Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε μετωπική σύγκρουση με τους Μηχανικούς οδηγείται η Κυβέρνηση


Engineer

Recommended Posts

Μνημόνιο ή ρήξη ?

Όπως και νάχει το ερώτημα θα πρέπει να είναι από που θα πάρουν τα χρήματα που χρειάζονται για το ένα ή το άλλο. Από τους "συνήθεις" ύποπτους μικρούς και μικρομεσαίους ? Μήπως ήρθε η ώρα να πληρώσει αυτό το ποσοστό των "πλουσίων" που αύξησε την περιουσία του κατά 20% τα χρόνια της κρίσης ? Όποιος το κάνει αυτό θα είμαι μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

100 φορες μνημόνιο. Με ριξη θα παμε 200 χρονια πίσω και δεν πρόκειται να σηκώσουμε κεφάλι ποτε των ποτών. Αλλα που μυαλό στον τσυριζα. Μονο μαγκιές ξερουν να κανουν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ρήξη - μονομερή διαγραφή του χρέους μας όπου αυτό είναι επαχθές , κοινωνικοποίηση των μέσων παραγωγής ,άνοιγμα από τον κόσμο της εργασίας όσων επιχειρήσεων έκλεισαν και είναι σε θέση να ξανα παράγουν (όπως η βιομηχανία ζάχαρης κλπ) και δουλειά σε όλους στην περιφέρεια Σιγά τα αυγά που θα πάθουμε ,  θα γίνουμε κάτι σαν τα νησιά Φερόε (που είναι και στην επικαιρότητα)  Καλύτερα μπορεί να αρχίσουμε να ζούμε με περισσότερες ανθρώπινες σχέσεις Όσοι είμαστε στο πάτο και είμαστε πολλοί δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα  , αλλά και να χάσουμε καλύτερα ανθρώπινη αξιοπρέπεια παρά ο παράς

 

Αλλά  εδώ μια τράπεζα έκλεισε και 6 χρόνια τώρα έχουν αλλάξει όλα στην παγκόσμια οικονομία  , όχι να χρεοκοπήσει μια χώρα ενταγμένη στην Ευρωζώνη Μην ψαρώνετε αλλά και να φύγουμε να αααααα .............όπως έγραψα πιο πάνω (αναφέρομαι σε αυτούς που είναι στο πάτο του βαρελιού αφού αυτοί που κυνηγούσαν το χρήμα  τα προηγούμενα χρόνια με κάθε τρόπο και πρακτική και έγιναν  δούλοι του , αυτοί έχουν να χάσουν πολλά ) 

 

 

Ξέρω όμως ότι όλα αυτά είναι στάχτη στα μάτια και θα μας αλλάξουν τα φώτα και πάλι και θα λένε πολλοί και ευχαριστώ Αλίμονο στους μη προνομιούχους του μεροκάματου , όλα γίνονται για να τους αρμέξουν οι έχοντες  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι στον πάτο του βαρελιού, και ούτε σημαίνει ότι πρέπει να πέσουν και οι υπόλοιποι. Δηλαδή τι λογική είναι αυτή για να καταλάβω..... Επειδή πχ δεν έχω εγώ να εύχομαι να καταστραφούν και οι υπόλοιποι για να μην νοιώθω μειονεκτικά? Αλλά ακόμη δεν έχετε δει τίποτα. Κάτσε να γίνει το μπαμ να δω που θα κρυφτούν οι μαθητευόμενοι τράγοι (όχι μάγοι πλέον)

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι στον πάτο του βαρελιού, και ούτε σημαίνει ότι πρέπει να πέσουν και οι υπόλοιποι. Δηλαδή τι λογική είναι αυτή για να καταλάβω..... Επειδή πχ δεν έχω εγώ να εύχομαι να καταστραφούν και οι υπόλοιποι για να μην νοιώθω μειονεκτικά? Αλλά ακόμη δεν έχετε δει τίποτα. Κάτσε να γίνει το μπαμ να δω που θα κρυφτούν οι μαθητευόμενοι τράγοι (όχι μάγοι πλέον)

