Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΤΕΕ για τη διακοπή πρόσβασης στο πληροφ. σύστημα των Προσωρινών Ενεργ. Επιθεωρητών


ay8airetos

Recommended Posts

Εχω την εντύπωση οτι η παρατεταμένη αναδουλειά και αποχή απο τριβή με σημαντικά θέματα μηχανικού εχει οδηγήσει σε ενα πιο χαμηλό επίπεδο μηχανικών. Ειδικά για τους νεότερους. Καλώς η κακώς τα ΠΕΑ ηταν η μοναδική πρόσβαση στο αντικείμενο για παρα πολλούς..και συνεχίζει. Για αυτο όλος αυτός ο ντορος.

Επειδή δεν το λεω να προσβάλλω κανέναν για τον εαυτό μου θα πω πως και εγω κάποτε με ΠΕΑ ασχολούμουν αποκλειστικά. Σε κάποιες περιπτώσεις που μου ανατέθηκε πχ ΜΕΑ η κατι πιο πολύπλοκο δεν γνώριζα να το κανω και δεν το ανέλαβα μη γίνω ρεζίλι στον πελάτη ψάχνωντας. Σημερα που εργάζομαι σε βιομηχανία ασχολούμαι με συγκεκριμενο τομεα μακρυά απο τα υπόλοιπα του ελεύθερου επαγγέλματος. Συνεχίζω να γνωρίζω μονο ΠΕΑ απο την αλλη.. Σε κύκλους μου διαπίστωσα πως υπαρχουν πολλοι που κανουν μονο ΠΕΑ και αυθαίρετα και μονο αυτο γνωρίζουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και τι αλλο να κανουν?

Αν ειναι νεοι Μηχανικοι, τα ΠΕΑ και τα αυθαιρετα ηταν οι μοναδικες ενασχολησεις τους, τουλαχιστον την τελευταια 5ετια...

Αντε και καμια αδεια λειτουργιας ή καμια ανακαινισουλα να κατσει, καμια ΕΕΜΚ ή ενημερωση φακελου...

Τι αλλο κινειται ευρεως στην αγορα για να μαθουν, σε μη υπαλληλικη θεση?

 

Κι εγω δουλευα για αρκετο καιρο υπαλληλος σε κατασκευαστικη με δημοσια εργα, ομως μετα απο τοσα χρονια τριβης με ΠΕΑ και αυθαιρετα αποκλειστικα σχεδον, δε μπορω να περηφανευομαι οτι ξερω απο δημοσια εργα...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θελω να καταλήξω πως λέμε τωρα αν ανοίξουν δουλεια και απορροφηθεί κοσμος πως όλοι αυτοι θα μπορέσουν να προσφέρουν σε καποια έργα ας πούμε; Κάποτε που δεν υπήρχαν ΠΕΑ και αυθαίρετα οι εε ασχολούνταν με μελέτη κατασκευή. Ειχαν καποια πιο ας το πούμε καλύτερη τεχνογνωσία.. Τωρα; Θα ασχολούνται αποκλειστικά με αυτα και οσο παει; Απλα σκέψεις κανω για το μελλον...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το παλιά ήταν παλιά...

 

Τώρα τι θες να κάνουμε, να καθόμαστε ? Ό,τι μπορούμε κάνουμε. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Σωστό το συμπέρασμα σου αλλά η εναλλακτική που προτείνεις ποια είναι ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έθεσα σαν ερώτημα απλα παρέθεσα μια αλλη διάσταση επ ευκαιρίας πιάνοντας τα λόγια του ακη να ασχοληθούμε με πιο σοβαρά θέματα.. Και να ξεφύγουμε λιγο απο την κόντρα εξετάσεων κτλ :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυς ντόρος για τις εξετάσεις , φαντάσου να ηταν και δυσκολες.

Και φυσικά το δίπλωμα δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις οτι γουστάρεις , άλλο αν το νομίζεις εσύ..

