Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη απόσταση μεταξύ κτιρίων σε εκτός σχεδίου οικόπεδα (Ν. 4258/14)


Recommended Posts

Καλησπέρα. Τι ακριβώς ψάχνουμε με τον αρμό; (ο αρμός ξέρουμε σε το συντελεί από αντισεισμικής άποψης). Η διάσπαση κτιριακών όγκων δε νομίζω ότι αφορά αυτό που σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Καλησπέρα. Τι ακριβώς ψάχνουμε με τον αρμό; (ο αρμός ξέρουμε σε το συντελεί από αντισεισμικής άποψης). Η διάσπαση κτιριακών όγκων δε νομίζω ότι αφορά αυτό που σκέφτεσαι.

Καλησπέρα Παύλο . Προσπαθώ να ερμηνεύσω τη διάταξη για τα εκτός σχεδίου καθώς ολοκληρώνω μια μελέτη για ανέγερση δυο πανομοιότυπων κτιρίων σε επαφή .

Για πιο σωστή σεισμική συμπεριφορά θέλω να τοποθετήσω αρμό 10εκ ανάμεσα τους . Αυτό είναι ικανό να θεωρηθεί διάσπαση του όγκου ;
Εχω αυτή την ανησυχία Καθώς ο αρμος δεν προσμετράται στη δόμηση και την κάλυψη και δημιουργεί ένα κενό ανάμεσα στα δυο κτίρια . Βέβαια αρχιτεκτονικά θα είναι ενιαίο το κτίριο , στατικά δεν θα είναι . 

Ισως και να διυλίζω τον κώνωπα ! 😁

Link to comment
Share on other sites

στο άρθρο 6 παρ. 1 ΦΕΚ 270/Δ/85 ως αυτό τροποποιήθηκε και ισχύει αναφέρεται ότι,

"1. Προκειμένου για την ανέγερση κατοικιών εφαρμόζονται και οι ακόλουθοι ειδικοί όροι και περιορισμοί δόμησης επιπλέον των όσων αναφέρονται στο Αρθ-1 του παρόντος.  
"α) Επιτρέπεται η διάσπαση του ενιαίου κτιρίου μετά τη σύμφωνη γνώμη του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής και με τις εξής προϋποθέσεις: 
αα) Τα επί μέρους, μετά τη διάσπαση, κτίρια σε κάθε περίπτωση αποτελούν ένα ενιαίο αρχιτεκτονικό σύνολο, 
ββ) Στην περίπτωση που προβλέπεται ενιαίο κτίριο το οποίο αποτελεί σύνθεση περισσοτέρων όγκων, η σύνδεση αυτών επιβάλλεται να έχει πλάτος κατ’ ελάχιστον 1,20 μ. και προσμετράται τουλάχιστον σε έναν από τους συντελεστές δόμησης ή κάλυψης 

Προσωπικά, αν με ρωτάς, θεωρώ την φράση "ενιαίο αρχιτεκτονικό σύνολο" τουλάχιστον ελλιπής, η οποία αφήνει ερμηνείες (και παρερμηνείες...).

Να σε ρωτήσω το εξής. Αυτά τα δυο κτιριακά τμήματα (ας τα ονομάσουμε έτσι), έχουν λειτουργική ενότητα μεταξύ τους ή θα είναι αυτοτελείς κατοικίες;

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα, ενιαίο κτίριο δεν το λες. Θα δεις τι θα αποφανθεί το Σ.Α, αν δηλαδή η φράση "ενιαίο αρχιτεκτονικό σύνολο" συνάδει με αυτό που έχεις σχεδιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση στο παρελθόν  πήρα θετική γνωμοδότηση Σ.Α και μου το ενέκρινε και ο υπάλληλος το διάγραμμα κάλυψης κατά την προέγκριση της άδειας . Απλά τώρα κάνω αναθεώρηση χωρίς μεταβολή μεγεθών όποτε η ευθύνη της έκδοσης είναι πάνω μου και  το ξανασκέφτομαι !!
Συνεπώς  το περνάω από ΣΑ και ότι μας πει !

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην περίπτωση γηπέδου όπου τοποθετούνται δύο κτίσματα (το ένα είναι υπόσκαφο) ποια είναι η ελάχιστη απόσταση που πρέπει να έχουν μεταξύ τους ?

(Το μεγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 7,50)

Η συγκεκριμένη μελέτη έχει εγκριθεί από το Σ.Α. με απόσταση ανάμεσα στα κτίσματα 2,50 μ.

(Σε ποιο αρθρο του ΝΟΚ αναφέρεται η απόσταση αναμεσα σε ανεξάρτητα κτίσματα στην εκτός σχεδίου δόμηση?? Δεν το έχω εντοπίσει...)

Ευχαριστώ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2024 at 7:48 PM, simone-d said:

Καλησπέρα, στην περίπτωση γηπέδου όπου τοποθετούνται δύο κτίσματα (το ένα είναι υπόσκαφο) ποια είναι η ελάχιστη απόσταση που πρέπει να έχουν μεταξύ τους ?

(Το μεγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 7,50)

Η συγκεκριμένη μελέτη έχει εγκριθεί από το Σ.Α. με απόσταση ανάμεσα στα κτίσματα 2,50 μ.

(Σε ποιο αρθρο του ΝΟΚ αναφέρεται η απόσταση αναμεσα σε ανεξάρτητα κτίσματα στην εκτός σχεδίου δόμηση?? Δεν το έχω εντοπίσει...)

Ευχαριστώ

(ερώτημα) Στην περίπτωση αυτή έχει εφαρμογή η παράγραφος (ι) του αρθρου 105 του νέου νομοσχεδίου του ΥΠΕΝ 6/24.11.2020 (''Θέση κτιρίου και εγκαταστάσεων - Τροποποίηση άρθρου 14 ν. 4067/2012'') :

ι) κτίρια του ίδιου ακινήτου μπορούν να εφάπτονται ή να απέχουν μεταξύ τους κατά ελάχιστη απόσταση 2,50 μ., όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή το ύψος στο οποίο εξαντλείται ο σ.δ. δεν ξεπερνά τα 8,50 μ..

?

Ευχαριστώ

Edited by simone-d
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 15/10/2015 at 7:14 ΜΜ, kan62 said:

Μεταξύ ανεξάρτητων κτηρίων παρεμβάλλεται ο υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος. Η ελάχιστη διάσταση του υποχρ. ακαλύπτου είναι Δ και στα εκτός σχεδίου.

Παράγραφοι του άρθρου 17 ισχύουν και στα εκτός σχεδίου. Όπως η παρ. 4 ... που αρχίζει ...

Το Δ ορίζεται από το ΝΟΚ ως η ελάχιστη απόσταση κτηρίου από όρια ή κτήριο και είναι 3+0,1.Η (άρθρο 3).

Κατά τη γνώμη σου στην παράγραφο 1.α.ββ του άρθρου 6 ΠΔ 270/85 εκτός από το 1,20μ. πλάτος σύνδεσης πρέπει να υπάρχει και Δ ανάμεσα στους τοίχους του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.