Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απελευθέρωση αγορών, άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


thanasis1994

Recommended Posts

oddball μπορείς να μου κάνεις όσες προσωπικές επιθέσεις θέλεις, πες με και χοντρό και άσχημο αν σε βοηθάει να ξεσκάσεις. Δε με ενδιαφέρει ούτε τι λες, ούτε να σε πείσω για κάτι. Εσύ απλά πιστεύεις ότι με 10 διαφορετικά μαθήματα (δικό σου το νούμερο) τελευταίων εξαμήνων δε διαφοροποιούνται οι γνώσεις μεταξύ αποφοίτων και εγώ θεωρώ ότι ασφαλώς και διαφοροποιούνται και έδωσα και το πρόγραμμα σπουδών του ΕΜΠ. Μηχανικοί είμαστε εδώ, να διαβάζουμε ξέρουμε, μυαλό έχουμε, θα κρίνει ο καθένας ποιο είναι το σωστό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σταύρο μην τα μπερδεύεις τα πράγματα. Δεν είμαστε Μηχανικοί. Στα μυαλά του 90% της Ελληνικής κοινωνίας εμείς είμαστε ΥΠΟ-Μηχανικοί, και ως τέτοιοι δεν έχουμε το δικαίωμα εκφοράς άποψης, θα πρέπει δε να θεωρούμε "ιερά θέσφατα" τα λεγόμενα/γραφόμενα των Πανεπιστημόνων. Εξ'άλλου αυτό ορίζουν και τα κιτάπια που λίαν συντόμως συμπληρώνουν αισίως την εκατονταετηρίδα τους.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικοί είμαστε. Από τη στιγμή που το πτυχίο μας μας αναφέρει ως Μηχανικούς δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση περί αυτού. Τώρα αν η κυρά Κατίνα με τον Σουλεϊμάν είναι πολύ απασχολημένη και δεν μπορεί να ασχοληθεί με τα του κλάδου μας δεν έχει καμία σημασία. Εγώ εν πάση περιπτώσει στην επαγγελματική μου ζωή δεν έχω αντιμετωπιστεί από κανέναν ως υπομηχανικός. Από εκεί και πέρα αν υπάρχει μια στρεβλή κατάσταση σήμερα, με την μεμψιμοιρία  μόνο την διαιώνιση της βοηθάμε.Τεσπα ας μην βγαίνουμε εκτός θέματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ απλά πιστεύεις ότι με 10 διαφορετικά μαθήματα (δικό σου το νούμερο) τελευταίων εξαμήνων δε διαφοροποιούνται οι γνώσεις μεταξύ αποφοίτων και εγώ θεωρώ ότι ασφαλώς και διαφοροποιούνται και έδωσα και το πρόγραμμα σπουδών του ΕΜΠ. Μηχανικοί είμαστε εδώ, να διαβάζουμε ξέρουμε, μυαλό έχουμε, θα κρίνει ο καθένας ποιο είναι το σωστό.

 

Διαφοροποιημένες μπορεί να είναι οι γνώσεις και μεταξύ των αποφοίτων του ίδιου τομέα. Πχ ένας υδραυλικός μπορεί να έχει ειδικευθεί στα λιμάνια, κάποιος άλλος στις βιοχημικές διεργασίες. Ένας δομοστατικός μπορεί να έχει ειδικευθεί στο σκυρόδεμα (ή σε ένα τύπο μόνο σκυροδέματος), ένας άλλος στα μέταλλα (ή σε ένα μόνο μέταλλο). Αν επεκτείνουμε το συλλογισμό θα καταλήξουμε ότι κάθε απόφοιτος έχει την προσωπική του εξειδίκευση. Το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να φάει όλη τη ζωή του για μια λεπτομέρεια ενός κεφαλαίου κάποιου μαθήματος δε σημαίνει ότι η επιστήμη δε μπορεί να σταθεί σαν σύνολο.

 

 

Προτείνω σε όσους δυσκολεύονται να καταλάβουν τη διασύνδεση μεταξύ των επιμέρους τομέων να πάνε να σπουδάσουν την επιστήμη αυτή και θα τους λυθούν πολλές απορίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

συνάδελφε χάνεις τα λόγια σου,όπως κι εγώ...

