Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Δεν πιστεύω ότι οι ξένοι θα μας στείλουν πάλι 10-20 δις με αεροπλάνα για εφοδιασμό τραπεζών. Νομίζω ότι θα πάρουν από τις καταθέσεις, επομένω ςθα υπάρξει νέο κύμα ανεργίας, κόκκινων δανείων και μειώσεων (έως μηδενισμού) τζίρου.

Όπως είπε και η Κατσέλη, αυτός που γνωρίζει τι θα γίνει είναι ο ντράγκι.

 

Άρα τα ερώτημα είναι καθόμαστε και πνιγόμαστε στο  πλοίο που θα βυθιστεί ή πηδάμε από το καράβι στο νερό χωρίς σωσίβιο;

Οι ευθύνες του Αλβανού που πέταξε τα κουπιά στη θάλασσα επειδή δεν του δίναν τζάμπα μία εξωλέμβια μηχανή είναι όχι απλά τεράστιες αλλά εγκληματικές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αυτό ίκαρε το ξεκίνησαν πρώτοι αυτοί που βρίσκονται σε πλεονεκτική θέση: προτιμούν να εξοντωθούν οι ήδη φτωχοί προκειμένου να μη φτωχύνουν και κείνοι. Και τη διάσωση του εαυτού τους την παρουσιάζουν σα διάσωση της χώρας. Τον κόσμο που έχει ήδη καταστραφεί δε τον λαμβάνουν υπόψη τους σαν κομμάτι της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβαίνω απο κάποιες συζητήσεις έξω, αρκετοί που ψηφίζουν όχι το πανε εκδικητικα. Δεν το θεωρούν καλύτερη επιλογή αλλα σου λεει τον φούστη να μείνει και αυτός άνεργος, να χάσει και αυτός τα λεφτα του. Τετοια αμυαλα ανθρωπάκια μονο σε αυτη την χωρα. Ειναι δυνατόν να εύχεσαι το κακό του αλλού για να μείνετε ίσα και όμοια; Λαός κατάντια θελει ξερίζωμα και καλα μας κανουν οι ξένοι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μα αυτός, που είναι άνεργος ή δεν έχει χρήματα, θα χάσει ακόμα περισσότερο από τους υπόλοιπους, που ίσως είναι σε καλύτερη μοίρα από αυτόν. Η καταστροφή και η κατάρρευση θα τον οδηγήσουν στη μεγαλύτερη εξαθλίωση. Δεν θα βρει ποτέ δουλειά και αυτοί που σήμερα τον συντηρούν δεν θα μπορέσουν να συνεχίσουν να το κάνουν, γιατί θα χάσουν τα χρήματα τους, τις δουλειές τους, τα εισοδήματα τους (όσα έχουν μείνει).

 

Για τη μονταζιέρα που λέει ένας άλλος συνάδελφος, εννοώντας παραπληροφόρηση και παραποίηση, προφανώς ακόμα και με κλειστές τράπεζες δεν υπάρχει η κατανόηση, ότι τα γεγονότα έχουν εξελιχθεί πέρα από μια συνηθισμένη πολιτική και κομματική αντιπαράθεση και έχουν γίνει πολύ σοβαρά, αποκτώντας χαρακτηριστικα εθνικής συμφοράς και τραγωδίας.    

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φτωχός είμαι. Δεν έχω ούτε μισό σπίτι σε τίτλους ιδιοκτησίας καθώς περιμένω να βγάλω λεφτά από το μηχανιλίκι, χεχε.

 

Τώρα για τους φτωχούς που εννοείς, πόσοι και πόσοι φτωχοί και πλούσιοι πέρασαν από το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ έρποντας και γλύφοντας? 90% έπαιρνε ο δικομματισμός, δε νομίζω οι φτωχοί να ψήφιζαν με κριτήριο την σωτηρία της πατρίδας.

Link to comment
Share on other sites

θα φηφίσω ΝΑΙ γιατι πρεπει να φυγουν οι άχρηστοι...ακους εκει 5 μηνες και δεν καταφέραν τίποτα.!

θα ψηφίσω Ναι γιατι πρεπει να επιστρεψει ο Σαμαρας και τα λαμόγια του για να με ξεσκίσουν μια και καλή...δεν τα κατάφεραν καλά τα τελευταία 5 χρόνια.

θα ψηφίσω ΝΑΙ γιατί πρεπει να πληρώνω 100% φορολογια μπροστά..., ΤΣΜΕΔΕ 500€/μήνα κλπ κλπ...

 

Δεν θα ψηφίσω ΟΧΙ γιατι δεν ξέρω τι θα συμβεί...

Δεν θα ψηφίσω ΟΧΙ γιατι φοβάμαι οτι αν συνεχίσουν οι τωρινοί, μπορεί να μην έχω δουλειά αύριο ...(γιατι ειχα πολυ πολυ δουλεια με τους πριν!!! και δεν ήξερα που να τα βαλω τα χρήματα...)

 

εγω ΟΧΙ. ειναι η αποψη μου. παρακαλώ να γίνει σεβαστή όπως σέβομαι και την δική σας. δεν την θετω σε διαλογο. αυριο θα δουμε...ολοι μας. ας αναλάβουμε τις ευθύνες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ψηφίσω ΟΧΙ γιατι δεν ξέρω τι θα συμβεί...

