Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόμβα ΣτΕ: 120.000 μηχανικοί θα πληρώσουν αναδρομικά από το '11 αυξήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ


OLINAPAL

Recommended Posts

Βλέπω στο forum (και ιδιάιτερα τις τελευταίες μέρες) να εμφανίζονται συνάδελφοι που έχουν γραφτεί εδώ και ένα δύο χρόνια και να μας διαβάζουν.

Παρά του ότι δεν είχαν ιδιαίτερη συμμετοχή μέχρι σήμερα στο forum, επικοινωνούν τις απόψεις τους και τις ανησυχίες τους.

Θεωρώ ότι η κίνησή τους αυτή είναι ενθαρυντική.

(Αυτό που έγραψα σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν περιέχει δόση ειρωνείας και το εννοώ.)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 316
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα αναδρομικά...είναι και οι ετήσιες ασφαλιστικές εισφορές...είναι τόσο δύσκολο να κάνουν σε εμάς ότι έκαναν και με τους υπόλοιπους ασφαλισμένους στον ΟΑΕΕ? Συνεχίστε να στέλνετε εμαιλ..πέντε λεπτά θα σας πάρει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο forum (και ιδιάιτερα τις τελευταίες μέρες) να εμφανίζονται συνάδελφοι που έχουν γραφτεί εδώ και ένα δύο χρόνια και να μας διαβάζουν.

Παρά του ότι δεν είχαν ιδιαίτερη συμμετοχή μέχρι σήμερα στο forum, επικοινωνούν τις απόψεις τους και τις ανησυχίες τους.

Θεωρώ ότι η κίνησή τους αυτή είναι ενθαρυντική.

(Αυτό που έγραψα σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν περιέχει δόση ειρωνείας και το εννοώ.)

Ισχύει αυτό, προσωπικά διαβάζω εδω και πολύ καιρό το συγκεκριμένο forum αλλά πάντα έγραφα αλλού. Είδα όμως μια σοβαρή προσέγγιση του θέματος και αντίδραση που σχεδόν με "υποχρέωσε" να γράψω. Αυτό πιστεύω ισχύει και για πολλούς άλλου συναδέλφους... Η απο κοινού αντίδραση μόνο μπορεί να μας σώσει και αν δεν μπορεί το ΤΕΕ να αντιδράσει μπορούμε να το κάνουμε εμείς "παρασύροντας" ο καθένας μας από 2-3 συναδέλφους. Ελπίζω με το καλό να ξεπεράσουμε το πρόβλημα και το ότι δε θα γράφω δε σημαίνει ότι δε θα σας παρακολουθώ και έγω και άλλοι πολλοί... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

 

σας παρακολουθώ και εγώ. Έχω πολλά να "πω", ίσως καταφέρω να επανέλθω αργότερα πιο αναλυτικός. Θα παραλείψω να αναφέρω τις διεκδικήσεις όλων μας κάτω στο ΤΣΜΕΔΕ μαζί τότε και με την Κυρία Θεανώ Φωτίου του ΣΥΡΙΖΑ ως Συνάδελφο και Καθηγήτρια Ε.Μ.Π. και λοιπά συναφή...και θα προχωρήσω στην ουσία για πολλοστή φορά ως γραφικό ( ; ) μέλος:
 

Tο ύψος των ασφαλιστικών εισφορών πρέπει να διέπεται από τις θεμελιώδεις αρχές της λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ενώσεως και συγκεκριμένα από τη δευτέρα ιεραρχικά αρχή, την Αρχή της Αναλογικότητος, ήτοι:
 
"Social security contributions proportional to income, according to the fundamental principle of proportionality, of the functioning of the European Union"
 
Μία σοβαρή προσπάθεια σχετικά με το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών πρέπει να στηρίζεται στη θεμελιώδη Αρχή της αναλογικότητος.

Αυτό ήταν κάτι που υποτίθεται ( ; ) ότι θα γινόταν από την προηγουμένη συγκυβέρνηση με τη σύμφωνη γνώμη της Τρόικας  -> http://tinyurl.com/l3ln2xw

Τί έλεγε ο Πρόεδρος του ΣτΕ Κύριος Σωτήριος Ρίζος το Μάΐο του 2014 για τα χρήματα του Ταμείου μας και τους συνταξιούχους ; -> http://tinyurl.com/qdvdfaa

Δεν είναι καιρός ούτε για να μεμψιμοιρούμε ούτε για να πανηγυρίζουμε νίκες που δεν έχουμε κατορθώσει. Είναι καιρός να μάθουμε να διεκδικούμε και να το πράττουμε. Άλλωστε, κανένας δε δικαιώθηκε καθήμενος ή διαμαρτυρόμενος ασκόπως, χωρίς καθορισμένο πλάνο, τακτική και στόχους. Και το παιδί αν δεν κλάψει η μάνα δεν του δίνει γάλα.

 

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι θα πρέπει κι εμείς και οι συνταξιούχοι να διεκδικήσουμε μέσω των Εθνικών Οργάνων ή και μέσω των Οργάνων της Ευρωπαϊκής Ενώσεως οι εισφορές να διέπονται από την αρχή της αναλογικότητος (principle of proportionality), η οποία είναι θεμελιώδης αρχή του κοινοτικού δικαίου αλλά έχει ενσωματωθεί και στο εθνικό δίκαιο με την παρ. 1 του άρθρ. 25 του Συντάγματος του 2001. Οι ασφαλιστικές εισφορές να είναι ανάλογες των αποδοχών.