Για αυτό τον λόγο και οι πιο σοβαρές πιστοποιήσεις δεν είναι καν από δημόσιο φορέα αλλά από ιδιωτικούς , για να ξέρει και αυτός που θα σε προσλάβει οτι εχεις τα προσόντα.

και ετσι υπάρχουν τα cisco . τα cfa , fpe  κλπ κλπ.

Και  μπορεί ο καθένας να δώσει εξετάσεις  , δεν τους νοιάζει το πτυχιό σου , τους νοιάζει να ξέρεις αυτό για το οποίο παίρνεις πιστοποιήση.

Και μάντεψτε πχ αν μια πολυεθνική θα προσλάβει τελικά τον απόφοιτο της ασοεε που έχει και master ή τον απόφοιτο γυμνασίου που κατάφερε να πάρει CFA...(αλλά μην πέσετε από τα σύννεφα με την απάντηση)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε συναδέλφους σχετικά με το θέμα του Γενικού Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης.

Για να μην πει κανένας ότι δεν το ήξερε.

Αυτή η ανεξάρτητη αρχή δεν είναι ένας συνηθισμένος υπηρεσιακός ή κομματικός ή ότι άλλο θεσμός ή παράγοντας που μπορείς να τους τα κάνεις ζέπελιν έτσι απλά όπως σε άλλες υπηρεσίες.

Για το τι κάνει μπορεί να ενημερωθεί κάποιος από τη σχετική ιστοσελίδα.

 

Είναι στελεχωμένο από νομικούς επιστήμονες υψηλού επιπέδου και ο Επιθεωρητής ήταν ανώτατος δικαστικός.

Που και που μπορεί να παίρνουν διαμαρτυρίες ή/και καταγγελίες στα ξεκούδουνα που μπορεί να τους φαίνονται και διασκεδαστικές.

Αν όμως υπάρξει ένας ικανός αριθμός καταγγελιών που φαίνονται ότι στοχεύουν σε κάτι υπάρχει μια πιθανότητα να εξετάσουν από τους νόμους την περίπτωση ''προτροπή... παρακίνηση... εξώθηση... πίεση σε δημόσιο λειτουργό για τέλεση παράνομης πράξης'' ή κάτι τέτοιο. Οι νομικοί ξέρουν καλύτερα.

Δεν προσφέρεται για παιχνιδάκια αυτή η ανεξάρτητη αρχή.

 

Προσέξτε λοιπόν τι γράφετε και κυρίως πως το τεκμηριώνετε.

Μη βρεθείτε στα καλά καθούμενα να τρέχετε και να μη φτάνετε.

 

Εγώ σας το λέω και σεις πέστε ότι θέλετε (ότι κινδυνολογώ, προβοκάρω κλπ).

 

Αυτό δεν ισχύει βέβαια για τον ΒΑΣΙΛΗ.

Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να τους γράφεις αυτούς τους πύρινους αγωνιστικούς λόγους που μόνο εσύ ξέρεις να γράφεις.

Σε παρακαλώ απάντησέ μου σε ένα ερώτημα.

 

Έχω δικαίωμα ή όχι να στέλνω ένα email σε κάποιον που πήρε μια απόφαση εις βάρος μου δίκαιη ή άδικη, και να προσπαθήσω να του εξηγήσω τους λόγους που εγώ πιστεύω οτι αυτή η απόφαση είναι άδικη;

 

Αν θεωρείς ότι δεν έχω αυτό το δικαίωμα, πραγματικά δεν θα σου ξαναπαντήσω οτιδήποτε υβριστικό ή ειρωνικό γράφεις για μένα.

 

Και ναι αυτό που κάνω είναι προτροπή... παρακίνηση... εξώθηση... πίεση όχι σε δημόσιους λειτουργούς, αλλά σε συναδέλφους μηχανικούς ενεργειακούς επιθεωρητές να διεκδικήσουν με πιο δυναμικό τρόπο τα δικαιώματά τους.

