Μετάβαση στο περιεχόμενο

φαλτσοπρίονο ή δισκοπρίονο πάγκου;


jimdrak

Recommended Posts

Καλημέρα σας

Ποιο ειναι καλύτερο, πιο πρακτικό και πιο χρήσιμο, το φαλτσοπρίονο ή δισκοπρίονο πάγκου;

 

ΦΑΛΤΣΟΠΡΙΟΝΟ ΜΕ ΠΑΓΚΟ

http://www.skroutz.gr/s/4214008/Einhell-TH-MS-2112-T.html

post-101063-0-38818000-1431494696.jpg

 

ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ ΠΑΓΚΟΥ

http://www.skroutz.gr/s/282687/Einhell-RT-TS-1221.html

post-101063-0-37424700-1431494736.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα θα με βόλευε το πρώτο, γιατί αν θέλεις να κόψεις μεγάλες βέργες υπό γωνία, δεν χρειάζεται να στρίβεις τις βέργες αλλά το δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα ρωτάς άλλα δείχνεις. Το πρώτο που δείχνεις είναι φαλτσοπρίονο ΜΕ ΠΑΓΚΟ.

 

Γενικά το δισκοπρίονο πάγκου είναι ο βασιλιάς αλλά 1) τα φθηνά δεν έχουν καθόλου ακρίβεια

2) Είναι επικύνδυνο αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Χρήση καθαρά για το σπίτι ερασιτεχνικά. Για ξύλινες κατασκευές. Τώρα αν με κατάλληλο δίσκο μπορούσα να κόψω και μέταλλα θα με υπερκάλυπτε και επ' ευκαιρία αν γνωρίζετε πείτε μου αν γίνεται και αυτό δλδ το να αλλάζω δίσκο και να κόβω και μέταλλα (Eίδα ότι υπάρχει δίσκος της Einhell που κόβει και ξύλα και μέταλλα και πλαστικά  http://eshop.karagianni.com/product.aspx?id=10142 )post-101063-0-74833500-1431527744.jpg

Το άλλο πραγμα ρωτάω και άλλο δείχνω τι εννοείς?

 

Ας μείνω μόνο στα ξύλα φαλτσοπρίονο που κόβει και από κάτω και έχει και μικρό πάγκο για πηχάκια κατά μήκος κόψιμο είναι αυτόpost-101063-0-23863000-1431527776.jpg

 

και δισκοπρίονο είναι αυτό post-101063-0-02168700-1431527811.jpgτο οποίο κόβεις μόνο από πάνω και το βλέπω σαν εργαλείο με περιορισμένες δυνατότητες με επιφύλαξη λόγω άγνοιας επί του θέματος.

Edited by jimdrak
Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με βόλευε το πρώτο, γιατί αν θέλεις να κόψεις μεγάλες βέργες υπό γωνία, δεν χρειάζεται να στρίβεις τις βέργες αλλά το δίσκο.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρήση καθαρά για το σπίτι ερασιτεχνικά. Για ξύλινες κατασκευές. Τώρα αν με κατάλληλο δίσκο μπορούσα να κόψω και μέταλλα θα με υπερκάλυπτε και επ' ευκαιρία αν γνωρίζετε πείτε μου αν γίνεται και αυτό δλδ το να αλλάζω δίσκο και να κόβω και μέταλλα (Eίδα ότι υπάρχει δίσκος της Einhell που κόβει και ξύλα και μέταλλα και πλαστικά

 

Δεν σε βλέπω να έχεις μεγάλη εμπειρία...

Ξεκίνα με πριόνι χεριού, γιατί τα δάχτυλα είναι πολύτιμα μέλη του σώματός μας!

 

φιλικά... :)

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε βλέπω να έχεις μεγάλη εμπειρία...

Ξεκίνα με πριόνι χεριού, γιατί τα δάχτυλα είναι πολύτιμα μέλη του σώματός μας!

 

φιλικά... :)

Edited by jimdrak
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικά , δισκοπρίονα, σβουράκια , ρούτερ δεν προτείνονται σε ερασιτέχνες διότι το παραμικρό ατύχημα αποβαίνει πολύ καταστροφικό. Εξοικείωση με απλούστερα μηχανήματα και εάν χρειάζεται εξειδικευμένη εργασία, πάμε σε ένα φίλο .επαγγελματία.

Μπρρρρρ!!!!!!!! Terry έχω δει τέοιους!!! Άγνοια κινδύνου;;; !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.