Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Όποιος θέλει να δουλέψει σοβαρά στο τομέα των ΠΕΑ πάει στα σεμινάρια, διαβάζει, δίνει εξετάσεις και δουλεύει. Πολύ απλά γιατί έτσι το ορίζει ο νόμος από την αρχή! 

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Οι εξετάσεις ορίζονται από το ΠΔ του 2010! Έχουμε 2015! Δίνονται 2 χρόνια τώρα! Έχουν περάσει καμιά 200-300αρια συνάδελφοι! ΕΛΕΟΣ με τη γκρίνα αυτού του κλάδου! Με γκρίνια και με μιζέρια δεν πάμε μπροστά! Σκάβουμε να πάμε πιο κάτω από το πάτο που είμαστε σήμερα! Αυτοί που σας φαίνονται τα ποσά μικρά, δεν βγαίνετε ή σας υποτιμά το όλο σκηνικό που έχει διαμορφωθεί με τα ΠΕΑ, απλά βρείτε να κάνετε κάτι άλλο!!! 

Τις εξετάσεις σαν κλάδος (βλέπε ΤΕΕ) τις έχουμε αποδεχτεί! 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ναι τα ποσά ειναι μικρά και δεν ειναι ανταποδοτικά πλέον με τον κόπο και την προσπάθεια. Προσωπικά δεν ασχολούμαι πλέον με τα ΠΕΑ γιατι βρήκα κατι καλυτερο. Νομιζω πως έτσι κρίνει ο καθενας για τον εαυτό του. Απλα δεν πρεπει να δέχεστε οτι σας πασάρουν αξίζετε καλυτερο απο το να σας κοροϊδεύουν με ολο αυτο το σκηνικό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Μην προσανατολιζουμε τους συναδελφους.

Οι εξετασεις ισχυουν και ειναι υποχρεωτικες μεχρι να καταργηθει/αλλαξει η αντιστοιχη νομοθετικη διαταξη.

 

Βασιλη Κ θα σε παρακαλουσα την προβοκατσια σου να την κανεις στα συνδικαλιστικά οργανα που ανηκεις.

 

Να δουμε ποτε θα γινουμε απο ΟΥΓΚαντα, Ευρωπαικη χωρα.

 

Μεχρι τοτε συναδελφοι, σεβασμος στους νομους και στις διαταξεις.

Τραμπουκιστικες συμπεριφορες δε μας επηρεάζουν.

 

 

glaps

 

Αν εχεις προβλημα με τις ερωτησεις για ποιο λογο δεν διαμαρτυρεσαι για το περιοχομενο τους, αλλα για το θεσμο των εξετασεων?

Γιατι δεν λες "μαγκες θελουμε εξετασεις, αλλα με πιο ουσιαστικο περιοχομενο ερωτησεων"??

terry θα σε παρακαλούσα να μην αποκαλείς προβοκάτσια τις απόψεις μου. Προφανώς τις απόψεις θα τις γράφω και θα τις λέω όπου γουστάρω.

 

Επίσης έχω να πω ότι τους νόμους που κρίνω άδικους δεν θα τους εφαρμόζω και θα καλώ και όποιον τους κρίνει άδικους να μην τους εφαρμόζει. Οι άδικοι νόμοι αλλάζουν όταν γινόμαστε πολλοί αυτοί που αντιδρούμε.

 

Προτιμάω χίλιες φορές να ζήσω ελεύθερος σε μια πιο φτωχή χώρα, παρά να είμαι σε χώρα που έχει εκχωρήσει σε ξένους τα δικαιώματά μας. Από αυτή την άποψη η Ουγκάντα είναι καλύτερη.

 

Όσο για τις τραμπουκίστικες συμπεριφορές έχω να πώ ότι δεν τις χρησιμοποιώ. Θα χαρακτήριζα τραμπούκο όμως όποιον αποκλείσει κάποια άποψη εδώ, απλά επειδή δεν του αρέσει.

 

 

Βασίλη δεν αποπροσανατολίζουμε τον κόσμο , την αλήθεια καταθέτουμε.

 

Glaps όπως αναφέρεις και εσύ εκδίδουμε Π.Ε.Α. Μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων (Τοπογράφοι, Πολιτικοί Μηχανικοί, Μηχανολόγοι κ.α. ) Αυτός είναι ένας από τους λόγους που απαιτείται να γνωρίζουμε τουλάχιστον το βασικό πλαίσιο του τομέα της Ενέργειας.

 

Τις ερωτήσεις που αναφέρεις και τις έχω αναφέρει και εγώ ως " χαζές " είναι λίγες και αν δεν τις απαντήσεις δεν έγινε και κάτι. Οι ερωτήσεις αυτές καλύπτουν μηδαμινό ποσοστό στο σύνολο της εξέτασης. Εχεις δικαίωμα του λάθους σε ποσοστό 30% , είναι δυνατόν με μια ερώτηση να έχεις πρόβλημα ;

 

Καλό είναι να μην κάνουμε κανόνα τις εξαιρέσεις. Ας σταματήσουμε στην Ελλάδα να βλέπουμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος.

