Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

  • 4 months later...

Θα ηθελα τη βοηθεια σας.

 

εχω μια στηλη με ημερομηνια παραγγελιας καποιων προιοντων, καποια αλλη στυλη με εκτιμωμενη ημερομηνια παραλαβης των προιοντων σε εβδομαδες ( πχ 1,2,10 εβδομαδες).

 

Αυτο που θελω τωρα εναι οταν ερχεται η ημερομηνια της εκτιμωμενης παραλαβης να κιτρινιζει ολη η σειρα του συγκεκριμενου προιοντος.

 

Πως μπορω να το κανω;

Link to comment
Share on other sites

Δες το παρακάτω και ίσως πάρεις μια ιδέα.

 

EDIT:

Πρόσεξε μια λεπτομέρεια. Περίπου στο 00:34 σβήνω το σύμβολο του "$".

Επίσης αν θες να κιτρινίζει ΜΟΝΟ την ημέρα που ξεπερνιέται η ημερομηνία τότε μπορείς να επέμβεις στην συνάρτηση και να αφήσεις μόνο το σύμβολο του "=".

Ashampoo_Snap_2015.06.04_21h00m54s_005_.wmv

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δες το παρακάτω και ίσως πάρεις μια ιδέα.

 

EDIT:

Πρόσεξε μια λεπτομέρεια. Περίπου στο 00:34 σβήνω το σύμβολο του "$".

Επίσης αν θες να κιτρινίζει ΜΟΝΟ την ημέρα που ξεπερνιέται η ημερομηνία τότε μπορείς να επέμβεις στην συνάρτηση και να αφήσεις μόνο το σύμβολο του "=".

 

Κατ αρχας να σε ευχαριστησω πολυ.

 

το εκανα για ενα κελι, για να εφαρμοστει σε ολη τη στυλη αλλα και σε μελλοντικες εγγραφες τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω αυτό που λες ....

1) για τις μελλοντικές εγγραφες .... copy και paste την λογική της γραμμογράφησης των κελλιών (formulas) κλπ σε όσες γραμμές θες

2) για την εφαρμογή στην στήλη αντί να επιλέξεις αυτό που εγώ επέλεξα (πριν την επιλογή του conditional formating) .... εσύ διάλεξε την στήλη...

 

Ελπίζω να κατάλαβα καλά ... και να σε βοήθησα.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

στο excel ξερω τα βασικα και οποιος μπορει ας δωσει μια βοηθεια.Εχω βρει πως να δινω τιμη σε ενα textbox (πλαισιο κειμενου) και να ενημερωνεται ενα κελι.Το αντιθετο υπαρχει τροπος να το κανω? να δινω τιμη σε ενα κελι και να διαβαζει αυτη την τιμη το textbox?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα... έχω ένα θεματάκι με το excel, εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

Έχω την έκδοση 2003 και εγκατεστημένο και ένα patch (το οποίο εάν θυμάμαι καλά το είχα κατεβάσει από το site της microsoft) για να ανοίγει και αρχεία .xlsx που είναι φτιαγμένα με τη έκδοση 2007.

Προσπαθώ να ανοίξω ένα αρχείο .xlsx αλλά δεν εμφανίζεται ολόκληρο... ανοίγει μόνο τις πρώτες 65536 γραμμές ενώ υπάρχουν και άλλες παρακάτω (είναι μία ονομαστική αλφαβητική λίστα) χωρίς να εμφανίζεται κάποιο μήνυμα σφάλματος μετατροπής. Το ίδιο αρχείο το δοκίμασα σε μία trial έκδοση του 2007 σε άλλο pc και εμφανίζεται κανονικά. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην μετατροπή από .xlsx(2007) σε .xls(2003);

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω;

Παραθέτω και το αρχείο εάν κάποιος έχει όρεξη να το κοιτάξει...

pistopoihmenoi_090516.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...τουλάχιστον δεν το κάνει μόνο σε μένα... με προβληματίζει ότι δεν μου βγάζει μήνυμα σφάλματος. Στο συγκεκριμένο αρχείο εάν δεν ήξερα ότι είναι ονομαστική αλφαβητική λίστα δεν θα καταλάβαινα ότι υπάρχει πρόβλημα...ευχαριστώ που το κοίταξες... Εάν ξέρει κανείς πως λύνεται θα του ήμουν ευγνώμων!

 

Edit 11:54

Οκ... μόλις έκανα update και έβαλα το service pack 3 και πλέον μου βγάζει μήνυμα σφάλματος... απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα εκτός εάν κάνω upgrade στην έκδοση 2007.

post-4362-0-89325800-1463000114_thumb.png

 

Edited by lou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.