Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη πιστοποίησης επαγγελματικών προσόντων τεχνικών από το Ινστιτούτο Μικρών Επιχειρήσεων της ΓΣΕΒΕΕ


Engineer

Recommended Posts

Να θέσω και 'γω έναν προβληματισμό ως νέος μηχανικός. Θεωρείτε λογικό μετά την εγγραφή στο ΤΕΕ να έχουμε πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα σε ό,τι έχει σχέση με την ειδικότητα μας;  Σε άλλες χώρες που δεν ρυθμίζεται το επάγγελμα από το κράτος, ρυθμίζεται από την αγορά. Π.χ. σε χώρα του εξωτερικού δεν θα πάει κάποιος σε κάποια εταιρία που ασχολείται με HVAC να τους ζητήσει μελέτη πυροπροστασίας. Σίγουρα το πρόβλημα με το "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω" προκύπτει λόγω της ελληνικής ιδιαιτερότητας του μηχανικού one man show. Θα με ενδιέφερε η άποψη των παλαιότερων συναδέλφων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι στην ειδικότητα του καθενός...Ενας γυναικολόγος είναι γυναικολόγος σε όλα από την αρχή. Δεν ξεκινάει με υπερήχους, μετά πιστοποιείται για φυσιολογικό τοκετό και μετά από χρόνια ξανά πιστοποιείται για καισαρική... Ελεος

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην ειδικότητα του καθενός...Ενας γυναικολόγος είναι γυναικολόγος σε όλα από την αρχή. Δεν ξεκινάει με υπερήχους, μετά πιστοποιείται για φυσιολογικό τοκετό και μετά από χρόνια ξανά πιστοποιείται για καισαρική... Ελεος

 

Αν και θεωρώ οτι δεν πρέπει να μπούμε στην λογική της σύγκρισης με άλλες ειδικότητες θα έλεγα οτι ο γυναικολόγος ασχολείται μόνο με γυναικολογικά δεν πιάνει και λίγο απο ορθοπεδικά, λίγο από οδοντιατρική, λίγο ψυχιατρική κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό λέμε ένας μηχανολόγος με τα μηχανολογικά ένας πολιτικός με τα δικά του κτλ κτλ.... Και σε γενικές γραμμές σήμερα αυτό γίνεται. Τουλάχιστον σε επίπεδο εταιρειών ο ρόλος του καθενός είναι συγκεκριμένος. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσατε τα ιατρικά, το σωστό είναι ο καθείς στο είδος του.

Πριν 50 (και βάλε χρόνια) χρόνια όμως μπορούσε άνετα ένας καλός παθολόγος να έχει γενικότερες γνώσεις (αλλεργιολογίας π.χ.)

Σήμερα όμως που οι επιστήμες τρέχουν με διαστημικούς ρυθμούς, επιβάλλεται η εξειδίκευση. 

Αυτό συμβαίνει και στο δικό μας τομέα.

Πριν 30 (+) χρόνια, μπορούσες να τα βγάλεις άνετα πέρα, σχεδόν σε όλο το φάσμα της ειδικότητας.

Σήμερα όμως, με την πολυπλοκότητα της νομοθεσίας αφενός, με τις νέες εφαρμογές και απαιτήσεις από την άλλη, η εξειδίκευση είναι απαραίτητη προκειμένου να αποφύγεις το λάθος.

Γι' αυτό είμαι υπέρ των εταιρικών σχημάτων. Και μάλιστα με καθετοποιημένες δραστηριότητες

Από το real estate, έως την παράδοση του έργου "με το κλειδί στο χέρι". 

Αρκεί να καταλάβουμε ότι :

- Η ισχύς εν τη ενώσει

- Το ατομικό συμφέρον, περνάει πλέον μέσα από το ομαδικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα ξεκίνησαν απο τα επαγγελματικά δικαιώματα του πολιτικού (υπερ)μηχανικού. Ακόμα και σήμερα στην Ελλάδα σαν μηχανικό θεωρούνε μόνο τον πολιτικό. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ είμαι Πολιτικός Μηχανικός και ο αδελφός μου Αρχιτέκτονας. Έχουμε ένα γραφείο που αναλαμβάνει μελέτες και επιβλέψεις για κτίρια. Καμιά φορά μας αναθέτουν κάποιοι και το κομμάτι της κατασκευής του σπιτιού τους. Όταν βγήκε ο νόμος για τους ημιυπαίθριους, κάναμε αρκετές ρυθμίσεις ημιυπαιθρίων. Όταν βγήκε ο νόμος για τα αυθαίρετα, κάναμε αρκετές ρυθμίσεις αυθαιρέτων. Όταν άρχισαν τα ενεργειακά πιστοποιητικά,και αφού είχα κάνει ήδη πάνω από 50 μελέτες θερμομόνωσης για κτίρια, θεώρησα ότι μπορώ να κάνω και ενεργειακά πιστοποιητικά. Αυτά είναι σε γενικές γραμμές τα αντικείμενα εργασίας ενός μέσου Τεχνικού Γραφείου. Γιατί για να συνεχίσουμε να ασχολούμαστε με τις ίδιες δραστηριότητες πρέπει να πάμε να πιστοποιηθούμε;