Αν υπάρχει μεγάλη ψαλίδα , ναι να πέσουν οι έχοντες και  να μην πεινούν οι μη έχοντες Δεν είναι λογικό ?  Και εγώ από από αυτούς θα κατέβουν λίγο είμαι Το σωστό είναι ότι δεν έχω να χάσω πολλά αφού έτσι και αλλιώς είναι θέμα χρόνου η πτώση που έχει ήδη αρχίσει εδώ και καιρό Και ναι συνάδελφε δεν μπορώ να βλέπω γέροντες να πεινούν και να πεθαίνουν στην ψάθα και ενώ έχουν ροζιασμένα χέρια από την δουλειά και άλλοι να χύνουν σαμπάνια στην Μύκονο Καλύτερα έξοδος και ας είναι του Μεσολογγίου αν αυτό σημαίνει ότι θα εφαρμόσουμε μια πολιτική που θα μοιράζει αυτά τα λίγα της χώρας , ίσα σε όλους 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πραγματικά πως η χρεωκοπία είναι καλύτερη; Μπορείς να μου εξηγήσεις πως σε μία χώρα που εξαρτάται από εισαγωγές ακόμα και για τα πιο βασικά αγαθά, πχ τρόφιμα, φάρμακα, βρεφικό γάλα, καύσιμα, οχήματα κτλ μπορεί να προσφέρει τις στοιχειώδεις ανέσεις στον πληθυσμό εφόσον θα έχει ένα νόμισμα που θα αξίζει για μόνο για χαρτί υγείας και επιπλέον δε θα την δανείζει κανείς; Επίσης εχεις την εντύπωση πως με το αγγλικό δίκαιο το χρέος μπορεί να διαγραφεί οριστικά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι στον πάτο του βαρελιού, και ούτε σημαίνει ότι πρέπει να πέσουν και οι υπόλοιποι. Δηλαδή τι λογική είναι αυτή για να καταλάβω..... Επειδή πχ δεν έχω εγώ να εύχομαι να καταστραφούν και οι υπόλοιποι για να μην νοιώθω μειονεκτικά? Αλλά ακόμη δεν έχετε δει τίποτα. Κάτσε να γίνει το μπαμ να δω που θα κρυφτούν οι μαθητευόμενοι τράγοι (όχι μάγοι πλέον)

 

 Ίκαρος,διαβάζοντάς σε,μου θύμισες την Μαρία Αντουανέτα με το παντεσπάνι...

 

Δηλαδή σοβαρά τώρα,πιστεύεις οτι οι άνθρωποι έχουν αυτήν την λογική απλά για να μην νιώθουν μειονεκτικά?

 

Ποιό μπαμ βρε Ίκαρε... :D

 

Τι ακριβώς φοβάσαι?

 

Πιστεύεις πραγματικά πως η χρεωκοπία είναι καλύτερη;

 

Ποιά χρεοκοπία Σταύρος? :D :D  Αυτή η εσωτερική υποτίμηση που ζούμε τι είναι δηλαδή?

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως σε μία χώρα που εξαρτάται από εισαγωγές ακόμα και για τα πιο βασικά αγαθά, πχ τρόφιμα, φάρμακα, βρεφικό γάλα, καύσιμα, οχήματα κτλ μπορεί να προσφέρει τις στοιχειώδεις ανέσεις στον πληθυσμό εφόσον θα έχει ένα νόμισμα που θα αξίζει για μόνο για χαρτί υγείας και επιπλέον δε θα την δανείζει κανείς;

 

Και ποιός σου είπε οτι πρέπει να έχεις ανέσεις? Ή οτι αυτές θα πρέπει να σου τις διασφαλίζει το κράτος πάση θυσία? Πόσο μάλλον όταν αυτές οι ανέσεις απαιτούν ως θυσία την φυσική εξόντωση της πλειοψηφίας των Ελλήνων...

 

Επίσης εχεις την εντύπωση πως με το αγγλικό δίκαιο το χρέος μπορεί να διαγραφεί οριστικά;

 

Όλα γίνονται.

