Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε μετωπική σύγκρουση με τους Μηχανικούς οδηγείται η Κυβέρνηση


Engineer

Recommended Posts

Οι μεγάλες πόλεις θα έχουν όντως τεράστιο πρόβλημα αλλά στην επαρχία οι λύσεις είναι πολλές.

 

 

Ναι, θα παμε για ψαρεμα.

Επισης, εχω ηδη φυτεψει στις γλαστρες, αγγουρια (κυριως), ντοματες κτλ.

 

Πριν πειτε οτιδηποτε, σκεφτειτε καποια πραγματα, ειδικα αφου ειμαστε και επιστημονες και θεωρω εξοικειωμένοι με την τεχνολογια.

Δεν ειναι ευκολο να καταλαβετε τι σημαινει 25-30% υποτιμηση με το καλημερα και ενας θεος ξερει ποσο ακομα, μηνα με το μηνα?

5 λεπτα ανεβαινει η βενζινη και και γκρινιαζουμε ολοι.

Φανταστειτε ενα 30% πανω....

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δε μπορώ να σου βάλω +∞. Θα περίμενα σε forum επιστημόνων να υπάρχει πιο μεγάλη επαφή με τη πραγματικότητα και πιο ουδέτερη οπτική. Δυστυχώς η επιπολαιότητα και η έλλειψη διορατικότητας είναι γραμμένη στο dna μας...

 

 

Το know how το έχουμε. Δεν υπάρχει κάτι για το οποίο δεν μπορείς να βρεις πληροφορίες στο ίντερνετ. Μπορεί όποιος θέλει να έχει αμέτρητα GB από handbook, εγκυκλοπαίδειες, κτλ ώστε ακόμα και να μην έχει ίντερνετ να έχω τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί.

 
 
Άρα παγκοσμίως η έννοια του know how έχει χάσει την αξία της; Μάλλον όχι. Το hands on experience δεν ξεπερνιέται από κανένα βιβλίο και για αυτό το know how είναι κάτι πολύτιμο.
 

Τα περισσότερα μηχανήματα χρειάζονται για να μειώσουν το κόστος του προσωπικού. Αν δεν έχει κάποιος μηχανήματα για κάποια δουλειά αναγκαστικά θα απασχολήσει προσωπικό (για σκάψιμο, για συσκευασία, για ράψιμο, για άρμεγμα, για κλάδεμα, κτλ).

 

Οι υπολογιστές σήμερα στο μεγαλύτερο ποσοστό τους χρησιμοποιούνται για υπηρεσίες (λογιστικά, πληροφόρηση, παραγγελίες, κτλ) και για ψυχαγωγία (ίντερνετ, ταινίες, μουσική, παιχνίδια, κτλ). Χωρίς υπολογιστές οι υπηρεσίες θα καταργηθούν ή θα γίνουν πάλι στο χέρι, η ψυχαγωγία θα επιστρέψει στις παλιές συνήθειες (βόλτα έξω, θέατρο, ζωντανή μουσική, κτλ).

 

Άρα είχα δίκιο, πάμε πίσω στην μετεμφυλιακή Ελλάδα και 100 χρόνια πίσω από την υπόλοιπη Ε.Ε. 

Edited by stayros
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

πριν τον σημιτη δεν λες πόσο να ξέρουμε πόσο τοκανε το χρεος του :mrgreen:

ε τον καραμανλη για λιγο του ξέφυγε το  300

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και όμως, στον πάτο του βαρελιού δεν έχουμε φτάσει ακόμη, υπάρχουν και χειρότερα τα οποία μάλιστα πληριάζουν. Η λογική δεν έχουμε τίποτε να χάσουμε είναι εντελώς εσφαλμένη. Τα είπαν πιο πάνω ο terry και ο stayros.

