Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικη θερμομονωση παιδικου δωματιου


Recommended Posts

να πεις στον αρχιτέκτονα που είναι γιος της φίλης σου να ξεκινήσει να ψάχνει για αλλαγή καριέρας.

Διάβαζα την ερώτηση της κυρίας και ήταν σα να 'διάβαζα' παράλληλα και αυτή την απάντηση, χωρίς να την έχω δει καν !!! [emoji3]

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Chris. Αποτι έχω καταλάβει δεν μπαίνει με Αφρο επειδή θα δημιουργηθεί απο πιςω υγρασία κ θα ξεκολλήσει. Αν βάζαμε το ναύλον δηλαδή που μου λέγε ο άλλος θα γινόταν κάτι καλύτερο;;; ή τελικά δεν μπαίνει μόνωση στο ταβάνι; Δεν ξέρω τι να κάνω. Κ ο άντρας μου αυτό συζητούσε με τον μηχανικό χθες το βράδυ. Αλλα τα ίδια μας είπε κ αυτός. "Βάλτο κ δεν θα έχεις πρόβλημα"

Έχω δει σε κάτι ντοκυμαντέρ (επιβίωσης) πως φτιάχνουν νερό με ενα ναύλον... Κάποια σχέση υπάρχει εδώ. Ή θα πρεπει να μαζεύω με το ποτηράκι κ να πίνω στην υγεία σας;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Chris. Αποτι έχω καταλάβει δεν μπαίνει με Αφρο επειδή θα δημιουργηθεί απο πιςω υγρασία κ θα ξεκολλήσει. Αν βάζαμε το ναύλον δηλαδή που μου λέγε ο άλλος θα γινόταν κάτι καλύτερο;;; ή τελικά δεν μπαίνει μόνωση στο ταβάνι; Δεν ξέρω τι να κάνω. Κ ο άντρας μου αυτό συζητούσε με τον μηχανικό χθες το βράδυ. Αλλα τα ίδια μας είπε κ αυτός. "Βάλτο κ δεν θα έχεις πρόβλημα"

Έχω δει σε κάτι ντοκυμαντέρ (επιβίωσης) πως φτιάχνουν νερό με ενα ναύλον... Κάποια σχέση υπάρχει εδώ. Ή θα πρεπει να μαζεύω με το ποτηράκι κ να πίνω στην υγεία σας;;;

 

Τελικά έχω την εντύπωση ότι τόσο εσύ όσο και ο άντρας σου κάνετε παρέα με άσχετους μηχανικούς. Να τους πεις οτι ψάχνουν για βοηθούς ορυζοπαραγωγού στο Μπαγκλαντές με μισό δολάριο την ημέρα.

 

Να μην βάλεις κανένα νάιλον. Θα ξύσεις λίγο την βαφή να φύγει λίγο και μετά κατευθείαν το XPS με πλαστικά βλήτρα. Καλύτερα πετροβάμβακας αλλα τώρα πήρες το XPS.

 

να πάρεις πάντως και τους 2 μηχανικούς να πάτε παρέα να πάρετε τα κουρτινάκια. Του κερατά, κάτι θα πετύχουν σωστά που θα πάει....     

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κ πάλι. Μόλις τελειώσω θα σου στείλω φωτό για το cv σου :)

"Το πρόβλημα που υγροποιώ" όπως είπες δεν θα υπάρχει με τα "πλαστικά βλήτρα" (σαν ουπα που βάζουμε στον τοίχο μου φαίνονται).

γιατί κάποιος συνάδελφος σου είπε οτι υπάρχει πρόβλημα με άσθμα. Αν ειναι να μην κάνω τίποτα με τα φελιζόλ κ να τα πάω πίσω.(σιγά μην τα πάρει τώρα που τα πούλησε...)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κ πάλι. Μόλις τελειώσω θα σου στείλω φωτό για το cv σου :)

"Το πρόβλημα που υγροποιώ" όπως είπες δεν θα υπάρχει με τα "πλαστικά βλήτρα" (σαν ουπα που βάζουμε στον τοίχο μου φαίνονται).

γιατί κάποιος συνάδελφος σου είπε οτι υπάρχει πρόβλημα με άσθμα. Αν ειναι να μην κάνω τίποτα με τα φελιζόλ κ να τα πάω πίσω.(σιγά μην τα πάρει τώρα που τα πούλησε...)