 

Σταυρο, δεν μου έχεις απαντήσει ακόμα σ'αυτό που ρώτησα...

 

όσο για τα προσωπικής επίθεσης:

 

-μπαίνεις σε σελίδα μηχανικών

 

-είσαι ηλεκτρολογος τει (πράγμα που σε καθιστά εντελώς άκυρο για να κρίνεις με τέτοιο τρόπο άλλες ειδικότητες)

 

-κράζεις χωρίς να ξέρεις τπτ,τους πολιτικούς μηχανικούς με κατεύθυνση συγκοινωνιολόγων.Με λίγα λόγια τους αποκαλείς άχρηστους να σηκώνουν κτίρια ή έργα

.

-Σου εξηγούμε άνθρωποι που ξέρουμε όσο πιο απλά μπορούμε,πόσο άκυρα είναι αυτά που λες & συνεχίζεις το χαβά σου λες και ξέρεις περισσότερα από εμάς.

 

-προφανώς αυτά που γράφεις και τα απαξιωτικά και τα περί εμπειρίας τα γράφεις γιατί θες με αυτό τον τρόπο να ενισχύσεις την διαστροφική όρεξή σου για εξίσωση τει & πολυτεχνείων.

 

-όλος σου ο λόγος διακατέχεται από κόμπλεξ κατωτερότητας,λαικισμό και από σκοπιμότητες.

 

-Η επίθεση όπως την εκλαμβάνεις εσύ ,εγώ την εκλαμβάνω σαν αποκατάσταση της αλήθειας. Είναι χρέος μου να απαντήσω σε οποιοδήποτε άσχετο με την επιστήμη μου "κλόουν"κι όχι μηχανικό βέβαια ,βγάζει άχρηστους συναδέλφους μου μηχανικούς και εμένα.

 

-Το γεγονός ότι δεν σε θεωρώ μηχανικό  δεν πηγάζει από τα τει κλπ...καμία σχέση.

Πηγάζει απ΄την αφοριστική γλώσσα σου για επιστήμες που δεν διδάχτηκες,δεν κατανοείς,είναι πολύ ανώτερες από τις γνώσεις σου και από την επίθεση (με σκοπιμότητα πάντα) που κάνεις στους συναδέλφους.Αυτό δεν είναι συμπεριφορά μηχανικού σε μηχανικούς.Είναι συμπεριφορά "κλοουν" που δίνει παράσταση.

 

Και σου ξαναγράφω,εδώ απευθύνεσαι σε μηχανικούς.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο μην τα μπερδεύεις τα πράγματα. Δεν είμαστε Μηχανικοί. Στα μυαλά του 90% της Ελληνικής κοινωνίας εμείς είμαστε ΥΠΟ-Μηχανικοί, και ως τέτοιοι δεν έχουμε το δικαίωμα εκφοράς άποψης, θα πρέπει δε να θεωρούμε "ιερά θέσφατα" τα λεγόμενα/γραφόμενα των Πανεπιστημόνων. Εξ'άλλου αυτό ορίζουν και τα κιτάπια που λίαν συντόμως συμπληρώνουν αισίως την εκατονταετηρίδα τους.

 

αγαπητέ με τη λογική σου πάντα,

ποιος το παίζει πανεπιστήμονας?

 

α)ένας πολ.μηχ που γράφει και απαντά σε ψεύδη αποκλειστικά πάνω στην ειδικότητα του πολ.μηχ?

β)ένας ηλεκτρολόγος τε που γράφει για το ποιοι πολ.μηχ(όχι ηλεκτρολογοι) είναι ικανοί να ασκήσουν την επιστήμη τους?

 

μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα σχόλια από την αρχή...καλές οι καραμελίτσες αλλά όχι και αμάσητες...

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ξεφύγει από το θέμα, αλλά

η διαρκής αντιπαράθεση αποφοίτων ΑΕΙ-ΤΕΙ φέρνει στη μνήμη μου παλαιότερες εποχές, όταν οι απόφοιτοι του Μικρού Πολυτεχνείου και των ΚΑΤΕ δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα να αποκαλούνται υπομηχανικοί.

Και βεβαίως, τιμούσαν και σέβονταν την όποια ιεραρχία. Και βεβαίως, εάν επιθυμούσαν επιστημονική (κι επαγγελματική) άνοδο είχαν τη δυνατότητα να το επιτύχουν.