 

Η κυβέρνηση βρίσκεται σε μία δική της πραγματικότητα, όπως άλλωστε και πολλοί συμπολίτες μας, όπως οι απολυμένοι του ΟΑΕΕ (με συμβάσεις ορισμένου χρόνου βεβαίως βεβαίως) που ενώ η χώρα οδεύει προς το γκρεμό διαδηλώνουν  απαιτώντας να μπουν στο δημόσιο για να αρμέγουν την αγελάδα. Και πως θα πληρωθούν όλοι αυτοί; Με αύξηση της φορολογίας φυσικά που θα οδηγήσει τους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα σε ακόμη μεγαλύτερη εξαθλίωση.

 

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι πως αρνούμαστε να δούμε την πραγματικότητα και ψηφίζουμε όποιον μας τάξει τα περισσότερα, ενώ ίσως ήδη γνωρίζουμε πως δεν είναι εφικτή η πραγματοποίησή τους.

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει τόσα ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ όλα αυτά τα χρόνια, που δεν ξέρει κανείς από που να αρχίσει...

Ταπεινή μου γνώμη:

Μην εμμένετε σε αριστεροκεντροδεξιές πεποιθήσεις & κριτήρια, απλούστατα γιατί όλα μα όλα γίνονται στο βωμό του κέρδους και του χρήματος και όχι ιδεών & ιδανικών (όπως -ίσως- άλλοτε).

Μην στρέφεστε εναντίον συναδέλφων ή άλλων κλάδων που καλώς ή κακώς βρίσκονται σε ευνοϊκότερη ή χειρότερη από εμάς θέση, επειδή κάποιοι ή κάποια συμφέροντα το επιδιώκουν.

Έχετε καθαρή σκέψη και κρίση, ανεπηρέαστη από ιδία ή άλλων οφέλη.

Η ορθή κριτική απαιτείται να είναι απολύτως βάσιμη και να γίνεται λαμβάνοντας υπόψιν την καθολική εικόνα ενός θέματος.

Για τέλος, μην ξεχνάτε: "Μὴ κρίνετε, ἵνα μὴ κριθῆτε" κάποια στιγμή.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τα εγκλήματα όμως ως φονικό όπλο είχαν πάντα το κομματικό στρατό που είπε ο terry. Το ίδιο φονικό όπλο που τώρα προσπαθούν με νύχια και με δόντια να διασώσουν. Προφανώς για να συνεχίσουν να διαπράττουν εγκλήματα και στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η Ελλάδα των υποδομών που έχει σήμερα (ακόμα και με τις ελλείψεις σε εργαλεία κυρίως όπως το κτηματολόγιο) , του μεγαλύτερου μορφωμένου δυναμικού , μια  χώρα  με το πλούτο αυτό

 

http://www.newsone.gr/paraxena/17926-gnorizete-ten-axia-tes-elladas-parte-bathia-kai-diabaste

 

 

Και έχει ξεχάσει να γράψει ένα σωρό άλλα ακόμα όπως αιολικό δυναμικό , ηλιοφάνεια , γεωθερμία κλπ 

 

θα πάει στην εποχή του μετ εμφυλίου , 100 χρόνια πίσω ? 

 

Εδώ η περιοχή μου την έβγαλε όταν πριν 30 χρόνια τα μισά χωριά δεν είχαν ρεύμα και δεν θα επιβιώσει τώρα που έχουμε ακόμα και ιντερνετ στο 60 % της περιοχής  ? και τα περισσότερα παιδιά πλέον τελειώνουν το σχολείο ενώ πριν είχε 60 % αναλφάβητους 

 

Δηλαδή εγώ που σπούδασα , δεν μπορώ να κάνω τέτοιες σκέψεις .αλλά να πιστεύω τα παπαγαλάκια που μας λένε για καταστροφές ?  Ετσι έλεγαν ότι δεν την βγάζουμε χωρίς δόση ούτε ένα μήνα , πριν αναλάβει ο Σαμαράς και τελικά πέρασαν 6 μήνες μέχρι να λάβουμε την δόση 

 

Εγώ προκειμένου να δω και τον τελευταίο άνεργο να έχει ένα κομμάτι ψωμί και να μην πεινά και να σταματήσουν οι αυτοκτονίεςή τα καρδιακά επεισόδια από το άγχος της επιβίωσης  στους υπόλοιπους  , δεν ψαρώνω και δεν μου καίγεται καρφάκι αν γίνει ρήξη ακόμα και αν αυτό σημαίνει για κάποιους που έχουν , να χάσουν τα χρηματάκια τους , ακόμα και να χάσω και εγώ αυτά τα λίγα που έχω

