Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πρόσβασης στο πληροφοριακό σύστημα από τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές


Engineer

Recommended Posts

ΠΕΑ στους λέβητες και κλιματισμό δεν υπάρχουν συνάδελφε...μάλλον θα εννοείς για εκθέσεις επιθεώρησης συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού σύμφωνα με το άρθρο 16 του Ν 4122/2013, οι οποίες είναι μεν υποχρεωτικές από 1.1.2014, αλλά στην παράγραφο 3 του άρθρου 16 του ιδίου νόμου αναγράφεται ότι "εντός 4 ετών από την έναρξη ισχύος του παρόντος επιβάλλεται η αρχική  επιθεώρηση συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού", δηλ. οι εν λόγω αρχικές επιθεωρήσεις θα πρέπει να έχουν γίνει μέχρι 19.02.2017!!!!..........Αλλά γιατί άραγε δεν άνοιξαν το σύστημα των επιθεωρήσεων σθ και σκ???το έχουν ήδη έτοιμο ....και το έχουν δώσει στο εκπαιδευτικό περιβάλλον.... 

Καλή σταυροφορία και σε εσένα συνάδελφε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ΒΑΣΙΛΗΣ Κ.

Νομίζεις πως επειδή π.χ. τελείωσα μηχανολόγος μηχανικός, μπορώ να γίνω αυτομάτως και μηχανικός συγκολλήσεων ή επιθεωρητής ανελκυστήρων, ανυψωτικών και μηχανών; Νομίζεις πως μπορεί ο κάθε διπλωματούχος ή πτυχιούχος μηχανικός, να πάει έτσι σκέτα, με το δίπλωμα ή το πτυχίο του, και να εφαρμόσει το πρωτόκολλο KNX σε έργα κτιριακού αυτοματισμού;

 

Τώρα πραγματικά πιστεύεις πως ο υπουργός έχει δώσει έγγραφη εντολή με τζίφρα και σφραγίδα για το άνοιγμα; Σ' έχω για λογικό άνθρωπο. Όσο τυφλωμένοι και να 'ναι απ' την εξουσία, όσο κι αν θέλουν να βολεύουν καταστάσεις, δεν παύουν να φυλάνε τα νώτα τους.

Ρε συ Πανο, αυτο δε δικαιολογει την πιστοποιηση μεσω εξετασεων ομως.

Ουτε κι εγω μπορω να μελετησω στατικα μια 8οροφη οικοδομη, ομως αυτο δε σημαινει πως θα πρεπει να "εκπαιδευτω" απο αστεια ΚΕΚ και να εξεταστω απο το ΤΕΕ για να μου δωθει η δυνατοτητα...

Υπαρχουν και επαγγελματικα δικαιωματα που εξασφαλιζονται με τη ληψη του πτυχιου.

Οπως επισης υπαρχει και η δια βιου μαθηση και εκπαιδευση.

 

Μου δινεται η δυνατοτητα να μελετησω και να υπογραψω στατικα αλλα περαν του πανεπιστημιου δεν εχωψ ασχοληθει. Αν θελω να αναλαβω, θα πρεπει να καθησω να διαβασω και να μαθω...

 

Και να σε παω και στο πιο απλο... Μου δινεται η δυνατοτητα να υπογραψω ΚΕΝΑΚ ρε συ! ΚΕΝΑΚ, τουλαχιστον στο κομματι μου, ΜΕΑ.

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο ΜΕΑ αλλα δικαιωμα υπογραφης εχω.

Αν μου ερθει ανθρωπος να του κανω ΜΕΑ η θα πρεπει να διαβασω ωστε να ανταποκριθω στα καθηκοντα μου η να τον στειλω σε πιο εξειδικευμενο συναδελφο.

 

Ομως το δικαιωμα της υπογραφης δε μου το στερει κανενας, ουτε με υποχρεωνει να πιστοποιηθω πρωτα

Απο κει κι επειτα ειναι καθαρα θεμα δεοντολογιας του εκαστοτε συναδελφου να προσπαθησει να ασχοληθει με αντικειμενο που ναι μεν εχει δικαιωμα εκπονησης και υπογραφης, δεν κατεχει δε...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς και σε μένα ειχαν τύχει κάποτε ΜΕΑ αλλα επειδή δεν εχω ιδέα μιας και δεν ασχολήθηκα προτίμησα να τις δώσω σε καποιον που γνωριζει. Με τα ΠΕΑ ασχολήθηκα απο πολυ πριν βγουν και με την εμπειρια έμαθα να τα κανω. Δεν απέκτησα τιποτα παραπάνω στα σεμινάρια. Τελος πάντων επαναλαμβανόμαστε για αλλη μια φορά...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος. Τι σημαινει παρανομο πεα απο τη στιγμη που θα εισαχθει κανονικα στο buildingcert και θα παρει το μοναδικο αριθμο του.