 

Οι Έλληνες Διπλωματούχοι Μηχανικοί είναι επιστημονικά επαρκείς για το αντικείμενο απασχόλησής τους. Αν έρθει το κράτος ή ο Μπόμπολας και μου πεί κάνε μου τη μελέτη για μία σήραγγα ή για μια γέφυρα, προφανώς και δεν θα το κάνω. Η για να το πω και αλλιώς. Δεν θα έρθει ποτέ το κράτος ή ο Μπόμπολας να μου αναθέσουν τη μελέτη μιας σήραγγας ή μιας γέφυρας. Θα πάνε σε κάποιους που ασχολούνται με αυτές τις μελέτες.

 

Δηλαδή τελικά νομίζουν κάποιοι αρμόδιοι που σχεδιάζουν για το μέλλον του κλάδου μας ότι κάποια απαγόρευση συνέχισης μιας επαγγελματικής δραστηριότητας από κάποιους, βάζοντας υποχρεωτικές πιστοποιήσεις, θα ανεβάσει το επίπεδο των Τεχνικών Έργων στην Ελλάδα. Είναι σαν να λέει κάποιος ότι τα ενεργειακά πιστοποιητικά που βγήκαν αυτό το τετράμηνο ήταν καλύτερα από αυτά που έβγαιναν προηγουμένως.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό λέμε ένας μηχανολόγος με τα μηχανολογικά ένας πολιτικός με τα δικά του κτλ κτλ.... Και σε γενικές γραμμές σήμερα αυτό γίνεται. Τουλάχιστον σε επίπεδο εταιρειών ο ρόλος του καθενός είναι συγκεκριμένος. 

 

Ο ΠΜ έχει στατικά, συγκοινωνιακά, γεωδαισία που από μόνα τους είναι τεράστια κομμάτια. Ο ΜΜ HVAC, πυρασφάλειες, ενεργειακά κτλ. που πάλι το καθένα από μόνο του είναι ένα μεγάλο κομμάτι

 

Λοιπόν εγώ είμαι Πολιτικός Μηχανικός και ο αδελφός μου Αρχιτέκτονας. Έχουμε ένα γραφείο που αναλαμβάνει μελέτες και επιβλέψεις για κτίρια. Καμιά φορά μας αναθέτουν κάποιοι και το κομμάτι της κατασκευής του σπιτιού τους. Όταν βγήκε ο νόμος για τους ημιυπαίθριους, κάναμε αρκετές ρυθμίσεις ημιυπαιθρίων. Όταν βγήκε ο νόμος για τα αυθαίρετα, κάναμε αρκετές ρυθμίσεις αυθαιρέτων. Όταν άρχισαν τα ενεργειακά πιστοποιητικά,και αφού είχα κάνει ήδη πάνω από 50 μελέτες θερμομόνωσης για κτίρια, θεώρησα ότι μπορώ να κάνω και ενεργειακά πιστοποιητικά. Αυτά είναι σε γενικές γραμμές τα αντικείμενα εργασίας ενός μέσου Τεχνικού Γραφείου. Γιατί για να συνεχίσουμε να ασχολούμαστε με τις ίδιες δραστηριότητες πρέπει να πάμε να πιστοποιηθούμε

 

Αν πραγματικά πιστεύουμε οτι ρυθμίσεις ημιυπαίθριων και αυθαιρέτων σε κάνουν μηχανικό ζήτω που καήκαμε. Καλά είναι σαν  μια ένεση ρευστότητας αλλά μέχρι εκεί

 

Οι Έλληνες Διπλωματούχοι Μηχανικοί είναι επιστημονικά επαρκείς για το αντικείμενο απασχόλησής τους.

 

 

Συμφωνώ απλά το ελληνικό σύστημα one man show, όχι απλά δεν τον βελτιώνει στην πορεία του επαγγελματικού βίου του αλλά το αντίθετο. Με όσους συναδέλφους έχω συνεργαστεί και ήταν άνω των 40 (τονίζω το ηλικιακό, γιατί στους νέους υπάρχει διαφορετική νοοτροπία), δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, μιλάμε για πολύ άρπα-κόλλα κατάσταση. 

