Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογια Οικονομικου Ετους 2015


Recommended Posts

Η θέση-άποψή μου (και νομίζω ότι δεν κάνω λάθος) για αυτό που ρωτάς είναι η παρακάτω:

 

Όταν ιδιώτης που δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος σε Δ.Ο.Υ., ο οποίος δεν χαρακτηρίζεται ότι ασκεί ελευθέριο επάγγελμα, παρέχει υπηρεσίες ευκαιριακά και όχι κατά σύστημα σε επιχείρηση η αμοιβή που αναλογεί, ανεξαρτήτου ύψους - ποσού, θα καταβληθεί με την έκδοση Απόδειξης Επαγγελματικής Δαπάνης.

Άρα για κάποιο διάστημα εντός του 2014 δεν ασκούσες ελευθέριο επάγγελμα.

Μετά το διάστημα αυτό έκανες κάποια στιγμή έναρξη και απέκτησες την ιδιότητα του μηχανικού (ελευθέριο επάγγελμα) αν και με τα ΕΛΠ νομίζω δεν υπάρχει αυτή η έννοια.

Άρα για κάποιο διάστημα εντός του έτους δεν είχες τις τυπικές προϋποθέσεις (δεν ανήκες πρώην ελευθέρια επαγγέλματα) και παρείχες υπηρεσία ως ιδιώτης με έκδοση επαγγελματικής δαπάνης. Αυτό πιστεύω σε αποκλείει, δηλ. το ότι η διάταξη (μεταξύ άλλων σωρευτικών προϋποθέσεων) αφορά στα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα.

 

Προσπάθησα να γίνω όσο το δυνατόν κατανοητός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ σ' ευχαριστώ πολύ. Δική μου άγνοια υπήρξε σίγουρα γιατί ήταν η πρώτη φορά που έγινε και δεν ήξερα τι ισχύει κλπ. Απλά είναι λίγο περίεργο κατά την άποψη μου. Να φανταστώ ότι δεν θα υπάρξει κάποια διευκρίνιση ή καμιά σχετική ανακοίνωση...

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Γιατί δεν με καλύπτει η παράγραφος στ'?

 

 

Eξήγησα το γιατί δεν σας καλύπτει και τα ξαναεξηγώ. Πρέπει αν συντρέχουν αθροιστικά όλες οι προυποθέσεις τις παραγραφου αυτής και όχι επιλεκτικά κάποιες εξ αυτών. Στην περίπτωσή σας έχετε εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα , άρα ενα προαπαιτουμενο λιγώτερο. Επομένως είστε εκτός της ρυθμισεως αυτής.

Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/economy/article/483321/ti-perilamvanei-to-mini-forologiko-tis-valavani/

 

 

-Διόρθωση της ρύθμισης αναμένεται και για τους μισθωτούς που ενισχύουν το ετήσιο εισόδημά τους με έσοδα από «μπλοκάκι». Σύμφωνα με την ισχύουσα φορολογική νομοθεσία, όσοι είχαν το 2014 αμοιβές με «μπλοκάκι» και παράλληλα είχαν και εισόδημα από μισθωτή εργασία, για το μεν «μπλοκάκι» θα φορολογηθούν με 26% από το πρώτο ευρώ και για το μισθό με συντελεστές 22% για τα πρώτα 25.000 ευρώ και φοροέκπτωση 2.100 ευρώ. Η επικείμενη αλλαγή θα δίνει τη δυνατότητα στους εν λόγω φορολογούμενους να φορολογηθούν για το σύνολο του εισοδήματός τους ως μισθωτοί.

 

 

 

Αυτο ειναι το νεο μινι φορονομοσχεδιο!

Μπορει να το ερμηνευσει καποιος γιατι εγω δεν το χω!

Ειμαι Μηχανολογος και εργαζομαι σε μια εταιρια με μπλοκακι, οποτε πηγαινα ως μισθωτος,

αλλα πααρακολουθησα κατι κωλοσεμιναρια που ειχα κανει αιτηση το 2013... και πηρα 300 κωλοευρω...

