Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση εναλλακτικής θέρμανσης για χώρο 20 τ.μ με σόμπα χαλαζία


Dimitris Volakis

Recommended Posts

Καλημέρα  παίδες παρακαλώ ερώτηση για  ένα   δωμάτιο στα 20 τ.μ περίπου  ίσως  και λίγο λιγότερο.


 


Δεν  θα μείνω άλλο χειμώνα  θα   αλλάξω διαμέρισμα  επομένως  μην μου πείτε  για  A/C δεν υπάρχει λόγος.


 


Απλά  επειδή κάθομαι  και τα  βράδυα  και δουλέω και κατά τις  10  το κλείνουν  στην πολυκατοικία.


 


Επομένως  θα  δουλέυει για 4-5 ώρες  την ημέρα.


 


Θεωρώ πώς κάτι φθηνό όπως  μια  Σόμπα  Χαλαζία  στα  2000w -2200w είναι  αρκετή.


 


Με  αξία   αγοράς  στα  50-60 ευρώ.


 


Παρακαλώ γνώμες  απο γνώστες?

Link to comment
Share on other sites

Η πιο οικονομική λύση με διαφορά είναι να φοράς ζεστά ρούχα μες στο σπίτι.

Μπορείς να πας σε ένα μαγαζί με ορειβατικά είδη και να πάρεις ισοθερμικά εσόρουχα, ιδιαίτερα αν πάρεις μακρυμάνικα θα ιδρώνεις κιόλας.

 

Από εκεί και πέρα όλες οι μη μόνιμες λύσεις (ηλεκτρικό καλοριφέρ, ηλεκτρική σόμπα, πάνελ υπερύθρων, αερόθερμο) είναι οι ίδιες καθώς λειτουργούν με ηλεκτρικό ρεύμα και βαθμό απόδοσης 1.  Όσο ρέυμα πληρώσεις, τόσο θα σε ζεστάνει.

 

Προσωπικά σε αντίστοιχη περίπτωση είχα προτιμήσει το αερόθερμο. Ζεσταίνει αμέσως τον χώρο και στις δύσκολες νύχτες (εξωτερική θερμοκρασία <10°C) το έστρεφα να φυσάει κάτω από την καρέκλα μου και δεν κρύωνα ποτέ.

Βέβαια αν θέλεις να κοιμηθείς θα έχεις πρόβλημα με τον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε   γιώργο θέλω να  είμαι  λίγο άνετα στο δωμάτιο.

 

+ ότι είναι  και το κορίτσι επομένως  θεωρώ ότι η σόμπα θα  το κρατάειλίγο ζέστη   μετά  την κεντρική θέρμανση.

 

με 2000w μιλάμε  για 33 Σεντς στο πραγματικό 38-40 Σεντς  την ώρα.

με 2200w φτάνουμε  περίπου τα   42 Σεντς p.hr 

 

5-6 Ώρες  την ημέρα

 

Είναι +140 στην ΔΕΗ περίπου.

 

Δεν  με  ενδοιαφέρει να  κυκλοφορώ  γυμνός  ρε  παίδί μου  είπαμε.

 

Απλά  να  μην χρειάζεται να  φοράμε  ζακέτες.

Edited by Dimitris Volakis
Link to comment
Share on other sites

Εγω ΠΜ ειμαι, αλλα αν θεωρεις λογικο το ποσο των 70Ε το μηνα για να θερμανεις 20τμ.... τοτε να προτιμησεις την σομπα χαλαζια..

Μονο με χαλαζια εχει?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς, δεν θα είναι απαραίτητο να λειτουργούν διαρκώς τα 2000w τις 5-6 ώρες για να θερμάνουν τα 20τμ.... εκτός και αν ο χώρος είναι στο... Νευροκόπι.....

 

+ ότι ο χώρος θα έχει ήδη θερμανθεί από την κεντρική θέρμανση...

 

άρα με δεδομένο ότι πρόκειται για προσωρινή λύση μια χαρά ακούγεται... απλά θα πρότεινα να έχει θερμοστάτη.... ώστε να αποφύγεις το άνοιξε κλείσε....

 

επίσης, αν δεν σε ενοχλεί ο ήχος θα πρότεινα αερόθερμο... όχι για εξοικονόμηση... αλλά για ταχύτερη θέρμανση....

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αν θέλεις να με ακούσεις αγόρασε έναν θερμόπομπό 2kw , το κόστος αν το ψάξεις ξεκινά περίπου απο 80€. Όχι χαλαζία, όχι αερόθερμα , λαδιού κ αλλά κουλά , θα τραβάς τα μαλλιά σου με τον λόγ/μο της ΔΕΗ, πίστεψε με.

Μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό οι οικονομικοί Θερμοπομποι της ΕΛΔΟΜ (βουλγαρια) θα τους βρεις στο Leroy Merlin και οι ρουμανοκινεζικοι inventor (aenaos-sa.gr)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο προβλημα με σενα. Για μικρο χωρο κατεμε συμφερει να παρεις ενα μικρο λαδιου στα 70Ε. Ειχε 3 επιπεδα αυτο που ειχα και το χα στο 1 και μαλιστα στην μιση ισχυ, οποτε και εκλεινε μονο του καθε λιγο και η δεη δεν εκτιναχθηκε. Ειδικα αν το βαλεις στα ποδια σου κατω απο το γραφειο ειναι λουκουμι.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρια να με συμπαθάτε να πω και εγώ ο αδαής. Προσωπικά σε νησί που έμενα το 2001 πήρα αυτήν την ηλεκτρική σόμπα με τις τρεις αντιστάσεις, σαν λάμπες φθορίου. Το ' παμε, δεν το ' παμε, αδαής είμαι. Λίγο μεγαλύτερο σπίτι, σχεδόν 40τμ το έκανε τούρμπο.

