Μετάβαση στο περιεχόμενο

Α.Π.Υ.-(γενικα θεματα για αποδειξεις-τιμολογια)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε (όσο μπορεί να είναι τέτοια !!!)

 

Βρήκα ενα έντυπο απο σεμινάριο του 2015 στο Περιφερειακό Τμήμα Πελοποννήσου και μου δημιουργίθηκε η απορία για τον ορισμό του ΑΘΕΩΡΗΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ !!!

 

Αληθεύει αυτός ο ορισμός του ΑΘΕΩΡΗΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ που δίνεται απο το σεμινάριο οτι σ' αυτού του είδους τα παραστατικά το μέγιστο ποσό είναι 100 ευρώ, ενω αφήνει να εννοηθεί οτι πάνω απ' αυτό το ποσό το τιμολόγιο πρέπει να είναι ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ?????

 

Σωτήρη HELP ..... μπορείς να τοποθετηθείς επι του ερωτήματος ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση !!!!

 

ΥΓ

Ελπίζω να ΜΗΝ ισχύει ο ορισμός ... αλλοιώς την .... !!!! > :(

 

edit

Ξέχασα να ανεβάσω τη φωτο :)

 

Θεωρημένα , πριν τη χρήση τους , τιμολόγια τέρμα , το τέρμα θα το βρεις στην ΠΟΛ 1004/04-01-2013.

Τώρα αυτό που διάβασες πιθανότατα αφορά την έκδοση απλοποιημένου τιμολογίου (το προβλέπει ο Ν 4308/2014 . Το ΑΠΛΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΛΗΠΤΗ . )

Οντως εστιάζοντας σε αυτό που ανεβασες είναι πράγματι για το απλοποιημένο τιμολόγιο . Θα μπορούσε να λείπει η φράση "αθεώρητο βέβαια " γιατι η θεώρηση των τιμολογίων σταμάτησε ήδη με τον ΚΦΑΣ και πριν την έναρξη ισχύος του Ν 4308/2014 , με τον οποίο καθιερώθηκε και η΄δυνατότητα έκδοσης (υπο προυποθέσεις)  απλοποιημένου τιμολογίου.

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καθυσήχασα ... καλή χρονιά να έχεις και πάντα με υγεία !!!!

 

Όντως με την έναρξη του ν. 4308/14 αγόρασα 2 2πλοτυπα ΤΠΥ και τα χρησιμοποιώ και έχω κόψει δελτία με ποσά μεγάλυτερα απο 100 !!!

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου (και το γνώριζα αλλά ήθελα την επιβεβαίωση σου) απο 1/1/15 δεν θεωρούνται ΑΠΥ + ΤΠΥ, αλλά όταν το είδα στο έντυπο του σεμιναρίου με ζώσανε ... τα φίδια !!! :)

 

Συνεπώς και αυτό που μ' ενδιέφερε είναι οτι δεν ισχύει το χρηματικό όριο των 100 ευρώ στα αθεώρητα τιμολόγια ... ανεξάρτητα τον όποιο ορισμό εσυ δίνεις (ως καθ' ύλην γνώστης) στο απλοποιημένο ή όχι τιμολόγιο !!!

 

Ευχαριστώ πολύ !!!!

+1

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καθυσήχασα ... καλή χρονιά να έχεις και πάντα με υγεία !!!!

 

Όντως με την έναρξη του ν. 4308/14 αγόρασα 2 2πλοτυπα ΤΠΥ και τα χρησιμοποιώ και έχω κόψει δελτία με ποσά μεγάλυτερα απο 100 !!!

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου (και το γνώριζα αλλά ήθελα την επιβεβαίωση σου) απο 1/1/15 δεν θεωρούνται ΑΠΥ + ΤΠΥ, αλλά όταν το είδα στο έντυπο του σεμιναρίου με ζώσανε ... τα φίδια !!! :)

 

Συνεπώς και αυτό που μ' ενδιέφερε είναι οτι δεν ισχύει το χρηματικό όριο των 100 ευρώ στα αθεώρητα τιμολόγια ... ανεξάρτητα τον όποιο ορισμό εσυ δίνεις (ως καθ' ύλην γνώστης) στο απλοποιημένο ή όχι τιμολόγιο !!!

 

Ευχαριστώ πολύ !!!!

