Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

1576,32€ το εξάμηνο? Πόσα χρόνια είσαι ασφαλισμένος?

 

Πιστεύω ότι για κάτω 10ετίας θα είναι τόσο και για άνω 10ετίας θα είναι 2075,00€... Δυστυχώς!!!

 

Είμαι κάτω από 10 χρόνια & άνω 5ετίας.

Οπότε:

Χωρίς Ειδική Προσαύξηση & για άνω 5ετίας:

1η ασφαλ. κατηγορία: 1576,32€ ανά εξάμηνο

2η ασφαλ. κατηγορία: 1924,74€ ανά εξάμηνο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειμαστε πανω της πενταετιας και επιλεξουμε 1 κατηγορια εχουμε το ιδιο ποσο ανεξαρτητα με τα χρονια εργασιας μας?Το ιδιο θα πληρωσει αυτος που εχει 7 χρονια με αυτον που εχει 21?

Link to comment
Share on other sites

Κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία (1η): 1576,32€ το εξάμηνο.

Μου ανακοίνωσε το σύστημα πως ανήκω ήδη σε αυτή (ήλπιζα πως αυτή είναι η 2η και ότι υπάρχει πιθανότητα για κάτι καλύτερο).

Είχα την πεποίθηση πως ένας Νέος Μηχανικός που μόλις εγγράφεται στο ΤΣΜΕΔΕ πληρώνει περί τα 1000κάτι € το εξάμηνο. Κάποιος να επιβεβαιώσει ή διαψεύσει;

Ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να αξίζει τον κόπο.. Καταρχήν θα παίξει ρόλο στη συνταξη και δεν ξερω πόσο.. Δεύτερον για να ισχύσει θα πρεπει να πληρωθεί και το β15 που θα έρθει καπάκι τον Οκτώβριο κατα πληροφορίες...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα μπω στην διαδικασια διοτι ετσι και αλλιως δεν εχω να πληρωσω το Α15 που θα μου βγει. Οποτε και να κανω την αιτηση αφου δεν θα πληρωσω θα με γυρισει αυτοματα εδω που ειμαι τωρα.(το αναφερει ξεκαθαρα στο νομο)Οι συναδελφοι που θα κανουν την αιτηση καλο ειναι να ειναι σιγουροι οτι θα εχουν να πληρωσουν εμπροθεσμα τις εισφορες. Εγω θεωρω οτι μας ριχνουν σταχτη στα ματια. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα οι ασφαλιστικές εισφορές προκύπτουν από το παρακάτω πινακάκι :

 

·         1η κατηγορία κάτω 5ετίας χωρίς ειδική προσαύξηση : 172,59 * 6 = 1035,54€

·         1η κατηγορία κάτω 5ετίας με ειδική προσαύξηση : 230,83 * 6 = 1384,98€

·         1η κατηγορία άνω 5ετίας χωρίς ειδική προσαύξηση : 262,72 * 6 = 1576,32€

·         1η κατηγορία άνω 5ετίας με ειδική προσαύξηση : 345,92 * 6 = 2075,52€

post-6641-0-22652300-1438678444_thumb.jpg

Edited by zio7
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Απο το ιδιο το τσμεδε λενε απροκαλυπτα στα γκισέ εξυπηρετησης  οτι το β εξαμηνο θα ειναι τελος δεκεμβριου του 15.....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειμαστε πανω της πενταετιας και επιλεξουμε 1 κατηγορια εχουμε το ιδιο ποσο ανεξαρτητα με τα χρονια εργασιας μας?Το ιδιο θα πληρωσει αυτος που εχει 7 χρονια με αυτον που εχει 21?

Οχι γιατί αυτος θα έχει και την ειδική προσαύξηση ενω εσυ όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.