Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Και η ειδική προσαύξηση έχει κατηγορίες? Εμένα με βγάζει στην πρώτη κατηγορία ειδικής προσαύξησης και από κάτω έχει επιλογή αν επιθυμώ να αλλάξω κατηγορία. Έχει κάποιο νόημα να πατήσω ΝΑΙ ή από τη στιγμή που είμαι στην 1η δεν αλλάζει κάτι π.χ. να μη έχω ειδική προσαύξηση (τι ζητάω τώρα!!!)

post-6641-0-53214500-1438679055_thumb.jpg

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Άρα οι ασφαλιστικές εισφορές προκύπτουν από το παρακάτω πινακάκι :

 

·         1η κατηγορία κάτω 5ετίας χωρίς ειδική προσαύξηση : 172,59 * 6 = 1035,54€

·         1η κατηγορία κάτω 5ετίας με ειδική προσαύξηση : 230,83 * 6 = 1384,98€

·         1η κατηγορία άνω 5ετίας χωρίς ειδική προσαύξηση : 262,72 * 6 = 1576,32€

·         1η κατηγορία άνω 5ετίας με ειδική προσαύξηση : 345,92 * 6 = 2075,52€

ΑΥΤΑ ΝΟΜΙΖΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί αυτος θα έχει και την ειδική προσαύξηση ενω εσυ όχι...

Εγω δηλαδη που ειμαι ανω πενταετισς(16) δεν εχω ειδικη προσαυξηση και συμφωνα με τους πινακες θα πληρωσω στην 1 κατηγορια 1577 ευρω?

 

Εχω δικαιωμα να επιλεξω αν θελω ειδικη προσυξηση??

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Βγάζει σε κάποιον άλλον μήνυμα "Δε βρέθηκε ασφαλισμένος με αυτά τα στοιχεία." ενώ τα έχετε βάλει σωστά; Τα τσέκαρα και τα ξανατσέκαρα από τα επίσημα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα ποσά είναι εκτός τόπου και χρόνου........ πραγματικά δεν ξέρω πως μπορούν να ζητάνε τέτοια ποσά και να λένε ότι είναι λογικά....  υπο τέτοιες συνθήκες & με το καθεστώς σύνδεσης ασφάλισης με άσκηση επαγγέλματος.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ερώτηση για μένα είναι : τι σημαίνει η επιλογή "δεν επιθυμώ να αλλάξω ασφαλιστική κατηγορία στην ειδική προσαύξηση" για αυτούς που έχουν μπει ήδη στην ειδική προοσαύξηση? και για αυτούς που δεν έχουν μπει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

την πορεία της αίτησης που την παρακολουθούμε?

 

υ.γ.δεν θα έπρεπε να μας βγάζει μια επιλογή εκτύπωση της αίτησης όταν την κάνουμε ώστε να κρατήσουμε το pdf?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δηλαδη που ειμαι ανω πενταετισς(16) δεν εχω ειδικη προσαυξηση και συμφωνα με τους πινακες θα πληρωσω στην 1 κατηγορια 1577 ευρω?

 

Εχω δικαιωμα να επιλεξω αν θελω ειδικη προσυξηση??

Ναι για άνω πενταετίας χωρίς προσαυξηση τόσα θα πληρώσεις. Για την ειδική προσαύξηση θα πρέπει να κάνεις πρώτα αίτηση στο τσμέδε για να σου την περάσουν αλλά δεν θα το κάνεις φυσικά γιατί θα πληρώνεις τζάμπα παραπάνω χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

την πορεία της αίτησης που την παρακολουθούμε?

 

υ.γ.δεν θα έπρεπε να μας βγάζει μια επιλογή εκτύπωση της αίτησης όταν την κάνουμε ώστε να κρατήσουμε το pdf?

Αν ξαναμπείς μετά απο κανα μισάωρο θα δεις ένα μήνυμα ότι η αίτηση σου έγινε δεκτή. Πολύ σωστή η παρατήρηση σου αλλά η εφαρμογή δεν βγάζει κάτι τέτοιο απλά γιατί είναι εφαρμογή του τσμέδε δηλ ότι να ναι όπως πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.