Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΕΕ ανυπότακτου μηχανικού.


neomatrix09

Recommended Posts

εδώ οι πολιτικοί (και οι δημοσιογράφοι κα) δεν πηγαίνουν στρατό αλλά δε βλέπουμε να επιβάλλεται κάποια τιμωρία

 

επίσης το ερώτημα δεν το κάνει ο ίδιος ..... αλλά ένας φίλος του ....

 

δικαίως διαμαρτύρεσαι!!!!!

αλλά εδώ ούτε νομοθετούμε ούτε επιβάλλουμε το νόμο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άποψη μου είναι οτι το να υπηρετήσει κάποιος τον ε.σ. ή όχι είναι καθαρά προσωπική επιλογή και οι επιπτώσεις βαραίνουν τον ίδιο...δεν έχει να κάνει με το αν είσαι μηχανικός, ταξιτζής, οικοδόμος.... κλπ. Ο συνάδελφος ζήτησε βοήθεια μέσω του φόρουμ και δόθηκαν κάποιες απαντήσεις.Τώρα αν κάποιος θεωρεί οτι όλοι οι μηχανικοί πρέπει να έχουν υπηρετήσει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και νομίζω οτι ανήκει σε άλλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για ατιμία μου κάνει να εκμεταλεύεσαι την παροχή δωρεαν πανεπιστημιακής εκπαίδευσης που σου προσφέρει το κράτος και μετά όταν σε έχει ανάγκη να δηλώνεις ανυπότακτος...

@sokbel: Άλλο μηχανικός που σπούδασες με χρήματα του ελληνικού δημοσίου (δωρεάν ανώτατη εκπαίδευση) και άλλο οικοδόμος. Αυτός που έχει συμετάσχει στην ανώτατη εκπαίδευση έχει μια υποχρέωση παραπάνω να υπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος έχει υπηρετήσει γνωρίζει τι γίνεται στο στρατό. Συμφωνώ με τον Brasco. Προσωπικά αν και ιδεολογικά είμαι αντίθετος με τον στρατό, υπηρέτησα αφού είναι υποχρεωτικό. Αν ήταν προαιρετικό δεν θα υπηρετούσα. Από την στιγμή όμως, που είναι υποχρεωτικό, να είναι για όλους (εννοείται τους υγιείς, αρτιμελείς κλπ) και όχι διάφορα λαμόγια να υπηρετούν στο σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites

@Brasco ΔΩΡΕΑΝ!??? Που σπούδασες; Εμένα πάντως μάτωσαν οι δικοί μου να βγάλω την σχολή και παράλληλα δούλευα....Αν αυτό είναι δωρεάν. Είναι σαν να λέμε οτι όταν είσαι στο στρατό πληρώνεσαι ( τα 3 ευρώ το μήνα!!!), αν και θεωρώ οτι η κουβέντα πάει αλλού θα πώ κάτι.Το τι είναι άτιμο ή τιμητικό έχει να κάνει με τον ηθικό κώδικα του καθενός πχ για μένα είναι ατιμωτικό και ξεφτίλα να ανέχομαι τον κάθε στρατόκαυλο καραβανά που με τρέχει απο το πρωί μέχρι το βράδυ...και να βαράω προσοχή και απο πάνω. Επαναλαμβάνω είναι προσωπικό ζήτημα και επιλογή το αν θα πας η όχι.... Είναι πολύ πιο τίμιο για μένα για κάποιον να πει οτι δεν πάει για ιδεολογικούς λόγους παρά να πάει και να βάλει 15000 βύσματα για να υπηρετήσει 50 μέτρα απο το σπίτι του και να τον πηγαίνει 3 έξω 1 μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείξτε μου και εμένα που ειναι αυτή η δωρεάν παιδεία ( χωρίς νοίκια, φροντιστήρια, κ.τ.λ) να το πώ στους γονείς που δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα.

''Άλλο μηχανικός που σπούδασες με χρήματα του ελληνικού δημοσίου (δωρεάν ανώτατη εκπαίδευση) και άλλο οικοδόμος. Αυτός που έχει συμετάσχει στην ανώτατη εκπαίδευση έχει μια υποχρέωση παραπάνω να υπηρετήσει.''

Δηλαδή να υπηρετήσει ο μηχανικός ένα χρόνο στην ελλάδα και ας υπηρετήσει και στο ιράκ ή στο αφγανιστάν για την ανοικοδόμηση του.:wink: αφού έχει μια υποχρέωση παραπάνω.

Για ποιά ατιμία μιλάς, που πήγε εξωτερικό και σπουδάζει:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχεις απόλυτο δίκιο Brasco συμφωνώ με αυτά που λες αλλά και με τον τρόπο που τα λες.

Τι να πει κανείς για τους προηγούμενους από εσένα...

Κατάλαβες τώρα για ποιους κάναμε διπλοσκοπιές στο στρατό?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του forum σας χαιρετώ. Θα ήθελα μία διευκρίνηση αν είναι δυνατόν σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ένας φίλος μου.

 

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/anypotaktoi.asp

Εδώ θα βρεις περισσότερες λεπτομέρειες. Τώρα εκτός του γεγονότος ότι η ανυποταξία είναι πλημμέλημα όπως άλλωστε λες, το ΤΕΕ σου ζητάει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις καταδικαστεί ή εκτίεις ποινή για κακούργημα. Είναι συνεπώς προφανές, ότι δεν τίθεται θέμα ψευδούς δήλωσης σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για ατιμία μου κάνει να εκμεταλεύεσαι την παροχή δωρεαν πανεπιστημιακής εκπαίδευσης που σου προσφέρει το κράτος και μετά όταν σε έχει ανάγκη να δηλώνεις ανυπότακτος...

@sokbel: Άλλο μηχανικός που σπούδασες με χρήματα του ελληνικού δημοσίου (δωρεάν ανώτατη εκπαίδευση) και άλλο οικοδόμος. Αυτός που έχει συμετάσχει στην ανώτατη εκπαίδευση έχει μια υποχρέωση παραπάνω να υπηρετήσει.

 

Ε τοτε ολες οι γυναικες ειναι ατιμες.

Εκτος και αν οι γυναικες πληρωνουν στο πανεπιστημιο και δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε ολες οι γυναικες ειναι ατιμες.

Εκτος και αν οι γυναικες πληρωνουν στο πανεπιστημιο και δεν το ξερω.

 

 

Άστο δε βγάζεις άκρη. Κάτι πικραμένοι που πέρασαν δύσκολα στο στρατό ...γιατί δε δούλεψε το βύσμα τους, βγάζουν τέτοια χολή συνήθως. 16 μήνες θητεία έχω κάνει, δύσκολα πέρασα και όποιον βρω του λέω αν μπορεί να το γλυτώσει, ας το κάνει. Έχουμε φτάσει στο 2009 και αδυνατούμε να καταλάβουμε ακόμα ότι ο στρατός και οι δαπάνες του, μόνο κακό έκαναν όλα αυτά τα χρόνια στη χώρα... Όποιος μπορεί να το αποφύγει, να το κάνει με κάθε μέσο και να βγει στην παραγωγή μια ώρα αρχύτερα. Περισσότεροι φορολογούμενοι στην τελική.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.