Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση δ


Recommended Posts

Έχω ένα οικόπεδο που έχει μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος Η = 22,75 μ. 
Εγώ όμως εξαντλώ τον συντελεστή δόμησης στο Η = 18,70 μ. 
Οπότε για τις αποστάσεις Δ και δ στην θέση του Η βάζω το 18,70 μ. (σύμφ. με το άρθρο 3)
 
Πάνω απο το 18,70 θα είναι χώρος κύριας χρήσης 35 τ.μ. (συμφ. με το άρθρο 19 παρ. 2.α)
και στο ίδιο επίπεδο θα είναι και η απόληξη του κλιμακοστασίου (συμφ. με το άρθρο 19 παρ.2.γ)
 
Το ύψος του χώρου κύριας χρήσης και της απόληξης δεν το βάζω στο Η για τον υπολογισμό του Δ ή δ. Σωστά;;
 
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά, ο τίτλος του άρθρου 19 είναι "κατασκευές πάνω από το κτίριο" και επιτρέπονται και πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος.

Edited by Latg
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύμφωνα με την τροποποίηση του Ν4759/2020 η ελάχιστη απόσταση κτιρίων στο ίδιο οικόπεδο για τα οικόπεδα της παραγράφου 1 του άρθρου 14 είναι δ.Για τα οικόπεδα της παραγράφου 2 του άρθρου 14 , δηλαδή αυτά που εντάχθηκαν στο σχέδιο μετά την εφαρμογή του ΓΟΚ (1985) ισχύει ακόμα το Δ????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

On 13/10/2023 at 1:07 ΜΜ, mvichos said:

Καλημέρα, μετά από επικοινωνία με αρμόδια ΥΔΟΜ , μου απάντησαν ότι και στα οικόπεδα που εντάχθηκαν στο σχέδιο μετά την εφαρμογή του ΓΟΚ, (Αρθρο 14 παρ.2) η απόσταση μεταξύ των κτιρίων λαμβάνεται ως δ (ίδια με τα οικόπεδα της παρ. 1 του ίδιου άρθρου , όπως τροποποιήθηκε με τον Ν4759/20).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

θέλω να βγάλω μία άδεια προσθήκης κατ'επέκταση κι έχω κολλήσει στο πως να τοποθετήσω την προσθήκη. Ουσιαστικά στο οικόπεδο υπάρχουν ήδη δύο κτίρια ένα κατάστημα και μία αποθήκη. Εγώ θέλω να κάνω μία επέκταση στο πίσω τμήμα του καταστήματος για τουαλέτες. Προφανώς δεν μπορώ να το τοποθετήσω σε απόσταση από την αποθήκη <2,50μ οπότε θα το κάνω σε επαφή. Τι σημαίνει ακριβώς αυτό όμως...ο πελάτης μου ζητάει το «σενάριο 1» όπου απλά ακουμπάνε οι γωνίες των κτιρίων, θεωρώ όμως ότι αυτό δεν γίνεται, κάνω λάθος? ΝΑΙ κάνω λάθος, διότι μόλις γύρισα από ΠΟλεοδομία και ο υπάλληλος μου είπε ότι και αυτή η λύση είναι οκ. Οπότε πρότεινα το σενάριο 2, όπου η προσθήκη εφάπτεται σε τμήμα πλευράς. Screenshot2023-10-2614_39_24.thumb.png.ce71e782bcfd71597187216f656ec17f.pngΠώς το βλέπετε αυτό?

ΥΓ: έχω αρκετή απόσταση από τα πίσω και πλάγια όρια.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω περίπτωση εξαώροφης πολυκατοικίας εντός σχεδίου, όπου ο 5ος & 6ος όροφος υποχωρούν στην πίσω όψη, οπότε το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο προεξέχει προς την πίσω όψη σε σχέση με το περίγραμμα των 2 αυτών ορόφων. Χρειάζεται να αφήσω δ από το κλιμακοστάσιο πρός τα πλάγια όρια και αν ναι, μπορώ να το θεωρήσω απόληξη κλιμακοστασίου σε δώμα?  

20231118_122908.jpg

Edited by Dizzy
Link to comment
Share on other sites

Θέλει ναι.

Πρακτικά μπορείς να το αποφύγεις προβλέποντας τοίχους εντός δόμησης σε κάθε όροφο και στα δύο όρια.
Απλά τότε προσοχή οι από πάνω εξώστες να μην ακουμπάνε και δεξιά και αριστερά για να μην έχεις ΑΗΧ (ή φτιάχνεις ΑΗΧ και ξεμπερδεύεις αν δεν έχεις ΣΔ αλλά έχεις όγκο και βγαίνει το 35%)

Edited by Latg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Dizzy said:

.... μπορώ να το θεωρήσω απόληξη κλιμακοστασίου σε δώμα?  

 

αφού εκτός των άλλων θα έπρεπε (αν ήταν δώμα) για να θεωρηθεί ως απόληξη κλιμ/σιου να μη υπάρχουν άλλες κατασκευές κτηριακές στο Δώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.