Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόμβα ΣτΕ: 120.000 μηχανικοί θα πληρώσουν αναδρομικά από το '11 αυξήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ


OLINAPAL

Recommended Posts

αυξήστε τις τιμές των μελετών σας και των υπηρεσιών σας ... τοσο απλα... αφου οι αυξησεις ειναι για ολους τοτε παιζουμε ολοι με τα ιδια πάγια, αρα ως προς τι ο πανικος... εκει που ελεγες 100 να λες τωρα 150 και αυριο 200 οποιος συνεχισει και δουλευει με 100 απλως θα μπαινει μεσα... ας υποθεσουμε οτι οι ασφαλιστικες εισφορες μηδενιζονται τοτε ολοι δεν θα ρηξουμε τις τιμες ;;; και μετα παλι θα λεμε οτι δεν βγαινουμε...

 

https://www.youtube.com/watch?v=WBZZztq4JcI

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 316
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυξήστε τις τιμές των μελετών σας και των υπηρεσιών σας ... τοσο απλα... αφου οι αυξησεις ειναι για ολους τοτε παιζουμε ολοι με τα ιδια πάγια, αρα ως προς τι ο πανικος... εκει που ελεγες 100 να λες τωρα 150 και αυριο 200 οποιος συνεχισει και δουλευει με 100 απλως θα μπαινει μεσα... ας υποθεσουμε οτι οι ασφαλιστικες εισφορες μηδενιζονται τοτε ολοι δεν θα ρηξουμε τις τιμες ;;; και μετα παλι θα λεμε οτι δεν βγαινουμε...

 

Aυτη την λυση τουλαχιστον εγω συναδελφε δεν την ειχα σκεφτει.Πολλα μπραβο.Προτεινω να δεκαπλασιαστουν οι εισφορες.Ποιο το κακο? Θα ανεβασουμε τις αμοιβες μας.Αλλωστε η χωρα ευημερει και το χρημα ρεει.

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα? Τις εισφορές που τρως στο κεφάλι θα κάτσει να τις πληρώσει ο πελάτης? Η μήπως περιμένεις να σε συμμεριστεί και να σου ανοιχτεί απλόχερα..

Το πολύ πολύ, να σου χτυπήσει την πλάτη δεξιά πίσω, τρεις φορές, και να σου πει..."Δύσκολες εποχές αγόρι μου..κουράγιο"

Θα ζητιανεύουμε τώρα και θα λεμε δώστε κάτι για το ταμείο ρε παιδιά...

Και αύριο όταν πάνε 3000 το μήνα γύρεψε τες από τον πελάτη πάλι..Και αμα σταυρώσεις κανέναν, στις πληρώνω εγώ με τόκο... :mrgreen:

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι αν κανείς δεν εκανε εκπτωσεις στις τιμες ο πελατης θα τα εδινε ..μπορει να γινονταν λιγοτερες δουλειες ; δεν το νομιζω ειδικα τωρα ποσο ποιο λιγες να γινουν .. αυτος που φτιαχνει τωρα κατι δεν νομιζω να μην εχει να σου δωσει 20% παραπανω;;; 

βεβαια μιλαω για αυτους που εχουν δουλειες .. δεν λεω οτι πρεπει να γινουν αυξησεις .. αλλα αν γινουν τι θα κατσουμε να δουλευουμε τσαμπα;;; σιγουρα πρεπει να αλλαξει για ολους το ασφαλιστικο αλλα εχεις να προτείνεις κατι αλλο αν μεινουν οι εισφορες ετσι οπως ειναι ;;  

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι αν κανείς δεν εκανε εκπτωσεις στις τιμες ο πελατης θα τα εδινε ..μπορει να γινονταν λιγοτερες δουλειες ; δεν το νομιζω ειδικα τωρα ποσο ποιο λιγες να γινουν .. αυτος που φτιαχνει τωρα κατι δεν νομιζω να μην εχει να σου δωσει 20% παραπανω;;; 

 