Και με αυτην την μαλακια με πετουσε εξω το συστημα ως μισθωτος...

εχω 15.000 ευρω εισοδημα, απο αυτα 3.000 ευρω ειναι παρακρατηση και 2.070 ευρω ασφαλεια

αντι να πηγαινα με αφορολογητο 9.550 και φορο 22% στα 15.000-2.070-9.550=3.380*22%=743,6

για τα κωλο300 ευρω του σεμιναριου, αυτα πανε ολα 26% απο το πρωτο ευρω!!!

δλδ 26% επι 15.000-2.070=12.930*26%=3.361 ευρω!!!

ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥ 2.600 ΕΥΡΩ!!!!

ΓΙΑ 40 ΩΡΕΣ ΚΩΛΟΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΣΠΑ 300 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ισχύουσα φορολογική νομοθεσία, όσοι είχαν το 2014 αμοιβές με «μπλοκάκι» και παράλληλα είχαν και εισόδημα από μισθωτή εργασία ***, για το μεν «μπλοκάκι» θα φορολογηθούν με 26% από το πρώτο ευρώ και για τον μισθό με συντελεστές 22% για τα πρώτα 25.000 ευρώ (32% για τα επόμενα 17.000 ευρώ και 42% για το υπερβάλλον) και φοροέκπτωση 2.100 ευρώ.

Η επικείμενη αλλαγή θα δίδει τη δυνατότητα στους εν λόγω φορολογούμενους να φορολογηθούν για το σύνολο του εισοδήματός τους ως μισθωτοί.

Οπότε περίμενε, πριν υποβάλεις τη δήλωση, να ψηφισθεί το μίνι-φορολογικό νομοσχέδιο και λογικά (τονίζω λογικά) θα μπορείς να φορολογηθείς με τις διατάξεις της περ. στ' παρ.2 του άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε. αφού (πάλι λογικά) θα περάσουν τις απαραίτητες διορθώσεις στο taxis. 

 

*** εισόδημα από μισθωτή εργασία μεταξύ άλλων είναι και αυτό από παρακολούθηση σεμιναρίων.

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο ζήτημα , κατά την ταπεινή μου γνώμη , δε χρειάζονταν όλη αυτή η φασαρία με το λεγόμενο "μίνι φορολογικό νομοσχέδιο". Μια διόρθωση της εγκυκλίου ΠΟΛ 1047/2015 ήταν αρκετή , ωστε ερμηνευτικά το ΥΠ ΟΙΚΟΝ. να κάνει δεκτά αυτό που θα νομοηθετηθεί προσεχώς. Θα είχαμε γλιτώσει και την υποβολή πολλών τροποιητικών δηλώσεων , γιατι αρκετές έχουν ήδη υποβληθεί .

Εχω την εντύπωση πως η νομοθετική παρέμβαση αποφασίστηκε εκ των υστέρων και για λόγους προσωπικής προβολής αυτών που έχουν την αρμοδιότητα της νομοθετικής πρωτοβουλίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πρόκειται να γίνω μισθωτή με μπλοκάκι και θέλω να ρωτήσω για την φορολόγηση αν κανείς έχει βγάλει τελικά άκρη αν στα ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ εντάσσονται οι ιδιώτες.

 

Ο λογιστής μου λέει ΟΧΙ, άλλος που ρώτησα μου λέει ΝΑΙ,

 

Εγώ το 75% των εσόδων το παίρνω από τον μισθό, η έδρα μου είναι και η κατοικία μου  απλά θέλω να κόβω δπυ και σε ιδιώτες εννοείται όπως και κόβω ήδη.

 

Πάω ως μισθωτή ή πάω με 26%? Αυτές τις ημέρες έχω φτύσει αίμα με τον λογιστή με όλη αυτήν την χαρτούρα, δεν γινόμουνα κομμώτρια γ$@ την Π@@@@@ μου.... 

