα . Κανείς μας δεν είπε ότι δεν πρέπει να προστατεύουμε το περιβάλλον σε ατομικό , κοινοτικό και εθνικό επίπεδο .

 

Γιά την υστερία διαφωνώ , διότι περί υστερίας πρόκειται , αφού τα δεδομένα όσο και να μου λες άρθρα δεν με πείθουν .

 

Και δεν με πείθουν γιατί δεν μου εξηγούν γιατί είχαμε στο παρελθόν 3-4 εποχές παγετώνων ακόμα και πριν εμφανιστεί ο άνθρωπος στην Γη .

 

Επειδή λοιπόν πλατυάζουμε και αναμασάμε τα ίδια , η άποψη μου όπως και άλλων είναι η εξής .

 

Οπου μπορούμε προστατεύουμε το περιβάλλον , σε κάθε επίπεδο , ανεξάρτητα από το ΑΝ και ΠΟΣΟ μπορεί να επηρεάσει η τρέχουσα ανθρώπινη δραστηριότητα την μεταβολή του κλίματος .

 

Δεν υπακούμε σε υστερίες που πίσω τους κρύβουν συμφέροντα , αλλά πηγαίνουμε με αργά και σίγουρα βήματα .

 

Δηλαδή όπου μπορούμε μειώνουμε τους ρύπους . Δεν τρέχουμε όμως σε άλλη τεχνολογία , χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι αυτό είναι το βέλτιστο .

 

Να φέρω ένα παράδειγμα .  Το πρόγραμμα ήλιος που ήθελαν οι Γερμανοί .

 

Ας πούμε σε μιά περιοχή αντί γιά χωράφια , βάζουμε 10.000 στρέμματα φωτοβολταικά .

 

Εχουμε υπολογίσει την ρύπανση , αισθητική , οπτική και οποιαδήποτε άλλη ?

 

Εχουν φτάσει τα φωτοβολταικά σε τέτοια εξέλιξη ώστε να είναι λογική μιά τέτοια επένδυση , η θα είναι τεχνολογικά απαξιωμένη σε 10 χρόνια ?

 

Είδαμε τι παιχνίδι παίχτηκε με τα φωτοβολταικά πριν 4-5 χρόνια, ποιοί κονομήσανε και ποιοί θα πληρώνουν και θα κλαίνε .

 

Κάθε μαγαζάκι πούλαγε φωτοβολταικά και τώρα δεν ασχολείται κανείς .

 

Αυτά τα λάθη , όσο είναι λάθη και δεν είναι λαμογιές θα έχουν κάποιον που θα απολογηθεί γιά αυτά ?

 

Γιά τα σκουπίδια στους Δήμους , συμφωνώ και τα έχω γράψει και αλλού . Αλλά δεν μπορούμε να γενικεύουμε από το τοπικό στο παγκόσμιο .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες. Στο μόνο που διαφωνώ είναι στην υστερία και τα στοιχεία.
Προσωπικά θεωρώ πως δεν έχεις ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μιλάς αν δεν ψάξεις πρώτα.
Εσύ όχι μόνο δεν ψάχνεις, αλλά και τώρα που στα σερβίρω έτοιμα δεν τα διαβάζεις.
Πως μπορείς λοιπόν να μου λες δεν με πείθουν γιατί δεν μου εξηγούν γιατί είχαμε στο παρελθόν 3-4 εποχές παγετώνων ακόμα και πριν εμφανιστεί ο άνθρωπος στην Γη.

Αν έκανες τον κόπο να πατήσεις 2 κλίκ θα σου είχε απαντηθεί η απορία.
Και θα στο ξαναγράψω:
H φυσική εναλλαγή του κλίματος επηρεάζεται ΚΥΡΙΩΣ απο 3 πράγματα
1) Θέση της γης ως προς τον Ήλιο, γνωστό και ως κύκλοι Milankovitch
2) Συγκέντρωση θερμοκηπιακών αερίων στην ατμόσφαιρα
3) Κίνηση των τεκτονικών πλακών όπου αλλάζουν τη θέση των ηπείρων και επηρεάζουν τα θαλάσσια ρεύματα.
Αυτοί οι τρεις λογοι είναι οι αιτίες των παγετώνων στο παρελθόν.