Εσυ συναδελφε απο οτι βλεπω εισαι μηχανολογος αμοιβεσαι οπως πχ το 2008? Δεν το νομιζω.Σιγουρα παιρνεις αρκετα λιγοτερα.Γιατι λοιπον ενω το 2015 οι αμοιβες σου εχουν μειωθει κατα ενα σεβαστοτατο ποσοστο βρισκεις λογικο να πληρωνεις εισφορες 30%-35% ποιο μεγαλες σε σχεση με αυτες που ισχυαν το 2008?Ποια λογικη διεπει την σχεση μειωσης αποδοχων με παραλληλη αυξηση των ασφαλιστικων εισφορων? Ολοι καταλαβαινουμε ποια λογικη την διεπει αλλα ας μην επαναλαμβανοστε και συνεχεια γιατι γινεται κουραστικο.Αντε καλο βραδυ.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν λεω οτι ειναι λογικο αλλα προσωπικα δεν βρισκω αλλο τροπο αμυνας ... στην βαση τις εσωτερικης υποτημησης των μνημονιων οι ασφαλιστικες εισφορες θα επρεπε να ειχαν πεσει τουλαχιστον 25% οσο ηταν η υφεση ,.... αλλα ποιος φταιει γιαυτο ;;; ο λαος που τους ψηφίζει ... 120.000 μηχανικοι και 1.000.000 επαγγελματιες δεν μπορεσαν να βαλουν στην βουλη το μονο φιλελευθερο κομμα που ελεγε για μειωσεις εισφορων και μιλαω για τις εκλογες του 2012, γιατί τωρα δεν κατεβηκε αυτονομο ... αρα δεν έχουμε πολιτικό φορεα που να μας εκφράζει ... αρα πρεπει να δρασουμε ατομικα με λογικες της αγορας.. 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε Γιώργο γιατί έτσι όπως τα περιγράφεις αυτός με τους εκατοντάδες πελάτες, δεν έχει κανένα πρόβλημα γιατί να σκάσει? 

Εδώ μιλάμε υπάρχουν μηχανικοί εε που έχουν να σταυρώσουν πελάτη μήνες, άλλοι ετεροαπασχολούνται σε άλλες εργασίες και άλλοι είναι άνεργοι (χωρίς καν έναρξη) που χρεώνονται εισφορές...Ολοι τους το ίδιο, είτε με 0 είτε με 10.000 το μήνα εισόδημα...

Ε, δεν μπορείς να πεις σε αυτούς ότι είναι δύσκολο να αλλάξουν, τι χειρότερα να πάθουν..

Από την άλλη έχουμε και τους χομπίστες ή τους πιτσιρικάδες που τους σκάνε οι γονείς εισφορές, Ούτε και αυτοί σκάνε και πολύ..

Ετσι δεν γίνεται δουλειά..

Ικαρε σε πληροφορώ ότι ,  παρόλο που βγάζω συνεχώς αυξανόμενα ποσά από τότε που ξεκίνησα και ενώ πάντοτε ήμουν τυπικός στις υποχρεώσεις μου 22 χρόνια τώρα με λιγότερα χρήματα σαν εισόδημα αφού όπως είπα συνεχώς αυξάνω τον τζίρο μου από τότε που ξεκίνησα πριν 22 χρόνια με σταδιακή πρόοδο (λογικό αφού αυξάνω εμπειρία και γίνομαι περισσότερο γνωστός σταδιακά) ,παρά ταύτα πρόπερσι πλήρωσα φόρους και ΤΣΜΕΔΕ δύσκολα και τα περσινά ακόμα δεν μπορώ Επομένως εγώ ενώ κάνω με αυξανόμενους ρυθμούς ότι έκανα τόσα χρόνια (22 χρόνια) πριν μπορούσα και τώρα δεν μπορώ αρα δεν φταίω εγώ , αλλά η πολιτεία και η υπέρ απομύζηση  μας  Και ας πούμε τα πρώτα χρόνια ήμουν μόνος επομένως να βάλω τα 10 που έχω οικογένεια με παιδί βέβαια τα παιδιά έγιναν δυο , αλλά έχω περιορίσει ακόμα και το φαγητό Αρα δεν φταίω εγώ , αφού επαγγελματικά κάνω ότι έκανα 22 χρόνια με το ίδιο ύψος στις τιμές των αμοιβών μου , με τα οποία όχι μόνο πλήρωνα τις υποχρεώσεις μου αλλά επένδυα στο γραφείο μου έφτιαξα ένα σπίτι Και όλα αυτά χωρίς να φοροδιαφεύγω και να είμαι υπόδειγμα όπως οι περισσότεροι συνάδελφοι τουλάχιστον στο παρελθόν με τις ελάχιστες αμοιβές 

