Μετάβαση στο περιεχόμενο

αγορά νεόδμητου διαμερίσματος


Recommended Posts

 και...μεχρι να μαθουν,....

 

αντε να μην πώ...κι εχει καυσωνα

 

[το ειδα το "και" ..μετάααα.,...αλλά αλλη διορθωση δεν γινονταν...] :smile:

 

παμε για άλλα...

 

[βρε δεν παμε σε καποια παραλια...να ψηθουμε...αντι να καθομαστε στα ..αρκουδισιον...με 24 βαθμους  και πουλοβερακι.] :smile:  :smile:  :smile:  :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εκεί χτίζουν με τουβλίνες 

και όχι με τα κλασικά τούβλα που ξέρουμε εδώ.

Επίσης βλέπω πολύ πλακάκι παντού, ακόμα και στα πατήματα της κλίμακας. Μετά τις μετακομίσεις σε τι κατάσταση θα είναι άραγε...;

Ακόμα και η μπαλκονόπορτα δεν πατάει σε σηκωμένη μαρμαροποδιά. Έλεγξε τις ρύσεις και την αποχέτευση του μπαλκονιού.

Τα κάγκελα μοιάζουν να είναι αλουμινίου. Είναι επαρκείς οι στηρίξεις τους στο στηθαίο;

Ο σοφάς μοιάζει σε μια φωτογραφία να έχει αρκετά μεγάλο πάχος, τουλάχιστον έχουν βάλει γωνιόκρανα παντού.

Η πόρτα είναι πυράντοχη;;; (με 6 στάθμες θα πρέπει το κλιμακοστάσιο να είναι υποχρεωτικά ενιαίο πυροδιαμέρισμα)

Ψευδοροφές παντού, οδεύουν εγκαταστάσεις πάνω από τις ψευδοροφές;

Το θυροτηλέφωνο αντί για θυροτηλεόραση 

είναι εντελώς αναχρονιστικό στοιχείο!!!

 

Δεν βλέπω καλωδίωση για συναγερμό (παγίδες, ραντάρ κλπ)

Πως θα ζεσταίνεται και θα ψύχεται το σπίτι; (σωληνώσεις για σώματα δεν φαίνονται)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας φωτογραφίες από σύγχρονες οικοδομές στην Αλβανία , είδα ότι μοιάζουν πολύ με τις δικές μας και προφανώς αυτοί που τις έφτιαξαν "εκπαιδεύτηκαν" εδώ .

 

Και στην δικιά σου , εξωτερικά , αλλά κυρίως εσωτερικά , στα υλικά , στην διακόσμηση , είδα "ελληνικό" μαστορικό τρόπο σκέψης .

 

Ετσι δημιουργήθηκε η απορία και διατυπώθηκε η ερώτηση . 8-)

α οκ τώρα σε έπιασα ... να σου πω την αλήθεια ο Αλβανός μαθαίνει ο Βούλγαρος όχι ... ούτε ******-ρατσιστής κτλ κτλ κτλ είμαι αλλά οι άνθρωποι δεν το έχουν ... 

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά φαίνεται πάντως. Τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα...

ο συγκεκριμένος είναι από τους "καλούς" αν ανεβάσω φωτό από άλλες οικοδομές θα τραβάτε τα βυζιά σας οι αρχιτέκτονες και οι μηχανικοί ... αν έρθει κάποιος διακοπές προς τα εδώ ας μου πει να του κάνω μια ξενάγηση ;) 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί χτίζουν με τουβλίνες 

και όχι με τα κλασικά τούβλα που ξέρουμε εδώ.

Επίσης βλέπω πολύ πλακάκι παντού, ακόμα και στα πατήματα της κλίμακας. Μετά τις μετακομίσεις σε τι κατάσταση θα είναι άραγε...;

Ακόμα και η μπαλκονόπορτα δεν πατάει σε σηκωμένη μαρμαροποδιά. Έλεγξε τις ρύσεις και την αποχέτευση του μπαλκονιού.

Τα κάγκελα μοιάζουν να είναι αλουμινίου. Είναι επαρκείς οι στηρίξεις τους στο στηθαίο;

Ο σοφάς μοιάζει σε μια φωτογραφία να έχει αρκετά μεγάλο πάχος, τουλάχιστον έχουν βάλει γωνιόκρανα παντού.