 

 

tetris +1 από μένα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγήκε ο νόμος για τους ημιυπαίθριους, κάναμε αρκετές ρυθμίσεις ημιυπαιθρίων. Όταν βγήκε ο νόμος για τα αυθαίρετα, κάναμε αρκετές ρυθμίσεις αυθαιρέτων. Όταν άρχισαν τα ενεργειακά πιστοποιητικά,και αφού είχα κάνει ήδη πάνω από 50 μελέτες θερμομόνωσης για κτίρια, θεώρησα ότι μπορώ να κάνω και ενεργειακά πιστοποιητικά. Αυτά είναι σε γενικές γραμμές τα αντικείμενα εργασίας ενός μέσου Τεχνικού Γραφείου. Γιατί για να συνεχίσουμε να ασχολούμαστε με τις ίδιες δραστηριότητες πρέπει να πάμε να πιστοποιηθούμε;

Το θέμα μας είναι να μην συνεχίσουμε να ασχολούμαστε με τις συγκεκριμένες δραστηριότητες.

 

Δηλαδή τελικά νομίζουν κάποιοι αρμόδιοι που σχεδιάζουν για το μέλλον του κλάδου μας ότι κάποια απαγόρευση συνέχισης μιας επαγγελματικής δραστηριότητας από κάποιους, βάζοντας υποχρεωτικές πιστοποιήσεις, θα ανεβάσει το επίπεδο των Τεχνικών Έργων στην Ελλάδα. 

5 χρόνια που κράτησε το "Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον" έψαχνα να βρω ένα οργανωμένο συνεργείο που να τοποθετεί θερμομόνωση. Αυτό. Τίποτα άλλο. ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ. Όχι σοφατζή, όχι μπετατζή, όχι έμπορο δομικών υλικών, όχι τουβλά που δεν έχει τώρα δουλειά. Έναν τεχνίτη που να γνωρίζει από υλικά, θερμογέφυρες και να καταλαβαίνει όταν του ζητάω συντελεστές λ και πιστοποιητικά. Αυτή τη περίοδο είμαι επιβλέπων σε ένα ιδιωτικό έργο που χτίζεται με ΚΕΝΑΚ. Περιττό να σου πω τι τραβάω για να εφαρμοστεί η μελέτη, να έχει συγκεντρωμένα τα δελτία αποστολής και τα πιστοποιητικά υλικών για το ΠΕΑ στο τέλος της κατασκευής. Απίστευτη σπατάλη χρόνου και χρήματος για να εξηγούμε σε ανθρώπους πράγματα που έπρεπε να γνωρίζουν, μέσω ένας μαθήματος, μια πιστοποίησης, μιας επιμόρφωσης, πες το όπως θες. 

Edited by TomA
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ο ΠΜ έχει στατικά, συγκοινωνιακά, γεωδαισία που από μόνα τους είναι τεράστια κομμάτια. Ο ΜΜ HVAC, πυρασφάλειες, ενεργειακά κτλ. που πάλι το καθένα από μόνο του είναι ένα μεγάλο κομμάτι

 

 

Αν πραγματικά πιστεύουμε οτι ρυθμίσεις ημιυπαίθριων και αυθαιρέτων σε κάνουν μηχανικό ζήτω που καήκαμε. Καλά είναι σαν μια ένεση ρευστότητας αλλά μέχρι εκεί

 

Ενας μέσος ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός με αυτα ασχολειται. Για πιο μεγάλα πράγματα σε επίπεδο εταιρειών.. Η νομιζεις οτι θα αναλάβει κανεις λιμενικά η φωτισμό συραγγων;

Απο κει και περα ασχολειται και ο καθενας με αυτα που ξέρει να κανει αλλιως το λιγοτερο θα γινει ρόμπα.. Οποτε προσωπικά σαν μηχανολόγος μπορει να εχω το δικαιωμα για ηλεκτρολικα αλλα η σχεση μου με αυτα ειναι όση εχει η γιαγιά μου. Οποτε δεν θα αναλάμβανα ποτε κατι τέτοιο εκτος αν εργαζόμουν δίπλα με άλλους που γνώριζαν η ειχα κύκλο μηχανικών να το δώσω σε εκείνους να το κανουν και εγω ο manager.. Το ίδιο και καθε αλλη ειδικότητα. Η γνωρίζεις και το κανεις η εχεις ομαδα η το αφήνεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.