Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος χώρος - Πρόβλημα


Sakis.Ma

Recommended Posts

Οι έννοιες ΑΗΧ και διαμπερές άνοιγμα ως καινοφανώς οριζόμενες (με το ΝΟΚ) σου δίνουν το δικαίωμα εξέτασης του συνόλου του κτηρίου σύμφωνα με αυτές (άρθρο 23, παρ. 2γ).

 

1. Αν θεωρήσεις το χώρο ως ΑΗΧ, κατά τον Αλέξανδρο, είναι εύκολο να ελεγχθεί όλο το κτήριο για ΑΗΧ στο min {40%-εξώστες, 20%} της συνολικά αιτούμενης δόμησης. Στους ΑΗΧ θα συμπεριλάβεις και τους ήδη υπάρχοντες ΗΧ και αν δεν είναι πράγματι ΑΗΧ θα τους υπολογίσεις στο ΣΔ.

2. Αν θεωρήσεις το χώρο ως διαμπερές άνοιγμα, κατά τον dimitris11140, τα πράγματα είναι πιό εύκολα ... όμως η ΥΔΟΜ μπορεί να πει "τι δουλειά έχουν οι κολώνες στο διαμπερές ;".

 

Όπως και να είναι γίνεται ... και αν σου πουν τίποτε για τους χρόνους δημιουργίας του ΣΔ κλπ. ... τώρα υπάρχει και ο ν.4315/14, άρθρο 10, παρ. 10.

Link to comment
Share on other sites

2. Αν θεωρήσεις το χώρο ως διαμπερές άνοιγμα, κατά τον dimitris11140, τα πράγματα είναι πιό εύκολα ... όμως η ΥΔΟΜ μπορεί να πει "τι δουλειά έχουν οι κολώνες στο διαμπερές ;".

 

Αν χωριζε το διαμπερες με ενα τοιχο σε δυο επιμερους διαμπερη ανοιγματα  ( χανοντας 1-2 τμ δομηση που ειναι πταισμα μπροστα στα μετρα που μπορει να παρει στην προσθηκη απο τον ΝΟΚ ) θα δουλευε αραγε?

a1.pdf

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

καλέ είναι δυνατόν υπάλληλος Υ.ΔΟΜ

να θεωρήσει (έτσι ελαφρά τη καρδία) αυτόν τον χώρο ως διαμπερές άνοιγμα!!

 

υ.γ ούτε ένας σαφής ορισμός υπάρχει στο ΝΟΚ

ούτε και 1 σχηματικό παράδειγμα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μια σκεψη παρεθεσα βασιζομενος στα ακολουθα:

 

αρθρο 11&6η

Δεν προσμετραται στην δομηση η επιφάνεια κατακόρυφων φρεατίων  ανεξαρτήτως διαστάσεων, τουλάχιστον 0,50 τμ για τη συλλογή και εξυπηρέτηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, καθώς και η επιφάνεια αιθρίων και όλων των διαμπερών ανοιγμάτων ή οδεύσεων που λειτουργούν ως φωταγωγοί ή ως αγωγοί κυκλοφορίας του αέρα, όπως καμινάδες εξαερισμού, για το δροσισμό του κτιρίου.

 

αρθρο 11&6κθ

Δεν προσμετραται στην δομηση το καθαρό εμβαδόν αιθρίων και οποιασδήποτε μορφής διαμπερών ανοιγμάτων του κτιρίου, κάθετων ή οριζόντιων ή και με τεθλασμένες ή καμπύλες διαδρομές, ανεξαιρέτως διαστάσεων σε οποιοδήποτε όροφο του κτιρίου δημιουργούνται.

 

Τεχνικη οδηγια αρθρο 11 &6η και 6κθ

Ως διαμπερές άνοιγμα νοείται το άνοιγμα που διαπερνά το κέλυφος του κτιρίου όπως αυτό ορίζεται από τα εξωτερικά φέροντα στοιχεία του, τα εξωτερικά στοιχεία πλήρωσης του φέροντα οργανισμού και τη στέγη.

