Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Εγω εχω μια αλλη απορια...

Μπαινοντας εδω http://www.tsmede.gr/n4331/Default.aspx και εισαγοντας τα στοιχεια μου, μου βγαζει οτι δεν εχω εισαχθει στην ειδικη προσαυξηση.

Ζητωντας να μετακυλησω στην 1η απο την 3η ασφαλιστικη κατηγορια, οπως ανεφεραν οι συναδελφοι, μηπως σου βαζει υποχρεωτικα ειδικη προσαυξηση 1ης κατηγοριας, θες δε θες, ενω πιο πριν δεν την ειχες?

 

EDIT : Να γελάσουμε λίγο...? Μου βγάζει πως δεν είμαι ασφαλισμένος ούτε σε κύρια σύνταξη ούτε σε ειδική προσαύξηση ωστε να αλλάξω κατηγορία... 

post-47080-0-28725100-1438731737_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, διαβάζοντας τα σχόλια σας μπήκα και έκανα τωρα την αίτηση χωρίς προβλήματα.

 

Από 2η σε 1η ασφ. κατ. χωρίς προσαύξηση.

 

Αναγνώριζε ότι δεν έχω προσαύξηση οπότε δε είχε καμία ενεργή επιλογή στο σημείο για τη προσαύξηση.

Δύο επιλογές έκανα, τη 1η ασφ, κατ. και να πιάσει από αναδρομικά.. δηλ. 1/1/2015.

 

Τέλος για όσους γράφουν ότι δε τους βρίσκει τα στοιχεία παρατήρησα ότι όταν κλικάρεις σε βάζει να γράψεις πιο πέρα για κάποιο λόγο, για σιγουριά πατήστε backspace, για να πάτε στην αρχή μη τυχόν είναι αυτό το πρόβλημα.

 

α επισης επειδή είδα κάποιο σχετικό σχόλιο, εχώ και εγώ διακανονισμό και δε μου επεβαλλαν καμία ειδική προσαύξηση όταν έκανα το διακανονισμο,

 φαντάζομαι για να μπεις σε προσαύξηση πρέπει είτε να το αιτηθείς, είτε να έχεις περάσει τη 10ετία, είτε να είσαι άνω των 35.

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

Εισαι κατω των 35 ετων?Απ οσο εχω καταλαβει η προσαυξηση ειναι υποχρεωτικη για τους πανω των 35 ΚΑΙ ανω της πενταετιας........

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Κάτω των 35 και άνω πενταετίας...

 

Έχεις δίκιο στο ότι η προσαύξηση είναι υποχρεωτική για των άνω των 35, αλλά όχι άνω της 5ετίας, αλλά άνω 10ετίας. (ας διορθώσει κάποιος αν είναι λάθος)

 

λαμβάνω το πεοσαυξηση ως τυχαίο λάθος :P

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον προηγούμενο χρόνο πλήρωσα 1259,58 ανα εξάμηνο αλλά δεν βρήκα το ποσό αυτό να συμβαδίζει με τα ποσά που έχουν αναρτήσει κάπιοι συνάδελφοι, γνωρίζετε σε ποια ασφαλιστική κατηγορία ανήκω? είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από 14.10.2010

Link to comment
Share on other sites

"Απ οσο εχω καταλαβει η πεοσαυξηση ειναι υποχρεωτικη για τους πανω των 35 ΚΑΙ ανω της πενταετιας........"

 

Για όσους δεν έχουν υποστεί συρρίκνωση με την πάροδο του χρόνου η πεοσαύξηση δεν είναι υποχρεωτική ούτε καν στην δεκαετία. Εξαρτάται από τον Διπλωματούχο Μηχανικό... 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κοντεύω 40 και δεν εχω ειδική προσαύξηση.. Πριν 7 χρονια γράφτηκα ΤΕΕ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον προηγούμενο χρόνο πλήρωσα 1259,58 ανα εξάμηνο αλλά δεν βρήκα το ποσό αυτό να συμβαδίζει με τα ποσά που έχουν αναρτήσει κάπιοι συνάδελφοι, γνωρίζετε σε ποια ασφαλιστική κατηγορία ανήκω? είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από 14.10.2010

Ούτε και εγώ έχω καταλάβει πως βγαίνουν τα ποσά, αυτά πληρώνεις, αυτά πλήρωνες, αυτά πλήρωνα και εγώ πέρσι. γιαυτό και θεωρώ ότι αυτά θα έπρεπε να πληρώσουμε αφού παμε στη προηγούμενη ασφ. κατηγορία.  210 ευρώ το μήνα.  θα δείξει η νεκροψία. ενημερωτικά, τον νοέμβριο και δεκεμβριο θα βγει 320 ευρώ το μήνα, ενώ ο οκτώβριος σου θα είναι μισος μισος λόγω ορίου 5ετίας.

τώρα πιθανόν λόγω νεου νομου που μπηκε σε εφαρμογή, να αλλάζει το 210/μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.