Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

Για να παραιτηθεις απο πραγματογνωμονας δεν χρειαζεται παρασταση .Μονο μια αιτηση-υπομνημα στο πρωτοκολλο (βλ. πιο πανω).Για τις πραγματογνωμοσυνες δεν υπαρχει ολοκληρωμενη νομοθεσια παρα οτι αναφερουν οι κωδικες των μηχανικων (π.χ ΠΔ περι αμοιβων) ,αποφασεις κυριως ΣΤΕ ,αλλα και αρθρα δικηγορων.Εχω πολλα απο αυτα αλλα δεν μπορω να τα στειλω σε ηλεκτρονικη μορφη.Οσα ομως εγραψα παραπανω σε αυτη την ενοτητα ειναι ετσι γιατι τα αντιμετωπισα.Στο ιντερνετ ισως βρητε κατι.Και προσοχη αλλο δικαστικη πραγματογνωμοσυνη μεταξυ διαδικων,αλλο στα πλαισια ανακρισης και αλλο του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι μπορείτε να μου επίτε ποια η διαδικασία για να γίνεις τέτοιος πραγματογνώμονας και τι τεχνικές γνώσεις και εμπειρία απαιτείται ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν δυο περιπτωσεις

α) Πραγματογνωμονας στο ΤΕΕ.Το ΤΕΕ και το κεντρικο αλλα και τα περιφερειακα καθε τοσο (δεν ειμαι σιγουρος καθε ποσο) φτιαχνουν Καταλογους πραγματογνωμονων αφου δημοσιευσουν στο Δελτιο του ΤΕΕ σωετικη ανακοινωση.Εκει αναφερονται και τα απαιτουμενα προσοντα .

β) Δικαστικος πραγματογνωμων .Εκει τα δικαστηρια ζητουν απο τις υπηρεσιες και τις επαγγελματικες ενωσεις (ΤΕΕ κ.λ.π) καταλογο των μελων τους και διοριζουν οποιον θελουν χωρις αξιολογηση των προσοντων .

Και στις δυο περιπτωσεις απαιτειται βαθεια γνωση του αντικειμενου,εμπειρια χειρισμου του θεματος ,τυπικοτητα στη διαδικασια και ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στην εκθεση που θα υποβληθει.Βεβαια παρ ολα αυτα μπορει να μπλεξεις.Αν δεις δυστροπο αντιδικο χαιρετα μας τον πλατανο .Παραιτησου αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο ενδιαφερον βλεπω για τις πραγματογνωμοσυνες.Μακρια κι αλαργα που λενε στο χωριο μου συναδελφοι.

 

Και οσοι δεν ξερετε το ΤΕΕ καθοριζει σαν αμοιβη (καθαρη για το μηχανικο) 500 Ευρω!!! Λεει βεβαια οτι ο πραγματογνωμων μπορει να ζητα παραπανω απο τον ενδιαφερομενο αλλα καταλαβαινετε το τι μπλεξιμο γινεται μετα (αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας).500 ολοκληρα ευρω (κανει λεει κοινωνικο εργο !!! το ΤΕΕ ) .Τι αμοιβη αληθεια για τοσο μικρο εργο

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Απο το Μεσολογγι ειμαι . Αν εισαι απο Αγρινιο τοτε να βρεθουμε οταν ερθεις κατω. Παρε πληροφοριες απο το ΤΕΕ στο Αγρινιο για μενα

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο ενδιαφερον βλεπω για τις πραγματογνωμοσυνες.Μακρια κι αλαργα που λενε στο χωριο μου συναδελφοι.

αν και παραβαινω τους κανονες του φορουμ :

 

ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΑΡΓΑ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησει καποιος συναδελφος και τον φιλο μου ,συναδελφο και επιστημονικο συνεργατη του ΕΜΠ Μανωλη Βουγιουκα (οποιος τον ξερει ή οποιος τον συναντησει σε καμμια ημεριδα ή συνεδριο) τι τραβηξε;Απο τομν Κωστα Φιλιππου θα του πειτε απο το Μεσολογγι.Και ειναι και πανεπιστημιακος

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ/Τμημα Ανατολικής Κρήτης ζητάει αμοιβή από τον Μηχανικό. Έπειτα, την διπλασιάζει και δηλώνει το τελικό ποσό στον πελάτη-πολίτη. Ο πολίτης φρικάρει με το ποσό και τελικά δεν την κάνει !!! Αυτά συμβαίνουν εδώ στην Κρήτη. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το καθε περιφερειακο τμημα κανονιζει οπως θελει το θεμα δαπανης της πραγματογνωμοσυνης.Στο δικο μου τμημα καθορισαν τα 850 ευρω για τον πελατη.Μετα ο μηχανικος ειναι ελευθερος αν θελει να ζητησει απο τον πελατη παραπανω.

Παρατηρηση: Απο τα λεφτα που κατατιθενται στο ΤΕΕ (προκαταβαλονται μαλιστα) το 1/3 κραταει το ΤΕΕ και τα 2/3 μικτα παιρνει ο πραματογνωμων.Αυτο ισχυει για ολα τα τμηματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.