Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λήγουν οι άδειες των ενεργειακών επιθεωρητών σε μια εβδομάδα - Η επόμενη μέρα


Engineer

Recommended Posts

Πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιόν λόγο θα πρέπει να έχουμε πάλι παράταση από την στιγμή που υπάρχει "ανοικτή" καθημερινή δυνατότητα εξετάσεων.....

Ή καταργείς τις εξετάσεις και δικαιώνεις όλους αυτούς που βασίστηκαν στην ασυνέπεια του κράτους (όχι άδικα.....) ή εφαρμόζεις τον νόμο.......  

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγώ θα συμπλήρωνα και την κατάργηση των ίδιων των ΠΕΑ και της ενεργειακής επιθεώρησης, στην Ελλάδα, γενικά. Απλά πράγματα, να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ δεν είναι μια σελίδα χαρτί, έχει λόγο ύπαρξης.

 

Όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο δεν λαμβάνεις υπ'όψιν σου την κατανάλωση πριν το αγοράσεις; Όσο χαμηλότερη κατανάλωση έχει τόσο πιο επιθυμητό είναι. Μπορεί ανάλογα με την χρήση που του κάνει κάποιος να έχει μικρή ή μεγάλη απόκλιση από την ονομαστική τιμή αλλά η κατανάλωση παραμένει βασικό κριτήριο αγοράς για τους περισσότερους.

 

Το ίδιο ισχύει για τα ακίνητα, απλά οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δεν έχουν ενημερωθεί καν για τον λόγο ύπαρξης του ΠΕΑ. Ακόμα και οι ενεργειακοί επιθεωρητές "ξεχνάνε" να ενημερώσουν τους ιδιοκτήτες για την χρησιμότητά του, να μην πω κιόλας ότι υπάρχουν ενεργειακοί επιθεωρητές που ούτε οι ίδιοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει την χρησιμότητα του ΠΕΑ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμπλήρωνα και την κατάργηση των ίδιων των ΠΕΑ και της ενεργειακής επιθεώρησης, στην Ελλάδα, γενικά. Απλά πράγματα, να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.

 

Αντιθέτως εγω Πάνο θα έλεγα τα ΠΕΑ να γίνουν με περισσότερο ενεργειακό χαρακτήρα !!!

 

Με την υφιστάμενη κατάσταση κοροϊδευόμαστε .... τα περισσότερα στοιχεία αντλούνται απο πίνακες και όχι μέσα απο ενεργειακούς υπολογισμούς !!!! >:(

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ δεν είναι μια σελίδα χαρτί, έχει λόγο ύπαρξης.

 

Όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο δεν λαμβάνεις υπ'όψιν σου την κατανάλωση πριν το αγοράσεις; Όσο χαμηλότερη κατανάλωση έχει τόσο πιο επιθυμητό είναι. Μπορεί ανάλογα με την χρήση που του κάνει κάποιος να έχει μικρή ή μεγάλη απόκλιση από την ονομαστική τιμή αλλά η κατανάλωση παραμένει βασικό κριτήριο αγοράς για τους περισσότερους.

 

Το ίδιο ισχύει για τα ακίνητα, απλά οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δεν έχουν ενημερωθεί καν για τον λόγο ύπαρξης του ΠΕΑ. Ακόμα και οι ενεργειακοί επιθεωρητές "ξεχνάνε" να ενημερώσουν τους ιδιοκτήτες για την χρησιμότητά του, να μην πω κιόλας ότι υπάρχουν ενεργειακοί επιθεωρητές που ούτε οι ίδιοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει την χρησιμότητα του ΠΕΑ.

Ναι λες και δεν ξέρει ο κοσμος οτι αν εχει μονώσει το σπίτι του η αν βάλει καλύτερα κουφώματα η αν εχει souper η/Μ θα εχει καλύτερη εξοικονόμηση. Όλοι το ξερουν λεφτα να το κανουν δεν εχουν και έρχεται το ΠΕΑ να τους πει τι; Το σπίτι παλιό πάρε u απο πίνακες ξύλινα κουφώματα πάρε u απο πίνακες κλασσικά λέβητας οκ Η κατηγορια. Έτσι οπως γίνονται τα ΠΕΑ ειναι απλα μια βλακεία και μισή . Και η ουσία ποια ειναι; Να εχουμε ενα πολυ γενικό στατιστικό στοιχείο και εχει ο θεός

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Την πρόταση για κατάργηση των ΠΕΑ την έκανα σε συνδυασμό με αυτό που προτείνει παραπάνω ο pggiotas, για την περίπτωση που έχουν κατά νου να δώσουν παράταση και όχι γιατί τα θεωρώ άχρηστα. Αυτή που με τη στάση της έχει οδηγήσει, στην πράξη, στην απαξίωση της ενεργειακής επιθεώρησης είναι η ίδια η πολιτεία.