 

Και αν θέλεις να σου πω και κάτι άλλο τόσο σε εσένα όσο και σε αυτούς που στελεχώνουν αυτές τις ανεξάρτητες αρχές, κάθε νόμο θα τον κρίνω και αν δεν θεωρώ ότι είναι δίκαιος εγώ δεν θα τον εφαρμόζω. Και να σου εξηγήσω ότι για να καταργηθεί ένας άδικος νόμος αυτό γίνεται όταν αυτοί που αντιδρούν σε αυτό νόμο γίνονται πολλοί.

 

 

Πολυς ντόρος για τις εξετάσεις , φαντάσου να ηταν και δυσκολες.

Και φυσικά το δίπλωμα δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις οτι γουστάρεις , άλλο αν το νομίζεις εσύ..

Για αυτό τον λόγο και οι πιο σοβαρές πιστοποιήσεις δεν είναι καν από δημόσιο φορέα αλλά από ιδιωτικούς , για να ξέρει και αυτός που θα σε προσλάβει οτι εχεις τα προσόντα.

και ετσι υπάρχουν τα cisco . τα cfa , fpe κλπ κλπ.

Και μπορεί ο καθένας να δώσει εξετάσεις , δεν τους νοιάζει το πτυχιό σου , τους νοιάζει να ξέρεις αυτό για το οποίο παίρνεις πιστοποιήση.

Και μάντεψτε πχ αν μια πολυεθνική θα προσλάβει τελικά τον απόφοιτο της ασοεε που έχει και master ή τον απόφοιτο γυμνασίου που κατάφερε να πάρει CFA...(αλλά μην πέσετε από τα σύννεφα με την απάντηση)

Τον απόφοιτο γυμνασίου που κατάφερε να πάρει CFA θα προσλάβει η πολυεθνική, γιατί αυτόν θα μπορεί να τον πληρώνει το 1/3 απ' ότι θα έπρεπε να πληρώνει τον απόφοιτο της ΑΣΟΕΕ.

Edited by terry
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια έχεις το δικαίωμα.

 

Επίσης νομίζω ότι έχουν το δικαίωμα (και την υποχρέωση) οι συνάδελφοι να ξέρουν ότι άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται καθώς και ότι η μη εφαρμογή νόμου ή/και η προτροπή προς άλλους για την μη εφαρμογή νόμου είναι ποινικά κολάσιμη πράξη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ απάντησέ μου σε ένα ερώτημα.

 

Έχω δικαίωμα ή όχι να στέλνω ένα email σε κάποιον που πήρε μια απόφαση εις βάρος μου δίκαιη ή άδικη, και να προσπαθήσω να του εξηγήσω τους λόγους που εγώ πιστεύω οτι αυτή η απόφαση είναι άδικη;

 

Αν θεωρείς ότι δεν έχω αυτό το δικαίωμα, πραγματικά δεν θα σου ξαναπαντήσω οτιδήποτε υβριστικό ή ειρωνικό γράφεις για μένα.

 

Και ναι αυτό που κάνω είναι προτροπή... παρακίνηση... εξώθηση... πίεση όχι σε δημόσιους λειτουργούς, αλλά σε συναδέλφους μηχανικούς ενεργειακούς επιθεωρητές να διεκδικήσουν με πιο δυναμικό τρόπο τα δικαιώματά τους.

 

Και αν θέλεις να σου πω και κάτι άλλο τόσο σε εσένα όσο και σε αυτούς που στελεχώνουν αυτές τις ανεξάρτητες αρχές, κάθε νόμο θα τον κρίνω και αν δεν θεωρώ ότι είναι δίκαιος εγώ δεν θα τον εφαρμόζω. Και να σου εξηγήσω ότι για να καταργηθεί ένας άδικος νόμος αυτό γίνεται όταν αυτοί που αντιδρούν σε αυτό νόμο γίνονται πολλοί.

