Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνυπολογισμός πάχους τοιχοπληρώσεων, για τον υπολογισμό του προστίμου, σε χώρους που άλλαξαν χρήση


Recommended Posts

Ναι, είμαι σίγουρος!!! Ομνύω!

Δεν καλύπτονται από την "νομιμότητα της ΟΑ" καθόσον εκεί (δηλαδή, στην ΟΑ), "αναφέρονται" ως τοίχοι πληρώσεως βοηθητικών χώρων και δεν συμπεριλαμβάνονται στο Συντελεστή Δόμησης του ακινήτου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς βρε Ακι, αλλά το εδάφιο 38 λέει ένα κάρο μακακίες και δεν λέει αυτό.

Αει...

Λίγη υπομονή ακόμα και θα το βάλω, μα θα κάτσω να σκάσω για 1,5τμ ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκεί που λέει παράδειγμα με τα BOLD:

 

.......εφαρμόζεται στην επιφάνεια που προκύπτει μετά την αφαίρεση της επιφάνειας της εξωτερικής τοιχοποιΐας,
στην περίπτωση που η νομιμότητά της καλύπτεται από την οικοδομική άδεια
....

 

Εγκ. 4 σελ. 10.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα μόνο που μιλάει για χρήση που έχει μετατραπεί από κύρια σε κύρια και για τους τοίχους που περιγράφει η οικοδομική άδεια.

 

Πουθενά όμως δεν βλέπω να μιλάει για υπόγεια και χρήση που έχει μετατραπεί από βοηθητική σε κύρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι τοίχοι είναι νόμιμοι εξ' αρχής γιατί να υπάρχει διαφορά δηλάδη αν αλλάζει η χρήση από βοηθ. σε κύρια ή από κύρια σε κύρια...;

 

Υποτίθεται ότι οι τοίχοι που καλύπτονται από την νομιμότητα της άδειας εξαιρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντίποδας σε αυτό που λες Ακι, είναι οτι στον όροφο όταν έχουμε σδ δεν βάζουμε τους τοίχους που έχουν μετρήσει ήδη μια φορά στον σδ.

Αντιθέτος στο υπόγειο που ο χώρος δεν μέτραγε στον σδ, δεν θα έπρεπε ο τοίχος όταν μπει ο χώρος επίσης να μπαίνει ο τοίχος?

Νομίζω πως ναι, η δικιά μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

Στον ν.3843 παίρναμε το εμβαδόν δαπέδου. Το ίδιο και στο ν. 4014 εφόσον τότε μας το είπε η κ. Λεμπέση που μας την έφερε το Τ.Ε.Ε. ως υπεύθυνη.

Εγώ τουλάχιστον ότι μεταφέρω από το 4014 το αφήνω όπως έχει για να μην έχω προσαύξηση προστίμου.

 

Βέβαια για τους μηχανικούς είναι πιο εύκολο να βάζουμε και την τοιχοποιϊα, αλλά για τους πελάτες είναι λεφτά...

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.