Αντίθετα, σήμερα, το υποβόσκον σύμπλεγμα κατωτερότητας ορισμένων, και η λογική της ήσσονος προσπάθειας, έχουν καταργήσει κάθε αξιακό σύστημα.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

oddball σου έχω απαντήσει πολλάκις. Αν δε θες να καταλάβεις δικό σου πρόβλημα. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πάλι δικό σου πρόβλημα. Αν θεωρείς όσους δεν είναι ΠΜ αγράμματους και δεν μπορούν να διαβάσουν ένα πρόγραμμα σπουδών που δίνετε σε 17χρονους όταν περνάνε στο ΕΜΠ, επίσης δικό σου πρόβλημα. Και ποτέ δεν είπα ότι οι ΠΜ με ειδικότητα Συγκοινωνιολόγου δεν πρέπει να ασχολούνται με κτιριακά ή άλλα έργα. Ακόμα ένα δείγμα ότι δεν διαβάζεις και απλά κάνεις κήρυγμα. Το μόνο που λέω είναι σε έργα σημαντικής δυσκολίας, που απαιτούνται οι επιπλέον γνώσεις που δεν απόκτησαν, να μην μπορούν να τα αναλαμβάνουν αυτόνομα. Και φυσικά ως κάποιος που πιστεύει πως η εμπειρία είναι σημαντικό εφόδιο, θεωρώ πως εφόσον ένας Συγκοινωνιολόγος έχοντας αποκτήσει την ανάλογη εμπειρία, ασφαλώς και να μπορεί να ασχολείται πλέον αυτόνομα.

 

@tetris και πριν 60 χρόνια οι γυναίκες δεν είχαν δικαίωμα ψήφου. Είδες πως αλλάζουν τα πράγματα; Τέλος πάντων πουθενα στο κόσμο δεν υπάρχει καν η εννοια του υπομηχανικού και στην Ελλάδα καλώς καταργηθηκε πριν 32 χρόνια...

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο,σε γενικές γραμμές έχεις άδικο.

 

Tetris,οι απόφοιτοι του μικρού πολυτεχνείου και των ΚΑΤΕ ήταν εκ των πραγμάτων υπομηχανικοί,με τα ιδρύματα αυτά της ανωτέρας εκπαίδευσης,να έχουν διαφορετικό προσανατολισμό και διάρκεια σπουδών. Τα πτυχία των ΤΕΙ (υποσύνολο των ΑΕΙ),όσο και των υπολοίπων πολυτεχνικών σχολών είναι μεν διαφορετικής διάρκειας,αλλά και τα 2 είναι BSc με βάση την εθνική κι ευρωπαϊκή νομοθεσία.

 

Πλέον,ο ρόλος του υπομηχανικού,ανήκει στην κρίση της κάθε εταιρίας και αφορά μια συγκεκριμένη εργασία/project και δεν αποτελεί ακαδημαϊκό τίτλο.

 

Αυτά από μένα,δεν θέλω να δώσω άλλη έκταση.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχουμε ξεφύγει από το θέμα, αλλά

η διαρκής αντιπαράθεση αποφοίτων ΑΕΙ-ΤΕΙ φέρνει στη μνήμη μου παλαιότερες εποχές, όταν οι απόφοιτοι του Μικρού Πολυτεχνείου και των ΚΑΤΕ δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα να αποκαλούνται υπομηχανικοί.

μήπως γιατί οι απόφοιτοι του "μικρού πολυτεχνείου" ήταν στην πραγματικότητα απόφοιτοι των ανωτέρων σχολών υπομηχανικών οπότε έφεραν λογικά τον τίτλο του υπομηχανικού; οι απόφοιτοι των ΚΑΤΕ κάποιο πρόβλημα θα είχαν αφού ο τίτλος τους ήταν τεχνολόγος μηχανικός και οχι υπομηχανικός.

Τώρα τι σχέση έχει η ιεραρχία και ο σεβασμός σε αυτή με το θέμα δεν μπορώ να καταλάβω αφού υπήρξα και προϊστάμενος και υφιστάμενος μηχανικών με αμοιβές μηχανικού αντίστοιχης εμπειρίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.