 

Ό,τι δεν λύνεται,κόβεται.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο σταυρος ειπε μια μεγαλη αληθεια, αυτη την στιγμη εξαρτωμαστε σε πολυ μεγαλο βαθμο σε ειδη τα οποια ειναι αμεσης επιβιωσης, ενεργεια, φαρμακα τροφιμα, με ενα νομισμα το οποιο δεν θα κανει ουτε για κ@@@@ρτο δεν θα μπορεις να μοιρασεις τιποτα γιατι τιποτα δεν θα υπαρχει.

 

Αυτοι που τα εχουν δεν θα τα χασουν , απλα θα αλλαξουν ταχυδρομικη διευθυνση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο σταυρος ειπε μια μεγαλη αληθεια, αυτη την στιγμη εξαρτωμαστε σε πολυ μεγαλο βαθμο σε ειδη τα οποια ειναι αμεσης επιβιωσης, ενεργεια, φαρμακα τροφιμα, με ενα νομισμα το οποιο δεν θα κανει ουτε για κ@@@@ρτο δεν θα μπορεις να μοιρασεις τιποτα γιατι τιποτα δεν θα υπαρχει.

 

Αυτοι που τα εχουν δεν θα τα χασουν , απλα θα αλλαξουν ταχυδρομικη διευθυνση

 

 

Την επόμενη μέρα, θα την δούμε όταν ξημερώσει.

 

Κάθε πρόβλημα στην σειρά του.

 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πραγματικά πως η χρεωκοπία είναι καλύτερη; Μπορείς να μου εξηγήσεις πως σε μία χώρα που εξαρτάται από εισαγωγές ακόμα και για τα πιο βασικά αγαθά, πχ τρόφιμα, φάρμακα, βρεφικό γάλα, καύσιμα, οχήματα κτλ μπορεί να προσφέρει τις στοιχειώδεις ανέσεις στον πληθυσμό εφόσον θα έχει ένα νόμισμα που θα αξίζει για μόνο για χαρτί υγείας και επιπλέον δε θα την δανείζει κανείς; Επίσης εχεις την εντύπωση πως με το αγγλικό δίκαιο το χρέος μπορεί να διαγραφεί οριστικά;

θα στρώσουμε το από αυτό μας κάτω και θα αρχίσουμε να παράγουμε αυτά που δεν μπορούμε να εισάγουμε Μπορούμε να το κάνουμε αφού το κάναμε στο παρελθόν Αν δεν πάρουμε τα τελευταία Αιφον στα χέρια μας δεν θα πάθουμε και τίποτα

 

 Όσο για το χρεος ,  πολύ από αυτό είναι απεχθές και στο κάτω κάτω ποτέ δεν έφαγε λεφτά από δάνεια η χώρα μας από τότε που υπάρχει (άλλοι δεν τα έδωσαν όπως πχ το κατοχικό) , θα το δώσουμε όταν μπορούμε αν θέλουν να το λάβουν κάποτε Αλλιώς ουκ λάβεις από του μη έχοντα Μην φοβάσαι έχουν τόσα να χάσουν που ακόμα και Αγγλικό δίκαιο να υπάρχει , η λύση θα βρεθεί για το χρέος μας Αλλά πάνω από το Αγγλικό δίκαιο για μένα είναι το δίκαιο των εργαζομένων αυτής της χώρας Ρήξη λοιπόν δαγκωτό .....

 

 

Και Γεώργο θα φύγουν αυτοί που αισχο κερδίζουν  σε βάρος της χώρας , θα αλλάξουν διεύθυνση και θα χάσει η Βενετιά βελόνι Λες και τόσα χρόνια έκανα επενδύσεις παραγωγικές στην Ελλάδα τους Η εργασία να πάρει μπρος να παράγει ο κάθε Ελληνας ότι μπορεί και θα τους κουνήσουμε το μαντήλι , αρκεί να ξεχάσουμε την καλοζωία και τις πρακτικές του παρελθόντος όταν ζούσαν οι περισσότεροι με δανεικά και δουλειές του αέρα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.