Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόμβα ΣτΕ: 120.000 μηχανικοί θα πληρώσουν αναδρομικά από το '11 αυξήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ


OLINAPAL

Recommended Posts

μα με λίγους και καλούς δεν τους βγαίνει και το ξέρουν πολύ καλά.

Πολλούς και καλούς θέλουν (και νομίζουν ότι έχουν)

Δεν έχουν καταλάβει ότι τα λεφτά έχουν φύγει. Νομίζουν ότι τα έχουμε στο σπίτι και δεν τα δίνουμε

 

και ποιος σου είπε ότι δεν θα έπρεπε να έχει ενημερότητα και ο υδραυλικός και ο ηλεκτρολόγος κλπ;

προφανώς για όλους θα πρέπει να ισχύσει αυτό.

(εκτός αν υποστηρίξουμε και θεωρητικά ότι πρέπει να δουλεύουμε όλοι χύμα κι ότι γίνει) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 316
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω, για το έτος 2015 :

Α' εξάμηνο 3.000ευρώ, Β' εξάμηνο 3.000ευρώ και αναδρόμικά 3.000ευρώ δηλαδή σύνολο 9.000ευρώ

 

Επειδή όμως βρίσκομαι στην προνομιακή θέση συζύγου πολ.μηχ. αυτό σημαίνει 9.000χ2=18.000ευρώ για το 2015!

 

Έχω κάνει κάπου λάθος ή προλαβαίνω να χωρίσω/διαγραφώ/μεταναστεύσω;

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ίδια ειδικότητα με τον σύζυγο και δεν υπάρχει ειδικός λόγος να διατηρήσετε και οι δύο την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (π.χ. ο ένας να έχει βγάλει μελετητικό και ο άλλος εργοληπτικό πτυχίο), το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι ο ένας να διακόψει το ΤΣΜΕΔΕ, ειδικά αν ο ένας έχει συμπληρώσει 15ετία οπότε δικαιούται σύνταξη στα 65 ή στα 67 (συζητιέται να αυξήσουν το όριο στην 20ετία αλλά τώρα ισχύει ακόμα η 15ετία).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

και ποιος σου είπε ότι δεν θα έπρεπε να έχει ενημερότητα και ο υδραυλικός και ο ηλεκτρολόγος κλπ;

προφανώς για όλους θα πρέπει να ισχύσει αυτό.

(εκτός αν υποστηρίξουμε και θεωρητικά ότι πρέπει να δουλεύουμε όλοι χύμα κι ότι γίνει) 

 

Μου απαντάς στα μισά...Δεν μου είπες αν είναι σωστό ή όχι να τρέχουν εισφορές σε κάποιον που δεν εργάζεται!!! Γιατί αν θες να μάθεις προσωπικά χρεώθηκα εισφορές όταν ήμουν εντελώς άνεργος χωρίς καν έναρξη...Ε, πήγα και εγώ και έκανα τουλάχιστον να λέω ότι βγάζω 200-300 ευρώ και να μην χρωστάω μόνο...

Συμφωνείς ναι ή όχι? Αλλιώς χύμα στο κύμα και όπου βγει... Και εννοείται να ισχύει για κάθε επαγγελματία, μέχρι ταξιτζή. Δεν με νοιάζει πως θα το κάνουν, αλλιώς όπως είπα χύμα στο κύμα και ας νοιώθουν μακάκες οι συνεπής...That's life 

 

Για το πρώτο που λες ξέρουν ότι δεν υπάρχουν λεφτά, αλλά ποντάρουν στην αγωνία και επιθυμία των πολλών να συνεχίσουν το επάγγελμα και ας δανειστούν από το γείτονα αν δεν έχουν..

Link to comment
Share on other sites

οσοι  περιμεναν  κατι  διαφορετικο   μαλλον   τωρα  θα  απογοητευτουν 

δυστυχως  χασαμε  , 

θα  ερθουν  σε  αυτό  το  ειδοποιητήριο   τα  αναδρομικα  η  το  επομενο  εξαμηνο 

με  αυξημένους  τοκους  ;;  θα  πανε  στις  100  δοσεις  ;; 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μα το θεωρώ δεδομένο ότι δεν μπορούν να τρέχουν εισφορές όταν δεν ασκείς το επάγγελμα.

(άσε που θα έπρεπε να έχεις ελεύθερη επιλογή για ιατροφαρμακευτική και "επικουρική" πάνω από την προνοιακή των 300 - 400 Ευρώ του κράτους (γιατί τόσο θα το πάνε)

και άσε που κανονικά σε γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς και λοιπούς ε.ε. θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική και η αστική ευθύνη) 

Έχω επιχειρηματολογήσει επι μακρόν για το θέμα (έχω γίνει γραφικός για την ακρίβεια)

Βέβαια δεν έχει και λογική να πληρώνεις για ένα μήνα ας πούμε να κόβεις όλα τα τιμολόγια και μετά να ξανασταματάς το ταμείο και πάλι από την αρχή. 

Εγώ πλήρωνα και ΤΕΒΕ για πολλά χρόνια, αφού δούλευα προ πτυχίου. 

και μετά τα έβαλα εκεί που ξέρεις

(είχα και μερικά ένσημα ΙΚΑ από παλαιότερα, αλλά δυστυχώς του 93 και όχι προ 92! αυτά είναι τα τυχερά! ) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

an@stas1a και λοιποί συνάδελφοι... συγγνώμη... και χωρίς καμία δόση ειρωνίας... ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ;;;???!!!????... ότι οι εισφορές αυξάνονται από φέτος, ότι χρωστάμε αναδρομικά απ' το καλοκαίρι του 2011 και όλα αυτά;

 

Ειδικά, εδώ στο forum κάποιοι συνάδελφοι τα έχουν επισημάνει εδώ και πολύ καιρό.

