Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πρόσβασης στο πληροφοριακό σύστημα από τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές


Engineer

Recommended Posts

Κάποιο κόλλημα του συστήματος θα είναι, δεν συγχρονίστηκε με την ανακοίνωση της παράτασης μάλλον. Πιστεύω να λυθεί σύντομα και να έχουν τα παιδιά δικαίωμα στην έκδοση ΠΕΑ. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κάνετε τον κόπο να πάτε αυτοπροσώπως, στο helpdeksk ακούς ότι να'ναι. Οσες φορές ήθελα να κάνω τη δουλειά μου την έκανα με το που έκανα επίσκεψη στο ΥΠΕΚΑ.  

Edited by ikaros13
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Inzaghi, δεν αμφισβητώ τα επαγγελματικά δικαιώματα που εξασφαλίζονται με τη λήψη του πτυχίου. Αυτό που λέω αφορά τα επιπλέον προσόντα και πιστοποιήσεις που απαιτεί η σημερινή αγορά εργασίας. Και η δια βίου μάθηση και εκπαίδευση κοστίζει και μάλιστα πολύ. Και βέβαια δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τα όντως για τα πανηγύρια ΚΕΚ.

Το αν συμφωνώ με αυτή την χοντρής κονόμας φάμπρικα (όχι με την εκπαίδευση και πιστοποίηση) είναι άλλη ιστορία. Δεν συμφωνώ και άλλη κοινωνία έχω στο μυαλό μου.

 

Στα παραδείγματα που ανέφερα χρειάζονται σεμινάρια, πρακτική (πολλών ωρών), εξετάσεις, ανανεώσεις με αποδεικτικά συνεχούς επαφής και ενασχόλησης με το αντικείμενο και ...χρήμα.

Δες αυτά:

https://app.aws.org/certification/CWEng/

https://app.aws.org/certification/docs/B5.16-2006.pdf

Κατευθυντήρια Οδηγία για Φορείς Πιστοποίησης ή/και Ελέγχου Εγκαταστάσεων Ανελκυστήρων (στην σελίδα 16 για να τα στάδια δόκιμος -> ελεγκτής -> επιθεωρητής -> αρχιεπιθεωρητής).

Δε μπορω παρα να συμφωνησω.

Απλως, ξερεις, επειδη ετυχε και εδω μεσα, σε φορουμ πανελλαδικης εμβελειας να εχουν ακουστει αποψεις του τυπου χρειαζομαστε πιστοποιησεις και εκπαιδευσεις για τα παντα, ακομα και για τακτοποιησεις αυθαιρετων, γι αυτο αντεδρασα ετσι...

Αν κατι χρηζει εξειδικευσης και εκπαιδευσης, εννοειται, μαζι σου και οσοι ενδιαφερονται πραγματικα, να πληρωσουν, να εκπαιδευτουν (να εκπαιδευτουν ομως, ετσι? οχι οπως στα ΚΕΚ που παρακολουθησα σεμιναρια στα οποια διδασκα επι της ουσιας εγω...) και να πιστοποιηθουν...

Ολο αυτο το πανηγυρι που εχει στηθει, εγινε με μοναδικο σκοπο τη μπαζα απο καποια ανθρωποειδη...

 

Βασίλη θα πάμε απο τα γραφεία της ΕΥΕΠΕΝ στη Θεσσαλονίκη. Είμαστε και άλλοι συνάδελφοι με το ίδιο πρόβλημα. 

Πρέπει να κάνουμε κάτι όλοι γιατί το πρόβλημα αυτό θα το αντιμετωπίσουν στην συνέχεια και άλλοι επιθεωρητές που θα λήξει η άδεια τους τον Σεπτέμβρη, τον Οκτώβρη κ.ο.κ. και δεν θα μπορούν να ανανεώσουν. 

Με ποιο δικαίωμα πήραν το παράβολο και δεν με ανοίγουν να δουλέψω ? 

Τους μιλήσαμε ευγενικά , τους μιλήσαμε πολιτισμένα, μην μας αναγκάσετε να σας μιλήσουμε αλλίως..

Γιαννη, στο ειπα, κανονιζουμε απο βδομαδα και παμε μαζι απο τα γραφεια στη Σαλονικη...

Αυτο που γινε με την πληρωμη του παραβολου στο οποιο δε σε αφησαν να ανανεωσεις την ενημεροτητα σου ηταν εκ των ουκ ανευ...

Εντελως απροκαλυπτα απλα σου "εφαγαν" 100€

Θα μπορουσαν πολυ απλα να βγαλουν μια ανακοινωση αποτρεποντας τους μη εχοντες ενημεροτητα να πληρωσουν παραβολο...

Οι μερες ειναι δυσκολες... Κι Αγιος φοβερα θελει...

 

Υ.Γ. Ειμαι σιγουρος οτι αυτο ειναι αποτελεσμα των ενεργειων του Πιου...  :mrgreen:

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι έτσι απλά "πληρωμή παραβόλου"...

σημαίνει ότι σου ανανεώνουν την ΙΔΙΟΤΗΤΑ του ενεργειακού επιθεωρητή κάτι το οποίο δεν μπορούν να κάνουν εάν δεν αλλάξει ο νόμος (καθότι αυτό επιτρέπεται μόνο κατόπιν εξετάσεων).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποιεις οτι καποιοι πληρωσαν 100€ χωρις αντικρυσμα?

 

Τι ειναι να βγαλουν μια γ******η ανακοινωση, παραλληλα με το ανοιγμα του συστηματος που να ενημερωνει οτι δε γινεται δεκτη ανανεωση παραβολου μετα τη ληξη της ενημεροτητας?

