Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε μετωπική σύγκρουση με τους Μηχανικούς οδηγείται η Κυβέρνηση


Engineer

Recommended Posts

Αντε να σου απαντησω και σενα και ας επρεπε να σκεφτεις μονο σου καποια πραγματα.

 

Οι υποθεσεις αργουν οχι δεν υπαρχει προσωπικο, αλλα επειδη ειναι μπ@υρδελο το κρατος, η οργανωση του, οι διαδικασιες και οι μισοι απο αυτους που εμειναν ξυνονται...

 

Η λυση δεν ειναι να προσλαβουμε και αλλους κηφηνες, αλλα να απλοποιησουμε τα παντα..!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους δημοσίους υπαλλήλους κατέληξα στο παρακάτω. Είναι το μόνο που βρίσκω οτι έχει μια λογική (δηλαδή το να μην απολύουν).

 

Το ασφαλιστικό έχει τιναχτεί στον αέρα. Ακόμα και αν αυτές οι λέρες που ανέλαβαν να ρίξουν το καράβι στα βράχια απολύσουν όλους τους δημόσιους υπάλληλους αυτή την στιγμή, το μόνο που θα πετύχουν θα είναι να κηρύξουν στάση πληρωμών άμεσα γιατί οι Δ.Υ. είναι οι μόνοι που πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές.  Όμως πρώτα θα σας ενοποιήσουν τα ταμεία για να χαθούν τα ίχνη και μετά θα τα τινάξουν όλα στον αέρα.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

το πραγματικό μας πρόβλημα δεν είναι το χρέος αλλά το έλλειμμα. 

Υπάρχει κανείς που να πιστεύει σοβαρά ότι αν αύριο το πρωί μηδενισθεί το χρέος, μεθαύριο το πρωί θα είμαστε εντάξει;

 

Αμφιβάλλω αν 1% του ελληνικού πληθυσμού καταλαβαίνει τι λες. Έχω προσπαθήσει να κάνω αυτή τη κουβέντα με φίλους και με κοιτούσαν λες και έβγαζα ρινόκερο από καπέλο. Δεν είμαστε εμείς για αναλύσεις και μακρόχρονες προσπάθειες. Εμείς θέλουμε τα πάντα τώρα, να γίνετε τζέρτζελο, να κάνουμε το κέφι μας, είμαστε η γκόμενα που θέλει να ξενοπηδάει αλλά αν της πεις κόψτο γιατί χωρίζουμε θα σου κάψει το σπίτι και το αυτοκίνητο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε να σου απαντησω και σενα και ας επρεπε να σκεφτεις μονο σου καποια πραγματα.

 

Οι υποθεσεις αργουν οχι δεν υπαρχει προσωπικο, αλλα επειδη ειναι μπ@υρδελο το κρατος, η οργανωση του, οι διαδικασιες και οι μισοι απο αυτους που εμειναν ξυνονται...

 

Η λυση δεν ειναι να προσλαβουμε και αλλους κηφηνες, αλλα να απλοποιησουμε τα παντα..!!!!

Δεν ήρθα ξαφνικά στην χώρα είμαι 20 χρόνια στο κουρμπέτι , ξέρω ότι οι καθυστερήσεις είναι από την έλλειψη προσωπικού γιατί το βλέπω , πριν δεν είχα τέτοια προβλήματα παρόλο που παλαιά υπήρχε σε λίγες ομολογώ υπηρεσίες και αυτή η τάση για κωλοβάρεμα Τώρα παρόλο που υπάρχει περισσότερη διάθεση για εξυπηρέτηση και το βλέπω ακόμα και στην Αθήνα  (που ομολογώ δεν το περίμενα ) ενώ στην περιοχή μου είναι κανόνας , εντούτοις δεν μπορούνε Πήγα στην ίδια υπάλληλο δασολόγο  που με εξυπηρετούσε χρόνια στο Δασαρχείο  και τώρα αργεί και είδα το όγκο εργασίας που είχε στο γραφείο της σε σχέση με το παρελθόν αφού ενοποίησαν τμήματα και έδιωξαν υπαλλήλους 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Τέρυ τι δεν  καταλάβω , ότι ταξιδεύω κάθε τρείς και λιγάκι για να παω στο ΙΚΑ που ανήκει πλέον η Κάρυστος που είναι ούτε καν στην Ραφήνα αλλά στο Νεο Βουτσά και που δεν μπορώ να παω με τα πόδια μετά το πλοίο για μια απογραφή οικοδομοτεχνικού έργου Και να έχω τρεις υπαλλήλους για μια τεράστια περιοχή Ενώ πριν έκανα 20 λεπτά Ανάφερα μια από τις πολλές χαρακτηριστικές περιπτώσεις για να καταλάβεις Ο τεμπέλης υπάλληλος φταίει που αυτό που έκανα σε 20 λεπτά τώρα το κάνω πολλές φορές σε δυο μέρες 

 

Για αυτό έχεις να μου πεις κάτι ? ή να απολύσουν και αυτούς τους τρεις υπαλλήλους και να μείνει ένας ? και να μην ξοδεύει το κράτος τροφοδοτώντας κατά την γνώμη σου το έλλειμμα

 

Η καθυστέρηση ή πολλές φορές η αναβολή ενός έργου πόση ζημιά προκαλεί στην οικονομία ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

... Ο τεμπέλης υπάλληλος φταίει που αυτό που έκανα σε 20 λεπτά τώρα το κάνω πολλές φορές σε δυο μέρες ...