 

Δεν παλεύεται η κατάσταση, στο ΤΣΜΕΔΕ προπλήρωσα την ασφάλιση γιατί άλλαξα έδρα και ήθελα φορολογική ενημερότητα, και υπάρχει ένας υπάλληλος για όλο τον νομό ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ, πάλι καλά που με εξυπηρέτησε γιατί δεν είχα κωδικό για το ον λάιν. 

 

Και ξαναλέω δεν γινόμουνα κομμώτρια????? Με τα λεφτά των σπουδών θα είχα και σούπερ ντούπερ κομμωτήριο...  (Λυπάμαι για το οφ τοπικ ή μάλλον δεν λυπάμαι, εσείς μπορείτε και με καταλαβαίνετε. ο σύζυγος μου είναι μισθωτός με κοιτάει σαν εξωγήινη...έχω φρικάρει απλά εντελώς...έμαθα πόσο θα πληρώσω εφορία... )

Link to comment
Share on other sites

Αφορά αυτούς που παρακολούθησαν σεμινάρια και θέλουν να φορολογηθούν ως μισθωτοί...

 

http://smmidexanthis.gr/index.php/enimerwsi/1944-epistoli-iekemtee-pros-ypourgeio-oikonomikon-gia-strevloseis-kata-tin-forologia-eisodimatos-logo-apozimiosis-apo-epidotoymena-seminaria

 

Επειδή την είχα πάρει μυρουδιά την "δουλειά", πριν παρακολουθήσω ζήτησα διαβεβαιώσεις από τον φορέα ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την φορολογία μου (είχα ήδη 3 πελάτες και δεν θα ήθελα για 200€ να φορτωθώ ακόμα έναν που θα με "πετούσε" στην φορολόγηση 26% από το 1ο ευρώ).... μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι το είχαν διασφαλίσει... 

 

Τώρα έσκασε πάνω μας και θα πρέπει να τρέχουμε για τα αυτονόητα... ΑΙ ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ... προχειρότητα παντού βαρέθηκα..!

Link to comment
Share on other sites

Αφορά αυτούς που παρακολούθησαν σεμινάρια και θέλουν να φορολογηθούν ως μισθωτοί...

 

http://smmidexanthis.gr/index.php/enimerwsi/1944-epistoli-iekemtee-pros-ypourgeio-oikonomikon-gia-strevloseis-kata-tin-forologia-eisodimatos-logo-apozimiosis-apo-epidotoymena-seminaria

 

Επειδή την είχα πάρει μυρουδιά την "δουλειά", πριν παρακολουθήσω ζήτησα διαβεβαιώσεις από τον φορέα ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την φορολογία μου (είχα ήδη 3 πελάτες και δεν θα ήθελα για 200€ να φορτωθώ ακόμα έναν που θα με "πετούσε" στην φορολόγηση 26% από το 1ο ευρώ).... μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι το είχαν διασφαλίσει... 

 

Τώρα έσκασε πάνω μας και θα πρέπει να τρέχουμε για τα αυτονόητα... ΑΙ ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ... προχειρότητα παντού βαρέθηκα..!

 

 

Αφορά αυτούς που παρακολούθησαν σεμινάρια και θέλουν να φορολογηθούν ως μισθωτοί...

 

http://smmidexanthis.gr/index.php/enimerwsi/1944-epistoli-iekemtee-pros-ypourgeio-oikonomikon-gia-strevloseis-kata-tin-forologia-eisodimatos-logo-apozimiosis-apo-epidotoymena-seminaria

 

Επειδή την είχα πάρει μυρουδιά την "δουλειά", πριν παρακολουθήσω ζήτησα διαβεβαιώσεις από τον φορέα ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την φορολογία μου (είχα ήδη 3 πελάτες και δεν θα ήθελα για 200€ να φορτωθώ ακόμα έναν που θα με "πετούσε" στην φορολόγηση 26% από το 1ο ευρώ).... μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι το είχαν διασφαλίσει... 

 

Τώρα έσκασε πάνω μας και θα πρέπει να τρέχουμε για τα αυτονόητα... ΑΙ ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ... προχειρότητα παντού βαρέθηκα..!

 

Tι είδους διαβεβαιώσεις ζητήσατε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.