 

Αρκεί να μην πεινάσει πάλι παιδί στο σχολείο , γιατί όπως μας πάνε πάλι θα πεινάσουν , ενώ με την ρήξη μπορεί κάποιοι να χάσουν τα άιφον τους , αλλά παιδί να πεινάσει στο σχολείο είμαι σίγουρος ότι  με μια άλλη πολιτική δεν θα υπάρξει ούτε ένα 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=_iSKjXqLUkQ#t=37

 

Ανέκαθεν ο μεγαλύτερος εχθρός του Έλληνα ήταν ο ίδιος του ο εαυτός.

Δείτε το αν έχετε λίγο χρόνο (το παραθέτω & για να ελαφρύνω το κλίμα, αλλά και να δώσω τροφή για σκέψη).

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα εκεμεταλευτεις το αιολικο δυναμικο , το ηλιακο, οταν δεν εχεις υλικα, εργοστασια, τεχνογνωσια να τα παραγεις???? μηπως με το οποιδηποτε παρει την εξουσια και φωναζει κομματικα ποιηματα?

 

Κοιταξτε που γραφεται, ο υπολογιστης που εχουμε ειναι μια εισαγωμενη τεχνολογια, παραγουμε τιποτα τεχνολογικα καλο η αναλογου επιπεδου τα τελευταια 10 χρονια?

 

Αν το ειχαμε αυτο στημενο εας καναμε την βουτα εξω, τωρα πως θα την κανεις..εχεις ιδεα τι χρειαζεται για να παραχθει μια αιολικη μηχανη, τι μηχανηματα, ενα φ/β τι εγκαταστασεις, οχι μονο γραμμη παραγωγης, αλλα εξωτικα υλικα, μεγαλοι γερανοι για συναρμολογηση ..Εισαγουμε 17 δισ ενεργεια, μου λεει κανεις πως θα πληρωθουν αυτα τα προιοντα...??? Επειδη ειμαστε μηχανικοι, σκεφτομαστε λογικα και με στοιχεια, δεν ειμαστε πολιτικοι επιστημονες να λεμε αυτα που θελει να ακουσει το ακροατηριο. Εαν θελουμε τετοια τοτε ας μεινουμε στους υπαρχοντες πολιτικους.

 

Ολοι μας θελουμε να εχουμε μια χωρα περηφανη παλι, να φυγουμε μαζι σας, αλλα πειτε μου πως θα καλυφθουν τα βασικα?? Η μηπως περιμενετε να πουλαμε οταν φυγουμε σε ΕΕ επειδη θα ειμαστε φτηνοι?και περιμενετε να αγορασουν..ααα ξεχασα θα πουλαμε κινα, κουβα  β.κορεα....

 

Η Κινα , η Ρωσια ΔΕΝ θα ταραξουν τους δεσμους τους με την ΕΕ γιατι πολυ απλα εινα πολλα τα λεφτα στην μεση, το αντιπαλο δεος εχει πεθανει, στην συχρονη εποχη αυτος που εχει παραγωγη προιοντων αξιας εχει το πανω χερι. Τα τελευταια 10 χρονια ειμαστε χωρα παροχη υπηρεσιων, αυτο ειμαστε οσο κ εαν με ποναει που το διαπυστωνω, αλλα δεν παραγουμε τιποτα με αξια. Και πριν πεταχτειτε κ πειτε για χωραφια, καλα ειναι αυτα αλλα δεν εχουν προστιθεμενη αξια σαν προιον, προστιθεμενη αξια ειναι τα high-end προιοντα, φαρμακα, τεχνολογια.

 

Επειδη λοιπον ειμαστε μηχανικοι εας εχουμε κ κατι να αντιπροτεινουμε, δεν θα ερθει κανενας αριστερο ή δεξιος πατερουλης να μας σωσει, ειναι σαν να πιστευουμε στον Αγιο Βασιλη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.