 

Μια λύση είναι να αυξήσω το ύψος των αμοιβών μου , αφού να περικόψω δαπάνες  πλέον δεν έχω άλλο (το επόμενο είναι να μην τρώω καθόλου)  , αλλά ποιος τότε θα μπορέσει να ανταποκριθεί , όταν η κοινωνία ασφυκτιά Η άλλη λύση είναι να αυξήσω και άλλο τον χρόνο εργασίας μου , αλλά δυστυχώς το 24 είναι δεδομένο και χρειάζονται τουλάχιστον 4 ώρες ύπνου και καμία ώρα για τις ανθρώπινες δραστηριότητες , φαγητό , τουαλέτα , οικογενειακές μετακινήσεις κλπ  Αφήστε απελπισία και άντε με τέτοιο άγχος να δουλέψεις απρόσκοπτα  

 

Πάντως έχω αυξήσει κατά 20 % το επίπεδο των αμοιβών μου και ο θεός βοηθός Ένας μου τα έδωσε , άλλος έφυγε δίνοντα μου προκαταβολή και μου είπε να του δώσω διορία λίγο χρόνο να τα μαζέψει αφού καλύψει άμεσες ανάγκες φόρων ρυθμίσεων κλπ  και περιμένω να δω πότε θα τα χρειαστεί να έρθει 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόταση μομφής στο ΤΕΕ και προκήρυξη εκλογών . Παίζει ?

 

Αλλά γιατί δεν βλέπετε την πραγματικότητα . Ολοι κοιτάμε την ίδια πίττα , αλλά κάποιοι άλλοι δεν ψάχνονται γιά την ασφάλιση . Είναι ΔΥ , έχουν παρκάρει το ΕΔΕ , είναι ΙΥ και έτσι μπορούν να πάρουν τις δουλειές που θα χάσουμε εμείς αν αυξήσουμε τις αμοιβές .

 

Μιά και έβγαλαν τα δικαιώματα , μήπως θα έπρεπε να υπογράφουν ΜΟΝΟ οι ΕΕ ?

 

Αλλιώς , τώρα που οι δουλειές είναι άδειες καταστημάτων και άλλα τέτοια οι ΔΥ έχουν το προβάδισμα .

Link to comment
Share on other sites

Την πρότασή μου για το ασφαλιστικό την είπα. Τώρα αν θέλουμε να το επεκτείνουμε σε επίπεδο εργασίας. Θα πρότεινα το εξής....

Να απαγορεύεται από μισθωτούς (εννοώ και τους ΔΥ) να εκτελούν εργασίες εε....Πχ κάτι ΠΕΑ, αυθαίρετα κτλ άδειες τέλος. Την στιγμή που θα απασχολούνται σε εταιρεία να απαγορεύεται να πάρουν δουλειές εκτός αυτής. Το ίδιο και σε όλους τους επαγγελματίες. Να διαλέγει πχ ο γιατρός ή εε με ιατρείο δικό του, ή μισθωτός σε νοσοκομείο

Από την άλλη να υπάρχει περιορισμός και στις εργασίες του εε...Πχ κατοικίες, άδειες, 4014, ΠΕΑ, μελέτες μέχρι ενός σημείου. Οχι να θέλει να αναλάβει μεγάλα έργα, δημόσια κτλ..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.