Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Βαριεμαι τωρα να γραφω, αλλα οπως εγραψε και η Ισμηνη, οι γιατροι τουλαχιστον ακολουθουν μια ειδικοτητα και ειδικευονται μονο σε αυτην.

Αρα η συγκριση πχ με εναν ΠΜ που τα κανει ολα, δεν στεκει ουτε κατα διανοια.

Δε θα σε κρινω που βαριεσαι να απαντησεις, δικαιωμα σου να κανεις ο,τι θελεις...

Δεν ειδα ομως την ιδια βαρεμαρα οταν εμπεριστατωμενα απαντουσες "ουγκ" στο Βασιλη...

Τελος παντων...

 

Οι γιατροι ειδικευονται σε κατι συγκεκριμενο και το ασκουν κατ αποκλειστικοτητα. Οπως επισης και οι Μηχανικοι... Εκαστος στο ειδος του.

Να μου πεις πως θεωρητικα θα πρεπε ενας Τοπογραφος η ενας Χημικος να αποκλειστουν απο τη διαδικασια εκδοσης ΠΕΑ λογω μη συναφειας αντικειμενου θα το καταλαβαινα και θα το σεβομουνα.

Ομως για ΠΜ, ΜΜ και ΗΜ νομιζω ειναι τουλαχιστον αστειο...

 

Αντικειμενο μας ειναι, οπως ο γιατρος παιρνει την ειδικοτητα στο πανεπιστημιο και ασχολειται με αυτο επειτα, την ιδια παιρνω κι εγω και ασχολουμαι επειτα...

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Απ ότι θυμάμαι είχες πει ότι μένεις Παλαιό Ψυχικό… οπότε μη ανησυχείς. Από Ουγκάντα θα είναι καλύτερα.

Λάθος θυμάσαι. Φιλοθέη μένω. Αλλά αυτό τι σημασία έχει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν γνωρίζω κανέναν γιατρό ή κανέναν δικηγόρο να εξετάζεται κάθε τρις και λίγο σε διάφορα αντικείμενα... Και μη μου πει κανείς ότι η δουλειά του μηχανικού είναι πιο υπεύθυνη... 

 

Γιατί υποτιμάς πάντα τους Μηχανικούς?

Μήπως δεν έχεις προσπαθήσει και πάρα πολύ για να γίνεις μηχανικός και να το εκτιμήσεις?

Στις δουλειές σου εσύ δεν λειτουργείς υπεύθυνα?

Αν λειτουργούσες, δεν θα έκανες την σύγκριση με γιατρούς και δικηγόρους.

Και ναι, αν θες να ξέρεις και να μάθεις, ναι πιο υπεύθυνη είναι. Από του δικηγόρου που πουλάει παπάτζες και χοντροπληρώνεται, και από του γιατρού που κρύβει την άγνοιά του σε ιατρικό λάθος και έχει και την υποστήριξη όλου του κλάδου του, ναι πιο υπεύθυνη είναι.

Πραγματικά, η απάθεια κάποιων και ο παρτακισμός έχει βαρέσει κόκκινο.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί υποτιμάς πάντα τους Μηχανικούς?

Μήπως δεν έχεις προσπαθήσει και πάρα πολύ για να γίνεις μηχανικός και να το εκτιμήσεις?

Στις δουλειές σου εσύ δεν λειτουργείς υπεύθυνα?

Αν λειτουργούσες, δεν θα έκανες την σύγκριση με γιατρούς και δικηγόρους.

Και ναι, αν θες να ξέρεις και να μάθεις, ναι πιο υπεύθυνη είναι. Από του δικηγόρου που πουλάει παπάτζες και χοντροπληρώνεται, και από του γιατρού που κρύβει την άγνοιά του σε ιατρικό λάθος και έχει και την υποστήριξη όλου του κλάδου του, ναι πιο υπεύθυνη είναι.

Πραγματικά, η απάθεια κάποιων και ο παρτακισμός έχει βαρέσει κόκκινο.

Αυτο κατάλαβες εσυ; Αλλα αφου το θες προσωπικά αν μπορούσα θα χτύπαγα αλλη σχολή αλλα αυτές που ανεφερες θελουν διάβασμα και εγω δεν το ειχα πολυ μικρός..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε ικαρε μας επρηξες ρε φιλε....μεχρι πριν ενα χρονο παρακαλαγες για ενα ΠΕΑ. Τωρα σου φαινονται αστεια υποθεση.

 

Ο αλλος ο ινζαγκι μας ελεγε ειχε κανει 1000 ΠΕΑ και τωρα βαριεται λεει να ασχοληθει.

 

Οποιος δεν θελει ΠΕΑ ας μην κανει ! Τοσο απλο δεν ειναι ?! Ο νομος λεει εξετασεις απο το 2010. Χωνευτε το. Ειναι πιστοποιητικα που τα ζηταει δημοσια αρχη...αυτη θετει τους ορους και τις προδιαγραφες.