Η πόρτα είναι πυράντοχη;;; (με 6 στάθμες θα πρέπει το κλιμακοστάσιο να είναι υποχρεωτικά ενιαίο πυροδιαμέρισμα)

Ψευδοροφές παντού, οδεύουν εγκαταστάσεις πάνω από τις ψευδοροφές;

Το θυροτηλέφωνο αντί για θυροτηλεόραση 

είναι εντελώς αναχρονιστικό στοιχείο!!!

 

Δεν βλέπω καλωδίωση για συναγερμό (παγίδες, ραντάρ κλπ)

Πως θα ζεσταίνεται και θα ψύχεται το σπίτι; (σωληνώσεις για σώματα δεν φαίνονται)

 

 

1ον δεν ξέρω τι είναι η τουβλίνα αλλά ξέρω ότι 9/10 οικοδομές έχουν werner ή werger τούβλα και αν ένας έλληνας θέλει 100 κιλά τσιμέντο στο όροφο για τα τούβλα ένας βούλγαρος

θέλει 100 κιλά για 10 ορόφους

2ον πλακάκι δεν ξέρω τι είναι η κλίμακα αλλά παντού θα βάλουμε laminate εμείς και γενικά όλοι βάζουν laminate + στις μετακομίσεις προσέχουν αρκετά τους κοινόχρηστους γιατί εδώ τραβάνε μηνύσεις αν σπάσεις στην οικοδομή (στις καινούργιες τουλάχιστον)

3ον τα κάγκελα μάλλον είναι αλουμίνιο αλλά δεν ξέρω πόσο καλή στήριξη έχουν και τα μπαλκόνια δεν έχουν βρύση αλλά μόνο αποχέτευση και δεν την κοίταξα να δω πόσο καλή είναι 

4ον το θυροτηλέφωνο είναι τρομερό ... μην δεις σε άλλες οικοδομές ... στο 60 στην Ελλάδα δεν βάζαμε τέτοια ..........

5ον εγκαταστάσεις τι εννοείς ? στον τελευταίο όροφο είμαστε και από πάνω τίποτα άλλο ... ταράτσα

6ον θέρμανση ψύξη μόνο air condition πουθενά και κανείς δεν βάζει τίποτα άλλο ....

 

βασικά πιο καλά να απαντήσετε στα ερωτήματα που έθεσα γιατί ακόμα και εγώ που δεν το κατέχω έχω δει 1500 ατασθαλίες και όσο προχωράει το θέμα μου ανεβάζετε το αίμα στο κεφάλι με αυτά που μου λέτε ότι μπορεί να γίνουν και δεν έγιναν ή λάθη που έκαναν κτλ κτλ κτλ :P  καλή σας ημέρα και τα λέμε το βράδυ μόλις γυρίσω πάλι Βάρνα

Link to comment
Share on other sites

Παρτο χαλαρά κι ότι βρέξει ας κατεβάσει αφού το έχεις αγοράσει πια…

Και επ ευκαιρία της βροχής και μιας και είσαι τελευταίο όροφο κάνε μια βόλτα στην ταράτσα να δεις αν υπάρχει υγρομόνωση και θερμομόνωση. Έτσι για την ιστορία. 

 

(να υποθέσω έχουν ιδιαίτερα οικονομικό ρεύμα «ακόμα» και έχουν μόνο κλιματιστικά)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κλιματιστικό στο πιο κρύο, από εμάς, κλίμα της Βουλγαρίας να προσφέρει συνθήκες άνεσης σε θέρμανση; Δεν θα υπάρχει πάντα αίσθηση δροσιάς ή κρύου το χειμώνα λόγω κρύων επιφανειών;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι έχουν τρελές διάφορες με Ελλάδα στις τιμές ρεύματος ... Εδώ έχει 0,18256 (1.95 λέβα 1 ευρώ) οπότε χονδρικά η kWh είναι 10 cents του ευρώ ... Άλλη μέθοδο έχουν της ηλεκτρικές θερμάστρες τύπου delonghi που καίνε όσο ρεύμα καίει ένα δεξαμενόπλοιο :P πάντως παντού έχουν και σόμπα με ξύλο είτε παλιά σπίτια στο χωριό είτε πολυκατοικίες ακόμα και νέα σπίτια μιλάμε 2005-2010 θα δεις να βγαίνει από κάπου κάποιο μπουρί :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.