Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή των Αμοιβών Μηχανικών με Χρέωση Λογαριασμού και Internet Banking


Engineer

Recommended Posts

 Αν η αμοιβή είναι 30.000 € και ο πελάτης δεν έχει ΕΤΕ θα πρέπει να αναγκαστεί να ανοίξει λογαριασμό στην ΕΤΕ για να καταθέσει στον μηχανικό;

 

ΔΕΝ ανοίγουν νέοι λογαριασμοί παρά μόνο υπό προϋποθέσεις. (ο όψεως μηχανικού στην ΕΤΕ ανοίγει)

Οπότε η λύση ΔΕΝ είναι αυτή.

Στην πραγματικότητα ΔΕΝ υπάρχει λύση γιατί πολύ απλά ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα.

ΚΑΝΕΝΑ. Είναι κολλήματα καρεκλοκένταυρων.

 

@ OLINAPAL

Εγώ έχω κάνει κατάθεση στον εαυτό μου ..

Κακώς.

 

 

Να επιμείνετε στις υπηρεσίες που επισκέπτεστε, ότι δεν υπάρχει υποχρέωση κατάθεσης της αμοιβής στην ΕΤΕ.

(με έσκισες με τους τόνους)

 

 

Καλοί μου συνάδελφοι, το θέμα είναι σοβαρότερο κατά την ταπεινή μου άποψη.

Μιλάτε για εικονικές καταθέσεις κ.λπ.. Πλέον οι κινήσεις κάθε λογαριασμού καταγράφονται.

Μη γνωρίζοντας ποια είναι τα φίλτρα σκαναρίσματος των κινήσεων, μπορεί να βρεθείτε ως "ύποπτος" γιατί στον λογαριασμό σας βρέθηκαν ποσά με αποστολέα και παραλήπτη των εαυτό σας.

Και μπορεί να τα εξηγήσετε αν σας καλέσουν, αλλά όταν μπεις σε διαδικασία ελέγχου... ποτέ δεν ξέρεις.

 

Ας μην ξεχνάμε (που το ξεχνάμε) τις υποχρεώσεις μας έναντι της φορολογικής αρχής για την εξόφληση παραστατικών.

Ενεργοποιούνται νόμοι περί ξεπλύματος μαύρου χρήματος.

Ας μην αφήσουμε κάθε χαϊδεμένο του συστήματος που νομίζει ότι νομοθετεί να μας βάλει σε ένα τέτοιο λούκι. (μιλάω για τον κάθε κολλημένο υπάλληλο ΥΔΟΜ).

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα κάποιος αν θέλει να μου πει ποια έγγραφα βάζει στο φάκελο για την υπηρεσία (εκτός φυσικά τα των μελετών) π.χ. υπολογισμό αμοιβών από πρόγραμμα ή από ΤΕΕ κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

terry, ssouanis στην προσπάθεια είμαστε. Αλλά δεν πετυχαίνει πάντα. Μία φορά το πέτυχα περυσι.

(δε βγαζουμε και καθε τρεις και λιγο άδεια!!!)

παλευω τώρα με νεοσυσταθεισα πολεοδομία στη Θεσνικη, τους έστειλα γραπτα με μαιλ ολη τη νομοθεσια: τον 3919, τα έγγραφα ΠΕΧΩ, τις αναφορές του 4030 και της αποφασης εφαρμογής αυτου όπου ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ "αποδεικτικο ΕΤΕ", κλπ κλπ, έχει 2-3 βδομαδες και ακομα περιμένω να το φιλοσοφήσουν . Αλλα και γω πρέπει να πληρωθώ!! οπότε ειπα ας βαλει τα λεφτα ο πελάτης εκει που τον βολευει και μετα αν χρειαστεί μεταφέρω από Πειραιως στον οψεως κλπ.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως σε γνωστό μου μηχανικό το ΤΕΕ του απάντησε ότι δεν παύει η υποχρέωση κατάθεσης της αμοιβής στην ΕΤΕ για εκπονηθείσα μελέτη στο ΤΕΕ γιατί αυτή αναφέρεται στο αρθ. 3 του  Β.Δ./30-5-56.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ μπορει να λεει οτι θελει...

 

Και μενα μου ειχαν απαντησει κατι αντιστοιχο, και στο τελος συμπληρωσαν "σε καθε περιπτωση η εισφορα ΤΕΕ υπολογιζεται επι της νομιμης αμοιβης".... (οτι να' ναι δηλαδη..)

 

Αφηστε το ΤΕΕ να σκουζει.

Ισως κατι εχει να λαμβανει απο την ΕΤΕ, δεν εξηγειται διαφορετικα η συνεργασια αυτη.

 

 

ΥΓ. Τον τελευταιο καιρο εχουν ερθει καποια ΠΕΑ. Περισσοτερο χρονο καταναλωνω για συστημα αμοιβων, συμφωνητικα, taxis κτλ, παρα για το ΠΕΑ αυτο καθε αυτο..

Καταντια ειναι το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Terry μέσα στο φάκελο για την πολεοδομία βάζεις το έντυπο υπολογισμού αμοιβών από το ΤΕΕ;

 

Πάντως σε σχέση με τις αμοιβές που λέει το ΤΕΕ ότι ισχύει το άρθρο 3 του Β.Δ./30-5-56, ειλικρινά δεν το πιάνω, αφού το τελευταίο μιλάει για "κατάθεση των αμοιβών στο τεε" η οποία έχει καταργηθεί σύμφωνα με την παρ. 13 του αρθ. 7 του ν. 3919.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως και το βαζω.

Αυτο ζητανε κυριως.

Απο αυτο προκυπτει η συμφωνηθεισα αμοιβη και επι των νομιμων αμοιβων υπολογιζονται οι κραττησεις υπερ ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαβάζω και τα μπερδευω.

Για την αμοιβη μου, για μια τακτοποίηση αυθαιρετου , για μια άδεια .....ο πελάτης δεν μπορει να μου δωσει τα χρηματα της αμοιβής μου στο χερι ή να τα κατάθέσει μεσω γκισε στην ΕΤΕ και θελει μεσω i-banking.

Θα ειμαι οκ, αν μου κανει σε οποιοδήποτε λογαρισμό μου στη ΕΤΕ την κατάθεση των χρημάτων και αιτιολογία ως "αμοιβη μηχανικου";

τον κωδικο πληρωμης θα πρεπει να τον γραψω καπου; θα χρειαστει;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.