  • Upvote 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ας χτυπιέσαι όσο θες και εσύ και όσοι είσαστε υπέρ των εξετάσεων. Οι Μηχανικοί εξετάσεις δεν έδωσαν δεν δίνουν και δεν θα θα δώσουν. Και δεν θα αφήσουν και κανένα νόμο να τους αφαιρέσει τα επαγγελματικά δικαιώματα που δικαιούνται. Θέλεις δεν θέλεις τους όρους θα τους θέσουμε εμείς. Με την αντίστασή μας καταργούμε τις εξετάσεις στην πράξη και με τον τρόπο αυτό θα αλλάξει και ο νόμος.

Edited by terry
  • Upvote 6
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ρε ικαρε μας επρηξες ρε φιλε....μεχρι πριν ενα χρονο παρακαλαγες για ενα ΠΕΑ. Τωρα σου φαινονται αστεια υποθεση.

 

Ο αλλος ο ινζαγκι μας ελεγε ειχε κανει 1000 ΠΕΑ και τωρα βαριεται λεει να ασχοληθει.

 

Οποιος δεν θελει ΠΕΑ ας μην κανει ! Τοσο απλο δεν ειναι ?! Ο νομος λεει εξετασεις απο το 2010. Χωνευτε το. Ειναι πιστοποιητικα που τα ζηταει δημοσια αρχη...αυτη θετει τους ορους και τις προδιαγραφες.

Ακουσε να δεις λιγο...

Απο το να παραφραζεις αυτα που ειπα για να δημιουργησεις τα συμπερασματα σου και τις εσφαλμενες εντυπωσεις σου, εχεις δυο ορθοτερες επιλογες.

  • Να διαβασεις καλυτερα οσα εγραψα και εφοσον βαριεσαι...
  • Να μη με πιανεις στο στομα σου...

Δε βαριεμαι, λεω να ασχοληθω. Δεν ΑΞΙΖΕΙ συναδελφε να ασχοληθω με αυτο το αντικειμενο, με τον ογκο εργασιας που ΠΛΕΟΝ εχει σε συνδυασμο με το φορτο διαβασματος, το γελοιο τροπο αξιολογησης και τα πεταμενα κατοσταρικα εν μεσω κρισης που αποσκοπουν στο να πληρωθουν μισθοι κρατικοδιαιτων συνδικαλιστικων κοπροσκυλων και τιποτα παραπανω. Και ανελυσα παραπανω σε τι αντιτιθεμαι και πως θεωρω προσωπικα ορθοτερο τροπο αξιολογησης, με την οποια εν γενει δεν ειμαι αντιθετος, αν και δε συναντιεται σε αλλους επιστημονικους κλαδους.

 

Το χω χωνεψει, δε γουσταρω, δεν ασχολουμαι. Δινω τις δουλειες σε συναδελφους αξιολογους με αδεια μονιμου. Εγω τα προηγουμενα χρονια εφαγα καλα, εμειναν ψιχουλα, αποσυρομαι!

Δεν εχω δικαιωμα να εκφρασω την αποψη μου? Θα μου απαγορεψει κανενας να μιλαω επειδη τυγχανει να αντιτιθεμαι εμπεριστατωμενα?

Ο αλλος απαντουσε με "ουγκ" και επαιρνε θετικες... Μην τρελαθουμε τελειως...

 

Καλο ξημερωμα

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δε θα σε κρινω που βαριεσαι να απαντησεις, δικαιωμα σου να κανεις ο,τι θελεις...

Δεν ειδα ομως την ιδια βαρεμαρα οταν εμπεριστατωμενα απαντουσες "ουγκ" στο Βασιλη...

Τελος παντων...

 

Οι γιατροι ειδικευονται σε κατι συγκεκριμενο και το ασκουν κατ αποκλειστικοτητα. Οπως επισης και οι Μηχανικοι... Εκαστος στο ειδος του.

Να μου πεις πως θεωρητικα θα πρεπε ενας Τοπογραφος η ενας Χημικος να αποκλειστουν απο τη διαδικασια εκδοσης ΠΕΑ λογω μη συναφειας αντικειμενου θα το καταλαβαινα και θα το σεβομουνα.

Ομως για ΠΜ, ΜΜ και ΗΜ νομιζω ειναι τουλαχιστον αστειο...

 

Αντικειμενο μας ειναι, οπως ο γιατρος παιρνει την ειδικοτητα στο πανεπιστημιο και ασχολειται με αυτο επειτα, την ιδια παιρνω κι εγω και ασχολουμαι επειτα...

 

Συνεχιζεις παλι να συγκρινεις ασχετα πραγματα.

Ο ΠΜ εχει αντικειμενο απο Οδοποιιες, μεχρι Κτηριακα, Υδραυλικα, Γεωτεχνικα, Σηραγγες, Φραγματα, Συγκοινωνιακα, Γεφυρες κτλ κτλ.

Εσυ θεωρεις οτι εχεις ειδικευτει σε ολα και μπορεις να τα κανεις ολα καλα.

Μαλιστα.

Αρα δεν εχει νοημα η κουβεντα.

 

Δεν ειδα ομως την ιδια βαρεμαρα οταν εμπεριστατωμενα απαντουσες "ουγκ" στο Βασιλη...

 

 

Η περιπτωση Βασιλη Κ ειναι μονο για... ουγκ...

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.