Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Συνεχιζεις παλι να συγκρινεις ασχετα πραγματα.

Ο ΠΜ εχει αντικειμενο απο Οδοποιιες, μεχρι Κτηριακα, Υδραυλικα, Γεωτεχνικα, Σηραγγες, Φραγματα, Συγκοινωνιακα, Γεφυρες κτλ κτλ.

Εσυ θεωρεις οτι εχεις ειδικευτει σε ολα και μπορεις να τα κανεις ολα καλα.

...

Μονο που εχεις ελεύθερη επιλογή να ασχοληθείς με τον τομέα που σου αρεσει σωστά; Εκτος αν πρωτοτυπισετε και εκει και ζητάτε πιστοποιήσεις για το καθε τι. Εμ δεν σας συμφερει... Φαντάζεσαι να σε εξετάζουν σε γέφυρες;

Και για να μην το κουράζουμε παράταση θα δοθεί απλα έπεσε σε σημαντικά εθνικά θέματα και στο 10ημερο του Αυγούστου που κλείνει η βουλή. Ειναι στάνταρ αυτο. Να δω μετα που θα λετε για νομούς που δεν τιρουνται κτλ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κατ' απόλυτη αντιστοιχία και ένας γιατρός συγκεκριμενης ειδικότητας έχει την ευχέρεια να ασχοληθεί με διάφορους τομείς. Και επιλέγει ελεύθερα, άνευ περαιτέρω πιστοποίησης σε τι θα ειδικευτει και με τι να ασχοληθεί.

 

Θες να ξεφύγουμε από τα στενά πλαίσια ιατρικής? Ευχαρίστως. Για ρίξε μια ματιά στους φίλους μας τους δικηγόρους. Μόνο οι συμβολαιογραφοι πιστοποιουνται με εξετάσεις, καθότι κλειστό επάγγελμα. Όλοι οι άλλοι ασχολούνται με τα πάντα. Εργατικά, ποινικα, αστικά, οικογενειακά κλπ. Ο καθένας έχει δικαίωμα ελεύθερης επιλογής του αντικειμένου του, η εμπειρία του και η τριβή του με αυτό του δίνουν την εξειδίκευση και η πελατεία τον κρίνει και είτε τον καταξιωνει είτε τον απορρίπτει...

 

Είδες πουθενά εξετάσεις? Είδες φορέα πιστοποίησης?

Όχι, απλά αν τελω εν αγνοια, να με ενημερώσετε κι εμένα να ξέρω. Μη νομίζω άσκοπα πως είμαι η μειοψηφία.

 

Αφήνω για το τέλος το θέμα του Βασίλη. Ο άνθρωπος προσπαθεί και αγωνίζεται για κάτι που αυτός θεωρεί σωστό, μιλάει με επιχειρήματα (ως επί το πλείστον) και υποστηρίζει τη θέση του. Το να τον αντιμετωπίζεις ως άνθρωπο των σπηλαίων επειδή διαφωνείς με τις θέσεις του, αφενός δε σε τιμά, αφετέρου δε νομίζω πως αρμόζει για τη θέση του moderator που κατεχεις...

 

Καλημέρα

  • Upvote 6
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί το συζητάμε το θέμα των εξετάσεων για τα ΠΕΑ όταν ένα παιδί 23 χρονών που μόλις τελείωσε τη σχολή των π/μ μπορεί να υπογράψει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ για οικοδομές ολόκληρες... Είναι αστείο, όπως αστείες είναι και οι ερωτήσεις των εξετάσεων (πόσο κάνει ένας ηλιακός μάθαμε τελικά ή οχι; ) .

 

Ας περιμένουν...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αφήνω για το τέλος το θέμα του Βασίλη. Ο άνθρωπος προσπαθεί και αγωνίζεται για κάτι που αυτός θεωρεί σωστό, μιλάει με επιχειρήματα (ως επί το πλείστον) και υποστηρίζει τη θέση του. Το να τον αντιμετωπίζεις ως άνθρωπο των σπηλαίων επειδή διαφωνείς με τις θέσεις του, αφενός δε σε τιμά, αφετέρου δε νομίζω πως αρμόζει για τη θέση του moderator που κατεχεις...

