Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

Εμένα με ΜΕΚ δεν μου έρχεται κατι έξτρα... Και το εχω σε εταιρεια παρκαρισμένο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H EETEM έβγαλε μια σωστή ανακοίνωση , ότι το σύστημα είναι παραχώρηση του ΥΠΕΚΑ στο ΤΕΕ και ότι για την διαδικασία αυτή πληρώνεται από το τέλος των αυθαιρέτων και έτσι κανείς δεν οφείλει κάτι για το σύστημα στο ΤΕΕ . 

Προφανώς τα μέλη του ΤΕΕ οφείλουν την εισφορά , αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το σύστημα του ΥΠΕΚΑ που διαχειρίζεται το ΤΕΕ .

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κλείσει το ΤΕΕ όλα τα συστήματα, αρκεί να κλείσει το σύστημα αμοιβών.

Μετά δεν θα μπορεί κανείς να βγάλει άδεια δόμησης, ΠΕΑ, βεβαίωση 4178, κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κλείσει το ΤΕΕ όλα τα συστήματα, αρκεί να κλείσει το σύστημα αμοιβών.

Μετά δεν θα μπορεί κανείς να βγάλει άδεια δόμησης, ΠΕΑ, βεβαίωση 4178, κτλ

 

Οπότε οι υπόλοιποι που δεν ασχολούνται με αυτά, δεν είναι ανάγκη να πληρώνουν ΤΕΕ 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, υπάρχουν "μηχανικοί" στην πιάτσα που έχουν τελειώσει δημοτικό, δεν έχουν ανοίξει ποτέ βιβλία κτλ, όλα μαύρα. Παίρνουν όλες τις "μαύρες" δουλειές, ανακαινίσεις, στέγες, αποθήκες, αγροτικά κτήρια και ότι άλλο "δεν χρειάζεται" (κατά τα λεγόμενά τους) άδεια.

 

Απάντησα όμως για το θέμα μας, για το σύστημα του ΤΕΕ.

 

Σκέφτηκα μόλις και το εξής: το ΤΕΕ έχει σκοπό μεταξύ των άλλων και την σωστή λειτουργία της αγοράς. Για να λειτουργεί σωστά η αγορά πρέπει να λειτουργούν όλοι με τους ίδιους όρους. Πρέπει είτε όλοι να πληρώνουν συνδρομή είτε κανένας. Αν δεν πληρώνει κανένας συνδρομή, τότε το ΤΕΕ δεν θα έχει χρήματα για να λειτουργήσει και θα κλείσει, οπότε μένει η δεύτερη επιλογή δηλαδή να πληρώσουν όλοι. Αυτό προσπαθεί να εφαρμόσει, όσο και να μην μας αρέσει. Νομίζω το έχω πει ξανά, δεν μου αρέσει να πληρώνω περισσότερα απ'όσα βγάζω (ΦΠΑ, εφορία, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, εμπορικό επιμελλητήριο, κτλ) αλλά αφού πρέπει να τα πληρώσω τα πληρώνω, έτσι θεωρώ δίκαιο να τα ζητάει και από τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για μαύρους, ξέρω για μισθωτούς ή εργαζόμενους σε διάφορες εταιρείες που δεν τους χρειάζεται το σύστημα του ΤΕΕ. Σε αυτούς αναφερόμουν....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειάζεται κάποιος το σύστημα του ΤΕΕ το πιθανότερο είναι να μην πληρώσει τις οφειλές από συνδρομές του ΤΕΕ, δεν υπάρχει καμία άλλη κύρωση πλην του περιορισμού πρόσβασης στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια το λύσαμε :)

Οπως και αν εχει αφου το ΤΕΕ ανακοίνωσε ρυθμίσεις οφειλών, ο ντορος θα περιοριστεί. Θα κανει ο άλλος πάγια εντολή στην χειρότερη θα του βγαίνει κανά 20ρικο το μηνα και οκ. Καποιος που εχει οφειλές άνω των 5 ετών και χρησιμοποιεί εντατικά το σύστημα το θεωρώ εξαιρετική περιπτωση να υπαρχει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειάζεται κάποιος το σύστημα του ΤΕΕ το πιθανότερο είναι να μην πληρώσει τις οφειλές από συνδρομές του ΤΕΕ, ....

 

Ωραια το λύσαμε :)....

 

 

Το λύσαμε... έχε όμως κατά νου μια μικρή λεπτομέρεια....

 

Αν το χρειαστείς μετά 10 ή και 20 χρόνια (θου κύριε) τότε ακόμα και για μια απλή βεβαίωση ότι είσαι μέλος του ΤΕΕ θα απαιτηθεί να πληρώσεις όλες τις συνδρομές (τα 20 χρόνια)... με τιμή ανα έτος την τιμή που θα είναι εν ισχύ τότε....

πχ αν τότε είναι 150ε το έτος θα πρέπει να πληρώσεις 150 Χ 20...

 

Ενημερωτικά δε συνάδερφοι που χρειάστηκαν κάτι σαν αυτό η διαφορά που είχαν ήταν ακόμα πιο μεγάλη (είχαμε και πιο μεγάλο πληθωρισμό τότε, αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

 

Πολλοί έχουν καεί με αυτή την μικρή λεπτομέρεια. Να το ξέρεις να μη γκρινιάζεις τότε σαν τα πρωταθλήματα που δεν βλέπεις...  :mrgreen:

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Νταξ οκ, αλλά πες μου τι πιθανότητες έχει κάποιος που δεν ασχολήθηκε ποτέ του με το άθλημα του ελεύθερου επαγγελματία να το γυρίσει μετά από 10 και 20 χρόνια που λες?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.