Τωρα γτ ανοιξε το συστημα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και ποιος φερει ευθυνες προσωπικα δε με ενδιαφερει.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι τρωγομαστε για μια σκοτωμενη αγορα και οτι το taxis ακομα δεν εχει αλλαξει την προεραιτικη εισαγωγη των πεα. Στο αντιστοιχο thread δεν θυμαμαι καποιους να ειναι τοσο αποφασιμενοι για δικαστικα μεσα.

 

Αλλα και για μια αλλη φορα βλεπουμε οτι ως κλαδος δεν ειμαστε συσπειρωμενοι για το δικο μας καλο εν συγκρισει με αλλους κλαδους.

Edited by Bill22
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ψηφισμένο νόμο, ο οποίος δεν θυμάμαι να έχει καταργηθεί, από 01/01/2014 θα έπρεπε για την έκδοση ΠΕΑ να γίνονται και οι επιθεωρήσεις συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού. 

 

Άρα, θεωρητικά πάντα, όλα τα ΠΕΑ που έχουν εκδοθεί από τότε μέχρι σήμερα είναι παράνομα. Άσε που το κράτος εισέπραξε από εμάς παράβολα για μια υπηρεσία που δεν ενεργοποίησε και θα μπορούσαμε κάλλιστα να διεκδικήσουμε σχετική αποζημίωση. 

 

Δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται τότε με περίσσιο ζήλο! Ούτε για την υποχρεωτική αναγραφή ενεργειακής κατηγορίας στις αγγελίες μίσθωσης-πώλησης ακινήτων που επίσης νομίζω ορίζει ο νόμος.

 

Και επειδή το Ελληνικό κράτος είναι μπουρδέλο, βρισκόμαστε Μηχανικοί να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Στο να βγάζουμε τα μάτια μας, μόνοι μας, είμαστε επιστήμονες. Κανένας άλλος επαγγελματικός κλάδος δεν συμπεριφέρεται έτσι, είναι πραγματικά θλιβερό. 

 

Ας μην φορτωνόμαστε εμείς τουλάχιστον με την ασυνέπεια και τις παλινωδίες του κράτους και των λειτουργών του...

Edited by JasonK
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τον λόγο? Κάποιοι πήγαν και έσκασαν το 100ρικο για τις εξετάσεις και το κλαίνε τώρα...Κοινως την πάρτυ μας. Πόσοι έκαναν σεινάρια για λ,κ? Ελάχιστοι, οπότε δεν τρέχει κάστανο....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν υπήρχε έγγραφη εντολή υπουργού θα την είχαν δημοσιεύσει.....!!!!

 

Το δελτίου τύπου υποσχέθηκε μόνο παράταση και όχι κατάργηση των εξετάσεων!!!

Επίσης, δεν είδαμε κανένα νομοσχέδιο στη Βουλή που να έχει κατατεθεί και να μιλάει για κατάργηση εξετάσεων!!!

 

Για αυτό και  τα ΠΕΑ που εκδίδονται από μηχανικούς που δεν έχουν δώσει εξετάσεις είναι άκυρα!!.. αφού δεν υπάρχει νομοθετική ρύθμιση!!!ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΕΙ ΝΟΜΟ!!!!!

 

και δεν είναι πικρία φίλε συνάδελφε που γράφεις παραπάνω επειδή εμείς δώσαμε εξετάσεις και εσείς όχι.....

 

Το ότι δεν κατάργησαν τις εξετάσεις 8 μήνες μέχρι σήμερα που βρίσκονταν στην εξουσία δεν σας λέει τίποτα ???....η δικαιολογία ότι δεν πρόλαβαν δεν ισχύει....το ήξεραν το θέμα πολύ καλά και πέρασαν μέσα στο οχτάμηνο νόμους για το ΥΠΑΠΕΝ και ποτέ δεν  έθεσαν σε τροπολογία την κατάργηση των εξετάσεων!!!!

 

Τέλος, σε 24 από τις 28 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης δίνουν εξετάσεις για να γίνουν ΕΕ...

 

Ακόμη και στη Ρωσία εξετάσεις δίνουν για να γίνουν ΕΕ και ακολουθούν τις Ευρωπαϊκές οδηγίες ξαναγραμμένες στα ρώσικα....

 

Αλλά ξέχασα ποιος ασχολείται  με νόμους.....???δεν είμαστε δικηγόροι....