+1

 

1 ) Οι ΑΠΥ και τα ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ των λεγόμενων ελευθερίων επαγγελμάτων δεν θεωρούνται απο 01-01-2013 ( βλέπε σχετικα ΠΟΛ 1004/04-01-2013 ), ανεξαρτήτως του ποσού που αναγράφεται σε αυτά.

2) Τον ορισμό του απλοποιημένου τιμολογίου δεν τον δίνω εγώ , αλλά ο νόμος 4308/14 και επι των διατάξεων του νόμου αυτού ήταν και το σεμινάριο από το υλικό του οποίου έκανες ανάρτηση ενός (μικρού) τμήματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι έκανα λάθος στη χρονολογία αθεώρητων ΑΠΥ + ΤΠΥ είναι απο 1/1/13 κι έγραψα 1/1/15 :)

2) Σχήμα λόγου ήταν για τον ''ορισμό που δίνεις'' ...

 

Και πάλι ευχαριστώ !!!

 

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σας έχει τύχει να εκδώσετε παραστατικό για παροχή υπηρεσίας σε διαχειριστή πολυκατοικίας, συνοικισμού κλπ; Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Κόβουμε μία απόδειξη λιανικών συναλλαγών στο όνομα των συνδιαχειριστών προσθέτοντας "ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ"; Με το προσωπικό τους ΑΦΜ ή χωρίς ΑΦΜ; Τη συναλλαγή την δηλώνουμε κανονικά στις τριμηνιαίες καταστάσεις; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

 

Έχω μπερδευτεί τελείως......ποια η διαφορά μεταξύ ΤΠΥ και ΑΠΥ για την περίπτωση ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού? Εγώ μέχρι τώρα είχα θεωρημένο διπλότυπο μπλοκάκι Β' κατηγορίας ΑΠΥ. Τώρα μου τελείωσαν οι σελίδες και θέλω να συνεχίσω με αθεώρητο. Ένας λογιστής μου είχε πει να πάρω ΤΠΥ αθεώρητο. Αλλά από αυτά που διαβάζω, τελικά ούτε οι ΑΠΥ πλέον θεωρούνται. Άρα με ποιο κριτήριο επιλέγουμε? Το θεωρημένο μπλοκ ΑΠΥ που έχω εξαντλήσει, έχει ακόμα σελίδες που είναι αθεώρητες. Θα μπορούσα να χρησιμοποιώ και αυτές?

Link to comment
Share on other sites

Οι σελίδες τελείωσαν τελικά ή δεν τελείωσαν;  :smile:

Όπως και να 'χει:

Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για παροχή υπηρεσιών) -> Ιδιώτες

Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών -> Επιτηδευματίες

Αθεώρητα

Link to comment
Share on other sites

Οι σελίδες τελείωσαν τελικά ή δεν τελείωσαν;  :smile:

Όπως και να 'χει:

Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για παροχή υπηρεσιών) -> Ιδιώτες

Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών -> Επιτηδευματίες

Αθεώρητα

 

Σε μπέρδεψα μάλλον! Οι θεωρημένες σελίδες τελείωσαν...στην εφορία όταν έκανα έναρξη δεν θεώρησαν ολόκληρο το μπλοκ.

Εγώ πάντως με το θεωρημένο έκοβα κυρίως σε επιτηδευματίες αλλά και σε κάποιους ιδιώτες. Δεν είχα ΤΠΥ ποτέ.

Δεν υπάρχει ένα μπλοκ που να τους πιάνει όλους να μην μπερδευόμαστε? 

Η αρίθμηση ξεκινάει σε κάθε μπλοκ από την αρχή ή συνεχίζω από το τελευταίο νούμερο του παλιού?

Link to comment
Share on other sites

Για παροχή σε επιτηδευματία στην έδρα της επιχείρησης -> ΤΠΥ

Αν δεν αφορά την επιχείρηση, μπορεί να κόψει ΑΠΥ

 

Παράδειγμα

Μηχανικός αναλαμβάνει την έκδοση 2 ΠΕΑ, το ένα για το ιατρείο και το άλλο για το σπίτι ενός γιατρού.

Για το ΠΕΑ που αφορά το ιατρείο θα εκδοθεί ΤΠΥ, για το σπίτι θα εκδοθεί ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.