Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΤΕΕ για τη διακοπή πρόσβασης στο πληροφ. σύστημα των Προσωρινών Ενεργ. Επιθεωρητών


ay8airetos

Recommended Posts

tsak1 δυστυχώς αρκούμαι μόνο σε +1. 

Είπες όλη την αλήθεια.

 

 

Όπως φαίνεται, οι εμπνευστές του δόγματος της ήσσονος προσπάθειας κατάφεραν και το έβαλαν στο πετσί μας

Και μια δυό σελίδες νωρίτερα, συνάδελφος απορεί και εξίσταται που πρέπει στα -ήντα του να διαβάσει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε μια σπάνια συνέντευξη που έδωσε ο Οδυσσέας Ελύτης στον Ρένο Αποστολίδη στην Ἐφημερίδα Ἐλευθερία στις 15 Ιουνίου του 1958, τα λόγια του παραμένουν επίκαιρα.

 

Ερώτηση: Ζητεῖται  γνώμη σας, κύριε Ἐλύτη, ἡ ἐντελῶς ἀνεπιφύλακτη καί ἀδέσμευτη, ἐπάνω σέ ὅ,τι θεωρεῖτε ὡς τήν πιό κεφαλαιώδη κακοδαιμονία τοῦ τόπου. Ἀπό τί κυρίως πάσχουμε καί τί πρωτίστως μᾶς λείπει; Ποιά θά ὀνομάζατε «πρώτη μάστιγα» τῆς νεοελληνικῆς ζωῆς;

 

Απάντηση: Ἀπό τί πάσχουμε κυρίως; Θά σᾶς τό πῶ ἀμέσως: ἀπό μιά μόνιμο, πλήρη, καί κακοήθη ἀσυμφωνία μεταξύ τοῦ πνεύματος τῆς ἑκάστοτε ἡγεσίας μας καί τοῦ «ἤθους» πού χαρακτηρίζει τόν βαθύτερο ψυχικό πολιτισμό τοῦ ἑλληνικοῦ λαοῦ στό σύνολο του!

 

Αυτό έχουμε πάθει και τώρα. Για να γίνει το Μητρώο Ενεργ. Επιθεωρητών το Υπουργείο επιμένει σε 

εξετάσεις, που αμφισβητούνται από μεγάλη μερίδα των Μηχανικών. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειλικρινά, ΟΚ λέτε ότι διαπιστεύονται στις άλλες χώρες μόνο οι μη μηχανικοί (που δε νομίζω ότι ισχύει), ότι η διαπίστευση δε σημαίνει αυτόματα και εξετάσεις (συζητήσιμο) κλπ. κλπ. Αυτές οι ρημάδες οι εξετάσεις προβλέπονται από Ελληνικό Νόμο που ψηφίστηκε εδώ και κάποια χρόνια. Τί διάολο, τότε δεν το πήρατε χαμπάρι και τώρα σας πείραξε? Κάποιοι γράφετε σαν να ανακοινώθηκε η απαίτηση των εξετάσεων χθες. Δηλαδή επικράτησε η λογική, δε γ@μιέται κάτσε να εφαρμοστεί πρώτα και βλέπουμε? Αν αυτό έχει συμβεί δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, μάλλον ζω σε παράλληλο σύμπαν.

Παρεμπιπτόντως, όσοι υποστηρίζεται ότι η διαπίστευση δε σημαίνει εξετάσεις, ξέρετε κάποια χώρα της ΕΕ όπου δεν προβλέπεται ο θεσμός των εξετάσεων? Εγώ όσο το έχω ψάξει παντού τα ίδια ισχύουν πάνω-κάτω αλλά καλό είναι αν κάποιος συνάδελφος έχει περαιτέρω πληροφόρηση να μας ενημερώσει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το πτυχίο ή δίπλωμα δεν είναι διαπίστευση. Είναι σπουδές. Η διαπίστευση αφορά κάτι το ειδικό και στην απονέμει φορέας.

 

Διαπίστευση χωρίς εξετάσεις ξαναλέω έστω και τυπικές δεν γίνεται.