 

Δημήτρη, συμφωνώ με την πρότασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης το ξέρει καλά αν είναι ενεργειακά αποδοτικό το σπίτι του ή όχι, γι'αυτό και δεν απαιτείται ΠΕΑ για ιδιοκατήσηκη (τουλάχιστον όχι ακόμα).

 

Ο υποψήφιος αγοραστής ή ενοικιαστής όμως δεν το γνωρίζει από πριν.

Στο εξωτερικό σε κάθε αγγελία ακινήτου η ενεργειακή κατηγορία μπαίνει στην αγγελία μαζί με την τιμή/ενοίκιο και τηλέφωνο του ιδιοκτήτη.

Όποιος έχει παιδιά ή ηλικιωμένους στο σπίτι αγνοεί κατευθείαν τα κτήρια χαμηλής ενεργειακής απόδοσης, οπότε οι ιδιοκτήτες χαμηλώνουν τα ενοίκια στα σπίτια χαμηλής ενεργειακής απόδοσης. Ότι πληρώνει παίρνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξετάσεις δε δίνω. Να πάνε στο καλό.

Για να κάνω ελάχιστα ΠΕΑ , πήγα, έκανα σεμινάρια , πήρα το πρόγραμμα του ΤΕΕ, και κάθε φορά, έκανα αυτοψία στο χώρο και κανονική αποτύπωση εαν ήταν απαραίτητο. Και ο υπολογισμός κανονικά, χωρίς ταρζανιές. Τώρα βέβαια , γνωρίζουμε όλοι για τα τζιμάνια που εμφανίζονται και κάνουν ΠΕΑ  με εξευτελιστικές τιμές. Και άλλα που υποψιάζομαι αλλά δεν έχω αποδείξεις για τις πρακτικές που ακολουθούν ορισμένοι. Όχι δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο , στην περιοχή που κινούμαι , περισσότερη προσπάθεια , υπό αυτές τις συνθήκες. Θα πάω για ψάρεμα  :grin:

 

Στη θεωρία τα ΠΕΑ είναι καλά και χρήσιμα. Κανονική μελέτη.  Στην εκτέλεση θεωρώ ότι τα καταφέραμε πάλι... Απαξιώνουμε την οποιαδήποτε προσπάθεια. Να ξεφύγουμε, να ξεγλιστρίσουμε... Βέβαια και η συγκυρία δεν είναι και η καλύτερη. Όμως θυμάμαι και με τον κανονισμό θερμομόνωσης του 78, τα καλά χρόνια της οικοδομής , πολλοί επέλεγαν να μην τον εφαρμόσουν στην ιδιοκτησία τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης το ξέρει καλά αν είναι ενεργειακά αποδοτικό το σπίτι του ή όχι, γι'αυτό και δεν απαιτείται ΠΕΑ για ιδιοκατήσηκη (τουλάχιστον όχι ακόμα).

 

Ο υποψήφιος αγοραστής ή ενοικιαστής όμως δεν το γνωρίζει από πριν.

Στο εξωτερικό σε κάθε αγγελία ακινήτου η ενεργειακή κατηγορία μπαίνει στην αγγελία μαζί με την τιμή/ενοίκιο και τηλέφωνο του ιδιοκτήτη.

Όποιος έχει παιδιά ή ηλικιωμένους στο σπίτι αγνοεί κατευθείαν τα κτήρια χαμηλής ενεργειακής απόδοσης, οπότε οι ιδιοκτήτες χαμηλώνουν τα ενοίκια στα σπίτια χαμηλής ενεργειακής απόδοσης. Ότι πληρώνει παίρνει.

Στο δεύτερο σκέλος συμφωνώ έτσι γινεται έξω και εχει κάποιο νόημα. Δεν ξερω βέβαια τον τροπο εκτέλεσης πιστοποιητικών εκει

Για τα πρώτα που είπες πάλι, ο ενοικιαστής πχ δεν εχει ιδέα μιας και το ΠΕΑ στο όνομα του ιδιοκτήτη ζητείται βγαίνει και κλείνει μισθωτήριο. Ο άλλος χαμπάρι. Αλλα μην νομίζει ο καθενας που παει να νοικιάσει η να αγοράσει ενα σπίτι πάνω κάτω ξέρει καποια πράγματα δεν περιμένει τα ΠΕΑ.

Στα των εξετάσεων και εγω δεν πρόκειται να δώσω πρώτον γιατι δεν εχω χρόνο μα κάτσω να ασχοληθώ να αποστήθιση ολα αυτα δεύτερον δεν το θεωρώ πλέον αποδοτικό το ολο θεμα, τρίτον ειμαι κατα διαφόρων πιστοποιησεων με τον τροπο που γίνονται

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.