 

 

Τον απόφοιτο γυμνασίου που κατάφερε να πάρει CFA θα προσλάβει η πολυεθνική, γιατί αυτόν θα μπορεί να τον πληρώνει το 1/3 απ' ότι θα έπρεπε να πληρώνει τον απόφοιτο της ΑΣΟΕΕ.

Οπως θα αντεληφθης συναδελφε Βασιλη, ο αγαπητος αστερατος Μοδερατορας προσπαθει να σε αποτρεψει απο το να "πιεσεις" (εσυ και οσοι αλλοι συναδελφοι) προς αυτην την κατευθυνση τους φορεις αποσκοπωντας το προσωπικο σου καλο και την προστασια σου απο το Νομο... 

Γιατι αν δε "συμμορφωθεις", μπορει καποιος......κακοβουλος να επιδιωξει την τιμωρια σου...

Και ο νοων νοειτο...  :roll:  :roll:  :roll:

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

Έχω κάνει καταγγελία προς τους ελεγκτές δημόσιας διοίκησης. Οι άνθρωποι είναι άμεσοι και αποτελεσματικοί

Όμως η καταγγελία πρέπει να είναι τεκμηριωμένη, δηλαδή η υπηρεσία ή υπάλληλος που καταγγέλεις να έχουν υποπέσει σε παράπτωμα που προβλέπεται από νόμο.

Δεν αφορά τους ελεγκτές αν ο νόμος είναι άδικος ή αν ο λαφαζάνης ξέχασε κι ο σπίρτζης λησμόνησε...

Link to comment
Share on other sites

δε φτάνει που μας βάζουν να διαβάσουμε παπαγαλία, σα να μαστε ακόμη φοιτητούδια, που δεν έχουμε ακόμη πάρει πίσω τα λεφτά μας από τα σεμινάρια, που δεν έχει αλλάξει και τίποτα ώς προς το καθεστώς της μη υποχρεωτικής συμπλήρωσης του αρ., ενεργ. πιστοποιητικού κατά την συμπλήρωση των ενοικιαστηρίων συμβολαίων ηλετρονικά, που ορισμένοι λαμόγια συνάδελφοι, βλέποντας τον εμπαιγμό από πλεύρας του υπουργείου που τη μία ανοίγει και την άλλη κλείνει το σύσημα, λές και το επάγγελμα του μηχανικού είναι τσιφλίκι τους, έπειτα και από διαμαρτυρία των λαμόγιων συναδέλφων, που βρήκαν την ευκαιρία να είναι από τους ελάχιστους, ενεργειακούς επιθεωρητές που υπάρχουν σε κάθε πόλη,  για να κάνουν τις μπάζες τους, τώρα που θα ξεκινήσουν και οι πλειαστηριασμοί, μας κοροϊδεύουν και απο το ΤΕΕ, με τις γελοίες ανακοινώσεις τους. Το θέμα είναι προφανές, θέλουν για μιά ακομή φορά εκεί στο υπαπαεν, να κάνουν την μπάζα τους από τα 100ρια των παραβόλων των εξετάσεων στο μαγαζάκι του ΤΕΕ, ε, όχι, δε δίνω άλλα λεφτά για να ξέρω οτί μπορώ να κάνω μία δουλειά, που όμως στην ουσία είναι νεκρή, αφού η αγορά είναι νεκρή, αφού δεν απαιτούνται πουθενά, πλήν των μεταβιβάσεων, με ένα και δύο πιστοποιητικά το χρόνο, δε σωζεταί η κατάσταση, ας αναθεωρήσουν λοιπόν πάλι εκεί στο υπουργείο, για το πότε απαιτείται και πότε όχι, ενα Ε.Π. και το ξαναζητητάμε, πουλημένα γομάρια όλοι τους, που υπέκειψαν στις πιέσεις της ένωσης κτηματομεσιτών και του συγγενολογιού της.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.