 

 

Εδω ειμαστε για να γραφουμε την γνωμη μας, ασχετα με την ιδιοτητα που εχει ο καθενας.

Τα επιχειρηματα που τα ειδες?

Οτι δεν γουσταρω εξετασεις και γραφω στα τετοια μου τη νομοθεσια επειδη δε με βολευει?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε ικαρε μας επρηξες ρε φιλε....μεχρι πριν ενα χρονο παρακαλαγες για ενα ΠΕΑ. Τωρα σου φαινονται αστεια υποθεση.

 

Ο αλλος ο ινζαγκι μας ελεγε ειχε κανει 1000 ΠΕΑ και τωρα βαριεται λεει να ασχοληθει.

 

Οποιος δεν θελει ΠΕΑ ας μην κανει ! Τοσο απλο δεν ειναι ?! Ο νομος λεει εξετασεις απο το 2010. Χωνευτε το. Ειναι πιστοποιητικα που τα ζηταει δημοσια αρχη...αυτη θετει τους ορους και τις προδιαγραφες.

 

Κι οι αυξήσεις στους φορολογικούς συντελεστές και τις εισφορές με νόμο είναι συνάδελφοι...

Μην ακούσω να κλαίγεται και να διαμαρτύρεται κανείς περί άδικων νόμων και καταργηση τους κλπ... Πιπέρι μετά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει αν καποιος διαμαρτύρεται για αδικες διαταξεις, με το να μην τις εφαρμοζει?

Ο Βασιλης Κ πληρωνει εφορια?

Για ποιο λογο?

Αδικοι δεν ειναι οι συντελεστες?

Γιατι δεν παει να κραξει τον ΥΠ.Οικ, την ΔΟΥ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ο κ. Βασίλης μπορεί να μιλάει και να λέει ότι θέλει μόνο για τον εαυτό του και όχι εκ μέρους όλου του συνόλου των μηχανικών, Όσο για τα ΠΕΑ ας είναι καλά προσορινοί "συνάδελφοι" που εκμεταλευόμενοι λόμπι και αστείες 10ετείς εμπειρίες χώνανε γιους, άγαμες θυγατέρες, ξαδέρφια να κάνουν τη δουλεία  ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ των υπολοίπων συναδέλφων και απλά κοτσάρανε τη υπογραφούλα τους.  

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ο κ. Βασίλης μπορεί να μιλάει και να λέει ότι θέλει μόνο για τον εαυτό του και όχι εκ μέρους όλου του συνόλου των μηχανικών, Όσο για τα ΠΕΑ ας είναι καλά προσορινοί "συνάδελφοι" που εκμεταλευόμενοι λόμπι και αστείες 10ετείς εμπειρίες χώνανε γιους, άγαμες θυγατέρες, ξαδέρφια να κάνουν τη δουλεία  ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ των υπολοίπων συναδέλφων και απλά κοτσάρανε τη υπογραφούλα τους.  

 

πέστα χρυσόστομε....έγινε πάρτι...

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, πάντως, μετέβην σήμερα εκτός πόλης για ένα ΠΕΑ που παραχώρσα σε μόνιμο ενεργειακό επιθεωρητή, πιστοποιημένο από εξετάσεις.

Έχει βγάλει 10 ΠΕΑ στη μέχρι τώρα καριέρα του...

Οι μετρήσεις, λοιπόν, είχαν διάρκεια 10λέπτου (εκεί που εγώ θα μετρούσα σίγουρα πάνω από ώρα) χωρίς να ασχοληθεί καθόλου με σκιάσεις, ενώ για προσανατολισμό έβγαλε...πυξίδα!

 

Δίχως καμία διάθεση ειρωνίας, αυτός ο συνάδελφος θεωρείται πιστοποιημένος και καταρτισμένος από τις εξετάσεις και είναι ικανός να εκπονήσει ΠΕΑ επειδή ξέρει πόσο κοστίζει ο ηλιακός και πόση ποσοστιαία μείωση καταναλισκόμενης ενέργειας επιφέρει η μείωση κατά 1 βαθμό Κελσίου στο θερμοστάτη του σπιτιού?

 

Καλά λέω εγώ ότι δουλευόμαστε μεταξύ μας...

  • Upvote 7
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.