ΤΑ 1) ΚΑΙ 3) εχουν ελάχιστη επίδραση μέσα σε χρονικό διάστημα 150-200 χρόνων εκτός αν έπεσε καποιος τεράστιος μετεωρίτης στην Γη ή αλλαξε θέση ο άξονας της τόσο πολύ και δεν το πήραμε χαμπάρι (με άλλα λόγια χρειάζονται 2-3 χιλιετίες για να μετρήσουμε αλλαγές που μετρήσαμε τα τεέυταία 100 χρόνια)
Το 2) λοιπόν είναι που έχει αλλάξει και μάλιστα σου εξήγησα 3 φορές πως αποδείξαμε ότι έχει αλλάξει λόγω του ανθρώπου.

Ελπίζω να σου λύθηκε η απορία, γιατί είχαμε εποχές παγετώνων.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανόμαστε , οπότε άστο . Αλλωστε στο θέμα έχουμε μείνει 2-3 .

 

Εκτός αν αλλάξει κάτι στο νέο θέμα στις ειδήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως δεν έχεις ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μιλάς αν δεν ψάξεις πρώτα.

Εσύ όχι μόνο δεν ψάχνεις, αλλά και τώρα που στα σερβίρω έτοιμα δεν τα διαβάζεις.

 

Εγώ που τα διαβάζω έχω δικαίωμα να μιλάω; :smile:

 

Μου φαίνεται όμως Ήρωνα, ότι είσαι τόσο απόλυτος που άλλα γράφουμε και άλλα διαβάζεις. Όλα αυτά τα link που δίνεις δεν λένε τίποτε άλλο από το ότι υπάρχει ανθρωπογενής κλιματική αλλαγή και προσπαθούν να 'συνετίσουν' τους σκεπτικιστές. Με τους αρνητές ούτε που καταδέχονται να ασχοληθούν. Είναι λένε σαν να προσπαθείς να συζητήσεις με κάποιον που θεωρεί ότι η γη είναι επίπεδη.

 

Εγώ σου λέω λοιπόν, ότι ναι υπάρχει η ανθρωπογενής κλιματική αλλαγή. Ε, και; Πόσο σοβαρά είναι τα πράγματα θα μας πει κανείς; Εσύ είσαι σίγουρος ότι είναι πάρα πολύ και μου λες ότι δεν έχει σημασία αν η στάθμη της θάλασσας θα ανέβει 10 ή 30 μέτρα. Η περίπτωση του να ανέβει μόνο 10 πόντους δεν παίζει; Αυτή ειναι η υστερία που λέει και ο BAS ή η τρομοκρατία που λέω εγώ. Δεν είναι απαραίτητο να λες ψέματα για να τρομοκρατήσεις. Μπορείς να λες και αναπόδεικτες 'αλήθειες'.

 

Δες για παράδειγμα τι λέει εδώ για το IPCC που τόσο το έχεις σε εκτίμηση.

 

Όσο για τη σύνδεση επιστήμης - πολιτικής δες εδώ  (στην προτελευταία παράγραφο) για να καταλάβεις τι εννοώ.

 

Και για να δούμε και την άλλη πλευρά (όσο μειονότητα και να είναι) μπορεί τα πράγματα να είναι λίγο διαφορετικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις.

