Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λήγουν οι άδειες των ενεργειακών επιθεωρητών σε μια εβδομάδα - Η επόμενη μέρα


Engineer

Recommended Posts

Εγω για δοκιμή ,,, μπήκα για να κάνω νέα επιθεώρηση !!

 

Το θέμα είναι οτι αφού έχεις έτοιμη την επιθεώρηση και όλα τα στοιχεία είναι περασμένα, σου επιτρέπει να ανεβάσεις το xml στο σύστημα και να γίνει αποδεκτό για να βγεί τ ΠΕΑ.

 

Εδω πρέπει να απαντήση κάποιος άλλος συνάδελφος που έκανε την απο πάνω διαδικασία και βγήκε το ΠΕΑ!

 

Εγω πριν καμια ωρα εβγαλα κανονικα Π.Ε.Α. (οριστικη υποβολη)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πριν λίγο έκανα και εγω οριστικη υποβολη σε ΠΕΑ με ετοιμο xml, την δεχτηκε μεν αλλα δεν μου βγαζει την προεπισκοπηση του Πιστοποιητικου- δεν βγαζει καθολου το πιστοποιητικο για να το εκτυπωσω-δεν ξερω γιατι. Και σε δυο παλιοτερα οριστικης υποβολης ΠΕΑ δεν δινει δυνατοτητα εκτυπωσης. (λαθος δικο μου στο default προγραμμα που ανοιγει τα pdf αρχεια- μεχρι τις 00.00 στις 30-6-15 λειτουργούσε κανονικά το πρόγραμμα- σήμερα όντως λεει πρεπει να περασεις εξετάσεις).

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα και εγω οριστικη υποβολη σε ΠΕΑ με ετοιμο xml, την δεχτηκε μεν αλλα δεν μου βγαζει την προεπισκοπηση του Πιστοποιητικου- δεν βγαζει καθολου το πιστοποιητικο για να το εκτυπωσω-δεν ξερω γιατι. Και σε δυο παλιοτερα οριστικης υποβολης ΠΕΑ δεν δινει δυνατοτηα εκτυπωσης

Μεχρι και πριν 5 λεπτα ολα κανονικα, υπεβαλα οριστικα ΠΕΑ. Ενα μου εμεινε, ελπιζω να το προλαβω!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι σε όλους τους συναδέλφους καλή προετοιμασία και επιτυχία στις εξετάσεις.

 

Προσωπικά όπως και άλλοι συνάδελφοι θα προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε σ' αυτόν τον σκοπό.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή της παράτασης.....Έως τότε (από το αυτοματοποιημένο προφανώς σύστημα), εμφανίζει ότι  :

υ.γ. Δεν δοκίμασα ωστόσο να υποβάλω xml, ενδέχεται η διαδικασία να προχωρά κανονικά..

bc.jpg

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το www.buildingcert.gr από την ώρα 00:00 της 1ης Ιουλίου μας απαγορεύει την υποβολή νέας επιθεώρησης ή την συμπλήρωση όσων είναι ήδη σε επεξεργασία. Βγάζει μήνυμα "Δεν έχετε περάσει τις εξετάσεις του ΤΕΕ". Από τη στιγμή αυτή χιλιάδες συνάδελφοι χάνουμε έστω και αυτό το μικρό εισόδημα που για κάποιους είναι το μοναδικό που έχουν για την επιβίωσή τους. Η εφαρμογή των απαιτήσεων των Ευρωπαίων για συνεχείς πιστοποιήσεις μέσω εξετάσεων των διπλωματούχων μηχανικών, έρχεται να αποτελειώσει ένα ήδη εξαθλιωμένο οικονομικά τμήμα των μηχανικών. Οι ευθύνες πρέπει να αναζητηθούν σε όσους είναι υπεύθυνους για την σημερινή εξέλιξη και οι συνάδελφοι πρέπει να αντιδράσουμε δυναμικά.

 

Λέμε ΟΧΙ στο συνεχή κατακερματισμό των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων με συνεχείς πιστοποιήσεις μέσω εξετάσεων

  • Upvote 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουν να δώσω 100 € (και μια "ζωή", μην το ξεχνάμε) για να δώσω εξετάσεις;

Προ capital controls δεν είχα συγκεκριμένη γνώμη για το αν πρέπει να υπάρχουν εξετάσεις ή όχι.

Τώρα το θέμα μου φαίνεται γελοίο....άσε που την Κυριακή ακόμη και με "ΝΑΙ", οι τιμές θα συμπιεστούν έτι περαιτέρω...

Καλά για το "ΟΧΙ" δεν το συζητάμε....σιγά μην γίνουν καν αγοραπωλησίες με κλειστές τράπεζες.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην απο Οκτώβριο αλλάζουν κατα πολύ  οι τεχνικές οδηγίες και ο ΚΕΝΑΚ , οπότε με την λογική που επικράτεί θα πρέπει να ξανακάνουμε σεμινάρια και να ξαναδώσουμε εξετάσεις.

Κατα δεύτερον ο δειγματοληπτικός έλεγχος των πιστοποιητικών θα αφορά πλέον πολύ μικρότερο πλυθησμό μηχανικών και ετσι θα δούμε μια και καλή αν οι εξετάσεις τελικά χρειαζόντουσαν ή οχι...

Το σίγουρο είναι οτι πεθαναν (αν δεν έχει παράταση ) τα πιστοποιητικά των 50€ και αυτό ειναί καλό γιατί κάποιοι θα χρειαστεί να βρούν αλλους τρόπου για να ξεφτιλίσουν το πτυχίο τους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ήθελα να εκτεθώ προχθές, είπα ότι από αξιόπιστες πηγές έχω πληροφορίες για παράταση τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβριο. Λοιπόν σας λέω ότι προχθές το βράδυ που κάποιοι πήγαμε στο ΤΕΕ για να αποτρέψουμε την πραξικοπηματική προσπάθεια του προέδρου να βγάλει ψήφισμα η διοικούσα του ΤΕΕ υπέρ του Ναι στο δημοψήφισμα, αργότερα σε πολύ ήρεμο κλίμα ο πρόδρος του ΤΕΕ (ο Στασινός) με διαβεβαίωσε προσωπικά ότι ξέρει ότι θα δωθεί παράταση στις άδειες των προσωρινών Ενεργειακών Επιθεωρητών τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβριο.

 

Έχω και άλλες πληροφορίες αλλά αυτή τη στιγμή προσπαθώ να είμαι ψύχραιμος. Θα συνιστούσα να μην αφήνει κανείς κανένα ενεργειακό πιστοποιητικό που θα του ζητήσουν. Να κάνει την επιθεώρηση, να φτιάχνει το xml και την επόμενη να λέει στον ιδιοκτήτη ότι είναι πεσμένο το ηλεκτρονικό σύστημα και προσωρινά δεν μπορεί να το εκδώσει. Πιστεύω ότι μπορούμε να κερδίσουμε χρόνο γιατί η παράταση είναι θέμα μερικών ημερών για να ανακοινωθεί. Θα έλεγα ωρών αλλά επειδή πιθανότατα πρέπει να περάσει από τη Βουλή, η οποία έκλεισε για 3 ημέρες, δεν θέλω να μεταδώσω σε άλλους λανθασμένα την όποια δικιά μου αισιοδοξία.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να σταματήσουμε να πιέζουμε τον οποιοδήποτε πιθανό αρμόδιο για να δωθεί άμεσα λύση.

  • Upvote 3
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.