 

μπα δεν βάζω τέτοια στο CV διότι θα τους κομπλάρω. καλά σου φαίνονται σαν ούπα, φωτό. Υγροποιείς διότι η κόλλα σου δεν επιτρέπει διαπνοή και μπουκώνει απο υδρατμούς  που προσπαθούν να κουνηθούν και δεν κουνιούνται. Σκέψου να θες να χορέψεις ζεϊμπέκικο σε χώρο 1Χ1. Ο ατμός χορεύει και δεν το γράφω τυχαίο. Είναι μόρια αέρα με υγρασία παρεούλα που χορεύουν ασταμάτητα.  Καλά σου είπε ο συνάδελφος. Αν φτάσεις σε υγρασία επιφανείας >75% βγάζεις μούχλα, μετά η μούχλα κάνει παιδάκια μούχλας, μετά εσύ αναπνέεις την μούχλα και δεν κάνει παιδάκια (προκαλεί στειρότητα στις γυναίκες).    

post-25466-0-71780300-1473864340.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

"...αν πιστεύετε οτι θα έχετε τόση υγρασία τότε ίσως να επιλέγατε αυτήν την ταπετσαρία: http://www.architectmagazine.com/technology/products/benetti-stone-philosophy-moss-tile_o. :)"

με κανε κ γέλασα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της εσωτερικής μόνωσης είναι όντως η υγροποίηση μεταξύ υφιστάμενου ταβανιού και του μονωτικού που θα μπει από κάτω. Το σωστό φυσικά είναι η μηχανική στήριξη.

 

Όμως, εδώ μας λες ότι ο ιδιοκτήτης δεν σε αφήνει να βάλεις γυψοσανίδα...θα σε αφήσει να τρυπήσεις το ταβάνι του ?! Μήπως ο μηχανικός που τον βαράμε, ξέρει καλύτερα τι θέλει ο ιδιοκτήτης και για αυτό σου προτείνει μόνο κόλλες ? Ναι η κόλλα θα αστοχήσει αλλά αν δεν σε αφήνουν να τρυπήσει, τι συζητάμε, δεν έχεις άλλη επιλογή. Θα βάλεις μία πολύ καλή κόλλα και όταν χαλάει θα το ξαναφτιάχνεις.

 

Επίσης Ροδόπουλε όταν μπαίνουν ιδιώτες, καλό να πουλάς μούρη αλλά τώρα αυτή θα πάει στον μηχανικό (στον οποίο δεν ξέρουμε τι έχει πει) και θα του κάνει σεμινάρια για υγροποιήσεις. Λίγη αυτοσυγκράτηση.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

δεν είπε φίλε ΝΙκ 

 

"Θα βάλεις μία πολύ καλή κόλλα και όταν χαλάει θα το ξαναφτιάχνεις"

 

αν το είχε πει αυτό δεν θα συνέχιζα το θέμα και θα έλεγα έχει δίκιο ο μηχανικός σου

 

Και ποιο σωστά θα έπρεπε να πει

 

θα βάλεις κόλλα σε λωρίδες πάχους 1 εκ ανα 5 εκ ώστε να μην περιορίσεις την διαπνοή με την κόλλα. Βέβαια πάλι θα το ξαναφτιάχνεις αλλά σε μεγαλύτερο χρονικό βήμα.  

 

Το βασικό μας όμως πρόβλημα,  συνέχεια εδώ διότι ξεφεύγει, είναι γιατί δεν το είπε....

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν, είχατε δίκιο!

Τα φελιζολ πεσανε. Ευτυχώς εκείνη την νύχτα η κόρουλα μου κοιμόταν μαζί μας...

Δεν πέσανε όλα αλλά τα τρία που βρισκόντουσαν κοντα στον εξωτερικό τοίχο (αν θυμάμαι καλά από τον επιθεωρητή ενέργειας μας είχε πει πως εκείνα τα σημεία είναι τα πιο κρύα η ένωση τοίχου με ταβανι)

Έπεσαν με χρώμα κολλημένα επάνω τους κ φάνηκε από κάτω ...ο σοβας? (ασπρος σοβας?). Δηλαδή δεν ξεκόλλησε ο αφρός αλλά η μπογιά από τον σοβά.

Μίλησα με τον μάστορα που τα έβαλε κ είπε πως θα περάσει να το δει μετά τις γιορτες.

Τα είχε κολλήσει με αφρό κ τα είχαμε αφήσει χωρίς επένδυση με το γκρι χρώμα.

Έκανα κ μια επαφή με τον ιδιοκτήτη κ είπε πως θα το σκεφτεί το θέμα της γυψοσανιδας.

Αυτό που με ανησυχεί είναι πως βλέπω κάτι διάσπαρτες κηλίδες στο αποκαλυμενο ταβάνι κ σκέφτομαι μην είναι μούχλα...

Η γυψοσανιδα είναι κ φράγμα υδρατμών? Τι θα πω στον μαστορα? Πως να το φτιάξω αυτό τελικά?

Θέλω να μιλήσω κ με έναν πολιτικό μηχανικό εδώ της γειτονιάς, που κάνει κατασκευές αλλά τους έχω φοβηθεί. Ποιον πρέπει να βρω?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.