Δεν προσμετράται στη δόμηση το άνοιγμα σε κάθε πλάκα δαπέδου όλων των διαμπερών ανοιγμάτων, ανεξαρτήτως διαστάσεων μορφής και επιφάνειας, καθέτων, οριζοντίων ή με τεθλαμένες ή με καμπύλες διαδρομές.

 

Γιατι να μην  μπορω να ισχυρισθω οτι τα παραπανω διαμπερη ανοιγματα χρησιμοποιουνται πχ για δροσισμο των καταστηματων 1 και 3?

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

ένας ορισμός είναι αυτός των Τ.Ο

Ως διαμπερές άνοιγμα νοείται το άνοιγμα που διαπερνά το κέλυφος του κτιρίου όπως αυτό ορίζεται από τα εξωτερικά φέροντα στοιχεία του, τα εξωτερικά στοιχεία πλήρωσης του φέροντα οργανισμού και τη στέγη.

 

κατ' αρχάς σύμφωνα με το σχέδιο που παρέθεσες

δεν επιτρέπεται η μέσω διαμπερούς ανοίγματος κυκλοφορία 

ενώ εσύ προτείνεις πρόσβαση στο ασανσέρ και στην οικοδομή

 

αλλά άσχετα με αυτό 

προσωπικά ο ίδιος θα υπέγραφες  (ως υπάλληλος) μια τέτοια α.δ??

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ ειναι αδουλευτος και ανταλλασουμε σκεψεις.Δεν νομιζω οτι ημουν σε καποιο σημειο απολυτος οτι αυτο που λεω ειναι ντε και καλα το σωστο.Παρεθεσα μια σκεψη σωστα ή λαθος στηριζομενος σε καποιες παραγραφους του ΝΟΚ.Αν η σκεψη μου ειναι λαθος θα πρεπει ο καθε υπαλληλος να μου τεκμηριωσει το γιατι δεν μπορει να γινει αυτη η αλλαγη στηριζομενος και αυτος σε συγκεκριμενες παραγραφους του ΝΟΚ και οχι απλα να πει οτι δεν γινεται.

 

ΥΓ δες και το αρχικο σχημα του συναδελφου .Η προσβαση στο κλιμακοστασιο δεν γινεται απο τα ανοιγματα.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Συν/φε συζήτηση κάνουμε και φυσικά

δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης σου, τουλάχιστο από μέρους μου

 

Όσο για την απάντηση σου στο τελευταίο μήνυμα σου

προσωπικά αν ήμουν υπάλληλος θα σου 'λεγα

"ότι θα κάνω ερώτημα στην Αποκ Διοίκηση" 

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν υπαρχει παρεξηγηση .Σκεψεις ανταλλασουμε.Απλα τον συναδελφο προσπαθουμε να βοηθησουμε γιατι αν μπορει να περασει μια αλλαγη τετοιας μορφης στην προσθηκη μπορει να κανει παπαδες και οχι μονο τα 80 τμ του καταστηματος 2

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

...

"ότι θα κάνω ερώτημα στην Αποκ Διοίκηση" 

 

Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα ...

 

Επειδή εδώ προσωπικές εκτιμήσεις κάνουμε, εγώ θα το ερμήνευα ως οριζόντιο διαμπερές άνοιγμα του εδαφίου 6.κθ (το 6.η ερμηνεύω ότι αφορά μόνο σε κατακόρυφα).

Δεν θα έβαζα ενδιάμεσο τοίχο και θα δικαιολογούσα τις κολώνες σαν "κατακόρυφα φέροντα στοιχεία" που ο ΝΟΚ τα δικαιολογεί παντού μέσα σε άλλα στοιχεία.

Αυτά ως μελετητής.

 

Σαν υπάλληλος θα ανέφερα εγγράφως την άποψή μου (που θα τη διαμόρφωνα σε συμφωνία με το μελετητή) στην αποκεντρωμένη, καταλήγοντας στο έγγραφο με το :

"Σε περίπτωση που δεν εκφράσετε τη διαφωνία σας εντός 15 π.χ. ημερών, θεωρώ ότι συμφωνείτε με την άποψή μου ...".

Το τελευταίο βέβαια θα ήθελα να υφίσταται ως διαδικασία σε έγγραφο της Αποκεντρωμένης πριν την αποστολή του δικού μου ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.