 

Ποσο δυσκολο θα ηταν αραγε να κλειδωσουν την προσβαση στην υποβολη παραβολου στους μη επιτυχοντες στις εξετασεις...?

 

Τα παντα στο βωμο του χρηματος...

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καραγκιοζηλικια λέμε τώρα αφού άνοιξε το σύστημα. Δηλαδή γιατί αν είναι να μην σου μπλοκάρει την πλήρωμη; Επειδή είναι ευρωζητουλες πειναλες και ότι αρπάξει ο κωλος τους; Θα μπορούσα και εγώ που είμαι ενήμερος να λέω αστους καλά να πάθουν κτλ παρτάκικα. Τα παιδιά θα δικαιωθούν και από βδομάδα θα εκδίδουν κανονικά. Θα πάρω τηλ να πιέσω και εγώ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προς comba. Πριν την παραταση δεν εμφανιζομουν στις λίστες όπως οι περισσότεροι απο εμας. Μετα την παράταση το όνομα μου υπάρχει κανονικά στις λίστες των μητρώων ενεργειακών επιθεωρητων. Άρα την ιδιότητα την έχω και αδικαιολογητως με ταλαιπωρούν ενω έχω πληρώσει το παράβολο !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι από Δευτέρα πρωί να ταράξουμε στα τηλεφωνήματα την ΕΥΕΠΕΝ. Καιρός είναι να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Και αν δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα να τους επισκεφθούμε όσο περισσότεροι γίνεται. Δεν μπορεί αυτοί οι ευθυνόφοβοι υπάλληλοι να κόβουν την πρόσβαση στα ΠΕΑ και κατά συνέπεια να κόβουν και το μεροκάματό μας. Επιτέλους είμαστε Διπλωματούχοι Μηχανικοί. Και θα ανατρέψουμε το νόμο για τις πιστοποιήσεις. Αρκεί να καταλάβουμε τη δύναμη που έχουμε.

  • Upvote 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφος με βαθυ αισθημα ευθυνης μας ενημερωνει υπευθυνα για ενδεχομενο ακυροτητας ΠΕΑ επειδη ενα δελτιο τυπου δεν αντικαθιστα Νομο...

 

Μπορεί ένα απλό δελτίο Τύπου να αντικαταστήσει έναν νόμο; Κι όμως, αυτό συμβαίνει (γιατί άραγε;) εδώ και λίγες ημέρες, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν να βρεθούν έκθετοι οι εμπλεκόμενοι με τα ενεργειακά πιστοποιητικά, καθώς είναι πολύ πιθανό να κριθεί παράνομη και καταχρηστική η έκδοση τους, από τις 25 Αυγούστου και μετά!

Με βάσει την παρ. 6 του άρθρο 9 του π.δ. 100/2010 (Α' 177), που προστέθηκε με την παρ. 1 του άρθρου 52 του ν. 4178/2013 (Α΄ 174) και όπως αυτή τροποποιήθηκε με την παρ.23 του άρθρου 10 του ν. 4315/2014 (Α' 269) από 1.7.2015, οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές διαγράφονται αυτοδίκαια από το Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών και απολύουν τη δυνατότητα άσκησης της δραστηριότητας, έως την υποβολή του Πιστοποιητικού Επιτυχούς Εξέτασης.

Τούτο πράγματι, εφαρμόστηκε και από 01/07/2015, η πρόσβαση στο σύστημα έκδοσης Πιστοποιητικών Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) επέτρεπε την έκδοση τους μόνο από Ενεργειακούς Επιθεωρητές, που είχαν περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις.

Από τις 25/08, χωρίς να έχει τροποποιηθεί η προαναφερόμενη παράγραφος, είτε με νέο νόμο, είτε με τροπολογία, είτε με υπουργική απόφαση, αλλά αυθαιρέτως, με την έκδοση ενός απλού δελτίου Τύπου από το ΥΠΕΚΑ, το σύστημα έκδοσης Πιστοποιητικών Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) επιτρέπει να εκδίδουν πιστοποιητικά ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ και άτομα που έχουν απολέσει την ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή, από τις 30/06.

Τα ΠΕΑ, που θα εκδοθούν από την αναφερόμενη ημερομηνία είναι αυτοδίκαια ΑΚΥΡΑ, αφού εκδίδονται ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ, από άτομα που δεν έχουν τέτοιο δικαίωμα, εκ του ισχύοντος νόμου.

Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Ενεργειακών Επιθεωρητών έχει ήδη ξεκινήσει την προσφυγή στη δικαιοσύνη, για την επαναφορά της νομιμότητας και την προστασία των εμπλεκόμενων, το συντομότερο δυνατό.

Στον δικτυακό τόπο που μπορείτε να μπείτε, πατώντας εδώ, δίνονται επικαιροποιημένες λίστες με τους επιτυχόντες στις εξετάσεις και του Νόμιμους -βάσει της νομοθεσίας- Ενεργειακούς Επιθεωρητές.

Μιχάλης Χριστοδουλίδης, Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός – Ενεργειακός Επιθεωρητής

 

http://www.b2green.gr/main.php?pID=17&nID=27549&lang=el

 

Βρε τον Πιου... Κοιτα να δεις κομπλεξ που βγαζουν μερικοι...

  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος παρουσιαζει τον τεκμηριωμενο προβληματισμο του και λετε οτι εχει κομπλεξ?

 

Εσυ Ινζακι θα εβαζες στον Ν4178 αυθαιρετο που κατασκευαστηκε το 2014?

Οχι?

Γτ?

Εισαι κομπλεξικος?

 

Αντε να δω πότε, στην Μπανανια αυτη, ο πολιτης θα αναλογιστει τον ρολο του, ποσο μαλλον αν ειναι και επιστημονας...

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.