Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση κατόψεων κτηρίου σε τοπογραφικά συμβολαίου.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Τις θερμότερες και ολόψυχες ευχές μου για το καινούριο έτος.

 

Απορία:

Πότε είναι απαραίτητο να γίνονται κατόψεις και τομές του κτιρίου σε τοπογραφικά συμβολαιου(μεταβιβάσεις,αποδοχές κληρονομιάς κλπ)???

Πάντα?

 

Κατά περίπτωση??

 

Χρεώνονται παραπάνω στον πελάτη??

 

Πόσο λεπτομερείς χρειάζεται να είναι?

 

Ευχαριστώ πολύ και καλές δουλειές στο 2009!

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητα, ZAVI είναι μόνο όταν δεν υπάρχουν τα σχέδια στην κατοχή των ενδιαφερομένων και ούτε μπορούν να βρεθούν και στη πολεοδομία για διάφορους λόγους (είτε γιατί ουδέποτε υπήρξαν είτε γιατί πνίγηκαν σε πλυμμήρα του αρχείου .... είτε γιατί τα έφαγε ποντίκι!!!) και γίνεται μεταβίβαση εμπράγματου δικαιώματος.

Αν θες να δουλεύεις για την ... "ευλογία της Παναγίας" (όπως η Βουλγαράκαινα) ... δικό σου πρόβλημα!. Εγώ πάντως τα κάνω έστω για να πάρω το κεράκι και τον άρτον ημών τον επιούσιον.

Από πλευράς λεπτομέρειας .... ε! δε θα δείξεις και τα αρμοκάλυπτρα στα κουφώματα .... αλλά τα βασικά από πλευράς αρχιτεκτονικής πληρότητας και το σημαντικότερο είναι να προκύπτει σωστή η κάτοψη και το εμβαδό.

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο Mn'd city που είχε αϋπνίες χτες :!: , καλή χρονιά και μακάρι να ξεφύγουμε απ το φαύλο κύκλο φέτος...

 

Προσωπικά δε θυμάμαι να έκανα ποτέ αποτύπωση χώρων και τομές για μεταβιβάσεις. Μόνο ξερή αναφορά σε τετραγωνικά πραγματοποιημένης κάλυψης/δόμησης. Ισως να αρχίσω τώρα, που τα πράγματα στριμώχτηκαν, για να ανεβάσω το τζίρο :lol:

 

Κατόψεις και τομές μου ζητάνε για τις αναπαλαιώσεις κλπ, πολύ μανουροδουλειά και δεν την πληρώνουν καλά γιατί δεν καταλαβαίνουν πως στο κατασκευασμένο κτήριο τίποτα δεν είναι ίσιο/κάθετο/παράλληλο/κατακόρυφο :-x

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς δεν νομίζω πως χρειάζονται τομές

 

δεύτερον γιατί να κάνεις αποτύπωση;;;

και να μην μπουν εγγεκριμένα σχέδια;;;;

για να έχεις και τον μπελά αν κάτι έγινε παράτυπα ή παράνομα;

Link to comment
Share on other sites

α!!!!! είπα και εγώ!!!!

 

φυσικά και θα αμοιφθείς επιπλέον.

πόσο; όσο βγάζει το ΤΕΕ + τοπογραφικό

 

δε φτάνει που γλυτωσαν την άδεια και το πρόστιμο

θα τους χαρίσουμε και τα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειναι προσθετη δουλεια

Μπορει να ζητηθουν απο συμβολαιογραφο η εφορια οταν δεν υπαρχουν απο σχετικη αδεια

Προσοχη γιατι μπορει να 'κοπει' κτιριο χωρις αυτοτελεια σκελετου η στεγης

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα . Το σωστό είναι κτίριο και κακώς διορθώθηκε ο τίτλος .

Από τη στιγμή όμως που έχουμε mod που διαφωνεί πρέπει να προσπαθούμε να υπακούουμε τουλάχιστον ως προς τους τίτλους (αν και δύσκολα όταν γράφω ένα θέμα θα θυμηθώ ότι για το φόρουμ σωστό θεωρείται το κτήριο και θα το γράψω έτσι στον τίτλο γιατί απλώς ποτέ δεν το έγραφα έτσι και όποτε το βλέπω το θεωρώ απαράδεκτο λάθος) .

Όσον αφορά το θέμα όταν σε τοπογραφικό αναφέρουμε ότι δεν έγινε έλεγχος νομιμότητας των υπάρχοντων κτιρίων καλυπτόμαστε νομικά και φυσικά φροντίζουμε να πληρωθούμε αναλόγως του χρόνου και της δουλείας μας . 'Αρα όταν πληρωνόμαστε και δεν παρανομούμε κάνουμε τα πάντα ... και δεν ψαχνόμαστε αν κακώς έχουν απαιτηθεί .

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα όταν σε τοπογραφικό αναφέρουμε ότι δεν έγινε έλεγχος νομιμότητας των υπάρχοντων κτιρίων καλυπτόμαστε νομικά και φυσικά φροντίζουμε να πληρωθούμε αναλόγως του χρόνου και της δουλείας μας . 'Αρα όταν πληρωνόμαστε και δεν παρανομούμε κάνουμε τα πάντα ... και δεν ψαχνόμαστε αν κακώς έχουν απαιτηθεί .

 

Δε νομίζω να υπάρχει καν λόγος για τέτοια αναφορά στο τοπογραφικό. Αποτυπώνουμε ό,τι βλέπουμε και τελειώνει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε zavi εγώ θα ήμουν ευτυχισμένος αν οι συμβολαιογράφοι των πελατών μου τους ζήταγαν για συμβόλαιο εκτός του τοπογραφικού διαγράμματος όχι μόνο κατόψεις και τομές αλλά και άλλα τόσα άσχετα.

 

350-500 ε για το Τ.Δ.

αν του ζητήσει και κατόψεις και τομές πήγαινε με ένα disto(αν δεν έχετε σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα) για 30min τσίμπα και άλλα 100-150ε

 

στις μέρες που διανύουμε όλα είναι καλοδεχούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.