Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Γιατι να μην πάρουμε; Μπορει τωρα να σου φαίνεται μακρινό ταξίδι αλλα οταν έρθει η ώρα θα λέμε αλλα... Μην παιρνεις αποφάσεις ελαφρά την καρδιά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά η υπαγωγη σε χαμηλότερη κατηγορία ισχύει για 1 μονο χρονο, ή το 2015 ή το 2016 αναλογα με το τι διαλεξει ο καθενας

ή ισχυει και για το 2015 και για το 2016?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμείς οι άνω 10ετιας και 35 που τώρα θα μπαίναμε στην 3η ασφαλιστική κατηγορία(3000€)  για να πάρουμε σύνταξη με 40 έτη που έχουν παει τα όρια θα πρέπει να πληρώνουμε πριν τη σύνταξη 5862€ το εξάμηνο ΣΗΜΕΡΙΝΆ ΧΡΗΜΑΤΑ? (11η ασφαλιστικη κατηγορια) . ΧΑΧΑΧΑΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ 

Μου αρέσει επίσης η 14 ασφαλιστική κατηγορία με τα 39 έτη ασφάλισης και εισφορές 1140.35*12=13684.2€ το χρόνο :mrgreen:

Ήθελα να ήξερα ποιος σκέφτηκε αυτά τα ποσά...

Φυσικά καταλαβαίνουμε όλοι ότι αν είχαμε αυτά τα χρήματα και τα βάζαμε σε κάποιο τραπεζικό λογαριασμό (μάλλον εξωτερικού 8-)) δεν θα μας ένοιαζε να καν η σύνταξη...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τελικά η υπαγωγη σε χαμηλότερη κατηγορία ισχύει για 1 μονο χρονο, ή το 2015 ή το 2016 αναλογα με το τι διαλεξει ο καθενας

ή ισχυει και για το 2015 και για το 2016?

Ισχύει για 1 ή 2 χρόνια ανάλογα με τον διάλεξες σαν έναρξη το 2016 ή το 2015.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι πιστεύει κανείς ότι θα πάρει σύνταξη!!!!!!!

Ούτε πιστεύω ότι πιστέυει κανείς ότι μπορούν να πληρωθούν οι συγκεκριμένες εισφορές ......

Επιπρόσθετα έχει κάνει κάποιος ένα συγκριτικό ανάμεσα στις εισφορές των μισθωτών και των "ελεύθερων επαγγελατιών" (δηλαδή όλων των υπολοίπων) ????????

Πάντα συγκρίνοντας όλες τις περιπτώσεις : Ίδια προυπηρεσία , ύψος εισφορών με ελάχιστο μισθό αλλά και με κανονικό μισθό για τους μισθωτούς . Έτσι για να δούμε λίγο τι παίζει..... 

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

Που φαίνεται οτι εγινε δεκτη η αιτηση?

 

 

Που φαίνεται οτι εγινε δεκτη η αιτηση?

 

Αν ξαναμπείς μετά από λίγο σου λέει ότι είσαι 1η ασφαλιστική κατηγορία.

Σωστά ξαναμπαίνεις με τα στοιχεία σου στην εφαρμογή και βλέπεις τη κατηγορία που έχεις επιλέξει και αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης.

επαλήθευση αίτησης.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα σημερα το πρωι την αιτηση μου, στα αρχικα μου στοιχεια με εβγαζε 3η κατηγορια χωρις ειδικη προσαυξηση, στην αιτηση δεν ειχε επιλογη κατηγοριας ειδικης προσαυξησης και μετα απο λιγη ωρα τα στοιχεια μου ενημερωθηκαν ως προς την ασφαλιστικη κατηγορια της κυριας συνταξης, η οποια και πλεον ειναι η 1η, επισης χωρις ειδικη προσαυξηση.

Δεν πειραχθηκε η ειδικη προσαυξηση καθολου, εμεινε ως (δεν) εχει!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 31/12/2015 μπορείς να κανεις αίτηση αλλά προφανώς για να μην σου έρθει το Α2015 ειδοποιητήριο αυξημένο και να μπλεκεις με συμψηφισμούς καλό είναι να την κάνεις έως 20-25/8/2015 μιας και το ειδοποιητήριο θα βγει τέλη. Αυγουστου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.