Εγώ έχω μόνο μια απορία. Αν η Κίνα, η Ινδία, οι ΗΠΑ, η Ρωσία δεν εφαρμόσουν ότι και ο υπόλοιπος κόσμος, θα σταματήσει η υπερθέρμανση;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να μιλας :)
To πρώτο άρθρο είναι πρακτικά "απάτη" καθώς παίρνει μια έρευνα για την Climate Sensitivity και παρουσιάζει ένα άσχετο διάγραμμα που δεν περιέχεται στην εν λόγω έρευνα και δεν αναφέρει την πηγή του γραφήματος, άρα είναι μόνο για εντυπώσεις. Άλλωστε δεν ξέρω καμία έρευνα που να ισχυρίστηκε ότι σε 20 χρόνια θα ανέβει η θερμοκρασία 1 βαθμούς κελσίου όπως δείχνει το γράφημα....
Παρολαυτά η ευαισθησία του κλίματος είναι μια παράμετρος όπου χρειάζεται πολύ έρευνα ακόμη. Θα ξαναπω για αυτήν μια και καλή στο τέλος.

Για το δεύτερο έχω μια ένσταση (θα αναφερθώ και για αυτή στο τέλος) και για το τρίτο είμαι άφωνος. Θα χρειαστώ 2-3 μέρες να το διαβάσω όλο αλλά όταν ο τύπος ξεκινάει με το I believe that natural changes in the amount of sunlight being absorbed by the Earth — due to natural changes in cloud cover — are responsible for most of the warming ως το αρχικό του και θεμελιώδες επιχείρημα, δεν το κόβω να πάνε καλά τα πράγματα.
Και συνεχίζει I think small, long-term changes in atmospheric and oceanic flow patterns can cause ~1% changes in how much sunlight is let in by clouds to warm the Earth. Δηλαδή απο το πιστεύω χωρις στοιχεία, πηγαίνει στο νομίζω.
Και στο μισαωράκι που ασχολήθηκα έχει παραδεχθεί ο ίδιος ότι όντως μπορεί να ισχύει η ανθρωπογενής υπερθερμανση αλλά εγώ πιστεύω κάτι άλλο και επίσης παραδέχεται πως δεν έχει ασχοληθεί με την άνοδο την στάθμης της θάλλασσας και τα ακραία καιρκά φαινόμενα.

Τέλοσπαντων ας επανέλθω στην ευαισθησία και το 2ο άρθρο.
Αν πρόσεξες χρησιμοποιώ πιο πολύ τον όρο "κλιματική αλλαγή" και όχι τόσο τον "υπερθέρμανση" καθώς δεν είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει υπερθέρμανση. Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει κλιματική αλλαγή.
Από ότι φαίνεται οι αρχικές εκτιμήσεις για την άνοδο της θερμοκρασίας πέσαν έξω διότι το κλίμα φαίνεται να εκτονώνεται μέσα απο ακραία καιρικά φαινόμενα.
Λέμε ότι θα ανέβει η θερμοκρασία διότι εγκλωβίζεται περισσότερη ηλιακή ενέργεια στην ατμόσφαιρα. Όμως εν τέλει ένα σχετικά μεγάλο ποσοστό της "εξτρα" ενέργειας αποθηκεύεται ως λανθάνουσα ενέργεια στα σύνεφα και δεν γίνεται ποτέ "αύξηση θερμοκρασίας".
Για αυτό και όλοι οι επιστήμονες πλέον θα δεις ότι μιλάνε για τα ακραία καιρικά φαινόμενα τα οποία πλλεον θα είναι πιο συχνά αλλά και πιο έντονα, καθώς έχει αυξηθεί η χωρητικότητα της ατμόσφαιρας σε υδρατμούς.
Αυτό σημαίνει περισσότερες βροχοπτώσεις ΑΛΛΑ πιο έντονες (σε μορφή καταιγίδας) το οποίο μεταφράζεται σε λιγότερο νερό προς εκμετάλευση. Εμείς θέλουμε να πέφτει απο λίγο και συχνά και όχι σπάνια και με τεράστιες ποσότητες.
Επίσης αυτό σημαίνει και μεγαλύτερες διαφορές στα βαρομετρικά και άρα πιο ισχυροί άνεμοι και πιο ισχυροί τυφώνες.

Έτσι λοιπόν δεν βλέπουμε την αναμενόμενη αύξηση της θερμοκρασίας διότι το κλίμα εκτονώνεται με άλλους τρόπους, εξίσου καταστροφικούς.