Άρα ξέρεις, όπως ξέρει και ο Αλβανός, εκεί είναι το μεγάλο μου πρόβλημα και φυσικά δεν το έχω μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην ποστάρετε συνθήματα. Όποιος θέλει να εκτονωθεί με συθήματα μονταζιέρας υπάρχουν γήπεδα και συγκεντρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

NAI     γιατι   ευρωπη  ελλαδα   είναι  ένα  και  το  αυτό  

τα  νεα  μετρα  δεν  τα  θελει  κανεις  είναι  επώδυνα   και  επονείδιστα .......  αλλα  με  δραχμή  είναι    σιγουρο  ότι  θα  παρουμε 

10  φορες   σκληροτερα  μετρα   σε  σχεση  με  το  ΝΑΙ  του  ευρω  ..

αυτό  να  ξερεται   μονο  και  είναι  σιγουρο   καρατσεκαρισμενο   1000  φορες   με  οικονομολόγους 

και  όχι  με   ανόητους  πολιτικους  και  αφρονες  ιδεοληπτες  με  δεκάδες  εκατ  ευρω  σε  τράπεζες  του  εξωτερικου 

και  αναρωτηθητε   και  κατι  άλλο ............ γιατι  δεν  εφερναν  και  αυτοι  τα  χρηματα  τους  εντος  ελλαδος   αφου  είναι  τοσο  παλληκαρια 

και  μετα  να  κλεισουν  τις  τράπεζες  

  .

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεισφέρω στην κουβέντα για το δημοψήφισμα στέλνοντας σας όχι το τί θα ψηφίσω, γιατί ακόμη δεν έχω καταλήξει,αλλά ένα κείμενο που μόνο ασύνδετο δεν είναι με την σημερινή πραγματικότητα.

http://www.enoriako.info/index.php?option=com_content&view=article&id=504:2015-07-02-13-40-14&catid=83&Itemid=476

υγ: jek την καλησπέρα μου!!

Συμπλήρωμα

Ενα από τα μεγαλύτερα διαχρονικά πνευματικά μνημεία είναι η (Αρχαία) Τραγωδία.

Οι αρχαίοι Έλληνες γνωρίζοντας άριστα την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση, κι εμπνεόμενοι από τα ανθρώπινα πάθη, επινόησαν το "μέτρον". Που είναι τα όρια, πέραν των οποίων υπάρχουν κίνδυνοι. Η μεγαλύτερη κατάκτηση του αρχαιοελληνικού πνεύματος, ήταν η σύζευξη του Απολλώνιου στοιχείου (καθαρότητα, ορθολογισμός, καθορισμός του μέτρου) με το Διονυσιακό (πάθος, μέθη, έκσταση). Από αυτό το πάντρεμα προέκυψε η Τραγωδία η οποία βασίζεται στα εξής στοιχεία: 

- Ύβρις (η υπέρβαση του μέτρου)

- Νέμεσις (η τιμωρία του παραβάτη)

- Κάθαρσις (ο εξαγνισμός, η επιστροφή του "καθαρού" παραβάτη στην κοινωνία)

 

Σε όλους τους αρχαιοελληνικούς μύθους, ουδείς παραβάτης του μέτρου έμενε ατιμώρητος. Ακόμη κι αν ήταν θεός.

Επειδή λοιπόν ως λαός μη έχων (πνευματική) συγγένεια με το Ελληνικό Πνεύμα, αγνοήσαμε τον κανόνα του μέτρου(*) και διαπράξαμε το μέγιστο (κατά τους αρχαίους) ηθικό ατόπημα, υφιστάμεθα τη αναλογούσα Νέμεσιν(**), προκειμένου (αν επιθυμούμε την περαιτέρω ύπαρξή μας) να επέλθει η Κάθαρσις(***). 

 

(*) καταναλώνοντας περισσότερα από όσα μπορούσαμε να πληρώσουμε

(**) τα μνημόνια, ή ό,τι άλλο προκύψει

(***) αφού υιοθετήσουμε το "μέτρον" ως κανόνα της ζωής μας

 

Και βέβαια, εύλογα θα πει κάποιος "Να πληρώσουν όσοι τα έφαγαν".  

Καμία αντίρρηση, και στο βαθμό που αναλογεί στον καθένα.

Αλλά, ας μην ξεχνάμε πως "όλοι μαζί τα φάγαμε", από την άποψη, ότι όταν οι μεγάλοι έτρωγαν αστακούς και χαβιάρια εις βάρος μας, οι μικροί στην άκρη του τραπεζιού δεν διαμαρτύρονταν, περιμένοντας όλο και κάποιο κόκαλο να γλύψουν. 

Για να τελειώσει λοιπόν η Τραγωδία, απαιτείται "Κάθαρσις". Αλλιώς (η τραγωδία) θα συνεχίζεται αδιακόπως.

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων, όλα αυτά είναι υποθέσεις. Κανείς δεν είναι δεσμευμένος να εφαρμόσει το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος. Δηλαδή και ναι να βγει, κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί ότι δε θα γίνει κούρεμα ή δε θα βγούμε από την ευρώπη ή ότι δε θα αυξηθεί η ανεργία. Ίσως κιόλας η τιμωρία να είναι χειρότερη, διότι θα δείξουμε πως ότι και να μας ζητήσουν εμείς θα το δεχτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.