Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος χώρος - Πρόβλημα


Sakis.Ma

Recommended Posts

Συνάδελφοι παρακαλώ για τη βοήθειά σας. Το θέμα δεν αφορά υπόθεση πελάτη αλλά είναι προσωπικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Δυόροφη οικοδομή, ισόγειο με καταστήματα (330τμ) και όροφος με 2 κατοικίες(330τμ),έχει εξαντλήσει την επιτρεπόμενη δόμηση. Εγώ θέλω να κάνω προσθήκη ορόφου στο κτίριο για να κατασκευάσω μια κατοικία 80τμ για μένα. Επειδή έχει εξαντληθεί η δόμηση, είμαι διατεθειμένος να χαλάσω το μεσαίο κατάστημα του ισογείου (80τμ) και να το κάνω ημιυπαίθριο χώρο ανοίγοντας τις δυο πλευρές του (όντως θα το κάνω,δεν έχω σκοπό να το ξανακλείσω κτλ),ώστε να μεταφέρω τα τετραγωνικά στην προσθήκη. Ρώτησα στην Πολεοδομία και μου είπαν ότι δε γίνεται. Ναι μεν μου λένε ότι μπορώ να το κάνω ημιυπαίθριο χώρο ισογείου αλλά το κέρδος μου θα είναι μόνο το 20% ,δηλαδή 16τμ. Τι δε μπορώ να καταλάβω; Το 20% ισχύει για την επιτρεπόμενη ή την πραγματοποιούμενη δόμηση;

 

Ευχαριστώ πολύ

123.pdf

Edited by Sakis.Ma
Link to comment
Share on other sites

Στην ΥΔΟΜ κάνουν λάθος.

Αν δεν είστε συνάδελφος, απευθυνθείτε σε συνάδελφο.

Αν είστε κάντε το ίδιο, αφού συπληρώσετε την ειδικότητά σας ... ο συνάδελφος θα υπερασπιστεί το συμφέρον σας. Η ΥΔΟΜ υπερασπίζεται την ησυχία της ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παίδες κάνουν λάθος οι της Υ.ΔΟΜ??

 

αφού "ανοίγοντας"  το κατάστημα των 80τ.μ

(τουλάχιστον κατά τον ΓΟΚ 85 -τον ΝΟΚ δεν τον γνωρίζω και καλά)

μόνον οι 2 Η/Χ (που θα δημιουργηθούν από εδώ και από εκεί) θα αφαιρεθούν από τον σ.δ 

Link to comment
Share on other sites

Αν το άνοιγμα έχει μήκος τουλάχιστος 35% της περιμέτρου του ΗΧ αφαιρείται όλο. Νομίζω πως το έχει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, όπως λέει και ο Αλέξανδρος το έχει ... και όταν πάρει τα 80 τμ ελευθερώνει και άλλες "βολικές" δυνάμεις ... θα κάνει πρσθ και θα μείνει με υπόλοιπο ΣΔ ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός είμαι, απλά ποτέ δεν ασχολήθηκα με άδειες αφού εργάζομαι σε εταιρία κατασκευής δημοσίων έργων και όσους συναδέλφους ρώτησα, κανένας δε μου έδωσε σαφή απάντηση. Γι'αυτό και σήμερα πήγα στην Πολεοδομία και αφού τρεις μηχανικοί έκαναν μια mini σύσκεψη για το θέμα μου, αποφάνθηκαν ότι δε μπορώ να χτίσω. Θα ξαναπάω αύριο να δω μήπως και βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσαιο καταστημα εφοσον ανοιξουν και οι δυο πλευρες θα μπορουσε να χαρακτηρισθει διαμπερες ανοιγμα και να παρει ο συναδελφος πρσθηκη επιφανειας  80 τμ δομηση + 16 τμ ΗΧ ?

Link to comment
Share on other sites

Sakiς Ma διαβαζοντας την κουβεντα που εχεις κανει με τους συναδελφους απλα εκανα αυτη την σκεψη.Mε τον ΓΟΚ 85 δεν υπηρχε η εννοια του διαμπερους ανοιγματος οποτε ο προκυπτον χωρος ειναι  χωρος που δεν πληρει τις προυποθεσεις pilotis και προσμετραται στους ΗΧ.Το τμημα δε που δεν πληρει τις συνθηκες ΗΧ προσμετραται στην δομηση

Με τον ΝΟΚ ομως εχουμε τα διαμπερη ανοιγματα.Αν ο χωρος αυτος μπορει να χαρακτηρισθει διαμπερες ανοιγμα μπορεις να παρεις κατ ελαχιστο κατοψη 96 τμ μ (80 δομηση 16 ΑΗΧ) αλλα και να εκμεταλευτεις και ολα τα αλλα πλεονεκτηματα που σου δινει ο ΝΟΚ (κλικακοστασια-σοφιτα-παταρι)

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.