Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Διαφημίσεις τσιαγάρων ...

 

winchester 1973 (η Φαρα Φώσετ διακρίνεται αριστερά...)

John Wayne και Camel 1954 (ο John Wayne αρρώστησε από καρκίνο του πνεύμονα το 1964. Πέθανε από καρκίνο του στομάχου.)

Οι πιλότοι των βομβαρδιστικών καπνίζουν Camel 1942

 

... και μία διαφήμιση που θα μπορούσε να με κάνει να αρχίσω το τσιγάρο...

one man 'copter 1958 (θα ήθελα να έχω ένα τέτοιο... copter εννοώ, ΟΧΙ camel :smile: )

 

Το 1957 δεν ήταν σαφές ότι το τσιγάρο βλάπτει.

 

Το αντίθετο μάλιστα.

 

Τέλος πάντων. Από δω και πλέον δεν θα χρειάζεται πλέον κανείς αυτά τα αξεσουάρ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτσε βρε Αλέξη μου...

Πάμε για καφε οι δυό μας (να κανονίσουμε του πόντους της φήμης :lol: - Πλάκα κάνω) και ΞΕΡΕΙΣ οτι καπνίζω....

Κι όμως, επιλέγεις να βγούμε και πάμε στο "στέκι" μας το οποίο είναι από άποψη εξαερισμού, τεκές!

 

Εγώ βλέπω τα εξής:

α) Εν γνώσει σου επιλέγεις την παρέα μου παρά την αηδιαστική μου συνήθεια (βλέπεις, θες τους πόντους!:lol: )

β) Πάλι με δική σου-μας επιλογή, πάμε στον "τεκέ".

 

Φταίω εγώ που καπνίζω;

Διότι, φίλους αντικαπνιστές είχα πολλούς στο εξωτερικό, αλλά όταν πηγαίναμε indoors, πηγαιναμε σε μαγαζιά που όχι μόνο "τραβούσαν" τον καπνό, αλλά έβγαινες με ένα μαλλί σαν τον Fido-dido! Οπότε, κανείς δεν είχε παράπονο... Όσοι έχετε πάει στο Heathrow κατά το 2002, θυμάστε τους θαλάμους καπνιστών; Θυμάστε τι εξαερισμό είχαν;

 

Η αλήθεια είναι οτι εδώ στο Ελλάντα, ναι, δεν σεβόμαστε τους μη καπνιστες. Πας σε ΔΟΥ και βρωμοκοπά τσιγαρίλα... Σε αυτό είμαι απόλυτα ενάντιος. Σε κοινούς χώρους, εμπορικά κέντρα, δημόσιες υπηρεσίες, θα πρέπει να απαγορεύονται με επιβολή τρελών προστίμων...

 

Στην καφετέρια γιατί; Εγώ θα την πληρώσω κι όχι η καφετέρια που δεν έχει ξεχωριστό χώρο καπνιστών; Εγώ φταίω ή το κράτος το οποίο επιτρέπει να κάνεις καφετέρια σε χώρο 35μ2;

 

Να βάλουμε πρόστιμο σε όσους τρώνε σκόρδο; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι μικρες καφετεριες επιλεγουν αν θα ειναι καπνιστων ή μη και οι μεγαλες αν θελουν μικτη χρηση (ισως και υποχρεωτικα, δεν θυμαμαι) χωριζουν τον χωρο σε καπνιστων και μη.

 

αρα ολοι ικανοποιημενοι.

Link to comment
Share on other sites

Eπιβάλλεται πλήρης απαγόρευση σε όλους τους κλειστούς χώρους .

Μόνο καζίνα και μεγάλα κέντρα θα έχουν 8μηνη , ουσιαστικά ετήσια παράταση προσαρμογής .

 

Ουφ , ευτυχώς γιά εμάς τους μη καπνίζοντες , αλλά πάντα βρωμούντες εξερχόμενοι των καφετεριών 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα καζίνα και τα μεγάλα κέντρα γιατί ?

Αλλοι άνθρωποι μπαίνουν εκεί ?

Επειδή εκεί ρέει το χρήμα μάλλον ε?

Τι να τους πεις, οι νόμοι στην Ελλάδα είναι τελικά για τους έχοντες και μόνο.

Συμφωνώ με την απαγόρευση, θα την τηρήσω που είμαι καπνιστής, ή μάλλον θα αρχίσω να πάω καζίνο

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι φανατικός αντικαπνιστής ειμαι εντελώς εναντια στο μέτρο...

Κατ αρχήν αυτα τα περι υγειας τα ακούω βερεσε, κοπτονται ολοι για τη δικη μου την υγεια.

Οφειλουμε να εχουμε λιγη ανοχή προς τον αλλο, εξαρτημένος ειναι δεν εχει χολέρα. Και αμα πηγαινω σε κεντρα τεκεδες ε επιλογή μου ειναι. Γενικά οταν δε σε ντουμανιάζει ο αλλος τα πραγματα ειναι ανεκτά.

Μεταξυ σοβαρου και αστειου τωρα και μια και ειμαι απο χωριο... εδω απεναντι στο καφενεδακι που μαζευονται τα γεροντάκια καθε χειμωνα αναβει μια παναρχαια ξυλόσομπα. Θα απαγορευεται ο μπαρμπα Σιφης να καμει τσιγάρο αλλα η σομπα θα καπνιζει το χωρο αβερτα ...

Αυτη η χωρα εχει πολυ περισσοτερα προβληματα απο το να αναλωνεται σε ηλιθια και ανεφαρμοστα μέτρα. Καλυτερα αποτελέσματα για τη δημόσια υγεία για παραδειγμα θα εφερνε μια εξτρατεια ενημέρωσης των αγρωτων για τις δοσολογιες των φυτοφαρμάκων.

Πάλι μαγισσες θα κινηγανε τα κλιμακια...

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα χωριά δεν το συζητάμε. Ειδικά ο κάθε μπάρμπα Σιφης όπως λες, θα βρει τρόπο να καπνίσει και ας απαγορεύεται.

Και αυτό γιατί, στα χωριά ειδικά, τους θυμούνται μόνο στις εκλογές ή αν θέλουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα καζίνα και τα μεγάλα κέντρα γιατί ?

 

Αν πας σε καζίνο, θα καταλάβεις το γιατί. Πάνω ίσως και από το 95% των πελατών στα καζίνο είναι καπνιστές και αν δεν είναι γίνονται πολύ σύντομα εφόσον συνεχίσουν το "σπορ". Πέρα από αυτό είναι πολύ "ειδική" διασκέδαση το καζίνο. Δεν αναγκάζεται κανείς να πάει εκεί.

 

Πάλι μαγισσες θα κινηγανε τα κλιμακια...

 

Ποιά κλιμάκια; Ση δημοτική αστυνομία και το λιμενικό σχεδίαζαν να αναθέσουν τους ελέγχους από όσο είχα διαβάσει. Η δημοτική αστυνομία δεν έχει την παραμικρή αρμοδιότητα σε μεμονωμένους πολίτες (ούτε ταυτότητα δε μπορεί να απαιτήσει να επιδειχθεί από πολίτη). κατά συνέπεια θα στηθεί απλά "αλισβερίσι" μεταξύ δήμων και μαγαζοτόρων. "Τόσα το μήνα και παρατήστε με ήσυχο προκειμένου να χάσω πελάτες". Αυτά είναι τα καραγκιοζιλίκια τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.