 

Λοιπόν για να τελειώνουμε ρε παλικάρια......έστω ότι κάποια λόμπι εντός ΕΕ αποφάσισαν να ρίξουν λεφτά σε πράσινη ενέργεια, άλογα κ.τ.λ. για να κονομήσει η βιομηχανία υλικών. Μέσα εκεί χωθήκανε και οι μηχανικοί και είπανε....ε δώστε και σε μας....βγάλτε τα ΠΕΑ, τα ΜΕΑ, τους επιθεωρητές κ.τ.λ........ε και μέσα εκεί χώθηκαν και τα επιμελητήρια, οι εκπαιδευτές κ.τ.λ. και είπανε....ε δώστε και σε εμάς κάνα φράγκο για σεμινάρια, εξετάσεις κ.τ.λ.....

 

Γιατί μην μου πείτε ότι αν ήθελε η ΕΕ δεν θα είχαμε ακούσει σήμερα για ΚΕΝΑΚ και αν επίσης ήθελε θα έδινε ένα κονδύλι για μονώσεις, λέβητες κ.τ.λ. για κτίρια κατευθείαν στα εργοστάσια χωρίς μηχανικούς χωρίς επιθεωρητές...χωρίς  τίποτα !! Ε μοιράστε το χρήμα πια... :smile:

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μια σπάνια συνέντευξη που έδωσε ο Οδυσσέας Ελύτης στον Ρένο Αποστολίδη στην Ἐφημερίδα Ἐλευθερία στις 15 Ιουνίου του 1958, τα λόγια του παραμένουν επίκαιρα.

 

Ερώτηση: Ζητεῖται  γνώμη σας, κύριε Ἐλύτη, ἡ ἐντελῶς ἀνεπιφύλακτη καί ἀδέσμευτη, ἐπάνω σέ ὅ,τι θεωρεῖτε ὡς τήν πιό κεφαλαιώδη κακοδαιμονία τοῦ τόπου. Ἀπό τί κυρίως πάσχουμε καί τί πρωτίστως μᾶς λείπει; Ποιά θά ὀνομάζατε «πρώτη μάστιγα» τῆς νεοελληνικῆς ζωῆς;

 

Απάντηση: Ἀπό τί πάσχουμε κυρίως; Θά σᾶς τό πῶ ἀμέσως: ἀπό μιά μόνιμο, πλήρη, καί κακοήθη ἀσυμφωνία μεταξύ τοῦ πνεύματος τῆς ἑκάστοτε ἡγεσίας μας καί τοῦ «ἤθους» πού χαρακτηρίζει τόν βαθύτερο ψυχικό πολιτισμό τοῦ ἑλληνικοῦ λαοῦ στό σύνολο του!

 

Αυτό έχουμε πάθει και τώρα. Για να γίνει το Μητρώο Ενεργ. Επιθεωρητών το Υπουργείο επιμένει σε 

εξετάσεις, που αμφισβητούνται από μεγάλη μερίδα των Μηχανικών. 

 

 

Μαλλον αυτο που ειπε ο Ελυτης, το ερμηνευεις οπως σε βολευει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειλικρινά, ΟΚ λέτε ότι διαπιστεύονται στις άλλες χώρες μόνο οι μη μηχανικοί (που δε νομίζω ότι ισχύει), ότι η διαπίστευση δε σημαίνει αυτόματα και εξετάσεις (συζητήσιμο) κλπ. κλπ. Αυτές οι ρημάδες οι εξετάσεις προβλέπονται από Ελληνικό Νόμο που ψηφίστηκε εδώ και κάποια χρόνια. Τί διάολο, τότε δεν το πήρατε χαμπάρι και τώρα σας πείραξε? Κάποιοι γράφετε σαν να ανακοινώθηκε η απαίτηση των εξετάσεων χθες. Δηλαδή επικράτησε η λογική, δε γ@μιέται κάτσε να εφαρμοστεί πρώτα και βλέπουμε? Αν αυτό έχει συμβεί δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, μάλλον ζω σε παράλληλο σύμπαν.

