Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση δ


Recommended Posts

Άρα το Δ και δ που αναφέρεται στα πλάτη των προστεγασμάτων στα εκτός σχεδίου είναι ότι και στα εντός; 

Δεν παίρνουμε δηλαδή Δ=15, Δ=10, Δ=5 κτλ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους...έχω οικόπεδο με κάθετη, όπου ο διπλανός έχει οικοδομήσει. Εγώ όπως διαβάζω πρέπει να τοποθετηθώ στην κάθετή μου, και η απόσταση από το κτίριο της διπλανής κάθετης να είναι >δ. Μπορεί να έχει εφαρμογή το άρθρο 14, περιπτ.στ του ΝΟΚ, βάσει του οποίου αν δεν μπορεί να διασφαλιστεί πλευρά κτιρίου 9,00μ. τότε μπορώ να κολλήσω στο πλάγιο όριο (που στην περίπτωση μου είναι το κτίσμα του διπλανού; Ο διπλανός έχει τοποθετηθεί από την κάθετη απόσταση 1,00μ. και σε εμένα (αν εφαρμόσω το δ) προκύπτει διάσταση 7,50μ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν η απόσταση δ έχει εφαρμογή καθ' ύψος. 

Ουσιαστικά θέλω να μάθω αν σε κτήριο που εφάπτεται στους α/β ορόφους και μετά έχει απόσταση από το πλάγιο όριο στους υπόλοιπους ορόφους, έχω υποχρέωση δ και κυρίως αν οι εξώστες μου που θα είναι εντός της κάλυψης μου, έχουν υποχρέωση 1/4 δ.

erwtima_d.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2022 at 1:56 ΜΜ, HAROUL said:

Καλησπέρα σε όλους...

Καθυστερημένη απάντηση

Το όριο μεταξύ των καθέτων ΔΕΝ είναι όριο οικοπέδου, άρα δεν ισχύει αυτό που επικαλείσαι. Η θέση των μελλοντικών κτιρίων θα πρέπει να προσδιοριζεται με σαφήνεια στη σύσταση. Αν δεν έχει προσδιοριστεί (κακώς) τότε, όποιος πρόλαβε πρόλαβε...

Αν ομως έχει προσδιοριστεί, αλλά κάποιος δεν τηρήσει το περίγραμμα (ειδικά ως προς το κοινό όριο) εμπίπτει σε παράβαση του Α.Κ. κι ο θιγόμενος έχει δικαίωμα να ζητήσει αποζημίωση

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

ΝΑΙ

Συμφωνα με το Εγγρ.47352/26.11.2015, δεν προσδιορίζεται όμως οτι μπορώ να έχω εξώστη μεγαλύτερο του 1/4 δ εφόσον το κτήριο μου είναι σε επαφή;image.png.004c1f991973b1da645f44d57af0223f.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτά (κατ' άρθρο κλπ γιατί είναι πολλά και σε ζαλίζουν) τα είχα ψάξει και έβγαλα το συμπέρασμα ότι με όλα αυτά που αναφέρονται απλά καταργείται "το κόψιμο" του εξώστη κατά 1.0μ από το όμορο οικόπεδο όταν το κτίσμα εφάπτονταν σ' αυτό που ίσχυε με τον ΓΟΚ 85

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια. Σε οικοπεδο με υφισταμενο κτίσμα 21 μ θα αεγερθεί κτίριο κατοικιών που όμως με νεο φεκ στη περιοχη ορίζεται ως μαξ ύψος το 15, στο οποίο θα φτασει και το κτίριο των κατοικιων. Το Δ,δ με ποιο ύψος το υπολογίζω????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
4 ώρες πριν, ilias said:

Με τους σημερινούς όρους δόμησης, με το σημερινο Ηmax περιοχής.

εχεις να μου πεις παραπομπη μηπως? στην πολεοδομια προφορικα ενας λεει οτ ενα ενας το άλλο, εχω ρωτησει γραπτά αλλά απαντηση δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.