 

και τέλος φίλε Βασίλη Κ. σε έχω ξαναρωτήσει γιατί είσαι ελεγκτής δόμησης και καταδέχτηκες να δώσεις εξετάσεις???????..............εκεί δεν σε πείραξε η πιστοποίηση μέσω εξετάσεων όπως πολλών άλλων που γνωρίζω ότι είναι ελεγκτές δόμησης αλλά δεν δίνουν τις εξετάσεις των ΕΕ!!!!!!!!!!!!

Δεν είμαι ελεγκτής δόμησης.

 

Επίσης σε άλλες χώρες τις Ευρώπης οι νόμοι που ψηφίζονται αλλλά και τα διπλώματα και τα επαγγελματικά δικαιώματα που άπονέμονται δυστυχώς δίνονται βάση του τι ζητάει η αγορά. Όσο και αν σε στενοχωρεί αυτό, στην Ελλάδα δεν το επιτρέψαμε και δεν θα το επιτρέψουμε αυτό. Στην Ευρώπη βγαίνουν από τις σχολές πολιτικοί μηχανικοί δομοστατικοί, πολιτικοί μηχανικοί γεωτεχνικοί, πολιτικοί μηχανικοί υδραυλικοί, πολιτικοί μηχανικοί συγκοινωνιολόγοι... Στην Ελλάδα βγαίνουμε από το Πολυτεχνείο Πολιτικοί Μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Και με το που ανοίγει ξανά η βουλή ψηφίζουν ΦΕΚ με αναδρομική ισχύ. Σιγά το δύσκολο. 

Από το σύνταγμα δεν επιτρέπεται αναδρομική ισχύς νόμου εκτός από τους φορολογικούς νόμους.

 

 

 

Εάν ανέφερες την Ευρωπαική Επιτροπή για την ουσιαστική κατάργηση του νόμου τότε που με εγκύκλιο κατήργησε τα ΠΕΑ στα μισθωτήρια,... θα ήμουνα μαζί σου...

 

Δεν έχει καταργηθεί το ΠΕΑ στα μισθωτήρια,παραμένει υποχρεωτικό. Καταργήθηκε η υποχρεωτική εισαγωγή των στοιχείων του ΠΕΑ στο μισθωτήριο,ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να έχει ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπε και ο συνάδελφος Πέτρανθος θα βγει ο παρακάτω νόμος όπως το 2013 και όλα θα είναι καλά!!!

 

5. Πιστοποιητικά Ενεργειακής Απόδοσης που εκδόθηκαν μετά τις 6.10.2013 και μέχρι τη δημοσίευση του ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ) 1581 παρόντος από ενεργειακούς επιθεωρητές με προσωρινή άδεια θεωρούνται έγκυρα για κάθε συνέπεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι φασαρία για το τίποτα είναι η όλη φάση. Το θέμα Ενεργειακές Επιθεωρήσεις έχει γίνει ξεφτίλα διαστάσεων εδώ και καιρό και εμείς τσακωνόμαστε πάνω από το πτώμα του μακαρίτη. Εγώ δεν θέλω να κατηγορήσω τους συναδέλφους που έδωσαν εξετάσεις, ψηφίστηκε Νόμος που προβλέπει τη διαδικασία, καλά έκαναν και πήγαν και ακόμα και ένας να είχε πετύχει σε όλη την Ελλάδα θα είχε κάθε δίκιο να κινηθεί νομικά, όχι εναντίον συναδέλφων (μην τρελαθούμε κιόλας) αλλά  εναντίον του μπ@υρδέλου στο οποίο ζούμε. Βέβαια εδώ υπάρχει και το παγκόσμιο, πιθανότατα, παράδοξο να μπορεί κάποιος να κάνει ΜΕΑ που είναι σαφώς μεγαλύτερο μανίκι και να μην μπορεί να κάνει ΠΕΑ. Ελλαδάρα...Να λέγεται πάντως και από την άλλη πλευρά ότι οι μή επιτυχόντες συνάδελφοι παρανομούν εκδίδοντας ΠΕΑ είναι τραβηγμένο, χαλαρώστε λιγάκι ρε παιδιά. Βγήκε ανακοίνωση και άνοιξε το σύστημα, τί άλλο να γίνει δηλαδή? Το πιο πιθανό είναι ότι θα ακολουθήσει κάποια μεταγενέστερη νομοθετική ρύθμιση όπως έγινε και πιο παλιά η οποία θα καλύπτει το ζήτημα. Το ότι κάποια στιγμή πρέπει οι Νόμοι να εφαρμόζονται είναι άλλο θέμα και σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.