 

Τα ποσοστά επιτυχίας για τα εισαγωγικά μαθήματα είναι 74% ενω για τα κύρια συμπεριλαμβανόμενης της άσκησης 81%.

 

Οι εξετάσεις είναι πανεύκολες !!!!! Και το λέω εγώ που είμαι Πολιτικός Μηχανικός και όχι Μηχανολόγος. Και δεν έχω κάνει και ΜΕΑ

 

Ας μην κάνουμε τραγικά τα απλά και ας εργαστούμε όλοι μαζί με σθένος για τα σοβαρά προβλήματα του κλάδου μας τα οποία είναι αρκετά και ανυπέρβλητα .

Θα σου το πω απλά για ακόμα μια φορά. Οι Διπλωματούχοι Μηχανικοί αρνούμαστε τον κατακερματισμό των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων με συνεχείς πιστοποιήσεις μέσω εξετάσεων.

Edited by terry
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω να πω ότι τους νόμους που κρίνω άδικους δεν θα τους εφαρμόζω και θα καλώ και όποιον τους κρίνει άδικους να μην τους εφαρμόζει. Οι άδικοι νόμοι αλλάζουν όταν γινόμαστε πολλοί αυτοί που αντιδρούμε.

 

 

Ουγκ!

 

Θα σου το πω απλά για ακόμα μια φορά. Οι Διπλωματούχοι Μηχανικοί αρνούμαστε τον κατακερματισμό των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων με συνεχείς πιστοποιήσεις μέσω εξετάσεων.

 

 

Και γω διπλωματουχος ειμαι και δεν με εκφραζει αυτο που λες.

Να μιλας για τον εαυτο σου.

Edited by terry
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μην κρύβεστε πίσω από ωραίες λέξεις λαϊκίστικες όπως κατακερματισμός επαγγελματικών δικαιωμάτων .

 

Οι πιστοποιήσεις ενισχύουν και αναβαθμίζουν τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. 

 

Το μοντέλο που μοναδική προϋπόθεση είναι ο τίτλος Σπουδών και  υποστηρίζετε,  απέτυχε στην Ελλάδα. Συνεχόμενα έχουμε νέες γενιές αυθαίρετων κατασκευών .

 

Είμαστε σε ελεύθερη ανταγωνιστική αγορά και είναι απαιτητές μεταρρυθμίσεις.

 

Το θέμα είναι και πολιτικό. Δεν επιθυμείτε να αλλάξετε την επιβλαβή νοοτροπία χρόνων.  

Edited by ISMINI
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

....

Προτιμάω χίλιες φορές να ζήσω ελεύθερος σε μια πιο φτωχή χώρα, παρά να είμαι σε χώρα που έχει εκχωρήσει σε ξένους τα δικαιώματά μας. Από αυτή την άποψη η Ουγκάντα είναι καλύτερη.

....

 

Απ ότι θυμάμαι είχες πει ότι μένεις Παλαιό Ψυχικό… οπότε μη ανησυχείς. Από Ουγκάντα θα είναι καλύτερα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει μία σύγχυση. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει εάν πρέπει να δώσουμε εξετάσεις η όχι, τα ανθρώπινα δικαιώματα, το στάτους κβο, ο καθηγητής που απεργεί στη Γουατεμάλα κ.λπ., σε αυτή τη συζήτηση. Ενδιαφέρει εάν θα πάρει παράταση η άδεια ή όχι. Ο υπουργός είπε ΝΑΙ. Το μόνο ενδιαφέρον λοιπόν είναι το ΠΟΤΕ ? Εάν πάλι έγινε λάθος και τελικά είναι ΟΧΙ ας μας το πουν να αποφασίσουμε εάν θα δώσουμε ή εάν δεν θα δώσουμε εξετάσεις. Είναι γελοίο να μην είναι ξεκάθαρα αυτά τα δύο. Τελικά ΝΑΙ και  ΠΟΤΕ ή  ΌΧΙ ? Εάν κάποιος έχει άλλες ανησυχίες, ας ανοίξει συζήτηση με θέμα "συμφωνείτε να γίνονται εξετάσεις για ενεργειακούς ?".

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

Οι Διπλωματούχοι Μηχανικοί αρνούμαστε τον κατακερματισμό των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων με συνεχείς πιστοποιήσεις μέσω εξετάσεων.

 

Συνεχείς ?? 

