Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στα μνημεία πολιτισμού ανήκουν έξι ηπειρώτικα γεφύρια


Engineer

Recommended Posts

AlexisPap:

Και τις επεμβάσεις αυτές σχεδίασαν και εκτέλεσαν οι ίδιοι πάνω - κάτω φορείς που σήμερα θα αναζητήσουν ευθύνες, θα "δωρίσουν" μελέτες -πιθανώς αντίστοιχου επιπέδου- και θα χειριστούν το γεφύρι κατά τα πρότυπα της Αμφίπολης. Πιθανώς.

 

Διατηρώ ελπίδες πως το νυν ΥΠΠΟ θα επιδείξει μια ποιοτικότερη συμπεριφορά.

Συμφωνώ μαζί σου για τις "δωρεές".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο το Προπτυχιακο Μαθημα 'Εισαγωγη στη Γεφυροποιια', σελ 67, συγραφεις Θ.Π. Τασιος, Π.Χ. Πλαϊνης - Ι.Ν. Σιγαλας.

 

ΛΙΘΙΝΕΣ ΓΕΦΥΡΕΣ:

 

Ανοιγμα Βαθρων

Κλεισιμο Βαθρων

 

Επιβαλλομενες Παραμορφωσεις που μπορουν να συμβουν στην διαρκεια ζωης ενος εργου. Αφιερωμενο σε αυτους που μου εβαλαν συνολικα 4 αρνητικες ψηφους.  

 

 

post-37070-0-55796900-1422961691_thumb.jpg

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

 

Το καλό είναι ότι δεν γκρεμίστηκε το γεφύρι της Άρτας. Αυτό χρειάζεται και γυναίκα εκτός από αυγά...

Γιαυτό δεν κοιμήθηκε το βράδυ η γυναίκα μου,μην πέσει και την θυσιάσω.τις παραδόσεις οιαρτινοί τις κρατάμε

 

Υγ λες γιαυτό να μην παντρεύτηκε η περιστέρα τον αλέξη?

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμενο σε αυτους που μου εβαλαν συνολικα 4 αρνητικες ψηφους.

 

Καλέ μου, χαλάρωσε λίγο γιατί όπως πάει θα σου βάλουν 14 αρνητικές ψήφους.

Τα πλαϊνά τόξα όπου μπήκαν οι ελκυστήρες έχουν από την μία τον βράχο, κι από την άλλη την τεράστια οριζόντια ώθηση του μεγάλου τόξου. Δεν γίνεται να ανοίξουν. Ποτέ.

Αλλά, ακόμη κι αν δεν υπήρχε η ώθηση του τόξου, ακόμη κι αν το βάθρο ήταν ένας ελεύθερος πεσσός, οι αναλογίες είναι τέτοιες που δεν θα μπορούσε να ανοίξει.

 

Διάβασε προσεκτικά τι σου γράφουν οι συνάδελφοι. Πόσο μάλλον που τυχαίνει οι συγκεκριμένοι που τα γράφουν να έχουν πολύ ευρύτερες γνώσεις από το προπτυχιακό μάθημα 'Εισαγωγή στη Γεφυροποιία'.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Και τις επεμβάσεις αυτές σχεδίασαν και εκτέλεσαν οι ίδιοι πάνω - κάτω φορείς που σήμερα θα αναζητήσουν ευθύνες, θα "δωρίσουν" μελέτες -πιθανώς αντίστοιχου επιπέδου- και θα χειριστούν το γεφύρι κατά τα πρότυπα της Αμφίπολης. Πιθανώς.

 

 

ακριβης περιγραφή της πραγματικότητας. Πρέπει να τονίζουμε ότι, εκτός από το ΥΠΠΟ και τις αντίστοιχες κρατικές υπηρεσίες που ποτέ δεν σχεδίασαν ένα ευρύ και οργανωμένο πρόγραμμα προστασίας και διατήρησης των διάφορων μνημείων ανά την επικράτεια, και οι δήμοι/κοινότητες/περιφέρειες που φωνάζουνε για το κράτος όταν πέρνανε τα ΕΣΠΑ, LEADER κτλ τα δίνανε στους δικούς τους για "αναψυκτήρια", εστιατόρια και ξενώνες (γιατί κανείς δεν εκλέγεται τάζοντας αναστηλώσεις και αξιοποίηση μνημείων)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι αντίθετος στις αρνητικές ψήφους για το συγκεκριμένο θέμα.

SValkan: το απόσπασμα που παραθέτεις είναι του AlexisPap. To υιοθετώ όμως.

Edited by JEK
Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι δεν γκρεμίστηκε το γεφύρι της Άρτας. Αυτό χρειάζεται και γυναίκα εκτός από αυγά...

 Στέλνω εγώ τη δική μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στοιχεία για την πρόδρομη έκθεση των αιτίων της κατάρρευσης :

 

http://www.iekemtee.gr/el/%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%AC%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B7/%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%82/12598-%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BC%CF%80-%CE%BF-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CE%B5%CF%86%CF%8D%CF%81%CE%B9

 

υγ.

Μετά από μία διαγώνια ανάγνωση, σας προτείνω να μη διαβάσετε καθόλου τα λεγόμενα του δημοσιογράφου αλλά κατευθείαν το κείμενο της έκθεσης.

Έτσι και αλλιώς, επιβάλλεται να διαβάζεις Κορρέ-Βιντζηλαίου κατευθείαν από το πρωτότυπο. Ας είναι και όταν θα έχεις χρόνο ...

Οι δημοσιογράφοι δε μπορούν να μεταφέρουν κάποια πληροφορία γιατί δε μπορούν να την αναγνώσουν οι ίδιοι ... τον τίτλο του δημοσιεύματος δεν τον σχολιάζω ...

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.