Αυτό είναι ένα έρεισμα στο οποίο μπορεί να στηριχθεί η εύλογη αυτή απαίτηση. Είναι δυνατό να υπάρχουν και άλλα και θα υπάρχουν. Γι' αυτό άλλωστε και σε κάθε υπόθεση παίζει ρόλο και ο δικηγόρος. Το τι θα επικαλεσθεί. Που θα "πατήσει". Για αυτό που είναι διαισθητικά δίκαιο και αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι είναι το σωστό και το δίκαιο, θα υπάρχει κάποιος τρόπος να μετουσιωθεί σε καλώς διατυπωμένη νομική διεκδίκηση.   

Εν ολίγοις μέχρι τώρα καταβάλλαμε εισφορές μη συνάδουσες με το πνεύμα των θεμελιωδών αρχών του κοινοτικού δικαίου. Οριζοντίως, βγάζεις 1000 θέλω 5000 από εσένα, βγάζεις 1000000 κι από εσένα 5000 θέλω. Αυτό το απλό παράλογο πράγμα πρέπει να διορθωθεί και το σωστό είναι να αποζημιωθούν κιόλας αναδρομικά εκείνοι που τόσο καιρό κατέβαλλαν εισφορές κατάφωρα δυσανάλογες του εισοδήματός τους και σε κατάφωρα μη εξορθολογιστικά επίπεδα.

Όσοι χρησιμοποιούν fb ας δουν και αυτό εδώ:

https://www.facebook.com/groups/mixanikoikatatsmede/

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που στέλνετε όσο μπόρεσα να δω, καλύπτουν σε αρκετό βαθμό το θέμα...Δεν ξέρω αν αυτοί που συζητάνε, συζητάνε μόνο για τα αναδρομικά ή θέλουν να ανοίξουν κουβέντα για το ασφαλιστικό των μηχανικών..Αν μείνουν στα αναδρομικά μια τρύπα στο νερό

Επίσης σε όλα τα λινκ λέγεται το ίδιο πράγμα...Αντιγράφω...

«Ακυρώνεται στην πράξη το τυφλό εισπρακτικό σχέδιο επιβολής και μάλιστα αναδρομικά, εξοντωτικών εισφορών και εξωπραγματικών προσαυξήσεων, εις βάρος των διπλωματούχων μηχανικών ασφαλισμένων στο ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ», σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση του ΤΕΕ.

Αυτό προκύπτει, συνεχίζει, « από τις δεσμεύσεις'..."

Τα bold δεν μου αρέσουν καθόλου..Στην πράξη δεν λέει τίποτα..Στην πράξη έχουν ακυρωθεί τα τελευταία χρόνια με 40% απλήρωτες εισφορές..Ασε που μου θυμίζει τις εξετάσεις εν.επ που όλοι λένε ακυρώθηκαν στην πράξη αλλά συνεχίζουν και υπάρχουν.. Επίσης το δεσμεύσεις δεν μου λέει πάλι τίποτα, έχουμε χορτάσει

Link to comment
Share on other sites

σας παρακολουθώ και εγώ. Έχω πολλά να "πω", ίσως καταφέρω να επανέλθω αργότερα πιο αναλυτικός. Θα παραλείψω να αναφέρω τις διεκδικήσεις όλων μας κάτω στο ΤΣΜΕΔΕ μαζί τότε και με την Κυρία Θεανώ Φωτίου του ΣΥΡΙΖΑ ως Συνάδελφο και Καθηγήτρια Ε.Μ.Π. και λοιπά συναφή...και θα 

Antiermitianos συμφωνώ με τη λογική του post που παρέθεσες. Και έχω να συμπληρώσω.

Επειδή την ημέρα εκείνη που παρέστη η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κα Φωτίου έτυχε να παραβρίσκομαι κι εγώ για συμπαράσταση στην κινητοποίηση του ΤΕΕ, άκουσα όλη τη στιχομυθία της κας Βουλευτού και του κου Σελιανάκη (την έχω ξαναπαραθέσει χωρίς αναφορά στο όνομα της Βουλευτού):

Φ. Γιατί τα κάνεις αυτά άνθρωπέ μου;
Σ. Με εντολή του Υπουργού κου Βρούτση.
Φ. Πολύ καλά, εγώ θα φέρω το θέμα στη Βουλή.
Σ. Βεβαίως, μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε.
Παρά τη διάθεση συμπαράστασης της κας Φωτίου ως εκπροσώπου του ΣΥΡΙΖΑ στα αιτήματα του ΤΕΕ δεν άκουσα (τουλάχιστον όσο μπορούσα να ακούσω μέσα σε εκείνη τη βαβούρα) κάποιες θέσεις ή κάτι που να δείχνει πως υπήρχε έστω κάποια σκέψη για το ασφαλιστικό μας από την πλευρά του ΣΥΡΙΖΑ. Απροετοίμαστος ήταν.   
Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα...συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους φίλους του....στο βωμό της κρίσης πόσους αλήθεια θα χάσουμε.....πόσο κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.