Ζωρζ μπορεί να μη φταίει ο «τεμπέλης» ο υπάλληλος αλλά σίγουρα φταίει ο/οι υπεύθυνοι που θα έπρεπε να το οργανώνουν εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια και δεν έχουν φροντίσει να μπορείς κι εσύ κι εγώ να μπαίνουμε σε μια ιντερνετιακη πλατφόρμα και να κάνουμε μόνοι μας το 90% από τις διοικητικές πράξεις και διαδικασίες ή πληρωμές ή εγκρίσεις που τώρα τρέχουμε.

 

Να το γουγλάρουν το ζήτημα γμτ μου….

Η γνώση υπάρχει (και την έχουμε) ή τεχνολογία υπάρχει (και την νοικιάζουμε) οι διακηρύξεις από υπεύθυνους και αρμόδιους υπάρχει…

 

Γιατί δεν το κάνουν?

Περίμεναν να προσφερθεί η μίζα για να γίνει… με όλες τις προδιαγραφές και να στοιχίσει 100 φορές περισσότερο φυσικά…

Οπότε μέχρι τότε τρέχα (και τρέχω φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν περιορίζονται στην Κάρυστο και στις γύρω περιοχές. Πέρνα καμία βόλτα από κάτι υπηρεσίες και κάτι δήμους της Αττικής και θα δεις πόσο καλά πετάνε το χαρταετό.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Σταύρο αυτό λέω αντί να τους αφήσουν να πετάνε χαρταετό να τους μοιράσουν εκεί που υπάρχει ανάγκη (όπως η Κάρυστος) Εδώ δεν θα πετούσαν χαρταετό αφενός μεν γιατί δεν περνούν απρόσωπα και αφετέρου γιατί υπάρχουν κάτι παππούδες με μαγκούρες βαριές και μετά την υπηρεσία τους ούτε για καφέ δεν θα μπορούσαν να βγουν από το σπίτι τους , ενώ αν είναι σωστοί και εργατικοί , θα την περάσουν φίνα και με τα ουζάκια τους στην παραλία κερασμένα ....πολλές φορές και το χαμόγελο με τον καλό λόγο και αυτό κερασμένο από όλους 

 

Σωστό αυτό Διδώνη αλλά μέχρι να γίνει αυτό  καλά είναι να μην τους διώξουν  Στο ΙΚΑ πέρα από την απογραφή κάποια γίνονται ηλεκτρονικά όπως η ΑΠΔ πιο γρήγορα από ότι στο παρελθόν (αν και εμένα και εδώ χάνω χρόνο στην τράπεζα αφού στο ΙΚΑ έκανα πιο γρήγορα αλλά δεν είναι πρόβλημα αντί για 10 λεπτά να κάνω 1 ώρα ) 

 

Και υπάρχουν και άλλα παραδείγματα όπως πχ ο γιατρός που δεν γίνεται μόνο από τον ιντερνετ η υπηρεσία του και εκεί υπάρχει όχι απώλεια χρόνου αλλά ζωής πολλές φορές 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Τέρυ τι δεν  καταλάβω , ότι ταξιδεύω κάθε τρείς και λιγάκι για να παω στο ΙΚΑ που ανήκει πλέον η Κάρυστος

 

 

Αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις.

Γιατι να ταξιδεψεις φιλε Γιωργο, μια μερα και να πας στο ΙΚΑ για να μαθεις οτι ο υπαλληλος ειναι σε αδεια?

Και να μην κανεις τη δουλεια σου απο το ιντερνετ, μεσω mail ή απο το τηλεφωνο?

 

 

Και τωρα και παλιοτερα οι μισοι ξυνονται.

Απλα τωρα αυτοι που δουλευουν ειναι οι μισοι, των μισων, που ηταν καποτε.

Αυτο το καταλαβες?

 

πχ γιατι να πας στην ΥΔΟΜ για να παρεις εναν Πινακα της Πραξης Εφαρμογης, ενω μπορεις να κατεβασεις σε 10 δευτ. ολο το βιβλιο απο τον ιντερνετ? Απαιραιτητη προυποθεση βεβαια, καποιος κηφηνας να αφιερωσει 20 λεπτα για να το σκανναρει.

 

Δεν καταλαβες λοιπον τα παραπανω και μου λες ακομα οτι πρεπει να παρουμε αλλους τοσους, για να κανουν τη δουλεια αυτων που ξυνονται.

 

Οσον αφορα τη γραφειοκρατια, εχει ΓΙΓΑΝΤΩΘΕΙ τα τελευταια 5-6 χρονια.

Αποτελεσμα ειναι να εχει ΓΙΓΑΝΤΩΘΕΙ και η ευθυνοφοβια των υπαλληλων, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.