Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τουλάχιστον απο 1/1/14 ισχύει αρ. 27 4172/13, χωρίς συμψηφισμους με άλλα εισοδήματα πραγματικά (ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ή τεκμαρτα):

Εάν με τον προσδιορισμό των κερδών από επιχειρηματική δραστηριότητα το αποτέλεσμα είναι ζημία εντός του φορολογικού έτους, η ζημία αυτή μεταφέρεται για να συμψηφισθεί με τα επιχειρηματικά κέρδη διαδοχικά στα επόμενα πέντε (5) φορολογικά έτη. Η ζημία του προγενέστερου έτους συμψηφίζεται κατά προτεραιότητα έναντι της ζημίας μεταγενέστερου έτους.

 

 

 

O N 4172/2014 έχει και άλλα άρθρα (πχ το άρθρο 34 ) , εκτός από το άρθρο 27. Πολλ΄΄ες φορές στα φορλογικά θέματα η απάντηση απαιτεί συνδιασμό διατάξεων που στην προκειμένη περίπτωση δεν έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση από προσωπική εμπειρία σχετικά με τις ζημίες προηγούμενων ετών:

Δεν μεταφέρονται στα επόμενα έτη αυτούσιες όπως τις γράψαμε στον κωδ. 511, αλλά συμψηφίζονται σε κάθε χρήση με εισοδήματα από άλλες πηγές, π.χ. από ακίνητα, όπως είναι το τεκμαρτό ενοίκιο επαγγελματικής εγκατάστασης. Και όπως ήδη αναφέρθηκε δεν δικαιούμαστε μεταφορά αν φορολογηθήκαμε με τεκμήρια, δηλ. αν δεν φροντίσουμε να τα "καλύψουμε" με ανάλωση κεφαλαίου. Η κάλυψη αυτή μπορεί να γίνει και με τροποποιητική δήλωση πάντως, αν και η ζημιά αναγνωρίζεται μόνο εφόσον η δήλωση που την αναγράφει έγινε εντός του έτους που αφορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aπο το φορολογικό έτος 2014 και μετά , και έως την αλλαγή του Ν 4172/2013 , η ζημία από επιχειρηματική δραστηριότητα δεν θα συμψηφισθει με εισοδήαμτα από άλλες πηγές γιατι ισχύει η φορολόγηση κάθε πηγής με διαφορετική κλίμακα . Θα μεταφερθεί , υπο τις προυποθέσεις του νόμου αυτού , για συμψηφισμό , στο επόμενο φορολογικό έτος , και θα συμψηφισθεί με εισόδημα θετικό από επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Επομένως καλο ειναι να μη δινονται παραδείγματα που βασίζονται στα προηγούμενα χρόνια . Οδηγουν σε εσφαλμένα συμπεράσματα , όπως κάνει και η προηγούμενη , από τη δική μου δημοσίευση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία σχετική ερώτηση.

Αν υποθέσουμε ότι μπορεί να μεταφερθεί η ζημία σε επόμενο έτος, αυτό είναι υποχρεωτικό;

Ή μπορώ, αν θέλω, να μην την μεταφέρω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία σχετική ερώτηση.

Αν υποθέσουμε ότι μπορεί να μεταφερθεί η ζημία σε επόμενο έτος, αυτό είναι υποχρεωτικό;

Ή μπορώ, αν θέλω, να μην την μεταφέρω;

Ευχαριστώ.

 

 

Yποχρεωτικό δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Έχω μερικές απορίες που αφορούν το Ε1, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα του ήμουν ευγνώμων. 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

  • Αμοιβή λόγω αποζημίωσης (γραμματεία) στις εθνικές εκλογές, το βάζω στο Ε1; Σε ποιον κωδικό; Παίρνω από κάπου βεβαίωση;
  • Αμοιβή λόγω αποζημίωσης (εφορευτική επιτροπή) στις εκλογές του ΤΕΕ, το βάζω στο Ε1; Σε ποιον κωδικό; Παίρνω από κάπου βεβαίωση;
  • Αποζημίωση από ασφαλιστική εταιρία. Το βάζω στο Ε1;

ή μήπως το ψάχνω πολύ. Να μη βάλω τίποτα να τελειώνουμε;

 

------

Μήπως να μπουν στον κωδικό 427 του Ε1;

ως μεμονωμένες συμπτωματικές πράξεις; 

όπως ορίζονται στην παρ.3 του άρθρου 21 του ν.4172/2013

 

Να μπει και η αποζημίωση από την ασφαλιστική;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Στην ΠΟΛ.1113/2.6.2015 που αφορά σε διευκρινήσεις στις εκπιπτόμενες δαπάνες στο:

α/α (22) γράφει:

"Δεν εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα :ο φόρος προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.) που αναλογεί σε μη εκπιπτόμενες δαπάνες, εφόσον δεν είναι εκπεστέος ως Φ.Π.Α. εισροών από το Φ.Π.Α. εκροών, με βάση τις διατάξεις του ν. 2859/2000 περί Φ.Π.Α."

 

Ερώτηση:

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνουν διορθώσεις στα βιβλιά (!!!) και πως (!!!???) για κάποιες επαγγελματικές δαπάνες όπως πχ διαμονής, μετακίνiσης ???

ή εγω δεν το κατάλαβα κάλα και εννοείται κάτι άλλο ???

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.