Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα επαγγέλματος


silou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέος, άνεργος, ηλεκτρολόγος, απόφοιτος τει πειραιά, (ο πρόλογος προς αποφυγή παρεξηγήσεων) . τι εστί ρε παιδιά άνοιγμα του επαγγέλματος του μηχανικού?? δεν έχω μηχανικό στο ευρύτερο περιβάλλον μου, και σε π.μ. να μου απαντήσετε θα το εκτιμήσω.

Με εκτίμηση,

Π.Δ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

χα χα χ ααυτη την απορία εχω και γω οταν ακουω αυτη την μ@λακια, γιατι περι τετοιας προκειται...Με ποιον τροπο ειναι τελικα "κλειστο" το επαγγελμα του μηχανικου , με το γεγονος οτι δεν μπορει να συνταξει και να σφραγισει μια μελετη ο οποιιοσδήποτε....? Θα θελα και γω να μου το εξηγουσε καποιος...

Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα του μηχανικού είναι ασφυκτικά κλειστό καθώς κάποιες ειδικότητες έχουν πρόσβαση σε πολλαπλά αντικείμενα που δεν έχουν διδαχθεί, ενώ άλλες μόνο στο αντικείμενο που έχει διδαχθεί και έτσι οι μεν καπελώνουν τους δε. Επίσης υπάρχουν και οι μηχανικοί τε που δεν έχουν καν πρόσβαση στο επάγγελμα του μηχανικού παρόλο που έχουν BSc.

 

@LeftLane για πες μου με ποιους νόμους μπορείς να εκπονήσεις μελέτες δημοσίων και με ποιους ιδιωτικών έργων;

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευεις εννοεί η Τροικα-Θεσμοί?

 

Αν εννοουν αυτό, δηλαδή προτείνουν να τα υπογράφουν όλοι όλα?

 

Κι έλεος με την καραμέλα "έχουν διδαχθεί"... Εχουν διδαχθεί από που και από ποιον?

Δηλαδή αν τα διάβασε και τα κατανόησε μόνος του ή από κάποιον συνάδελφο ή καθηγητή δεν μετράει αυτό?

Πρέπει να το γράφει ο κύκλος σπουδών? Από αυτά που γνωρίζετε από την επιστήμη σας, σε τι ποσοστό είναι από

προσωπικό σας κόπο και διάβασμα και σε τι από αυτά που σας "δίδαξε" στην αίθουσα διδασκαλίας ο καθηγητής σας?

 

Μηχανικοί είμαστε, απογοητεύομαι όταν διαβάζω δικηγορίστικες προσεγγίσεις... (με όλο το σεβασμό στον Dimitri GM :) )

 

 

edit: Για να μην παρεξηγηθώ, τo ίδιο ισχύει και για το αντίθετο...Δηλάδη αν διδάχθηκες σε ένα εξάμηνο, π.χ. Στοιχεία Τεχνικού Δικαίου (όπως εγώ),

τι σημαίνει?  οτι μπορώ να μπω σε μια αίθουσα και να κάνω τον δικηγόρο? Όχι φυσικά! Χρειάζεται συστηματική τριβή, διάβασμα κι ενημέρωση με

αυτό που επιλέγεις να κάνεις.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κατάλαβες; Εγώ εξήγησα γιατί το επάγγελμα του μηχανικού είναι κλειστό, όχι το πως θα ανοίξει.

 

Επιπλέον η αστειότητα ότι μπορείς να ασκείς επαγγελματικά ολόκληρο αντικείμενο το οποίο δεν έχεις διδαχτεί ποτέ σε επίπεδο ΑΕΙ πρέπει να σταματήσει γιατί εξευτελίζει τις ίδιες τις σπουδές μας. Τι θα πει διάβασα μόνος μου, μου το έδειξε συνάδελφος κοκ; Το ίδιο είναι αυτό με το να διδαχθείς το αντικείμενο συστηματικά, με συγγράματα, με εργαστήρια κτλ; Αν είναι έτσι ας κάνουμε 3 χρόνια σπουδές για να αποκτήσουμε μία βάση μηχανικών και μετά ότι διαβάσει μόνος του ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να μη εξελιχτεί και αυτό το θέμα  η «κοκορομαχία» ΤΕΙ – Πολυτεχνεία για να μη κλειδωθεί.

Τα ίδια άτομα έχουν πει τα ίδια επιχειρήματα πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

το επάγγελμα του μηχανικου ειναι ανοιχτο πλεον ... ειχε να κανει με τις ελαχιστες αμοιβες ... αυτες τωρα δεν ισχύουν οποτε ειναι ανοιχτο .. εκτός αν εννοουν οτι δεν θα πρεπει καν οι αμοιβες να περνανε απο το ΤΕΕ . . πραγμα που εγω θεωρω σωστο ... δηλαδη πιστευω οτι η τιμη πρεπει να ειναι δικαίωμα του μηχανικού και μονο και να μην περναει απο κανενα προγαμμα του ΤΕΕ ή οποιαδήποτε ελάχιστη αμοιβή...

ολα τα αλλα με τα επαγγελματικα δικαιώματα δεν εχουν να κανουν με το αν ενα επαγγελμα ειναι ανοιχτο η κλειστο...  λενε να ανοιξει το επαγγελμα του μεταφορεα δεν λενε οτι θα μπορει να οδηγαει τρακτορα ο κατοχος διπλωματος ΙΧ.. ουτε θα μπορει να πουλαει φαρμακα η κομμώτρια ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα του μηχανικού εννοείται ότι είναι κλειστό. Κλειστό λόγω του ΤΣΜΕΔΕ και της ασφάλισης ιδιότητας!!!

 

Υ.Γ. μακάρι φυσικά να αφορούσε κάτι τέτοιο αλλά...

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο ανοιχτο που ειναι πρωτο στη λιστα των επαγγελματων που πρεπει να ανοιξουν... Οσο ο 4254 δεν εφαρμοζεται το επαγγελμα ειναι κλειστο .-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.