 

Θέλουμε δε θέλουμε, οι Νόμοι είναι αυτοί που είναι και πρέπει να εφαρμόζονται (αν θέλουμε να λέμε ότι λειτουργούμε δημοκρατικά κτλ.). Αν η κυβέρνηση αποφασίσει να νομοθετήσει διαφορετικά είναι άλλο θέμα. Προς το παρόν ισχύει ό,τι έχει ψηφιστεί μέχρι τώρα απ' την ελληνική Βουλή. Αν οι εκπρόσωποι που στέλναμε στη Βουλή δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους πρέπει να μας απασχολήσει το γεγονός ότι εμείς τους στείλαμε εκεί. Αν δεν ξέραμε ή εξαπατηθήκαμε ή... πρέπει να μας απασχολήσει ακόμη περισσότερο.

 

Το σίγουρο είναι ότι οι κυβερνώντες (νυν και πρώην) γνωρίζουν πολύ καλά το ζήτημα. Το -επίσης σίγουρο- είναι ότι αν υπάρχει πολιτική βούληση (όπως αναφέρθηκε ήδη) μπορεί να επιλυθεί άμεσα. Το -ακόμα πιο σίγουρο- είναι πως εμείς αυτή τη στιγμή δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα. Ό,τι μπορούσαμε να κάνουμε το κάναμε -τουλάχιστον- ψηφίζοντας. (Με ποια κριτήρια, όμως;)

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

μα το θεωρώ δεδομένο ότι δεν μπορούν να τρέχουν εισφορές όταν δεν ασκείς το επάγγελμα.

(άσε που θα έπρεπε να έχεις ελεύθερη επιλογή για ιατροφαρμακευτική και "επικουρική" πάνω από την προνοιακή των 300 - 400 Ευρώ του κράτους (γιατί τόσο θα το πάνε)

και άσε που κανονικά σε γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς και λοιπούς ε.ε. θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική και η αστική ευθύνη) 

Έχω επιχειρηματολογήσει επι μακρόν για το θέμα (έχω γίνει γραφικός για την ακρίβεια)

Βέβαια δεν έχει και λογική να πληρώνεις για ένα μήνα ας πούμε να κόβεις όλα τα τιμολόγια και μετά να ξανασταματάς το ταμείο και πάλι από την αρχή. 

Εγώ πλήρωνα και ΤΕΒΕ για πολλά χρόνια, αφού δούλευα προ πτυχίου. 

και μετά τα έβαλα εκεί που ξέρεις

(είχα και μερικά ένσημα ΙΚΑ από παλαιότερα, αλλά δυστυχώς του 93 και όχι προ 92! αυτά είναι τα τυχερά! ) 

 

Α γεια σου τώρα μιλάς σωστά...Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω μαζί σου 100%. Ετσι ακριβώς σε ότι είπες και για το ελεύθερη επιλογή εφάπαξ να συμπληρώσω. Καλά αυτοί δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο? Τι πιο λογικό? 

 

@vagiotis

Σωστός και ρεαλιστικός.....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικο ειναι να ασχοληθούμε με το θεάρεστο έργο της τακτοποίησης αυθαιρέτων. Να διαβάσουμε-αποκωδικοποιήσουμε τις ερωτοαπαντήσεις που εκδιδόνται μήπως και ξεκαθαρίσουν κάποια σημεία των νόμων περί τακτοποίησεις ωστε να κάνουμε τους φοροεισπράκτορες του κράτους - με αμοιβή μετά απο ελευθερη διαπραγμάτευση πάντα.

Αφού πρώτα εμείς σαν φοροεισπράκτορες κάναμε το καθήκον μας και πήραμε όσα μπορουσαν να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες των αυθαιρέτων, τώρα το κράτος στρέφεται στους μηχανικούς, για να παρει όσα μπορεί να πάρει και από τους μηχανικούς.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

@vagiotis

Συμφωνώ πλήρως με τα λεγόμενά σου.

 

Δυστυχώς όμως η δημοκρατία έχει και την άλλη πλευρά.

Όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για δείπνο, η διαδικασία είναι δημοκρατική και ας είναι αδικημένο το πρόβατο.

 

Έτσι γίνεται και τώρα. Κάποιοι αποφασίσανε να μην πληρώνουν εισφορές, φόρους, κτλ. (δεν σχολιάζω τα κίνητρα, αν ήταν επιλογή ή όχι, κτλ).

Αν αυτοί οι κάποιοι που δεν πληρώνουν είναι πάνω από το 50%, είναι δημοκρατικό να ωφεληθούν αυτοί ακόμα και αν αδικούνται αυτοί που είναι "νοικοκύρηδες" στα οικονομικά τους και δεν χρωστάνε πουθενά.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η ρύθμιση των χρεών σε 100 δόσεις με διαγραφή προσαυξήσεων καθώς και η άλλη διευκόλυνση για διαγραφή μέρους των ληξιπρόθεσμων οφειλών.

Οι "κακοπληρωτές" γλιτώνουν μέρος των οφειλών ενώ οι "νοικοκύρηδες" όχι μόνο έχουν πληρώσει παραπάνω αλλά έχουν χάσει και τους τόκους που αντιστοιχούν στο ποσό της οφειλής από την ημέρα πληρωμής μέχρι σήμερα.

Edited by sdim
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.