Και τέλος δεν μου λέει τίποτα αυτό που αναφέρει ο επιστήμονας στο δεύτερο άρθρο όταν λέει πως "υπήρξαν στιγμές όπου η Γη ήταν πιο θερμή". Χαίρω πολύ. Μπορεί όντως να υπήρξε στιγμή όπου ο άνθρωπος ζούσε στις σπηλιές και είχε παγκοσμιο πλυθησμό  500.000 και η θερμοκρασία να ήταν πιο υψηλή. 
Σε εμάς όμως ακόμη και αν ανέβει η στάθμη της θάλασσας 2 μέτρα αντί για 20 σκεφτείτε πόσο μεγάλες θα ήταν οι συνέπειες στον πολιτισμό μας. Τα περισσότερα μεγάλα αστικά κέντρα βρισκόνται δίπλα σε θάλασσες, το ίδιο και τα τουριστικά κέντρα και πολλά βιομηχανικά κέντρα.
Μπορεί ο πρωτόγονος άνθρωπος να πέρασε ανώδυνα μια φάση υπερθέρμανσης, ο σύγχρονος δεν θα την περάσει ανώδυνα.
Αυτό νομίζω είναι το σημαντικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μιά περιοχή της Αθήνας στα βὀρεια προάστεια υπάρχει ένας οικισμός , αυθαίρετος αρχικά , Σαντορινιών που έφυγαν το 1953 από το νησί μετά τον μεγάλο σεισμό .

 

Τότε που όλοι έφευγαν , αν πήγαινε κάποιος και τους έδινε περί τα 10-20 εκ , θα μπορούσε να αγοράσει όλο το νησί και σήμερα να μην ξέρει τι έχει .

 

Θα ήταν όμως σοφή επένδυση , η θα έπρεπε να το αποφύγει , αφού δεν ξέρουμε πότε θα ξαναγίνει σεισμός η έκρηξη του ηφαιστείου και έτσι θα πρέπει να μην χρησιμοποιούμε το νησί γιά κάποιες δεκάδες γενιές από φόβο .

 

Να μην μιλήσουμε γιά την Βενετία .

 

Αλλωστε τα ακραία καιρικά φαινόμενα , πόσο ακραία είναι στην πραγματικότητα ?

 

 

Τώρα ασχολούμαστε αν έχουμε μουσώνες εκρήξεων ηφαιστείων

 

http://www.naftemporiki.gr/story/860968/yparxei-sundesi-metaksu-olon-ton-prosfaton-ifaisteiakon-ekrikseon

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Καλά το άρθρο είναι όντως ακραίο και δεν νομίζω να μπορέσει κάποιο να αποδείξει αυτ΄που ισχυρίζεται.

Τώρα στα πέρι επενδύσεων και φόβου σε χάνω πάλι... Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς και πως το συνδέεις με την κουβεντα μας.

Φαέθων κανείς δεν ξέρει. Αλλά άν αναλογιστείς πως αυτοί οι 4 παράγουν τις μισές αέριες εκπομπές όλου του πλανήτη σίγουρα δεν μπορεί να πει κάποιος ότι κάνουμε κατι  ουσιαστικό αν δεν συμμετέχουν αυτες οι 4 χώρες.

Αυτό βασικά που πρέπει να γίνει είναι να αναπτυχθούν οι τεχνολογίες δέσμευσης άνθρακα απο την ατμόσφαιρα ώστε να μειωθεί τεχνητά το CO2 και στη συνέχεια ή να αποθηκεύεται ή μετατρέπεται σε κάυσιμο.
Επίσης προσωπικά πιστεύω πως η μόνη τεχνολογία που μπορεί να μας σώσει είναι το υδρογόνο. Αν δωθούν λεφτά για την τελειοποίηση των κυψελων και κινητήρων υδρογόνου θα έχει γίνει ένα πολύ μεγάλο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.