Το βράδυ, βορινό το διαμέρισμα γαρ, υγροποιούταν νερά πάνω στις τζαμαρίες. Δεη δεν θυμάμαι να πλήρωνα πολύ, άλλες εποχές βέβαια, δεν κόστιζε η δεη όσο στοιχίζει σήμερα και μάλιστα θυμάμαι φουλ να καίνε οι 2 αντιστάσεις. Οι τρεις σε πετάγαν ... τα μάτια έξω.

Συνάδερφε να με συμπαθάς μα η ιδέα να κυκλοφοράς σπίτι σου με 2 πουλόβερ, ισοθερμικά και μπουφάν δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστική, ειδικά όταν υπάρχει και κορίτσι ή θες να κάνεις μπανιο. Μπρρρρ

Πλέον έχω πάρει σπίτι 2 θερμοπομπούς 1000 άρηδες, δυστηχώς χωρίς θερμοστάτη, καθώς τον κρίνω απαραίτητο, λίγο η αίσθηση όμως, λίγο κάποιο θερμόμετρο χώρου που θα πάρω θα την φτιάξει την ... θερμοκρασία.

Κάτι άλλο που πρόσεξα, ότι σε κουβέντα με Μηχ. Μηχ. μου είπε να προσέξω να μην πάρω 2000 καθώς τα καλώδια που βάζουν σε συμβατικές κατασκευές διαμερίσματα, κάτι με το ότι δεν είναι τα προβλεπόμενα από τις μελέτες ... οπότε μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, επίσης το σύστημα απιβαρύνεται περισσότερο αν στη γραμμή πέφτει θερμοσίφωνας και ή κουζίνα.

Το είπα, εγώ είμαι ο άσχετος και σεις που ξέρετε λέτε...

Σήμερα στη ζώνη όπως την λέω εγώ 2υ/δ και ένας διάδρομος, καίει την νύχτα ένας 1000 με καλό αποτέλεσμα.

Τώρα το ποιά είναι η πιο καλή, εσείς λέτε...

Εγώ στα 20τμ θα πρότεινα ή πρώτο, ένα θερμοπομπό 1000 άρι με κόστος περί τα 100€,

ή την πρώτη λύση που είπα με κόστος περίπου το μισό.

Το αερόθερμο δεν θα το πρότεινα, γιατί μόλις παλιώσει λίγο, άμα ξεκολήσει και λίγο καμιά φτερωτή, άστα

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αν θέλεις να με ακούσεις αγόρασε έναν θερμόπομπό 2kw , το κόστος αν το ψάξεις ξεκινά περίπου απο 80€. Όχι χαλαζία, όχι αερόθερμα , λαδιού κ αλλά κουλά , θα τραβάς τα μαλλιά σου με τον λόγ/μο της ΔΕΗ, πίστεψε με.

Μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό οι οικονομικοί Θερμοπομποι της ΕΛΔΟΜ (βουλγαρια) θα τους βρεις στο Leroy Merlin και οι ρουμανοκινεζικοι inventor (aenaos-sa.gr)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ο θερμοπομπός χρησιμοποιεί ηλεκτρική αντίσταση οπότε έχει ίδια απόδοση και καταναλώνει ακριβώς τα ίδια με ένα αερόθερμο ή καλοριφέρ λαδιού 2kW, επίσης επειδή ο αέρας εκεί γίνεται με φυσική κυκλοφορία θα αργεί να ζεσταθεί το δωμάτιο περισσότερο από οτι το αερόθερμο. Προπερσι μου αγόρασαν κάτι θερμοπομπούς ως δώρο και μου έλεγαν οτι κάνουν οικονομία και μπλά μπλά, πρακτικά αργούν να ζεστάνουν το δωμάτιο έχουν αρκετά μεγάλο βάρος (ποιο πολύ και από το καλοριφέρ λαδιού) και δήθεν μου έλεγε ο θείος μου που τους αγόρασε οτι έχουν κάποια άλλη ειδική αντίσταση όχι σαν του αερόθερμου που καταναλώνει λιγότερα. Κάποια πληροφορία στο ίντερνετ για αυτό δεν βρήκα όμως. Τώρα πως έχει επικρατήσει και γίνεται τέτοιος χαμός με τους θερμοπομπούς και τους συστήνουν όλοι έτσι, δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Θα έλεγα στον dimitri volakι να αγοράσει ένα φθηνό αερόθερμο 30-40 ευρώ και να ξεμπερδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αντέχει να δουλεύει 4-5 ώρες την ημέρα?

 

 

 

Δεν  θα μείνω άλλο χειμώνα 

 

Επομένως  θα  δουλέυει για 4-5 ώρες  την ημέρα.

 


 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.