Παρεμπιπτόντως, όσοι υποστηρίζεται ότι η διαπίστευση δε σημαίνει εξετάσεις, ξέρετε κάποια χώρα της ΕΕ όπου δεν προβλέπεται ο θεσμός των εξετάσεων? Εγώ όσο το έχω ψάξει παντού τα ίδια ισχύουν πάνω-κάτω αλλά καλό είναι αν κάποιος συνάδελφος έχει περαιτέρω πληροφόρηση να μας ενημερώσει.

Το θεμα της διαπιστευσης ειναι μεγαλο και συζητησιμο.

Το θεμα μου ηταν στο κατα ποσον η ΕΕ ζητησε διαπιστευση μεσω εξετασεων αποκλειστικα.

Οταν η ιδια η Ευρωπαικη Οδηγια αναφερει για διαπιστευση και αναφερει μεσα για προσοντα κλπ, τοτε λαμβανομενων υποψιν των σπουδων του καθενος (ως προσοντα και οχι ως διαπιστευση αυτη καθεαυτη) θα μπορουσαν καλλιστα οι εξετασεις να εχουν εφαρμογη επιλεκτικα σε ειδικοτητες μη σχετικες με το αντικειμενο και η διαπιστευση να διδεται ως πιστοποιητικο παρακολουθησης εκπαιδευτικων σεμιναριων στις σχετικες ειδικοτητες.

Σοβαρων σεμιναριων ομως, στα οποια πραγματικα μαθαινεις και δεν το κωλοβαρας να περασει η ωρα να φυγεις...

Δε θελω να μπω σε περαιτερω παραδειγματα.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi OK κατάλαβα το σκεπτικό σου αλλά ακόμα και νομικά νομίζω ότι θα σκοντάψει το θέμα "διαπίστευση χωρίς εξετάσεις", anyway δεν είναι αυτό το θέμα γιατί πάμε αλλού. Βέβαια ο Νόμος προϋπάρχει και δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα η φασαρία. Ξέρει άλλος συνάδελφος τί γίνεται αλλού στην Ε.Ε.?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο που ειπε ο Ελυτης, το ερμηνευεις οπως σε βολευει.Syn;adelfe 

Συνάδελφε τα θερμοδυναμικά αξιώματα τα έχω εξεταστεί επιτυχώς. Ας έκαναν εξετάσεις όπως με τους ελεγκτές δόμησης.

Δηλ. στην ώρα τους και σε σχέση με το αντικείμενο. Να δείς τι χάος θα επικρατήσει με τις εξετάσεις κλιματισμού - θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε  μια ΜΕΓΑΛΗ αλήθεια...

 

μας ενοχλούν οι εξετάσεις ειδικά όσοι τελειώσαμε ελλάδα  γιατί οι εξετάσεις του ΤΕΕ για την άδεια για ΕΜΑΣ ήταν για τον @@@

προσωπικά επειδή είχα διπλωματική μαζί μου είχε γίνει και πρόταση βράβευσης  αλλά  ερώτηση για τα υπόλοιπα ΜΗΔΕΝ...

 

αν είχαμε σε εξετάσεις ΤΕΕ για άδεια εξασκήσεως ποσοστό επιτυχίας κανά 75% συνολικά ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΖΗΤΑΓΑΜΕ για εξετάσεις για ΠΕΑ...

 

σε εξεταστή που έκοβε αβέρτα με ερωτήσεις του είχε πει ο αλαβάνος τότε '' μην κόβεις τόσους και χάσουμε τις συνδρομές''

 

σε όποιον αρέσει αυτή είναι η αλήθεια...

 

οι νόμοι είναι για να τηρούνται ΟΣΟ ΙΣΧΥΟΥΝ και φυσικά μπορείς να του κυνηγάς σε δικαστήρια αν τους θεωρείς ΑΔΙΚΟΥΣ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ

 

δεν είμαι μόνιμος αλλά η επιλεκτική εφαρμογή νόμων και η ερμηνεία τους μας έφτασε σε αυτό το χάλι...ΑΡΚΕΤΑ

 

αν σε φορουμ ΕΙΣΤΗΜΟΝΩΝ (μορφωμένων)  έχει γίνει βίωμα η επιλεκτική εφαρμογή νόμων ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.