Δηλαδή συνάδελφε ΒΑΣΙΛΗ Κ., εάν πήρα το δίπλωμα μου πριν 15 χρόνια, μετά από 10 ετή φοίτηση, ποια είναι η τελευταία φορά που "πιστοποιήθηκα" ? Στις εξετάσεις του ΤΕΕ για άδεια άσκησης να υποθέσω? 

Δηλαδή εάν όλα αυτά τα χρόνια κάνω κακά την δουλειά μου, πρέπει να συνεχίσω να το κάνω ανενόχλητος και κάτα ένα τρόπο, επιβραβευόμενος? 

Εξετάσεις, με ουσιαστικό περιεχόμενο και εξειδίκευση στα επαγγελματικά δικαιώματα ανά ειδικότητα και μια χαρά θα ανέβει άμεσα το επίπεδο των υπηρεσιών, γιατί αυτό ειναι το πραγματικό ζητούμενο!

 

edit 

 

Και για να μην προτρέξει κανείς, ούτε ενεργειακός επιθ. είμαι, ούτε ελεγκτής δόμησης είμαι, ούτε άδεια δόμησης για κοτέτσι έστω έχω βγάλει. Είμαι τοπογράφος και ασχολούμαι αποκλειστικά με έργα της ειδικότητας μου ( όπως και όλοι οι κοντινοί στην ηλικία μου τοπογράφοι συνάδελφοι μου που γνωρίζω για να πω και την αλήθεια...)

Edited by DIMITRIS80
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δουλέψει σοβαρά στο τομέα των ΠΕΑ πάει στα σεμινάρια, διαβάζει, δίνει εξετάσεις και δουλεύει. Πολύ απλά γιατί έτσι το ορίζει ο νόμος από την αρχή! 

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Οι εξετάσεις ορίζονται από το ΠΔ του 2010! Έχουμε 2015! Δίνονται 2 χρόνια τώρα! Έχουν περάσει καμιά 200-300αρια συνάδελφοι! ΕΛΕΟΣ με τη γκρίνα αυτού του κλάδου! Με γκρίνια και με μιζέρια δεν πάμε μπροστά! Σκάβουμε να πάμε πιο κάτω από το πάτο που είμαστε σήμερα! Αυτοί που σας φαίνονται τα ποσά μικρά, δεν βγαίνετε ή σας υποτιμά το όλο σκηνικό που έχει διαμορφωθεί με τα ΠΕΑ, απλά βρείτε να κάνετε κάτι άλλο!!! 

Τις εξετάσεις σαν κλάδος (βλέπε ΤΕΕ) τις έχουμε αποδεχτεί!

 

Όποιος θέλει να δουλέψει σοβαρά στο τομέα των ΠΕΑ πάει στα σεμινάρια, διαβάζει, δίνει εξετάσεις και δουλεύει. Πολύ απλά γιατί έτσι το ορίζει ο νόμος από την αρχή! 

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Οι εξετάσεις ορίζονται από το ΠΔ του 2010! Έχουμε 2015! Δίνονται 2 χρόνια τώρα! Έχουν περάσει καμιά 200-300αρια συνάδελφοι! ΕΛΕΟΣ με τη γκρίνα αυτού του κλάδου! Με γκρίνια και με μιζέρια δεν πάμε μπροστά! Σκάβουμε να πάμε πιο κάτω από το πάτο που είμαστε σήμερα! Αυτοί που σας φαίνονται τα ποσά μικρά, δεν βγαίνετε ή σας υποτιμά το όλο σκηνικό που έχει διαμορφωθεί με τα ΠΕΑ, απλά βρείτε να κάνετε κάτι άλλο!!! 

Τις εξετάσεις σαν κλάδος (βλέπε ΤΕΕ) τις έχουμε αποδεχτεί! 

 Δεν πρέπει να υπάρχουν εξετάσεις για να αποδείξεις οτι σε λένε Γιάννη, Κώστα , Μιχάλη κ.ο.κ. και ας το λέει και ο Νόμος και το ΠΔ/2010 και όποιος άλλος θέλεις..

 Έχουμε πάρει ολοί Πτυχίο , έχουμε δουλέψει πάνω σε αυτό το αντικέιμενο, έχουμε εμπειριά ετών , παρακολουθήσαμε και τα υποχρεωτικά σεμινάρια τους απο καθηγητές που γνωρίζαν λιγότερα απο εμας... Δεν καταλαβαίνω γιατί μας βάζουν τώρα να κάνουμε εξετάσεις..Αυτό είναι ΕΛΕΟΣ συνάδελφε..

Τουλάχιστον ας τις κάναμε πρίν τα 200 ΠΕΑ που έχουμε κάνει ο καθένας μας. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν γνωρίζω κανέναν γιατρό ή κανέναν δικηγόρο να εξετάζεται κάθε τρις και λίγο σε διάφορα αντικείμενα... Και μη μου πει κανείς ότι η δουλειά του μηχανικού είναι πιο υπεύθυνη... 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.